Nowy Testament J.Grebera

Tutaj możemy podzielić się spostrzeżeniami na temat różnych przekładów Pisma Świętego
Ilyad

Re: Nowy Testament J.Grebera

Postautor: Ilyad » wt sie 09, 2016 7:41 pm

Ann78 pisze:
Ilyad pisze:Czytamy że dopuki nie narodzą się powtórnie i nie staną się Bożymi dziećmi, nie będą nawet oglądać Królestwa Bożego. Jeżeli Bóg będzie widzieć w niektórych spośród nich nadzieję że w przyszłości nawrócą się i będą żałować grzechów, z pewnością pokieruje ich krokami. Bóg nie chce aby ktokolwiek zginął, ale każdemu pozostawia wolny wybór.

Niestety, ja też tak samo czytam w Piśmie Świętym.
Niestety, bo wielki smutek mnie ogarnia za tymi zgubionymi... i wolałabym czytać, że wszyscy, wszystko jedno jak wierzą, czy nie wierzą, będą zbawieni...

Chwała Bogu że odróżniasz to czego Biblia naucza od tego co Ty chcesz by nauczała. Wyobraź sobie że ja kiedyś Jana 3:16 odczytywałem następująco:

"Albowiem tak Bóg umiłował świat że syna swego, jednorodzonego dał, aby każdy miał żywot wieczny "

Tak bardzo pokochałam swoje wyobrażenie Boga że to całkowicie przesłoniło mi oczywistą przestrogę zawartą w tym wersecie. Dzisiaj wiem że szatan chciał bym właśnie tak ten werset odczytywał. Przez wiele lat ograniczałem w ten sposób Bogu możliwość posługiwania się mną.

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » wt sie 09, 2016 9:39 pm

Zibi pisze:Dlaczego zatem mamy się modlić do Ojca? (modlitwa Ojcze nasz..)? To przez przypadek Jezus kazał?

Mamy modlić się "Ojcze nasz", równocześnie wierzyć w Pana Jezusa i przychodzić do Niego (J. 3, 16; Mat. 11, 28-30; Obj. 3, 20).
Pierwsi chrześcijanie wzywali imienia Jezusa Chrystusa, dlatego też tak ich nazwano.
Proszę, Zibi, czytaj CAŁE Pismo, a nie tylko to, co Ci pasuje.

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » śr sie 10, 2016 8:19 am

Ilyad pisze:Wyobraź sobie że ja kiedyś Jana 3:16 odczytywałem następująco:

"Albowiem tak Bóg umiłował świat że syna swego, jednorodzonego dał, aby każdy miał żywot wieczny "

(16) Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny. J. 3
Popatrz, jak łatwo nie zauważyć, przeoczyć, czy też po prostu wyrzucić te najważniejsze słowa " aby każdy, kto weń wierzy".

Oto słowa, które przeczytałam dziś jako komentarz do tego wersetu, jakże mocne, ale też niestety prawdziwe:

"Piekło jest przygotowanym miejscem dla nieprzygotowanych ludzi! Zgodnie e Ewangelią Jana 3, 16 Bóg nigdy nie zamierzył, aby ktokolwiek zginął w jeziorze ognistym, które pierwotnie było przygotowane dla diabła i jego aniołów. Jednak dla każdego, który odrzuci zbawienie, piekło musi poszerzyć swoją kubaturę. (...)
Gdyby chrześcijanie naprawdę wierzyli w tę prawdę - to zmieniłoby wszystko. To zmieniłoby życie modlitewne, nasze rozmowy. To wpłynęłoby na naszą motywację do ewangelizacji"
- z książki "Myślenie z Bogiem" C. H. Stevensa

Ilyad

Postautor: Ilyad » śr sie 10, 2016 10:11 am

Ann78 pisze:
Ilyad pisze:Wyobraź sobie że ja kiedyś Jana 3:16 odczytywałem następująco:

(16) Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny. J. 3
Popatrz, jak łatwo nie zauważyć, przeoczyć, czy też po prostu wyrzucić te najważniejsze słowa " aby każdy, kto weń wierzy".

Oto słowa, które przeczytałam dziś jako komentarz do tego wersetu, jakże mocne, ale też niestety prawdziwe:

"Piekło jest przygotowanym miejscem dla nieprzygotowanych ludzi! Zgodnie e Ewangelią Jana 3, 16 Bóg nigdy nie zamierzył, aby ktokolwiek zginął w jeziorze ognistym, które pierwotnie było przygotowane dla diabła i jego aniołów. Jednak dla każdego, który odrzuci zbawienie, piekło musi poszerzyć swoją kubaturę. (...)
Gdyby chrześcijanie naprawdę wierzyli w tę prawdę - to zmieniłoby wszystko. To zmieniłoby życie modlitewne, nasze rozmowy. To wpłynęłoby na naszą motywację do ewangelizacji"
- z książki "Myślenie z Bogiem" C. H. Stevensa

Tak. Słowa zawierające przestrogę to "nie zginął". W Grece występuje słowo "apollumi", co ciekawe nie musi oznaczać że przedmiot lub osoba podlegająca apollumi przestaje istnieć.

Zibi

Postautor: Zibi » czw sie 11, 2016 6:04 am

Ann78 pisze:
Zibi pisze:Dlaczego zatem mamy się modlić do Ojca? (modlitwa Ojcze nasz..)? To przez przypadek Jezus kazał?

Mamy modlić się "Ojcze nasz", równocześnie wierzyć w Pana Jezusa i przychodzić do Niego (J. 3, 16; Mat. 11, 28-30; Obj. 3, 20).
Pierwsi chrześcijanie wzywali imienia Jezusa Chrystusa, dlatego też tak ich nazwano.

Chrześcijanie czy chrystianie?

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » czw sie 11, 2016 6:28 am

Zibi pisze:
Ann78 pisze:

Chrześcijanie czy chrystianie?

Pierwsi chrześcijanie. Mam na myśli tych zaraz po Chrstusie, począwszy od Apostołów.

korba

Postautor: korba » pn paź 23, 2017 8:44 am

Ilyad pisze:Słowa zawierające przestrogę to "nie zginął". W Grece występuje słowo "apollumi", co ciekawe nie musi oznaczać że przedmiot lub osoba podlegająca apollumi przestaje istnieć.

Więc co się dzieje z tymi, którzy zginą wg. Jana 3:16? Też będą mieli życie wieczne?
Życie wieczne przeciwstawiono tam 'zginięciu'. Będzie wrzucony do tzw. piekła i tam też... będzie żył wiecznie ;)
Wg. Biblii, życie wieczne jest nagrodą. Niektórzy natomiast traktują życie wieczne jako standard dla każdego, nawet złego człowieka z Bożego punktu widzenia.

korba

Postautor: korba » pn paź 23, 2017 9:03 am

Ann79 pisze:Co z tego, ze Tow. Straznica odżegnuje się już od spirytysty Grebera, skoro pozostawiło jego tłumaczenie J. 1, 1 i zwodzi tym miliony ludzi?

Dziwny wniosek, przecież takie oddanie Jana 1:1 jak to zrobił Przekład Nowego Świata nie jest odgapione od Grebera. Tak nauczali świadkowie Jehowy, gdy nie było jeszcze przekładu Grebera na świecie.
Myślę, że prosto dostrzec różnicę pomiędzy odgapieniem a pokazaniem, że ktoś inny oddał tak samo/podobnie?

Ilyad

Postautor: Ilyad » pn paź 23, 2017 10:51 am

korba pisze:
Ilyad pisze:Słowa zawierające przestrogę to "nie zginął". W Grece występuje słowo "apollumi", co ciekawe nie musi oznaczać że przedmiot lub osoba podlegająca apollumi przestaje istnieć.

Więc co się dzieje z tymi, którzy zginą wg. Jana 3:16? Też będą mieli życie wieczne?
Życie wieczne przeciwstawiono tam 'zginięciu'. Będzie wrzucony do tzw. piekła i tam też... będzie żył wiecznie ;)

Zginienie, nawet w języku polskim nie jest jednoznaczne. Możesz łatwo sobie wyobrazić. Moja babka mówiła mi przed laty: "jak będziesz tak postępował, to ZGINIESZ jak ruda mysz" ;) , co w domyśle nie oznaczało końca mojej egzystencji, tylko raczej wykluczenie społeczne. W tym konkretnie wypadku Jana 3:16 "zginienie" oznacza beznadziejny stan zgubionych, bez możliwości odwrotu.
Wg. Biblii, życie wieczne jest nagrodą.

oczywiście zgoda
Niektórzy natomiast traktują życie wieczne jako standard dla każdego, nawet złego człowieka z Bożego punktu widzenia.

Biblia nigdzie stanu "apollymi" nie nazywa życiem, natomiast nie zawsze biblijna "śmierć" oznacza ustanie procesów biologicznych organizmu. Biblijne "życie" to wieczna egzystencja w obecności Boga, a "śmierć" często oznacza egzystencję w oddaleniu od Niego.

korba

Postautor: korba » pn paź 23, 2017 1:39 pm

Ilyad pisze:Zginienie, nawet w języku polskim nie jest jednoznaczne. Możesz łatwo sobie wyobrazić. Moja babka mówiła mi przed laty: "jak będziesz tak postępował, to ZGINIESZ jak ruda mysz" ;) , co w domyśle nie oznaczało końca mojej egzystencji, tylko raczej wykluczenie społeczne. W tym konkretnie wypadku Jana 3:16 "zginienie" oznacza beznadziejny stan zgubionych, bez możliwości odwrotu.

Ok, niejednoznaczność rozumiem, tylko co przechyla szalę na tą opcję jaką wykazujesz?
Dlaczego odrzucać opcję, że zagłada ludzi bezbożnych to dosłowne unicestwienie bez jakiejkolwiek egzystencji?

Biblia nigdzie stanu "apollymi" nie nazywa życiem, natomiast nie zawsze biblijna "śmierć" oznacza ustanie procesów biologicznych organizmu. Biblijne "życie" to wieczna egzystencja w obecności Boga, a "śmierć" często oznacza egzystencję w oddaleniu od Niego.

Wychodzi na to, że życiem wiecznym będą się cieszyli i dobrzy i źli.
A tak nawiasem mówiąc... to gdzie mieliby egzystować ci źle oddaleni od Boga? (mam na myśli ich życie po śmierci).

Wróć do „Biblia i jej przekłady”