Przekład Nowego Świata

Tutaj możemy podzielić się spostrzeżeniami na temat różnych przekładów Pisma Świętego
Agnieszka

Re: Przekład Nowego Świata

Postautor: Agnieszka » pt lut 24, 2017 9:07 pm

Jeszcze moja osobista uwaga do PNŚ która najbardziej razi nie tylko moje oczy ale i moje wnętrze - otóż określenie głównego wroga Bożego pisane są przez wydawców dużymi literami "Szatan , Diabeł" ! Cóż za uznanie dla diabliska!
Natomiast dla Chrystusa nie mają już wydawcy takiego uznania , gdyż słowo Bóg odnoszące się do naszego Zbawiciela piszą przez małe "b" - " bóg " !
Poza tym anonimowość przekładu - żadnych autorów - "wybitnych tłumaczy" ponoć z orginalnych języków!

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pt lut 24, 2017 9:29 pm

Nawet kusiciel wydawcy napisali wielką literą Mateusza 4 : 3 : "I przyszedł Kusiciel" werset 5 : "Potem Diabeł......" itd.

Arcykapłan

Postautor: Arcykapłan » sob lut 25, 2017 9:26 am

Agnieszka pisze:Jeszcze moja osobista uwaga do PNŚ która najbardziej razi nie tylko moje oczy ale i moje wnętrze - otóż określenie głównego wroga Bożego pisane są przez wydawców dużymi literami "Szatan , Diabeł" ! Cóż za uznanie dla diabliska!
Natomiast dla Chrystusa nie mają już wydawcy takiego uznania , gdyż słowo Bóg odnoszące się do naszego Zbawiciela piszą przez małe "b" - " bóg " !
Poza tym anonimowość przekładu - żadnych autorów - "wybitnych tłumaczy" ponoć z orginalnych języków!

Masz naprawdę dziwne spostrzeżenia..... może chodzi o to, że Jezus nie jest Bogiem równym Jehowie . jak sądzisz ? ;)
Czy te duże czy małe literki wypaczają sens Biblii ? Moim zdaniem wcale.
„Jam jest Jehowa, twój Bóg ..." Wj 20,2, PNŚ

bernard

Postautor: bernard » czw mar 02, 2017 1:41 pm

Jezus nie jest jakims Bogiem równym Jehowie, gdyż by to oznaczało ze jest dwóch Bogów równych sobie, a to juz herezja politeizmu.

Arcykapłan

Postautor: Arcykapłan » czw mar 02, 2017 10:31 pm

bernard pisze:Jezus nie jest jakims Bogiem równym Jehowie, gdyż by to oznaczało ze jest dwóch Bogów równych sobie, a to juz herezja politeizmu.

Tu piszesz że Jezus nie jest Bogiem równym Jehowie a w innych wątku piszesz, że i Jezus i duch święty są równi Jehowie ;)

Obawiam się , ze sam już nie wiesz co piszesz ;)

bernard

Postautor: bernard » pt mar 03, 2017 12:31 pm

Nie zrozumiałeś mnie.
Pytanie czy Jezus jest równy JHWH sugeruje ze jest kimś innym,kimś obok JHWH.Podobnie jeżeli będziemy mówili że Jezus jest równy Bogu tez sugeruje ze jest kimś innym niż Bóg. I jeżeli odpowiemy ze jest równy JHWH /Bogu ,to będzie oznaczać ze jest drugim JHWH/Bogiem .
Twoje pytanie jest źle postawione.

Jezus jest JHWH/Bogiem a nie ze jest mu równy. Jezus jest równy Bogu Ojca co do Bóstwa lecz nie co do Ojcostwa.

Arcykapłan

Postautor: Arcykapłan » pt mar 03, 2017 10:07 pm

bernard pisze:Nie zrozumiałeś mnie.
Pytanie czy Jezus jest równy JHWH sugeruje ze jest kimś innym,kimś obok JHWH.Podobnie jeżeli będziemy mówili że Jezus jest równy Bogu tez sugeruje ze jest kimś innym niż Bóg. I jeżeli odpowiemy ze jest równy JHWH /Bogu ,to będzie oznaczać ze jest drugim JHWH/Bogiem .

Jezus jest JHWH/Bogiem a nie ze jest mu równy. Jezus jest równy Bogu Ojca co do Bóstwa lecz nie co do Ojcostwa.

Musze zacząć rozmowę z tobą od nowa . Pytanie pierwsze - ilu jest Bogów w Biblii twoim zdaniem ? ;)

Natan

Postautor: Natan » ndz mar 19, 2017 4:56 pm

Sprostowanie. Na konferencji Apollos w 2015 roku pewien starszy Brat wyśmiał sposób oddania myśli hebrajskiej w Przekładzie Nowego Świata, którą zaznaczam tłustym drukiem:

Izajasza 34:15 "Tam wąż-strzała zrobił sobie gniazdo i składa jaja, i będzie je wylęgał, i zbierze je pod swój cień. Zaiste, tam się zbiorą kanie, każda ze swym samcem.
34:16 Poszukajcie sami w księdze Jehowy i przeczytajcie na głos: żadnej z nich nie brakuje; żadna z nich nie jest bez samca, bo usta Jehowy wydały nakaz, a jego duch je zebrał.
34:17 I to On rzucał dla nich los, a jego ręka przydzieliła im to miejsce sznurem mierniczym. Będą je posiadać po czas niezmierzony; będą w nim przebywać przez pokolenie za pokoleniem".

Jestem krytycznie nastawiony do przekładu Świadków, ale tutaj jednak sposób oddania myśli jest słuszny. To, że "żadna z nich nie jest bez samca" dotyczy spełnienia się myśli z wersetu 15, o kaniach zamieszkujących ruiny spustoszonego Edomu, każdej ze swoim samcem.

Inne dosłowne przekłady Biblii w j. angielskim podają:
w. 15: sępy, każdy ze swoim partnerem
w. 16: żadnemu nie brak jego partnera (Young's Literal Translation, podobnie Literal Translation i Modern King James - obydwa J. P. Greena).

Jan Kalwin podaje w swoim komentarzu odnośnie wersetu 16: "Żadna z nich; to jest ze zwierząt; bowiem pisarze hebrajscy posługują się tymi terminami: איש (isz) i אשה (iszsza,) nie tylko w odniesieniu mężczyzn i kobiet, lecz także samców i samic różnych gatunków".

Mieliśmy niezły ubaw z przemówienia tego starszego Brata, ale ten szczegół nie nadaje się do dalszego powielania, gdyż Przekład Nowego Świata oddaje myśl wiernie, choć może niektórych razić zbytnia jego dosłowność.

bernard

Postautor: bernard » ndz mar 19, 2017 5:13 pm

Arcykapłan pisze:
bernard pisze:Nie zrozumiałeś mnie.

Musze zacząć rozmowę z tobą od nowa . Pytanie pierwsze - ilu jest Bogów w Biblii twoim zdaniem ? ;)

Jeden ;)

christianinroman

Postautor: christianinroman » wt mar 21, 2017 1:24 pm

Bernardzie, o jakim ojcostwie Syna mówi prorok Izajasz 53.10-11 ? W BGd. 10- " ujrzał nasienie swoje", a w. 11 " Z pracy swej duszy ujrzy owoc którym nasycon będzie. "

Wróć do „Biblia i jej przekłady”