Uwspółcześniona Biblia Gdańska już wydana!

Tutaj możemy podzielić się spostrzeżeniami na temat różnych przekładów Pisma Świętego
Awatar użytkownika
Grzes55555

Re: Uwspółcześniona Biblia Gdańska już wydana!

Postautor: Grzes55555 » sob lut 03, 2018 9:24 pm

A skąd posiadasz te dane że nie został przyjęty?

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » ndz lut 04, 2018 9:14 am

Jak już pisałam, wśród moich znajomych (środowisko protestanckie) przekład UBG cieszy się dużą popularnoscią. Różnie mówi się o NBG, natomiast żadnych złych opinii o PUBG nie słyszałam.
Myślę, ze posty Korby nie mają pokrycia w rzeczywistości, służą jedynie zdyskredytowaniu tego przekładu i pozostawieniu w odbiorcach (tych, którzy czytają forum) wrazenia, ze wśród chrzescijan panuje zamieszanie.
Proszę tez zwrócić uwagę, ze żadnych konkretnych zarzutów Korba nie podał.

Awatar użytkownika
Grzes55555

Postautor: Grzes55555 » ndz lut 04, 2018 9:37 am

Aniu, dokładnie, chodzi o wprowadzenie zamieszania później ( tak myślę ) ,,wywyższenie" przekładu nowego świata jako by był najdokładniejszy...

korba

Postautor: korba » ndz lut 04, 2018 9:53 am

Ale jesteście dziwakami :roll:
Proszę, oto recenzja:

Krytyka

W ciągu trzech lat od wydania w 2012 roku Nowego Testamentu Uwspółcześnionej Biblii gdańskiej nie rozpowszechniła się ona w środowiskach protestanckich. Jednym z powodów takiego stanu było prawdopodobnie to, że równolegle trwały prace nad wydaniem Nowej Biblii gdańskiej. Ponieważ oba przekłady opierały się na Biblii gdańskiej i zostały wydane w podobnym czasie, często są ze sobą mylone.

Niektórzy uważają za wadę Uwspółcześnionej Biblii gdańskiej to, że jest jedynie odświeżeniem archaicznego tekstu Biblii gdańskiej, a nie jest nowym przekładem – jak to ma miejsce w przypadku Nowej Biblii gdańskiej, chociaż istnieją środowiska, które pochwalają ten zabieg. Uważają one, że Biblia gdańska nie potrzebuje konkurencji w postaci nowego tłumaczenia opartego na Textus receptus, a Nowa Biblia gdańska wprowadza za dużo reinterpretacji i odejść od pierwowzoru.

Nowy przekład krytykowany jest także za to, że (podobnie jak Biblia gdańska) całkowicie opiera się na Textus receptus – pomimo tego, iż biblistyka od 1881 roku uważa go za niewiarygodny. Nie usunięto w Uwspółcześnionej Biblii gdańskiej oczywistych wstawek z Wulgaty (jak na przykład Comma Johanneum). Są jednak środowiska, które popierają takie podejście – najczęściej utożsamiane z Ruchem „Tylko Król Jakub”.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Uwsp%C3%B ... a%C5%84ska

Awatar użytkownika
Grzes55555

Postautor: Grzes55555 » ndz lut 04, 2018 10:09 am

Idealnego przekładu nie ma i jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim dogodził.
,,Wszystko badajcie a szlachetne zachowujcie" :)

PS
Zapomnieli dopisać że nie skażona Wescottem i Hortem...

korba

Postautor: korba » ndz lut 04, 2018 10:52 am

Grzes55555 pisze:Zapomnieli dopisać że nie skażona Wescottem i Hortem...

Jakże się mylisz ;-)
Zauważ, że przy pracy nad przekładem UBG korzystano także ze współczesnych tłumaczeń jak Biblia warszawska, Biblia Ekumeniczna, Przekład Nowego Świata, Biblia brzeska, Biblia ks. Jakuba Wujka w celu znalezienia najlepszego oddania sensu.

Te trzy przekłady powstawały w oparciu min. o tekst Wescotta-Horta ;-)

Awatar użytkownika
Grzes55555

Postautor: Grzes55555 » ndz lut 04, 2018 11:25 am

:D Spytaj wydawcy czy korzystano z ,,przekładu" nowego świata:
jnwest64@gmail.com

tel. 504-285-923

Znam wydawców tego przekładu osobiście i możecie mi wierzyć albo nie- przekład ten nie ma nic wspólnego z przekładem Nowego Świata, to nic innego jak stara Biblia Gdańska z 1632 roku ze współczesną gramatyką i ortografią.
Twierdzenie że ,,przekład" Nowego Świata był wykorzystany przy uwspółcześnianiu Biblii Gdańskiej mijało by się z celem powstania tego przekładu.
Poza tym w komitecie translatorskim PNŚ tylko jedna osoba znała grekę, ale nie dialekt Koine, lecz współczesną, był to George Ganges- kucharz od szybkich zamówień.

Iskierka

Postautor: Iskierka » ndz lut 04, 2018 8:09 pm

Czy faktycznie chodzi o przekład Biblii taki czy inny, czy o znalezienie kija aby nim bić? ;)

Dobrze, że są różne przekłady, mamy możliwość porównywania jak oddano niektóre wersety. Mnie najlepiej odpowiada Przekład Biblii Warszawskiej, dobrze mi się ją czyta, ale również zaglądam do innych, także do PNŚ. Najważniejsze by wogóle czytać Biblię, a nie zapełniać licznymi egzemplarzami półek i traktować jak kolekcję, czasem odkurzyć i z zadowoleniem patrzeć na bogaty zbiór....no chyba, że ktoś myśli, że jest wtedy bliżej Boga. :)

korba

Postautor: korba » ndz lut 04, 2018 8:20 pm

Oczywiście, że masz rację Iskierko! Nie chodzi o sztukę dla sztuki. Nawet jeśli mam na półce różne przekłady Biblii to raczej często i konsekwentnie z nich korzystam. Nawet nie odkurzam :-D
Jednak przekłady są różne pod względem dokładności, oparte na różnych tekstach bazowych, bardziej dosłowne albo nawet parafrazy itd.
Ocena takiego czy siakiego przekładu nie musi skutkować tym, że powinienem narazić się na jakieś uszczypliwości itd. czego tu doświadczyłem nawet nie pisnąwszy o PNŚ. Ale, jak ktoś ma jakąś obsesję na tym tle to i tak reaguje.
Co złego w tym, że ZACYTOWAŁEM uwagę z Wikipedii o tym, że UBG raczej się nie przyjęła w środowisku protestanckim?
Dlaczego cytując nawet czyjeś zdanie muszę zaraz 'obrywać' od świadkożerców? ;-)

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » pn lut 05, 2018 6:31 am

Jesli chodzi o Nowy Testament, trzeba jasno powiedziec, ze przeklamay jest przekład Nowego Swiata, gdyż wprowadzono tam ponad 230 razy imię Jehowa, pomniejszajac tym samym role i znaczenie Jezusa Chrystysa.

Wróć do „Biblia i jej przekłady”