Nowe Światło w Biblii, w nauce i wszelkiej wiedzy

Tutaj jest miejsce na dyskusje na temat zmian oficjalnych nauk "Towarzystwa Strażnica"
ŚIVA

Nowe Światło w Biblii, w nauce i wszelkiej wiedzy

Postautor: ŚIVA » czw lut 18, 2016 11:13 pm

Nowe Światło to w zasadzie świetny pomysł rozwoju wiedzy, wszelkiej wiedzy i poznania. Gdyby nie Nowe Światło w nauce nie byłoby żadnego jej rozwoju, żadnych naukowych wynalazków czy też nowych naukowych odkryć. To jest odwieczne Boskie prawo. Nowe Światło w Biblii!? Nowe Przymierze to Nowe Światło w stosunku do Starego Przymierza. Światło coraz to nowsze, w Nowym Przymierzu, przebiegało w kilku etapach. Najpierw uczniowie Jezusa uczęszczali do żydowskiej świątyni i przestrzegali wszystkich przepisów Prawa. Potem, gdy nastał apostoł Paweł dowiedzieli się, że takie przepisy to kompletny żydowski nonsens i zabobon i nie powinien już ich obowiązywać, ponieważ jest już zbytecznym balastem, bardzo śmiesznym i zabawnym! Ja też tak uważam! Potem uczniowie Jezusa dowiedzieli się rzeczy wręcz rewolucyjnej, mianowicie to, iż do wierzących w Jezusa Żydów, mają dołączyć wierzący z znienawidzonych gojów "bydląt o ludzkim obliczu". To nowe światło obwieścił zborom chrześcijańskim nowoochrzczony apostoł Paweł. Potem uczniowie Jezusa dowiedzieli się ile ksiąg ma liczyć Stary Testament, gdyż to wtedy jeszcze nie było jasne nawet dla ortodoksyjnych Żydów. Zaraz potem powiedziano chrześcijanom że oprócz Biblii Hebrajskiej jest również coś takiego jak księgi Nowego Przymierza. Z początku były wahania co składu tej drugiej Biblii dla chrześcijan. Dla przykładu przez pewien czas włączano w skład Nowego Testamentu "Pasterz" Hermasa czyli Barnaby i kilka innych ksiąg autentycznych i prawowiernych ale niekanonicznych. Wreszcie ustalono, że będzie tych ksiąg 27. A na samym końcu apostoł Jan przy końcu swojego życia napisał oprócz Ewangelii trzy listy oraz Objawienie, które całkowicie rozjaśniło dzieje Kościoła a także koniec wieków. Dzięki Objawieniu Jana chrześcijanie otrzymali dokładny scenariusz końca świata i powtórnego przyjścia Jezusa. Gdy Bóg komukolwiek obwieszcza jakieś prawdy to czyni to w sposób stopniowy a nie natychmiastowy i całościowy. A Nowe Światło u świadków Jehowy?! No cóż sama idea Nowego Światła jest specjalnie bez zarzutu, tylko, że zbyt radykalne zmienianie nauk, w zbyt krótkim czasie i to o 180 stopni. Amen!

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Re: Nowe Światło w Biblii, w nauce i wszelkiej wiedzy

Postautor: Kaznodzieya » pt lut 19, 2016 8:12 am

ŚIVA !

Znowu widzę ewidentnie oczami ducha że COŚ przemycasz. Niby błyskotliwie i pod patronatem "prawdy", ale niestety próbujesz ciągle ośmieszać. Zaczynasz w zgodzie pewnych faktów, potem rozwijasz historycznie, następnie twierdzisz że wszytko to śmieszne było co Bóg do tej pory objawił progresywnie. Kończysz krótką wstawką o ŚJ aby post nie wylądował w koszu. Wiele z tego co napisałeś owszem wydarzyło się i rodziło w bólach, ale forma w jaką to ubierasz oraz jak interpretujesz chcąc o tym dyskutować jest dla mnie osobiście nie akceptowalna. Obrażasz przy tym tak chrześcijan jak i żydów.

Zyskał byś więcej uwagi i szacunku gdybyś napisał wprost uczciwie o co chodzi oraz co chcesz zdziałać na tym forum.

Amen.

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » pt lut 19, 2016 1:02 pm

ŚIVA pisze:Nowe Światło to w zasadzie świetny pomysł rozwoju wiedzy, wszelkiej wiedzy i poznania.

Pozwól, że zacytuję słowa z Księgi Proroka Izajasza, 40, o tym Kim i jaki jest Bóg, w którego wierzymy. Owszem, my wzrastamy w poznaniu, Bóg jednak jest niezmienny. Zobacz też na ostatnie zdanie, które dotyczy nas, ludzi. W Chrystusie to jest możliwe i się dzieje - i to jest wiara.

Głos mówi: Zwiastuj! I rzekłem: Co mam zwiastować? To: Wszelkie ciało jest trawą, a cały jego wdzięk jak kwiat polny. (7) Trawa usycha, kwiat więdnie, gdy wiatr Pana powieje nań. Zaprawdę: Ludzie są trawą! (8) Trawa usycha, kwiat więdnie, ale słowo Boga naszego trwa na wieki.

(15) Oto narody są jak kropla w wiadrze i znaczą tyle, co pyłek na szalach wagi, oto wyspy ważą tyle, co ziarnko piasku. (16) Nawet Libanu nie starczy na ogień ofiarny, a jego zwierzyny na całopalenie. (17) Wszystkie narody są niczym u niego, uważa je za pustą nicość.

(18) Z kim więc porównacie Boga i jakie podobieństwo mu przeciwstawicie? (19) Czy bałwana, którego ulał rzemieślnik, a złotnik powlókł złotem i przylutował srebrne łańcuszki?

(28) Czy nie wiesz? Czy nie słyszałeś? Bogiem wiecznym jest Pan, Stwórcą krańców ziemi. On się nie męczy i nie ustaje, niezgłębiona jest jego mądrość. (29) Zmęczonemu daje siłę, a bezsilnemu moc w obfitości. (30) Młodzieńcy ustają i mdleją, a pacholęta potykają się i upadają,

31) lecz ci, którzy ufają Panu, nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły, biegną, a nie mdleją, idą, a nie ustają.
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Iskierka

Postautor: Iskierka » czw lut 25, 2016 8:57 am

Myślę, że temat, który otworzył ŚIVA może być dla nas pewną refleksją.

Ann78 bardzo dobrze skierowała uwagę na TEGO, który jest źródłem wszelkiej wiedzy i poznania. My zaś mamy wzrastać w Bożym poznaniu.
Ludzie są jak trawa, jak wspomina Izajasz i więdną, usychają ale Słowo Boga trwa na wieki. Całe narody to jak kropla w wiadrze, a czym pojedynczy człowiek? Niejeden butnie wznosi głowę przeciwko Najwyższemu i chce sprowadzić Boga do postaci bałwana, którego niejednokrotnie sam lepi swoimi rękami.
Takie jest zrozumienie człowieka.
Oto mały „człowieczek”, dumny, któremu udaje się „liznąć” trochę świeckiej wiedzy, filozofii, często patrzy na Słowo Boże – Biblię, jak na księgę w której można by było trochę „namieszać”. „Lepi” więc Boga w sensie symbolicznym, nadaje Mu postać kogoś podobnego do nas, który musi „pochylić” się nad naszą „mądrością” i ewentualnie ją przyjąć.

„Nowe światło”- nowe zrozumienie. Dobrze być mądrym, ale trzeba znać też swoje ograniczenia. Właśnie dlatego apostoł Paweł powiedział „ A to mówię, aby was nikt nie zwodził rzekomo słusznymi wywodami”, „Baczcie aby was kto nie sprowadził na manowce filozofią i czczym urojeniem, opartym na podaniach ludzkich i na żywiołach świata, a nie na Chrystusie” Kol. 2:4,8.

Każdy z nas raczej zna te słowa, a jednak jakże można zauważyć, że niejeden to Pawłowy, Apollosowy, Kefasowy ale też Chrystusowy. „Czy rozdzielony jest Chrystus?” (1 Kor 1:12,13).

Wiedza, poznanie, nauka, wynalazki, odkrycia naukowe – nasze świeckie myślenie, nasze dążenie do poznania, nasze kształtowanie swojego światopoglądu, nasze wątpliwości, nasz ciągły brak wiedzy....

Biblia – Słowo Boże do ludzi, Boże myślenie, Boże kształtowanie naszego „ja”, Boża droga do naszej wiary, Boża droga naszego życia, naszej przyszłości, naszej wieczności.

Wszystko co pochodzi od Boga jest bardzo dobre. Jako Jego dzieci korzystamy z dóbr nauki, z tego co już było, a co my tylko odkrywamy, bo wszystko ukryte wszak jest w Bożej mądrości.

Gdzie kierujemy swój wzrok?

Ano, powtórzę za apostołem Pawłem „ Nie jakobym już to osiągnął, albo był doskonały, ale dążę do tego aby pochwycić, ponieważ zostałem pochwycony przez Chrystusa Jezusa....zapominając o tym co za mną i zdążając do tego, co przede mną. Zmierzam do celu, do nagrody w górze, do której zostałem powołany przez Boga w Chrystusie Jezusie” ( Fil 3:12-14).

Tak chciałam się z Wami podzielić tą refleksją. :)

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » czw lut 25, 2016 9:57 pm

Dziękuję Iskierka!
jak pięknie napisałaś...!

Natan

Postautor: Natan » pt lut 26, 2016 2:36 pm

Biblia zawiera progresywne Objawienie Boże. Np. Pięcioksiąg Mojżeszowy nic nie mówi wprost o zmartwychwstaniu. Pewne wzmianki na ten temat znajdujemy w Księdze Hioba i w Psalmach, ale najbardziej czytelne są w Księdze Daniela i Księdze Izajasza. Nowy Testament już mówi o tym zupełnie jasno.

Ciekawie podsumowuje postęp w przekazywaniu Objawienia Bożego List do Hebrajczyków 1:1-2: "Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców [naszych] przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna. Jego to ustanowił dziedzicem wszystkich rzeczy, przez Niego też stworzył wszechświat" (BT).

Inny werset też mówi na temat tego postępu, który nastąpił szczególnie wraz z przyjściem na świat Syna Bożego. Mówiąc o łasce, Paweł pisze:"Ukazana zaś została ona teraz przez pojawienie się naszego Zbawiciela, Chrystusa Jezusa, który zniweczył śmierć, a na życie i nieśmiertelność rzucił światło przez Ewangelię" (2 Tymoteusza 1:10, BT).

Świetne podsumowanie jest w Ew. Jana 1:18: "Boga nikt nigdy nie widział. Jednorodzony Syn, który jest w łonie Ojca, on nam o nim opowiedział". (Uwspółcześniona Biblia Gdańska).

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » czw mar 03, 2016 10:03 am

Iskierka pisze: Tak chciałam się z Wami podzielić tą refleksją. :)

Ja osobiście proszę o więcej takich refleksji :)

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » pt mar 04, 2016 8:50 pm

Kaznodzieya pisze:
Iskierka pisze: Tak chciałam się z Wami podzielić tą refleksją. :)

Ja osobiście proszę o więcej takich refleksji :)

Ja także :)

kogut

Postautor: kogut » wt mar 08, 2016 11:24 am

Natan pisze:Biblia zawiera progresywne Objawienie Boże. Np. Pięcioksiąg Mojżeszowy nic nie mówi wprost o zmartwychwstaniu. Pewne wzmianki na ten temat znajdujemy w Księdze Hioba i w Psalmach, ale najbardziej czytelne są w Księdze Daniela i Księdze Izajasza. Nowy Testament już mówi o tym zupełnie jasno.

Zaskakujesz mnie Natanie... choć chcesz uchodzić z 'guru' w środowisku exŚJ :-D
Jednak do Biblii!

Czy Pięcioksiąg NIC nie mówi o zmartwychwstaniu? Owszem, nie podaje przykładu tego zjawiska. Jednak, jednak...
Przypomnę, że w I wieku dyskusje takie prowadzili Saduceusze i Faryzeusze. Ci pierwsi NIE wierzyli w zmartwychwstanie, gdyż głównie opierali właśnie się na Pięcioksięgu. Faryzeusze uznawali też inne księgi ST. Co to wnosi do tematu?
Otóż... pewnego razu NIE Faryzeusze ale Saduceusze podeszli do Jezusa poruszając ten temat. Podali przykład kobiety, która miała siedmiu mężów ale każdy z nich zmarł. Którą żoną będzie przy zmartwychwstaniu- pytają? Co na to Jezus?
Odpowiedział:
Jeśli chodzi o zmartwychwstanie umarłych, czy nie czytaliście, co wam zostało powiedziane przez Boga, mówiącego: ‚Jam jest Bóg Abrahama i Bóg Izaaka, i Bóg Jakuba’? Nie jest on Bogiem umarłych, lecz żywych”.  Słysząc to, tłumy były niezmiernie zdumione jego nauką.
 Gdy faryzeusze usłyszeli, że zmusił saduceuszy do milczenia, zeszli się w jedną grupę.
(Mat 22:31-34)

Co ciekawe, że właśnie Saduceuszom Jezus zacytował Pięcioksiąg na dowód że zmartwychwstanie jest realne.
Jak to jest, że dla Jezusa Pięcioksiąg DOSTARCZA dowodów na zmartwychwstanie, natomiast Natanowi nie?
Może trzeba tobie też tak POWIEDZIEĆ wprost: 'Jesteś w błędzie, gdyż nie znasz ani Pism, ani mocy Bożej'?
Znów mam dylemat kto tu mówi prawdę, Natan czy Jezus? ;-)

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » wt mar 08, 2016 11:38 am

kogut pisze: Zaskakujesz mnie Natanie... choć chcesz uchodzić z 'guru' w środowisku exŚJ :-D

Kogut.
Cenimy dobre posty ale pomówień już nie. Naprawdę Twój post był dostatecznie merytoryczny i precyzyjny abyś go jeszcze musiał ubarwiać emocjonalnymi wstawkami mającymi wywołać kolejne emocje. Rozpoczynasz emocjami i kończysz emocjami. Proszę o rozwagę w tej cielesności.

Wróć do „"Nowe światła"”