Ofiary dla Boga

Jeśli szukasz odpowiedzi na jakieś nurtujące Ciebie pytania, dręczą jakieś wątpliwości lub zwyczajnie chciałbyś popisać na jakiś głębszy temat to jest to odpowiednie do tego celu miejsce.
Iskierka
Posty: 1276
Rejestracja: śr lis 11, 2015 8:49 am

Ofiary dla Boga

Postautor: Iskierka » czw gru 29, 2016 11:15 am

1 Mojżeszowa 4: 1-7

„Adam obcował z żoną swoją Ewą, a ta poczęła i urodziła Kaina. Wtedy rzekła: Wydałam na świat mężczyznę z pomocą Pana. Potem urodziła jeszcze brata jego Abla. Abel był pasterzem trzód, a Kain uprawiał rolę. Po niejakim czasie Kain złożył Panu ofiarę z plonów rolnych. Abel także złożył ofiarę z pierworodnych trzody swojej i z tłuszczu ich, a Pan wejrzał na Abla i na jego ofiarę. Ale na Kaina i na jego ofiarę nie wejrzał, wtedy Kain rozgniewał się bardzo i zasępiło się jego oblicze. I rzekł Pan do Kaina: czemu się gniewasz i czemu zasępiło się twoje oblicze? Wszak byłoby pogodne, gdybyś czynił dobrze, a jeśli nie będziesz czynił dobrze, u drzwi czyha grzech. Kusi cię lecz ty masz nad nim panować”.

Powyższe sprawozdanie niektórzy w kościele tłumaczą w ten sposób, że ofiara Abla była dlatego przyjęta przez Boga, ponieważ była to krwawa ofiara ze zwierzęcia (obrazowała ofiarę Jezusa), natomiast ofiara Kaina była z płodów ziemi czyli niekrwawa, jako wynik ludzkiego wysiłku, a to nie mogło się podobać Bogu.

Jakie jest Wasze zrozumienie?

Z tego co czytam ja zrozumiałam, że każdy z braci dał ofiarę z tego czym się zajmował. Abel jako pasterz dał to co najlepsze z trzody, Kain jako rolnik dał to co najlepsze z uprawy rolnej. Kontekst tego wydarzenia wskazuje, że przy składaniu ofiary dla Boga ważne jest nasze wnętrze, nasze serce. Z wypowiedzi Boga do Kaina nie wynika, że Bóg odrzucił Jego ofiarę dlatego, że była z płodów rolnych ale dlatego, że serce Kaina było złe, niegodziwe, zagniewane, oblicze Jego posępne.

W Ewangelii Mateusza 5:23, 24 Pan Jezus powiedział „ Jeślibyś więc składał dar swój na ołtarzu i tam wspomniałbyś, iż brat twój ma coś przeciwko tobie. Zostaw tam dar swój na ołtarzu, odejdź i najpierw pojednaj się z bratem swoim, a potem przyszedłszy, złóż dar swój”.

Składanie ofiar dla Pana musiało być z czystego serca. Aby to było możliwe musimy najpierw pojednać się z tymi, względem kogo my zawiniliśmy albo ktoś ma do nas urazę i należy to wyjaśnić.
Zachowanie Kaina wskazuje, że pielęgnował w sobie gniew, jakąś urazę do brata, musiało to trwać jakiś czas, dlatego Bóg Go ostrzegł, że grzech czyha u Jego drzwi. Czy miał przyjąć ofiarę od nieskruszonego „zabójcy”?
Każdy kto nienawidzi brata jest zabójcą, jak mówi Pismo.
„Po tym poznaje się dzieci Boże i dzieci diabelskie. Kto nie postępuje sprawiedliwie nie jest z Boga, jak też ten, kto nie miłuje brata swego. Nie jak Kain , który wywodził się od złego i zabił brata swego. A dlaczego go zabił? Ponieważ uczynki jego były złe, a uczynki brata jego sprawiedliwe” (1 Jan 3:10,12).

Przez wiarę złożył Abel Bogu wartościowszą ofiarę niż Kain, dzięki czemu otrzymał świadectwo, że jest sprawiedliwy, gdy Bóg przyznał się do jego darów...”(Hebr.11 :4).

5 Moj. 26: 1-11 „ A gdy wejdziesz do ziemi którą daje ci Pan, Bóg twój, w posiadanie i zajmiesz ją i osiedlisz się w niej. To weźmiesz z pierwocin wszelkich płodów rolnych, jakie uzyskasz w ziemi, którą daje ci Pan, Bóg twój, i włożysz do kosza i pójdziesz na miejsce, które Pan, Bóg twój, wybierze na mieszkanie dla imienia swego........kapłan weźmie kosz z twojej ręki i postawi go przed ołtarzem Pana, Boga twego....... A teraz oto przyniosłem pierwociny płodów ziemi, którą dałeś mi, Panie. Położysz to przed Panem Bogiem twoim i oddasz pokłon Panu, Bogu twemu. I będziesz się weselił z wszelkiego dobra, które Pan, Bóg twój, dał tobie i twemu domowi, ty, Lewita i obcy przybysz, który jest pośród ciebie”.

W jakich ofiarach ma upodobanie nasz Pan?

Wróć do „Potrzeby duchowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość