Biblia Warszawska

Tutaj możemy podzielić się spostrzeżeniami na temat różnych przekładów Pisma Świętego
bernard

Re: Biblia Warszawska

Postautor: bernard » śr wrz 23, 2015 1:02 pm

Co mawiam o sobie ? Tzn ?

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » śr wrz 23, 2015 1:41 pm

bernard pisze:Zeby wiedziec czym zyc trzeba to poznac ;)

No jak i czym żyjesz i co poznałaś :) Pytam ze zdrowo rozumianej ciekawości aby się nieco poznać.
O czymś przecież trzeba pisać na forum. Prawda ?

bernard

Postautor: bernard » śr wrz 23, 2015 4:15 pm

Heh ...no tak ,forum jest po to zeby rozmawiac.Hmm...wiesz pierwsxy taniec kiedy wszyscy sie patrza jest najgorszy :D

Czym zyje ? Oj dlugo by pisac.Powiem tylko ze zycie w Panu ma niesmowity smak i sens :!:

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » czw wrz 24, 2015 8:56 am

Opowiedz !

Prosimy :)

bernard

Postautor: bernard » czw wrz 24, 2015 9:13 am

Trudno mi pisac o tym bo....trudno to opisac.

Padniecie przed Panem na kolana czyni cuda w nas i przez nas...

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » czw wrz 24, 2015 10:25 am

Zgadzam się w stu procentach :)

Awatar użytkownika
Karzurmass

Postautor: Karzurmass » ndz wrz 27, 2015 4:34 pm

Drodzy Bracia . Oczywiście ze przy studium najlepiej korzystać z wielu przekładów . Biblie Warszawska mam jedynie jako osobisty egzemplarz bo trudno zabierać wszystkie przekłady Biblii ze sobą:)

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » ndz wrz 27, 2015 7:20 pm

Ja mam wielki sentyment do nowego przekładu Ewangelicznego Instytutu Biblijnego.
Na co dzień także korzystam z Biblii Warszawskiej. :)

Jakoby Ostoja

Postautor: Jakoby Ostoja » ndz mar 20, 2016 6:16 pm

Natan pisze:Drodzy Bracia,

Ja cenię Biblię Warszawską, bo to mój podstawowy przekład, który dobrze mi służy od lat. Jestem świadom słabości tego tłumaczenia, jak archaizmy w rodzaju "zakon" (zamiast "prawo"), "gwoli" (zamiast "ze względu na"), "snadź" (zamiast "czasem"), czy też "mimo" (w znaczeniu "obok", we fragmencie z Łukasza 10,31-32, gdzie kapłan i Lewita przechodzą "mimo" ofiary przestępstwa).

Poza tym, niektóre tłumaczenia są w Biblii Warszawskiej nietrafne i niedokładne. Jest też kwestia lepszych rękopisów, na których oparte są niektóre inne wydania Pisma Św.

Obrałem jednak taką metodę, że poprawiam słabsze miejsca Biblii Warszawskiej za pomocą własnych przypisów na marginesach. Celowo kupiłem stare, duże wydanie z szerokimi marginesami, by wpisywać alternatywne tłumaczenia.

Mimo tych wszystkich zastrzeżeń stwierdzam, że wiele wersetów jest w tej Biblii bardzo dobrze i zrozumiale oddanych, i łatwych do zapamiętania. Ubolewam jednak nad tym, że nie podjęto pracy nad rewizją tego przekładu i jego uwspółcześnieniem, jak to zrobiono w przypadku Biblii Tysiąclecia.

Muszę się Wam też zwierzyć, że przymierzam się do zastąpienia Biblii Warszawskiej innym przekładem, wypróbowując Biblię Paulistów (edycja św. Pawła) albo Uwspółcześnioną Biblię Gdańską (Wrota Nadziei w Toruniu).

Ja też posługuję się BW, znalazłem w niej tylko jeden poważny błąd 1Jn 5:10 - zamiast przetłumaczyć " kto niewierzy Bogu, uczynił go kłamcą" jest " kto nie wierzy w Boga, uczynił go kłamcą" , lubię też BT, lub Grecko - Polski NT oficyna wyd. "Vocatio". Chodzi mi w tych przekładach o czyste oddanie Ewangelii Bożej, którą głosił Paweł.
Jestem nową osobą na forum, nie jestem jeszcze ex, pępowinka jeszcze nie została odcięta z powodów rodzinnych. Więcej napiszę przy przywitaniu, na razie nie mam czasu i warunków.
Natan, wracając do Ewangelii, wiem, że nie wszyscy są świadomi tego co głosił Paweł, być może ty to wiesz, ale ci przypomnę : głosił, o życiu wiecznym w Jezusie Chrystusie - 2Tm 1:1, 8-12 BW, BT. W innym miejscu tą
Ewangelię nazywa Świadectwem Bożym - 1 Ko 2:1 BW, z kolei inny apostoł, Jan, wyjaśnia, o co w tej Ewangelii chodzi - 1 Jn 5 :9-12 BT, poruszone w Rzym 6:23 BW. Jan twierdzi, że ten kto posiada, Świętego Ducha Jezusa Chrystusa, ma życie wieczne. Paweł twierdzi, że ten Duch jest w stanie w nieskończoność ożywiać nasze ciała. - 1 Ko 15:22,45 BW. Możesz pomyśleć, że to niedorzeczne z mojej strony, ale... to Duch daje życie, z ciała nie ma żadnego pożytku - Jn 6:63 BT, BW, Jakub zaś pisze że ciało bez Ducha jest martwe - Jak 2:26. Wszyscy posiadamy Ducha Adama, z którym możemy pożyć ok. 90 lat, w Duchu Chrystusa możemy żyć wiecznie. To tak jakby w samochodzie wymienić napęd z bęzynowego na jądrowy - teoretycznie samochód taki mógłby jeździć bez przerwy, no chyba, że się zepsuje. Jeśli chodzi, o ludzi, to Duch Jezusa jest Duchem, który nie tylko daje życie wieczne, ale i ma za zadanie ożywiać nasze ciała, abyśmy nie chorowali czy też nie starzeli .
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony pn mar 21, 2016 1:09 am przez Jakoby Ostoja, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » ndz mar 20, 2016 6:28 pm

Jakoby Ostoja pisze:Jestem nową osobą na forum, nie jestem jeszcze ex, pępowinka jeszcze nie została odcięta z powodów rodzinnych. Więcej napiszę przy przywitaniu, na razie nie mam czasu i warunków.

Cześć Jakoby Ostoja :)
Cieszę się, że tu trafiłeś.
Nie czekam, aż napiszesz coś na przywitanie i witam Cię serdecznie już teraz!

Wróć do „Biblia i jej przekłady”