Biblia Warszawska

Tutaj możemy podzielić się spostrzeżeniami na temat różnych przekładów Pisma Świętego
Awatar użytkownika
Karzurmass

Biblia Warszawska

Postautor: Karzurmass » pt wrz 18, 2015 12:25 pm

Osobiście posługuje się obecnie przekładem Warszawskim i bardzo sobie go cenie. Nie zawiodłem się jeszcze z tłumaczeniem tej biblii w przeciwieństwie do Tysiąclatki która posiada nieraz źle przetłumaczone wersety np w Galacian gdzie jest mowa o pokoleniu Abrahama pisze w Tysiąclatce o potomstwie zamiast o potomku . W dalszych wersetach naszczescie jest to wytłumaczone ale trzeba było przez to zajrzec do dosłownego tłumaczenia.

bernard

Re: Biblia Warszawska

Postautor: bernard » pn wrz 21, 2015 8:56 am

Nie ma idealnego tlumaczenia.Ja zazwyczaj nie ograniczam sie tylko do jednego przekladu i czesto sprawdzam jak inni przetlumaczyli.

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » wt wrz 22, 2015 9:10 am

Słuszna uwaga. Ja też powiedziałbym że nie ma idealnego przekładu. Ale rozpatrując tę niedoskonałość ludzką w tłumaczeniach staram się dostrzegać dobre strony tego zagadnienia. Więc tym sposobem fajnie że są różne przekłady, gdyż jeden oddaje coś lepiej inne gorzej a my się dzięki nim uczymy rozpatrywani jednej kwestii lingwistycznej na różne sposoby. Wyczulamy się na słowa i ich znaczenie dokonując oceny na miarę własnego poznania wzrastając w tym. Jednak nad każdym przekładem unosi się pewien Duch Boży wynikający z przesłania całej Biblii i to jest jej fenomen !

Lubię tysiąclatkę (sentyment)
Lubię przekład Popowskiego
Lubię zaglądać czasem do Warszawsko Praskiej

O dziwo rzadko zaglądam do Warszawskiego przekładu czy Starej Gdańskiej

bernard

Postautor: bernard » wt wrz 22, 2015 12:56 pm

Podpisuje sie pod tym co napisales Kaznodzieyo.Korzystanie z roznych przekladow moze poszezyc nasze spojrzenie na tekst bibilijny.
Ja osobiscie korzystam z tysiaclatki i przekladu paulistow gdzie jest wiele cennych komentatzy i odnosnikow.Cenie tez Popowskiego choc jest czasami trudny w odbiorze.

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » wt wrz 22, 2015 1:26 pm

Jak miło :)

Mam też trzytomową wersję Poznańskiej z mnóstwem komentarzy. Moim zdaniem Popowski bardziej ododaje wierność treści niż idzie w literacką formę przyjemną dla oka i łatwego odbioru.

Natan

Postautor: Natan » wt wrz 22, 2015 5:54 pm

Drodzy Bracia,

Ja cenię Biblię Warszawską, bo to mój podstawowy przekład, który dobrze mi służy od lat. Jestem świadom słabości tego tłumaczenia, jak archaizmy w rodzaju "zakon" (zamiast "prawo"), "gwoli" (zamiast "ze względu na"), "snadź" (zamiast "czasem"), czy też "mimo" (w znaczeniu "obok", we fragmencie z Łukasza 10,31-32, gdzie kapłan i Lewita przechodzą "mimo" ofiary przestępstwa).

Poza tym, niektóre tłumaczenia są w Biblii Warszawskiej nietrafne i niedokładne. Jest też kwestia lepszych rękopisów, na których oparte są niektóre inne wydania Pisma Św.

Obrałem jednak taką metodę, że poprawiam słabsze miejsca Biblii Warszawskiej za pomocą własnych przypisów na marginesach. Celowo kupiłem stare, duże wydanie z szerokimi marginesami, by wpisywać alternatywne tłumaczenia.

Mimo tych wszystkich zastrzeżeń stwierdzam, że wiele wersetów jest w tej Biblii bardzo dobrze i zrozumiale oddanych, i łatwych do zapamiętania. Ubolewam jednak nad tym, że nie podjęto pracy nad rewizją tego przekładu i jego uwspółcześnieniem, jak to zrobiono w przypadku Biblii Tysiąclecia.

Muszę się Wam też zwierzyć, że przymierzam się do zastąpienia Biblii Warszawskiej innym przekładem, wypróbowując Biblię Paulistów (edycja św. Pawła) albo Uwspółcześnioną Biblię Gdańską (Wrota Nadziei w Toruniu).

bernard

Postautor: bernard » śr wrz 23, 2015 5:18 am

A najwaznie w tym wszystkim jest to zeby zyc Slowem Bozym a nie kolekcjonowac ,,papier".

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » śr wrz 23, 2015 8:15 am

Najważniejsze moim skromnym zdaniem że oboje macie rację :) Wymiana doświadczeń z czytania jest równie cenna jak i życie wedle tego co się czyta.

bernard

Postautor: bernard » śr wrz 23, 2015 9:24 am

Zeby wiedziec czym zyc trzeba to poznac ;)

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » śr wrz 23, 2015 10:01 am

Oczywiście :)
Czy pozwolisz że zapytam ? Cóż więc poznałeś. Co mawiasz o sobie ?

Wróć do „Biblia i jej przekłady”