Jezus - Bóg najwyższy?

Osoba Jezusa Chrystusa oraz nasze z Nim relacje
Agnieszka

Re: Jezus - Bóg najwyższy?

Postautor: Agnieszka » pn lip 10, 2017 7:59 pm

Odniosłem się do twojego postu, wskaż gdzie świadkowie Jehowy "poddają w wątpliwość" Jezusa ? Gdzie świadkowie piszą, że Jezus to nie jest syn Jehowy ? Nie potrafisz obronić swoich kłamstw ?

A może odniesiesz się do moich postow gdzie napisałam , że JHVH IS SALVATION - JAHOSZUA.
A może to Ty jesteś znajomym Zibiego od hebrajskiego :D albo samym Zibim który być może zalogowal się pod innym nickiem?
I po raz kolejny raz z PNŚ ZACHARIASZA 11: 13:
Wtedy Jehowa rzekł do mnie: „Wrzuć ją do skarbca+ — tę wielką zapłatę, na jaką zostałem wyceniony z ich punktu widzenia”.+ Wziąłem więc te trzydzieści srebrników i wrzuciłem je do skarbca w domu Jehowy.+
W oryginale JHWH !
Kto został wyceniony na 30 srebrników?
Kim zatem jest JHWH?!

ariel

Postautor: ariel » wt wrz 19, 2017 1:50 pm

Agnieszko, obawiam się, że to nie jest zbyt przekonywujący argument (ten z Zach. 11:13). Gdy Pan Jezus mówił do Pawła: "Szawle, Szawle, dlaczego MNIE prześladujesz?", miał na myśli to, że prześladował on faktycznie JEGO, czy też może jego Kościół?
Jeden Bóg, Ojciec
Jeden Pan, Jezus Chrystus
thaleia.pl

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » wt wrz 19, 2017 7:48 pm

ariel pisze:Agnieszko, obawiam się, że to nie jest zbyt przekonywujący argument (ten z Zach. 11:13). Gdy Pan Jezus mówił do Pawła: "Szawle, Szawle, dlaczego MNIE prześladujesz?", miał na myśli to, że prześladował on faktycznie JEGO, czy też może jego Kościół?

Kościół jest ciałem Chrystusa. Moim zdaniem dlatego tak Pan Jezus powiedział.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr wrz 20, 2017 10:09 am

ariel pisze:Agnieszko, obawiam się, że to nie jest zbyt przekonywujący argument (ten z Zach. 11:13).

Arku , ależ ja nie zamierzam Ciebie ani nikogo przekonywać. Zauważyłeś pewnie na forum , że każdy inaczej pojmuje istotę Boga i zwyczajnie dzieli się tym , a że trafiają się osoby które próbują agitowac to już inna sprawa. Arku czy Twoje książki , artykuły mają na celu kogoś przekonywać..... , czy dzielisz się tylko swoim zrozumieniem? To bardzo istotne gdyż ja nie zamierzam wdawać się w dyskusje typu np. Pan Bednarski czy Pan Lewandowski kontra Arkadiusz Wiśniewski.
Ja werset z Zachariasza 11 : 13 rozumiem jednoznaczne , jak również czytając masorecki tekst Tanach - nie tłumaczenia , moje poglądy i to jak czuję nie zmienią tego kim dla mnie jest Chrystus.
Dodam jeszcze , że mój mąż zupełnie inaczej pojmuje istotę Boga niż ja , a jednak potrafimy uszanować swoje poglądy , to jak czujemy i jesteśmy szczęśliwym małżeństwem :-)

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr wrz 20, 2017 11:22 am

korba pisze:
Agnieszka pisze:czytając masorecki tekst Tanach - nie tłumaczenia , moje poglądy i to jak czuję nie zmienią tego kim dla mnie jest Chrystus.

Tu ZAWSZE mi się zapala 'kontrolka'. Co to znaczy: 'czytając masorecki tekst Tanach?'
Myślę, że... wcale w nim nie czytasz, a swoją wiedzę podpierasz słownikami/leksykonami/interliniami (obcymi!) (co często cytujesz) tak jak większość 'znawców' zresztą..
Jak dla mnie to taka... pseudoznajomość tego języka. Byleby była zgodność z TWOIM poglądem.
Dlatego nie należysz do żadnej społeczności.

To tylko Twoja opinia..... - nie będę polemizować.....
Dlaczego nie należę do żadnej społeczności?
Bo nie chcę , nie odczuwam takiej wewnętrznej potrzeby - mam wolną wolę.
P.S. Mi natomiast zapala się kontrolka kiedy w społecznościach takich jak organizacja sJ - nawołuje się aby nie czytać innych źródeł itp. , bo wszystko inne to odstępstwo!

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr wrz 20, 2017 11:46 am

Korba pisze : Możesz i nie chcieć. Bylebyś nie obrzydzała tego TYM, KTÓRZY CHCĄ.

Korba , zauważa tylko , że sJ jako społeczność obrzydzaja do wszystkich innych społeczności - wszystkie inne to Babilon Wielki a jedynie jedyną prawdziwa religia jest jw.org.

ariel

Postautor: ariel » śr wrz 20, 2017 1:33 pm

Agnieszka pisze:
ariel pisze:Agnieszko, obawiam się, że to nie jest zbyt przekonywujący argument (ten z Zach. 11:13).

Arku , ależ ja nie zamierzam Ciebie ani nikogo przekonywać.

Rozumiem.

Zauważyłeś pewnie na forum , że każdy inaczej pojmuje istotę Boga i zwyczajnie dzieli się tym , a że trafiają się osoby które próbują agitowac to już inna sprawa. Arku czy Twoje książki , artykuły mają na celu kogoś przekonywać..... , czy dzielisz się tylko swoim zrozumieniem?

Artykuły mają na celu obronę moich wierzeń, oraz oczywiście, przekonywanie tych, którzy są odmiennego zdania. Wydaje mi się to naturalne, że człowiek wierzący, iż w danej sprawie Boże Słowo naucza tak a nie inaczej, chce do tej prawdy przekonywać innych.

Ja werset z Zachariasza 11 : 13 rozumiem jednoznaczne , jak również czytając masorecki tekst Tanach - nie tłumaczenia , moje poglądy i to jak czuję nie zmienią tego kim dla mnie jest Chrystus.

Myślę Agnieszko, że człowiek zawsze powinien być gotowy do zmiany poglądów, jeśli jego okażą się błędne :) . Zaś co do meritum, wskazałem jedynie na fakt, że Zach. 11:13 nie musi świadczyć o tym, że Pan Jezus to JHWH, podobnie jak prześladowanie Kościoła przez Pawła nie dowodziło tego, że ów Kościół jest Jezusem Chrystusem. Po prostu ten sposób wyrażania, podobnie zresztą jak choćby Zach. 12:10 wskazuje moim zdaniem na to, że cierpienia Syna oraz Jego zdrada, nie były dla Boga obojętne, lecz traktował je tak samo, jak ktoś zdradziłby lub przebił Jego samego (gdyby to oczywiście było możliwe).

Dodam jeszcze , że mój mąż zupełnie inaczej pojmuje istotę Boga niż ja , a jednak potrafimy uszanować swoje poglądy , to jak czujemy i jesteśmy szczęśliwym małżeństwem :-)

To również wydaje mi się oczywiste. Zdrowa dyskusja oraz różnice w interpretacji Biblii (jeśli nie wychodzą poza pewne granice) nie powinny powodować, że chrześcijanie skaczą sobie do gardeł, ani że odmawiają sobie prawa bycie chrześcijanami. Pozdrawiam Ciebie i Twojego męża :) .
Jeden Bóg, Ojciec
thaleia.pl

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr wrz 20, 2017 3:07 pm

Artykuły mają na celu obronę moich wierzeń, oraz oczywiście, przekonywanie tych, którzy są odmiennego zdania. Wydaje mi się to naturalne, że człowiek wierzący, iż w danej sprawie Boże Słowo naucza tak a nie inaczej, chce do tej prawdy przekonywać innych.

Arku jak sam zapewne zauważasz każdy tą prawdę pojmuje inaczej. Ja jestem już zmęczona dyskusjami, że się tak wyrażę doktrynalnymi..... , bardzo proszę dziel się swoją wiarą ale jeśli chodzi o przekonywanie - to ja dystansuje się od tego. Wystarczy , że zapoznałam się z niektórymi informacjami w sieci :
Antytrynitarianie kontra Trynitarianie i walka na wersety które to każdy z nas ma prawo promować inaczej.
Dziękujemy za pozdrowienia i pozdrawiamy Cię również.

P.S. Zobacz Arku chociażby tutaj :-)
Każdy przekonuje do tej prawdy..... - tego jak naucza Słowo Boże :-)
http://piotrandryszczak.pl/polwis/jezus ... -cz.1.html

Napiszę Tobie mój ulubiony werset i nie odbierz proszę tego jako przekonywanie lecz jako retoryczna refleksję , bo jak piszesz poglądy zawsze można zmienić ;-)
Myślę Agnieszko, że człowiek zawsze powinien być gotowy do zmiany poglądów, jeśli jego okażą się błędne

Izajasza 12 : 2 , 3
הִנֵּה אֵל יְשׁוּעָתִי אֶבְטַח וְלֹא אֶפְחָד כִּי־עָזִּי וְזִמְרָת יָהּ יְהוָה וַיְהִי־לִי לִישׁוּעָה׃3 וּשְׁאַבְתֶּם־מַיִם בְּשָׂשׂוֹן מִמַּעַיְנֵי הַיְשׁוּעָה
Oto Bóg Zbawieniem moim אֵל יְשׁוּעָתִי
Pan יְהוָה jest mocą moją i pieśnią moją i Zbawieniem moim לִישׁוּעָה
 I będę czerpać z radością ze zdrojow zbawienia הַיְשׁוּעָה
Chyba nie muszę tłumaczyć tego , że HAJASZUAH / JASZUAH to Jezus.

I jeszcze dorzucę :
Wyjscia 15 : 2 : Pan jest mocą i pieśnią moją i stał się Zbawieniem לִישׁוּעָה (Jezusem) moim . On Bogiem moim przeto Go uwielbiam ; On Bogiem ojca mojego przeto Go wysławiam. 
Kogo wysłałam? Mojego Zbawiciela .
לי - mi , mnie 
יְשׁוּעָה - JASZUAH 

I jeszcze obcy a może wyobcowany słownik ;-) - to taka aluzja do słów Korby :-) który pisze do mnie w ten sposób :
Myślę, że... wcale w nim nie czytasz, a swoją wiedzę podpierasz słownikami/leksykonami/interliniami (obcymi!) (co często cytujesz) tak jak większość 'znawców' zresztą..

http://biblehub.com/hebrew/3442.htm
http://biblehub.com/hebrew/3444.htm

http://www.new2torah.com/2012/08/what-is-salvation/

https://www.google.com/search?ei=0JnCWd ... mFp80JumJE

ariel

Postautor: ariel » śr wrz 20, 2017 5:31 pm

Agnieszka pisze:Arku jak sam zapewne zauważasz każdy tą prawdę pojmuje inaczej. Ja jestem już zmęczona dyskusjami, że się tak wyrażę doktrynalnymi..... , bardzo proszę dziel się swoją wiarą ale jeśli chodzi o przekonywanie - to ja dystansuje się od tego.

OK, niech będzie, dzielmy się zatem swoimi poglądami :) .

Wystarczy , że zapoznałam się z niektórymi informacjami w sieci :
Antytrynitarianie kontra Trynitarianie i walka na wersety które to każdy z nas ma prawo promować inaczej.

Każda dyskusja to jest argumentacja "wersetami". Nie bardzo sobie mogę wyobrazić, jak miałoby to wyglądać inaczej.

P.S. Zobacz Arku chociażby tutaj :-)
Każdy przekonuje do tej prawdy..... - tego jak naucza Słowo Boże :-)
http://piotrandryszczak.pl/polwis/jezus ... -cz.1.html

Cóż jest w tym artykule takiego, na co chciałabyś zwrócić moją uwagę?

Napiszę Tobie mój ulubiony werset i nie odbierz proszę tego jako przekonywanie lecz jako retoryczna refleksję , bo jak piszesz poglądy zawsze można zmienić ;-)

Izajasza 12 : 2 , 3
הִנֵּה אֵל יְשׁוּעָתִי אֶבְטַח וְלֹא אֶפְחָד כִּי־עָזִּי וְזִמְרָת יָהּ יְהוָה וַיְהִי־לִי לִישׁוּעָה׃3 וּשְׁאַבְתֶּם־מַיִם בְּשָׂשׂוֹן מִמַּעַיְנֵי הַיְשׁוּעָה
Oto Bóg Zbawieniem moim אֵל יְשׁוּעָתִי
Pan יְהוָה jest mocą moją i pieśnią moją i Zbawieniem moim לִישׁוּעָה
 I będę czerpać z radością ze zdrojow zbawienia הַיְשׁוּעָה
Chyba nie muszę tłumaczyć tego , że HAJASZUAH / JASZUAH to Jezus.

Ciekawe skojarzenie, ale na takiej samej zasadzie mógłbym powiedzieć, że Jonatan to JESZUAH (1Sam. 14:45).

I jeszcze dorzucę :
Wyjscia 15 : 2 : Pan jest mocą i pieśnią moją i stał się Zbawieniem לִישׁוּעָה (Jezusem) moim . On Bogiem moim przeto Go uwielbiam ; On Bogiem ojca mojego przeto Go wysławiam. 
Kogo wysłałam? Mojego Zbawiciela .
לי - mi , mnie 
יְשׁוּעָה - JASZUAH 

Szczerze mówiąc, nie spotkałem się do tej pory z żadnym przekładem, który oddawałby ten fragment w stylu "stał się Jezusem moim". Według Stronga:
Jezus - יֵשׁ֫וּעַ (Strong 3442) lub יהושׁע (Strong 3091)
zbawienie - יְשׁוּעָה (Strong 3444)

Te słowa brzmią podobnie, ale to są jednak różne słowa. Sądzę, że teksty, które przytoczyłaś, mówią po prostu o tym, że JHWH jest zbawieniem, a nie, że JHWH jest Jezusem. Swoją drogą, warto zwrócić uwagę na poniższy werset, który w mojej opinii podają nam cenną informację dlaczego i dzięki komu Pan Jezus stał się naszym Zbawicielem:

Dz.Ap. 5:31
31. Tego wywyższył Bóg prawicą swoją jako Wodza i Zbawiciela, aby dać Izraelowi możność upamiętania się i odpuszczenia grzechów.
(BW)
Jeden Bóg, Ojciec
thaleia.pl

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr wrz 20, 2017 5:44 pm

Szczerze mówiąc, nie spotkałem się do tej pory z żadnym przekładem, który oddawałby ten fragment w stylu "stał się Jezusem moim". Sądzę, że teksty, które przytoczyłaś, mówią po prostu to, że JHWH jest zbawieniem, a nie, że JHWH jest Jezusem.

http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-2-15-2.htm
BG Moc moja i chwała moja Pan, bo mi się stał zbawieniem;
https://pl.m.wikisource.org/wiki/Biblia ... 5%9Bcia_15

Ciekawe skojarzenie, ale na takiej samej zasadzie mógłbym powiedzieć, że Jonatan to JESZUAH (1Sam. 14:45). 

Ad / do tekstu masoreckiego
I jeszcze tutaj : http://biblia.deon.pl/ksiega.php?id=6&wstep=1 , gdzie najbardziej rozbraja mnie tekst :
Księga Jozuego jest zatem jednym z istotnych etapów przygotowawczych wybranego narodu na przyjście innego "Jozuego" (hebrajskie "Jehoszua" znaczy: Jahwe (jest) wybawieniem) - Jezusa Chrystusa, który doprowadzi nowego Izraela - Kościół do ostatecznego "odpoczynku" w nowym, wiecznym, niebieskim Jeruzalem (por. Hbr 3,12-4,11; Ap 21n).

A tak by the way - to coś dużo tych zbawicieli , a może to tłumacze wstawił sobie np. po polsku czy w innych językach imiona jak popadnie????

P.S. Dla mnie JHWH jest Zbawieniem czyli Jezusem.

Te słowa brzmią podobnie, ale to są jednak różne słowa.

To nie są różne słowa - pełna forma , skrócona forma.
Dziwię się , że o tym nie wiesz.

http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... /1/verse/1
Jezus/Joszua/Jehoszua; Hebr. "יְהוֹשׁ֫וּעַ" [Jehoszua] - JHWH (Pan) jest zbawieniem, Zbawiciel;

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TB ... _imie.html

wróćmy do imienia Jezusa. Jest ono pochodzenia hebrajskiego i w oryginale jego pełna forma to Jehoszua (יהושוע). 
W praktyce częściej używano formy skróconej tego imienia: Jeszua (ישוע)

Wróć do „Jezus Chrystus”