Wiara - czym jest?

Jeśli szukasz odpowiedzi na jakieś nurtujące Ciebie pytania, dręczą jakieś wątpliwości lub zwyczajnie chciałbyś popisać na jakiś głębszy temat to jest to odpowiednie do tego celu miejsce.
Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Wiara - czym jest?

Postautor: Ann78 » śr gru 23, 2015 10:56 pm

Ja jako światłość przyszedłem na świat, aby nie pozostał w ciemności nikt, kto wierzy we mnie. J. 12, 46

W Polsce ok. 90 % ludzi deklaruje się jako wierzący.
Powstaje więc pytanie, co to znaczy być wierzącym?
Czy wystarczy wierzyć, że Bóg istnieje?

W Biblii jest napisane:
… demony również wierzą i drżą. Jak. 2, 19b

13) Wchodźcie przez ciasną bramę; albowiem szeroka jest brama i przestronna droga, która wiedzie na zatracenie, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą.(14) A ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żywota; i niewielu jest tych, którzy ją znajdują. (15) Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w odzieniu owczym, wewnątrz zaś są wilkami drapieżnymi! Mat. 7

Demony nie żyją w świetle (Jak. 1, 17; 1 J. 1, 5), to wiemy na pewno. Nie jest to więc przykład, o który nam chodzi. Szeroka droga zaś to taka, którą odnajduje się bez zastanowienia, bez poszukiwań; to taka nasza droga, którą my sami sobie kreujemy.

Wiara jest nam niezbędna do zbawienia, zbawienie jest z wiary:
Uwierz w Pana Jezusa, a będziesz zbawiony Dz. 16, 31b

Jak widać, jest to obietnica warunkowa – jeżeli uwierzysz, będziesz zbawiony.

Postawione przeze mnie na początku pytanie i dobra odpowiedź na nie, jest więc sprawą zasadniczą, sprawą życia lub śmierci.

Co to więc znaczy „uwierzyć”?

Przez wszystkie lata swego życia uważałam się za osobę wierzącą. Jeżeli nią byłam, co się ze mną stało półtora roku temu, w czasie modlitwy, w której zawierzyłam całe swoje życie Panu Jezusowi Chrystusowi?
Ta decyzja zmieniła wszystko, przewartościowała moje myślenie, odwróciła do góry nogami wiele spraw. Zmiany nastąpiły nie tylko wewnątrz mnie, ale również w moim życiu zawodowym i rodzinnym.

Wcześniej, przed tą zmianą, gdyby ktoś mi zasugerował, że jestem niewierząca, byłoby mi bardzo przykro. Wierzyłam jak umiałam, o własnych siłach.

W Polsce jako wierzący (nie licząc wyznań niechrześcijańskich) deklarują się świadkowie Jehowy, katolicy, protestanci, mormoni, itd. (kolejność nieważna).
Jeżeli wszyscy są wierzący, to „jedzmy i pijmy”, bo wszyscy będą zbawieni.
Nie musimy się martwić o nikogo.
Po co głosić, ewangelizować, przecież wszyscy z w/w wiedzą, że Jezus Chrystus istniał i deklarują, że w Niego wierzą.

Wróćmy więc do początkowego pytania:
Czy wystarczy wierzyć, że Bóg istnieje?

Dodam jeszcze kilka uzupełnień:
Czy wystarczy wierzyć, że Bóg istnieje i chodzić do Kościoła, spowiedzi, itp?
Czy wystarczy wierzyć, że Bóg istnieje i być dobrym człowiekiem?
Czy wystarczy wierzyć, że Bóg istnieje i wypełniać przykazania?

Mnie osobiście wydaje się, że w ogóle nie o to chodzi.
Wszystko, co powyżej wymieniłam można czynić i nie przyjąć rozwiązania, jakie Bóg dał nam w Chrystusie, nie przyjąć łaski miłosierdzia i miłości, nie zaczerpnąć ze źródła wody życia.

Moim zdaniem, znajomość przykazań, wiedza o Bogu, bycie „dobrym” człowiekiem, to nie to samo, co życie z Bogiem i wzrastanie w Nim.
Wiedza o miłości nie jest jeszcze samą miłością (zatopieniem się w niej).
Słuchacz Słowa, to jeszcze nie wykonawca (Jak. 1, 22).

Napiszcie, co o tym myślicie?
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Awatar użytkownika
alert

Re: Wiara - czym jest?

Postautor: alert » czw gru 24, 2015 11:19 am

Zgodnie z pytaniem założycielki wątku napiszę jak ja osobiście widzę to zagadnienie, które tak naprawdę wynika z Biblii.

Powszechnie mówi się że miłość jest najważniejsza. W rzeczy samej jest to prawda, bo szereg zapisów biblijnych na to wskazuje. Jest to aspekt ludzkiego życia po którym mamy rozpoznawać uczniów Chrystusa. Jest to taka oczywistość że myślę iż nie ma co się nad tym rozwodzić.
Do takiego myślenia skłania mnie pytanie Jezusa w Ewangelii Łukasza 18;8, które brzmi „ Tylko czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?  „
Podobnego pytania w aspekcie miłości nie znajduję, chociaż Jezus mówi że w dniach ostatnich oziębnie miłość.
Uważam że miłość wynika z wiary, a nie wiara z miłości...

Każdego człowieka, a szczególnie mężczyznę poznaje się po tym jak kończy a nie zaczyna. Tak więc nie jest sztuką uwierzyć, lecz wytrwać do końca w tej wierze, niezależnie od tego w jakim jesteśmy stanie, zamożni, ubodzy, zdrowi, chorzy.
Jezus żyje i wkrótce Powróci

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » pt gru 25, 2015 9:13 pm

Dziękuję Alert, za Twoją odpowiedź.
Też myślę tak jak Ty, a szczególnie ważne jest dla mnie to co napisałeś:
alert pisze:Uważam że miłość wynika z wiary, a nie wiara z miłości...

Iskierka

Postautor: Iskierka » pn gru 28, 2015 6:49 pm

Ciekawe zagadnienie. Zarówno Ann78 jak i Alert zacytowali niektóre wersety i spojrzeli na temat z innych punktów widzenia. Ann78 zwróciła słuszną uwagę, że nie wystarczy tylko mówić, że się wierzy w Boga (szatan też wierzy) ale nasze życie jest miernikiem naszej wiary, tym czym dla nas ona jest w rzeczywistości. Żywa wiara daje nam siłę do pewnego działania, wytycza drogę postępowania, zachowania, ufności do Boga. Jest żywym świadectwem tak jak w przypadku opisanym w Hebr.11 rozdz. Osobiście możemy tego doświadczyć. Wierzyć to nie tylko przyjąć pewne informacje rozumem, to coś więcej. „A wiara jest pewnością tego, czego się spodziewamy, przeświadczeniem o tym, czego nie widzimy”. Dla mnie wiara to całkowite zaufanie do Boga szczególnie w sytuacji, kiedy nie jestem wstanie pojąć pewnych rzeczy rozumem, jeśli nie mogę czegoś „dotknąć”, zobaczyć, czasem z czymś porównać. Alert słusznie jednak powołał się na słowa Pana Jezusa – „..czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?”. To mi dało do myślenia. Jak daleko wierzę Bogu, szczególnie teraz w dobie wielkich osiągnięć nauki, które wykazują mądrość człowieka? Czy Słowo Boże-Biblia jest dla mnie wystarczającym autorytetem czy muszę podpierać swoją wiarę ludzką mądrością? Czy pozwolę na to aby być „głupia” w oczach świata, skoro świat przez „mądrość” swoją nie poznał Boga? Jezus kilkakrotnie powiedział „napisano” powołując się na natchnione pisma hebrajskie. Nie cytował słów mędrców ówczesnego świata ani filozofów i ich myśli nowatorskie. Dzisiaj, gdzie się nie obejrzymy, to każdy wie najlepiej i dla niektórych wyznacznikiem wiary jest obecna „moda tego świata” i to co udaje się udowodnić ludzkim rozumem. Jeśli zobaczy – uwierzy. Lecz błogosławieni są ci, którzy nie widzieli a uwierzyli jak powiedział Pan Jezus ale „czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?”

Awatar użytkownika
alert

Postautor: alert » wt gru 29, 2015 10:30 am

Iskierka pisze: Jak daleko wierzę Bogu, szczególnie teraz w dobie wielkich osiągnięć nauki, które wykazują mądrość człowieka? Czy Słowo Boże-Biblia jest dla mnie wystarczającym autorytetem czy muszę podpierać swoją wiarę ludzką mądrością?

Trafne pytania i bardzo na czasie, gdyż postęp praktycznie we wszystkich dziedzinach życia jest oszałamiający.
W związku z tym faktem, aczkolwiek pożytecznym, bo dzięki np. wynalezieniu i upowszechnieniu komputera i internetu możemy się komunikować.
Uważam że ten szalony postęp w dziedzinie medycyny, powoduje niewiarę Bożej mocy na korzyść zdolnościom i osiągnięciom na tym polu. Jakże często wierzący ludzie słuchają i są posłuszni opiniom lekarzy, zamiast w pierwszej kolejności pytać Boga.
Taki przykład.
Niedawno mój szwagier otrzymał diagnozę lekarską że niezbędna jest operacja wstawienia bajpasów. Nie znam jego wnętrza, ale niezwłocznie był już krojony, czyli uwierzył człowiekowi. Od tego czasu przeżył koszmar, a miało być wszystko w porządku. Polegało to na tym że w jego płucach zaczęła zbierać się woda, nikt nie umiał powiedzieć jaki był tego powód. W rezultacie spędził w szpitalu niemal dwa miesiące.
Czy taka była Boża wola ?
Jezus żyje i wkrótce Powróci

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » wt gru 29, 2015 10:33 pm

Iskierka pisze:Żywa wiara daje nam siłę do pewnego działania, wytycza drogę postępowania, zachowania, ufności do Boga.

Tak... żywa wiara to też pokój i odpoczynek w Bogu, w dobrych i gorszych chwilach...

alert pisze:Jakże często wierzący ludzie słuchają i są posłuszni opiniom lekarzy, zamiast w pierwszej kolejności pytać Boga.

W pierwszej kolejności na pewno trzeba pytać Boga, ale nie można też wykluczać, że Bóg może posługiwać się innymi ludźmi (w tym lekarzami) w celu naszego uzdrowienia.

Wróć do „Potrzeby duchowe”