Nowy Testament J.Grebera

Tutaj możemy podzielić się spostrzeżeniami na temat różnych przekładów Pisma Świętego
Awatar użytkownika
Ann78

Re: Nowy Testament J.Grebera

Postautor: Ann78 » pn paź 23, 2017 2:59 pm

korba pisze:
Ann79 pisze:Co z tego, ze Tow. Straznica odżegnuje się już od spirytysty Grebera, skoro pozostawiło jego tłumaczenie J. 1, 1 i zwodzi tym miliony ludzi?

Dziwny wniosek, przecież takie oddanie Jana 1:1 jak to zrobił Przekład Nowego Świata nie jest odgapione od Grebera. Tak nauczali świadkowie Jehowy, gdy nie było jeszcze przekładu Grebera na świecie.
Myślę, że prosto dostrzec różnicę pomiędzy odgapieniem a pokazaniem, że ktoś inny oddał tak samo/podobnie?

http://piotrandryszczak.pl/polemika2aa/ ... ebera.html

korba

Postautor: korba » pn paź 23, 2017 3:10 pm

Ann78 pisze:
korba pisze:
Ann79 pisze:Co z tego, ze Tow. Straznica odżegnuje się już od spirytysty Grebera, skoro pozostawiło jego tłumaczenie J. 1, 1 i zwodzi tym miliony ludzi?

Dziwny wniosek, przecież takie oddanie Jana 1:1 jak to zrobił Przekład Nowego Świata nie jest odgapione od Grebera. Tak nauczali świadkowie Jehowy, gdy nie było jeszcze przekładu Grebera na świecie.
Myślę, że prosto dostrzec różnicę pomiędzy odgapieniem a pokazaniem, że ktoś inny oddał tak samo/podobnie?

Niestety, Andryszczak dość prymitywnie podchodzi do tematu. Np. nie wyjaśnia, jak to jest, że świadkowie Jehowy, ZANIM ukazał się przekład Grebera uważali, ze bóg z Jana 1:1 to inny Bóg o którym najpierw wspomina ten werset.
Nie mówię już że wiele wcześniejszych przekładów oddało tekst Jana 1:1 podobnie jak PÓŹNIEJ PNŚ.
Skoro tak, to może Greber odgapił od nich?
A co z tymi tekstami, które potwierdzają wiarę w Trójcę a występują w przekładzie Grebera? Też są od demonów? :-D

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » pn paź 23, 2017 7:43 pm

korba pisze:
Ann78 pisze:
korba pisze:

Niestety, Andryszczak dość prymitywnie podchodzi do tematu. Np. nie wyjaśnia, jak to jest, że świadkowie Jehowy, ZANIM ukazał się przekład Grebera uważali, ze bóg z Jana 1:1 to inny Bóg o którym najpierw wspomina ten werset.
Nie mówię już że wiele wcześniejszych przekładów oddało tekst Jana 1:1 podobnie jak PÓŹNIEJ PNŚ.
Skoro tak, to może Greber odgapił od nich?
A co z tymi tekstami, które potwierdzają wiarę w Trójcę a występują w przekładzie Grebera? Też są od demonów? :-D

Skąd czerpał natchnienie Greber, wyjaśnia sama Strażnica. Jej chyba ufasz?
"Duchowie Boży" wyjaśniali tłumaczenie trudniejszych fragmentów, w tym Jana 1, 1.
Chcesz za tym iść? Idź. Masz wolną wolę. Mnie nic do tego.

korba

Postautor: korba » pn paź 23, 2017 8:39 pm

Ann79 pisze:Skąd czerpał natchnienie Greber, wyjaśnia sama Strażnica. Jej chyba ufasz?
"Duchowie Boży" wyjaśniali tłumaczenie trudniejszych fragmentów, w tym Jana 1, 1.

Nie zrozumiałaś. Jak to możliwe, że świadkowie J. a także inne przekłady oddawały Jana 1:1, gdy JESZCZE NIE BYŁO przekładu Grebera.
To dość naiwne tłumaczenie, jakie się tu stosuje no bo... czy każdy werset w przekładzie Grebera był z podszeptu demonów? Jeśli tak, to jak odbierać wersety, które są oddane tak jak to robią inne przekłady? Jeśli nie, to skąd wiadomo które są demoniczne a które nie?
Po drugie... popełnia się fatalną pomyłkę w argumentacji przeciwników PNŚ. To nie odgapienie, ale inne przesłanki (w tym przypadku gramatyczne) wzięto pod uwagę w Jana 1:1 i taka jest rzeczywista argumentacja w PNŚ.

Ilyad

Postautor: Ilyad » pn paź 23, 2017 11:01 pm

Ilyad pisze:
Zginienie, nawet w języku polskim nie jest jednoznaczne. Możesz łatwo sobie wyobrazić. Moja babka mówiła mi przed laty: "jak będziesz tak postępował, to ZGINIESZ jak ruda mysz" ;) , co w domyśle nie oznaczało końca mojej egzystencji, tylko raczej wykluczenie społeczne. W tym konkretnie wypadku Jana 3:16 "zginienie" oznacza beznadziejny stan zgubionych, bez możliwości odwrotu.

Ok, niejednoznaczność rozumiem, tylko co przechyla szalę na tą opcję jaką wykazujesz? Dlaczego odrzucać opcję, że zagłada ludzi bezbożnych to dosłowne unicestwienie bez jakiejkolwiek egzystencji?

Kiedyś będąc ŚJ, tak wĺaśnie wierzyłem, ale po latach stwierdziłem, że byłem wprowadzany w błąd. Biblia naucza że grzesznicy będą ukarani za grzechy DOCZESNE po śmierci (Dz.Ap.17:30-31; 24:24-25; Rzym.2:5-12; 2 Piotra 2:1-17, Mat.23:14; Hioba 14:2-3 i wiele innych tekstów), czego przez wiele lat nie chciałem w Biblii widzieć. Anihilacjonizm stoi w sprzeczności z tą nauką, Skoro "zginienie" miałoby oznaczać rozpłynięcie się w niebycie, więc nad kim i kiedy miałby odbywać się sąd i kara po śmierci?

Biblia nigdzie stanu "apollymi" nie nazywa życiem, natomiast nie zawsze biblijna "śmierć" oznacza ustanie procesów biologicznych organizmu. Biblijne "życie" to wieczna egzystencja w obecności Boga, a "śmierć" często oznacza egzystencję w oddaleniu od Niego.

Wychodzi na to, że życiem wiecznym będą się cieszyli i dobrzy i źli.

Posługując się ludzką terminologią i definicją życia i śmierci-tak, chociaż wątpię by dla wszystkich taka egzystencja byĺaby powodem do "cieszenia się", jednak Biblia "życiem" nazywa stan wiecznego szczęścia z Bogiem, a "śmiercią" oddzielenie od Niego. Gdybyśmy wszyscy posługiwali się taką definicją, nie byłoby tyle zamieszania.
A tak nawiasem mówiąc... to gdzie mieliby egzystować ci źle oddaleni od Boga? (mam na myśli ich życie po śmierci).

Przed sądem Bożym w "Krainie Umarłych" (szeolu), a po sądzie w "Jeziorze ognistym" (Obj.20:13-15)

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » wt paź 24, 2017 7:05 pm

korba pisze:
Ann79 pisze:Skąd czerpał natchnienie Greber, wyjaśnia sama Strażnica. Jej chyba ufasz?

Nie zrozumiałaś. Jak to możliwe, że świadkowie J. a także inne przekłady oddawały Jana 1:1, gdy JESZCZE NIE BYŁO przekładu Grebera.
To dość naiwne tłumaczenie, jakie się tu stosuje no bo... czy każdy werset w przekładzie Grebera był z podszeptu demonów? Jeśli tak, to jak odbierać wersety, które są oddane tak jak to robią inne przekłady? Jeśli nie, to skąd wiadomo które są demoniczne a które nie?
Po drugie... popełnia się fatalną pomyłkę w argumentacji przeciwników PNŚ. To nie odgapienie, ale inne przesłanki (w tym przypadku gramatyczne) wzięto pod uwagę w Jana 1:1 i taka jest rzeczywista argumentacja w PNŚ.

Zrozumiałam Cię bardzo dobrze. To Ty nie rozumiesz. Nie chodzi wcale o to, kto piewszy przetłumaczył J 1,1 w ten sposób. Chodzi o to, ze wiadomo, z czyjego natchnienia został on przetłumaczony, a mowi o tym sama Strażnica.

korba

Postautor: korba » śr paź 25, 2017 10:28 am

Ilyad pisze:Biblia naucza że grzesznicy będą ukarani za grzechy DOCZESNE po śmierci (Dz.Ap.17:30-31; 24:24-25; Rzym.2:5-12; 2 Piotra 2:1-17, Mat.23:14; Hioba 14:2-3 i wiele innych tekstów)

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Sorry, ale jak te wersety wskazują na karę PO ŚMIERCI, jak Cię zrozumiałem, w zaświatach?
Czy życie PO ZMARTWYCHWSTANIU (w ciele jako człowiek) też traktujesz jako życie PO śmierci?

korba

Postautor: korba » śr paź 25, 2017 10:36 am

Ann79 pisze:Chodzi o to, ze wiadomo, z czyjego natchnienia został on przetłumaczony, a mowi o tym sama Strażnica.

Wiadomo?????
Wybacz, ale jak czytam Twoją argumentację, to utwierdzam się, że świadkowie 'mają nosa' stroniąc od odstępców.
Przecież Twój wniosek jest tak szkodliwy, że aż powinno się przed nim ostrzegać ludzkość! :-D
Po 1. Strażnica wcale nie mówi, że werset z Jana 1:1 w PNŚ jest wynikiem 'natchnienia' demonów.
2. Wciąż nie odpowiadasz co z wersetami w przekładzie Grebera potwierdzającymi, że Jezus jest Bogiem? Wątpię w ogóle czy widziałaś na oczy ten przekład albo czy go czytałaś itd. Powielasz Internetowe bzdury.
3. Czy ewangelicy też są pod wpływem demonów? Bo niektórzy również oddali Jana 1:1 tak jak PNŚ.
4. Czy znasz regułę Colwell'a dotyczącą orzecznika rzeczownikowego, która występuje w Jana 1:1?

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » śr paź 25, 2017 8:00 pm

korba pisze:
Ann79 pisze:Chodzi o to, ze wiadomo, z czyjego natchnienia został on przetłumaczony, a mowi o tym sama Strażnica.

Wiadomo?????
Wybacz, ale jak czytam Twoją argumentację, to utwierdzam się, że świadkowie 'mają nosa' stroniąc od odstępców.
Przecież Twój wniosek jest tak szkodliwy, że aż powinno się przed nim ostrzegać ludzkość! :-D
Po 1. Strażnica wcale nie mówi, że werset z Jana 1:1 w PNŚ jest wynikiem 'natchnienia' demonów.
2. Wciąż nie odpowiadasz co z wersetami w przekładzie Grebera potwierdzającymi, że Jezus jest Bogiem? Wątpię w ogóle czy widziałaś na oczy ten przekład albo czy go czytałaś itd. Powielasz Internetowe bzdury.
3. Czy ewangelicy też są pod wpływem demonów? Bo niektórzy również oddali Jana 1:1 tak jak PNŚ.
4. Czy znasz regułę Colwell'a dotyczącą orzecznika rzeczownikowego, która występuje w Jana 1:1?

Cytat ze Strażnicy:

„Niejaki Johannes Greber pisze we wstępie do swego przekładu Nowego Testamentu, wydanego w roku 1937: »Byłem księdzem katolickim i do czterdziestego ósmego roku życia w ogóle nie wierzyłem w możliwość kontaktu ze światem duchów Bożych. Potem jednak nastał dzień, kiedy niechcący zrobiłem pierwszy krok w kierunku takich kontaktów. Przeżyłem rzeczy, które aż do największych głębi wstrząsnęły moim jestestwem. (...) Przeżycia swe opisałem w książce, która ukazała się w języku niemieckim i angielskim, a nosi tytuł: ‘Komunikowanie się ze światem duchów, jego prawa i cele’.« (...) W przedmowie do ostatnio wspomnianej książki były ksiądz Greber powiada: »Biblia jest najwybitniejszą książką spirytystyczną.« Kierując się takim wrażeniem Greber stara się swemu przekładowi Nowego Testamentu nadać nutę jak najbardziej spirytystyczną. (...) Rzecz całkiem oczywista, że w dokonaniu takiego przekładu pomagali byłemu księdzu »duchowie«, w których wierzy” (Strażnica Nr 8, 1961 s. 3 [ang. 15.02 1956 s. 110-111]).

Zobacz też artykuł:
http://wiadomosci.onet.pl/tablica/spiry ... watek.html

Ilyad

Postautor: Ilyad » śr paź 25, 2017 8:56 pm

korba pisze:
Ilyad pisze:Biblia naucza że grzesznicy będą ukarani za grzechy DOCZESNE po śmierci (Dz.Ap.17:30-31; 24:24-25; Rzym.2:5-12; 2 Piotra 2:1-17, Mat.23:14; Hioba 14:2-3 i wiele innych tekstów)

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Sorry, ale jak te wersety wskazują na karę PO ŚMIERCI, jak Cię zrozumiałem, w zaświatach?

Innymi słowy: te wersety dowodzą że ustanie procesów biologicznych organizmu człowieka nie rozwiązuje jego odpowiedzialności przed Bogiem za doczesne grzechy,
Czy życie PO ZMARTWYCHWSTANIU (w ciele jako człowiek) też traktujesz jako życie PO śmierci?

Gdzie i kiedy będzie ta kara i co konkretnie będzie karą to zupełnie inna sprawa, jednak konsekwencje eschatologiczne, postawionej przeze mnie tezy są bardzo daleko idące.

Wróć do „Biblia i jej przekłady”