Broda i ubiór - zmiany "światła"

Tutaj jest miejsce na dyskusje na temat zmian oficjalnych nauk "Towarzystwa Strażnica"
Agnieszka

Re: Broda i ubiór - zmiany "światła"

Postautor: Agnieszka » pn cze 05, 2017 2:38 pm

Ciekawy ten urzędowy list. Jak to mówią: "Na dwoje babka wróżyła" - tak go odbieram.

Natanie , ja też tak odbieram ten list . Zobrazuje to jeszcze innym przykladem.
Ostatnio rozmawiałam z kobietą śJ odnośnie transfuzji krwi , to odpowiedziała mi , że to czy ktoś przyjmie bądź nie przyjmie transfuzje zależy od sumienia ; więc ja na to : w takim razie dlaczego powołano tzw. komitet łączności ze szpitalami , czyż nie w celu nadzoru.....????? Kobieta ta nie wiedziała co odpowiedzieć.
Otóż w organizacji śJ bardzo często mówi się słowa typu : "to zależy od Twojego sumienia" , albo że mamy wolną wolę lecz z drugiej strony kładzie się nacisk żeby tego a tamtego nie robić , nie pozostawia się wyboru gdyż może grozić to wykluczeniem.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pn cze 05, 2017 3:09 pm

A oto co znalazłam w bibliotece internetowej Strażnicy :
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1200000590
I tu m.in. taki fragment :
"Czy Jezus, będąc na ziemi, miał brodę? Żydzi ściśle stosowali się do tego zwyczaju. Jezus, rodowity Żyd, ‛urodził się pod prawem’ i je spełnił (Gal 4:4; Mt 5:17). Jak wszyscy Żydzi, od narodzin był oddany Jehowie Bogu na podstawie przymierza Prawa i miał obowiązek przestrzegać całego Prawa, w tym także zakazu ścinania skraju brody".

Zatem , nie rozumiem stanowiska wydawców kiedy sugerują innym aby jednak zgolic brodę. Wąsy już można było nosić :-)

Gdzie indziej natomiast czytamy :
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1102001084#h=16
Porządnie wyglądający mężczyzna jest też starannie ogolony. Tam, gdzie noszenie wąsów uważa się za stosowne, chrześcijanin musi dbać, by zawsze były odpowiednio przycięte.

Znaczy się , panowie którzy nie są starannie ogoleni (noszą brodę) , wyglądają nieporzadnie? :mrgreen: :?
Ciężko jest mi zrozumieć wydawców :D

Iskierka

Postautor: Iskierka » czw cze 08, 2017 6:06 pm

Agnieszka pisze:
Ostatnio rozmawiałam z kobietą śJ odnośnie transfuzji krwi , to odpowiedziała mi , że to czy ktoś przyjmie bądź nie przyjmie transfuzje zależy od sumienia ; więc ja na to : w takim razie dlaczego powołano tzw. komitet łączności ze szpitalami , czyż nie w celu nadzoru.....????? Kobieta ta nie wiedziała co odpowiedzieć.
Otóż w organizacji śJ bardzo często mówi się słowa typu : "to zależy od Twojego sumienia" , albo że mamy wolną wolę lecz z drugiej strony kładzie się nacisk żeby tego a tamtego nie robić , nie pozostawia się wyboru gdyż może grozić to wykluczeniem.

Z tego co pamiętam komitety łączności ze szpitalami, nie miały na celu "nadzoru" ale praktyczną pomoc dla tych, którzy zgodnie ze swoim sumieniem i przekonaniem nie chciały przyjąć transfuzji krwi, a nie potrafiły skutecznie przedstawić lekarzowi swojego zdania. Dopóki nie było mowy o frakcjach krwi, sprawa nie była skomplikowana, oświadczenie było proste. Później to już "wolna amerykanka" i tak nagmatwane, że wiele osób nie wypełniało tego oświadczenia. Znam osoby, które podczas operacji przyjmowały transfuzję krwi ale nie usłyszały z tego tytułu "groźby wykluczenia"....może więc jest jakiś postęp ;).

Iskierka

Postautor: Iskierka » czw cze 08, 2017 6:14 pm

Agnieszka pisze:
Znaczy się , panowie którzy nie są starannie ogoleni (noszą brodę) , wyglądają nieporzadnie? :mrgreen: :?
Ciężko jest mi zrozumieć wydawców :D

.....może chodzi tu o dwudniowy zarost ( stąd to "niestaranne golenie") a nie o brodę, krótką czy długą ;)
z drugiej strony jak ktoś ma wyglądać jak "strach na wróble" to lepiej aby się ogolił... ;) :)...no niektórym Panom nawet jest przystojnie w tym dwudniowym zaroście... :)

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw cze 08, 2017 6:24 pm

no niektórym Panom nawet jest przystojnie w tym dwudniowym zaroście... :)

Iskierko - to prawda :-) Lubię jak mój mąż ma taki zarost :-) i wygląda bardzo porządnie i przystojnie :-)
Jak z journala :D ;-)

robbo1

Postautor: robbo1 » czw paź 25, 2018 6:08 pm

Nie ma wątpliwości,że idolatria jest niewłaściwa,i jeżeli w istocie miała miejsce ,wystąpienie przeciw niej ,nie było niewłaściwe.
Przy czym ubranie na pewno ma znaczenie"jak cię widzą tak cię piszą",oceniają itp.
A określanie co wolno,a co nie ,jest właściwe,tylko wtedy,gdy mielibyśmy gorszyć innych.
Przy czym zawsze jednych na pewno nie,innych na pewno tak.
Tak to jest.

Wróć do „"Nowe światła"”