Jezus - Bóg najwyższy?

Osoba Jezusa Chrystusa oraz nasze z Nim relacje
Awatar użytkownika
morwa

Jezus - Bóg najwyższy?

Postautor: morwa » pt cze 23, 2017 8:47 am

Czy Jezus jest Bogiem, który ponad siebie „nie ma nikogo większego”?

Jan. 14:28
28. Słyszeliście, że powiedziałem wam: Odchodzę i przychodzę do was. Gdybyście mnie miłowali, tobyście się radowali, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest niż Ja. (BW)

Jest to kolejny fragment bezpośrednio nauczający o wyższości pozycji jaką zajmuje Ojciec w stosunku do Syna.
Fragment tym cenniejszy, ponieważ wypowiedziany ustami samego Zbawiciela.
Jednak wiele osób zawęża jego znaczenie jedynie do ludzkiej natury Pana Jezusa, choć na przestrzeni wieków Tertulian, Nowacjan czy też Orygenes stosują te słowa do Syna w Jego bycie przedludzkim co dowodzi, że nauczali oni subordynacjonizmu.

A jak jak rozumieli tą wypowiedź słuchacze? Czy pomyśleli „hm, zapewne Pan mówi to w odniesieniu do swej ludzkiej natury a nie boskiej”?
Czy też odebrali to w najbardziej prosty z możliwych sposobów wyrażenia przez Bożego Syna swej niższej chwały względem Ojca?
Przecież Pan Jezus nie powiedział, że Ojciec jest większy tylko od części Jego istoty lub jedynie od Jego ziemskiej natury.....
Podmiotem w tej wypowiedzi jest On sam, Jego osoba jako całość ....
Warto pomyśleć, czy może słuchacze właśnie tak traktowali Zbawiciela - jako integralną osobę która stwierdza fakt, że pomimo całej swej potęgi i mocy, jest niższa w autorytecie i stanowisku od swojego Ojca?
Byłoby to w zupełności zgodne z tym, co Pan Jezus powiedział nieco wcześniej w tej samej ewangelii:

Jan. 10:29
29. Ojciec mój, który mi je dał, jest większy nad wszystkich i nikt nie może wydrzeć ich z ręki Ojca. (BW)

Zatem oczywistym wydaje się to, że Syn poddany jest Ojcu,... i BÓG OJCIEC nie ma nad sobą nikogo większego:

Hebr. 6:13
13. Gdy bowiem Bóg dał Abrahamowi obietnicę, a nie miał nikogo większego, na kogo by przysiąc, przysiągł na siebie samego, (BW)
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Agnieszka

Re: Jezus - Bóg najwyższy?

Postautor: Agnieszka » pt cze 23, 2017 12:13 pm

Jan. 10:29
29. Ojciec mój, który mi je dał, jest większy nad wszystkich i nikt nie może wydrzeć ich z ręki Ojca. (BW)

W BT w przypisie czytamy : Tekst niepewny. Możliwe też jest tłumaczenie jak w Wlg: "To, co Ojciec mój dał Mi, jest większe nad wszystko". Mowa o godności mesjańskiej lub nawet Boskiej. 
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=349

Ad. do interlinearny przeklad grecki i tam klikamy w grecki wyraz - wszystkich

http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... /undefined
http://biblia.oblubienica.eu/wystepowan ... F%89%CE%BD
(od) jest przyimkiem dodanym .

christianinroman

Postautor: christianinroman » wt cze 27, 2017 5:29 am

1 List do Tymoteusza 3:16 ,, A bez wątpienia, wielka jest tajemnica pobożności : BÓG został objawiony w ciele ...".

Natan

Postautor: Natan » śr cze 28, 2017 4:23 pm

Osobiście wierzę, że Chrystus jest równy Bogu Ojcu co do natury Bożej. Jest kilka miejsc w Nowym Testamencie, gdzie Zbawiciel wprost nazywany jest Bogiem, przykładowo:

[Mateusza 1:23] „Oto panna pocznie i porodzi syna, i nadadzą mu imię Immanuel, co się wykłada: Bóg z nami.”
[Ew. Jana 1:1] „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo.”
[Ew. Jana 1:18] „Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go.”
[Ew. Jana 20:28-29] „Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój. Rzekł mu Jezus: Że mnie ujrzałeś, uwierzyłeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.”
[Rzymian 9:5] „Do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała; Ten jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen.”
[Filipian 2:6] „Który, będąc w postaci Boga, nie uważał bycia równym Bogu za grabież”.

Natomiast faktycznie Bóg Ojciec ma nad Chrystusem pewną przewagę:
1) Bóg Ojciec jest niezrodzony, jest Bogiem Sam z Siebie. Chrystus jest Bogiem zrodzonym z Boga Ojca, zatem zawdzięcza swą Boskość Ojcu. Nie oznacza to, że ma początek w czasie. Jest odwiecznie zrodzony.
2) Bóg Ojciec jest niewidzialny, zaś Chrystus jest widzialny.
3) Bóg Ojciec jest niewcielony. Chrystus jest wcielony. Przyjął ludzkie ciało.
4) Bóg Ojciec jest pierwotnym Źródłem wszystkiego i Celem, do którego wszystko zmierza. Chrystus jest Pośrednikiem w tym wszystkim i nie jest celem Sam w Sobie.
5) Bóg Ojciec ma najwyższą funkcję. Jest Głową Chrystusa, Jego Zwierzchnikiem. Trzeba tu być bardzo ostrożnym. Co do natury są równi, ale co do funkcji Ojciec ma przewagę.

Nie jestem w swej wierze odosobniony. Tak wierzył pierwotny Kościół.

Zibi

Postautor: Zibi » czw lip 06, 2017 4:25 pm

christianinroman pisze:1 List do Tymoteusza 3:16 ,, A bez wątpienia, wielka jest tajemnica pobożności : BÓG został objawiony w ciele ...".

Jezus objawil przymioty Boga, czyli tego ktory go poslal. Boga nikt nigdy nie widział..
W biblii jak byk pisze ze Bog jest Duchem..

Zibi

Postautor: Zibi » czw lip 06, 2017 4:33 pm

Natan pisze:Osobiście wierzę, że Chrystus jest równy Bogu Ojcu co do natury Bożej. Jest kilka miejsc w Nowym Testamencie, gdzie Zbawiciel wprost nazywany jest Bogiem, przykładowo:

[Mateusza 1:23] „Oto panna pocznie i porodzi syna, i nadadzą mu imię Immanuel, co się wykłada: Bóg z nami.”
[Ew. Jana 1:1] „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo.”
[Ew. Jana 1:18] „Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go.”
[Ew. Jana 20:28-29] „Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój. Rzekł mu Jezus: Że mnie ujrzałeś, uwierzyłeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.”
[Rzymian 9:5] „Do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała; Ten jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen.”
[Filipian 2:6] „Który, będąc w postaci Boga, nie uważał bycia równym Bogu za grabież”.

Natomiast faktycznie Bóg Ojciec ma nad Chrystusem pewną przewagę:
1) Bóg Ojciec jest niezrodzony, jest Bogiem Sam z Siebie. Chrystus jest Bogiem zrodzonym z Boga Ojca, zatem zawdzięcza swą Boskość Ojcu. Nie oznacza to, że ma początek w czasie. Jest odwiecznie zrodzony.
2) Bóg Ojciec jest niewidzialny, zaś Chrystus jest widzialny.
3) Bóg Ojciec jest niewcielony. Chrystus jest wcielony. Przyjął ludzkie ciało.
4) Bóg Ojciec jest pierwotnym Źródłem wszystkiego i Celem, do którego wszystko zmierza. Chrystus jest Pośrednikiem w tym wszystkim i nie jest celem Sam w Sobie.
5) Bóg Ojciec ma najwyższą funkcję. Jest Głową Chrystusa, Jego Zwierzchnikiem. Trzeba tu być bardzo ostrożnym. Co do natury są równi, ale co do funkcji Ojciec ma przewagę.

Nie jestem w swej wierze odosobniony. Tak wierzył pierwotny Kościół.

Co znaczy imie Jozue, czy dla ciebie i on jest Bogiem?
Czy Apok 1.1 i np.1 Tym. 2.5 mowi nam o dwoch osobach, czy o jednej?
Wg tego co piszesz twoim zdaniej Jezus jest swoim wlasnym ojcem. Od kogo zatem otrzymał moc, kto go poslal, kto go z martwych wskrzesil?
Dleczego Jezus np. W Marka 10.18 zaprzecza ze jest Bogiem?
Czy nie kazdy czlowiek stworzony jest na obraz i podobienstwo Boga?
Piszesz ze Jezus przyjął cialo, czyli przyszedl do ciala, w biblii pisze dokladnie co innego, ze przyszedl w ciele jak kazdy czlowiek.
Piszesz ze sa rowni co do natury, w biblii pisze ze Jezus nawet w niebie jest czlowiekiem Dz. Ap.17.31
W ilu Bogow wierzysz?

Natan

Postautor: Natan » pt lip 07, 2017 7:51 pm

Zibi, wybacz, ale się nie dogadamy, gdyż Ty ośmielasz się kwestionować przedludzki byt Chrystusa. To sprawia, że nie mamy wspólnej płaszczyzny, skoro Chrystusa uważasz za zwykłego człowieka, który urodził się jak wszyscy, a jedynie został wyniesiony do godności Mesjasza.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pt lip 07, 2017 9:02 pm

Co znaczy imie Jozue, czy dla ciebie i on jest Bogiem?

Zibi , pozwolę ja odpowiedzieć Tobie na to pytanie..... , lecz o szczegółach pisać nie będę......
Coś Ci pokażę :
http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... /1/verse/1
I tu czytamy : Jezus/Joszua/Jehoszua; Hebr. "יְהוֹשׁ֫וּעַ" [Jehoszua] - JHWH (Pan) jest zbawieniem, Zbawiciel;
W Biblii mamy użyte skrótowce - poczynając od Jehoszua , Jeszua po Jeszu.
A teraz spójrz na ten werset :
http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-4-13-16.htm
I tu ostatni wyraz w tym wersecie : יְהוֹשֻׁעַ przetłumaczone na Jozue.
A teraz spójrz tutaj :
https://www.google.com/search?site=&sou ... TdwFWhZRv4
Hebrajskie imię Jeszua (יֵשׁוּעַ), będące skrótem od Jehoszua (יְהוֹשֻׁעַ), należy do tzw. imion teoforycznych co oznacza, że zawarte jest w nim imię własne Boga – JHWH. Tłumaczone jest jako „Jahwe jest zbawieniem”. Jego grecką transkrypcją jest Ἰησοῦς (Iēsous).

Wiesz już dlaczego nie interesują mnie tłumaczenia a orginał?
Poza tym cały ten werset z Liczb 13 : 16 pozostawia wiele do życzenia jeżeli chodzi o tłumaczenie , ale ja Ci go nie przetlumacze.
Lubię podpowiadac ale analizę pozostawiam Tobie , być może innym czytelnikom.....
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Jezus_(imi%C4%99)

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pt lip 07, 2017 9:31 pm

Zibi , spójrz jeszcze na ten werset :
http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-6-1-1.htm
I tu taki fragment יְהוָה אֶל־יְהוֹשֻׁעַ
Ponieważ masoreci dodali swoje oznaczenia przy literach i tak powstał hebrajski który hebrajskim nie jest , a nas interesuje przecież biblijny hebrajski a nie masorecki , tak więc wymazujac te masoreckie oznaczenia otrzymujemy
JHWH EL אל JAHASZUA - czyli JHWH Bóg Zbawiciel
Jeszcze raz z mojej strony - nie widzę płaszczyzny porozumienia / dyskusji ponieważ ja czytam po hebrajsku a nie błędne tłumaczenia.

Zibi

Postautor: Zibi » sob lip 08, 2017 3:02 am

Natan pisze:Zibi, wybacz, ale się nie dogadamy, gdyż Ty ośmielasz się kwestionować przedludzki byt Chrystusa. To sprawia, że nie mamy wspólnej płaszczyzny, skoro Chrystusa uważasz za zwykłego człowieka, który urodził się jak wszyscy, a jedynie został wyniesiony do godności Mesjasza.

Wierze w to co pisze w biblii, ty w ludzkie bajanie przed ktorym ona ostrzega. Przy okazji odrzucasz mnostwo niewygodnych wersetow. O Jezusie pisze ze jest czlowiekiem. Gdyby nie byl nie moglby zlozyc rownowaznego okupu za innego czlowieka. Ty jestes zaslepiony dogmatycznie i tego nie widzisz, albo nie chcesz widziec.

Wróć do „Jezus Chrystus”