Jezus - Bóg najwyższy?

Osoba Jezusa Chrystusa oraz nasze z Nim relacje
ariel

Re: Jezus - Bóg najwyższy?

Postautor: ariel » śr wrz 20, 2017 6:46 pm

Agnieszka pisze:
Szczerze mówiąc, nie spotkałem się do tej pory z żadnym przekładem, który oddawałby ten fragment w stylu "stał się Jezusem moim". Sądzę, że teksty, które przytoczyłaś, mówią po prostu to, że JHWH jest zbawieniem, a nie, że JHWH jest Jezusem.

http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-2-15-2.htm
BG Moc moja i chwała moja Pan, bo mi się stał zbawieniem;
https://pl.m.wikisource.org/wiki/Biblia ... 5%9Bcia_15

O ile dobrze widzę, to zalinkowany przekład również nie oddaje tego tak, jak podajesz ("stał się Jezusem moim"). Jak do tej pory, nie mamy więc żadnego przekładu popierającego Twoją wersję.

Ad / do tekstu masoreckiego
I jeszcze tutaj : http://biblia.deon.pl/ksiega.php?id=6&wstep=1 , gdzie najbardziej rozbraja mnie tekst :
Księga Jozuego jest zatem jednym z istotnych etapów przygotowawczych wybranego narodu na przyjście innego "Jozuego" (hebrajskie "Jehoszua" znaczy: Jahwe (jest) wybawieniem) - Jezusa Chrystusa, który doprowadzi nowego Izraela - Kościół do ostatecznego "odpoczynku" w nowym, wiecznym, niebieskim Jeruzalem (por. Hbr 3,12-4,11; Ap 21n).

To rzecz oczywista - Jozue był obrazem Pana Jezusa. Tyle, że to niczego nie wnosi do naszego tematu. Chociaż może... i wnosi :). No bo przecież tak jak Jozue podbijający Izrael nie był Bogiem JHWH, tylko tym, który działał w Jego imieniu, tak samo Pan Jezus, który będąc umiłowanym Synem Boga oraz ustanowionym przez Niego Królem i Wodzem, podbija z nami antytypiczny Kanaan.

A tak by the way - to coś dużo tych zbawicieli , a może to tłumacze wstawił sobie np. po polsku czy w innych językach imiona jak popadnie????

Wiesz, słyszałem kiedyś taką anegdotę... Marynarz wypadł za burtę. Dostrzegł go inny marynarz z "bocianiego gniazda" i krzyknął - "człowiek za burtą". Kapitan wydał rozkaz innemu marynarzowi by rzucił koło ratunkowe. Pytanie brzmi: kto/co uratował tonącego marynarza: koło ratunkowe, marynarz, który rzucił linę, kapitan, który wydał rozkaz, czy też marynarz, który dostrzegł go z "bocianiego gniazda"?

Ze słowem "zbawiciel" jest ten problem, że jak wiele terminów, ma ono różne desygnaty. Poniżej niektóre z nich:

Zbawicielem (ישׁע - Jasza, Strong 3467) jest:

Bóg (Iz. 43:11)
Otniel (Sędz. 3:9)
Ehud (Sędz. 3:15)
Jehoachaz (?) (2Król. 13:5)

... a tak w zasadzie, to wielu było takich zesłanych przez Boga do walki z wrogami Izraela, którzy nazwani byli "zbawicielami/wybawicielami" - Nehemiasz 9:27.

Reasumując - Bóg jest Zbawicielem w znaczeniu autora planu zbawienia, Pan Jezus jest Zbawicielem jako ten, który swą śmiercią nas odkupił, a przez zmartwychwstanie i uświęcenie Duchem, doprowadzi do zupełnego przywrócenia Bożego obrazu w nas.

To nie są różne słowa - pełna forma , skrócona forma.
Dziwię się , że o tym nie wiesz.

Jeśli chodzi o imię Jeszua (3442)/Jehoszua (3091) to tak, masz oczywiście rację. Jednak jeszua (3444) nie i widać to nawet po poszczególnych spółgłoskach oraz samogłoskach tego słowa.

I jeszcze jedno, podałaś artykuł Bednarskiego, w którym powołuje się on na ks. Kowalczyka, twierdząc, że w genealogiach Mateusza i Łukasza ukryte jest to, że Pan Jezus to Adon Jah. Argumentacja ks. Kowalczyka w skrócie polega na tym, że zauważa, iż Mateusz pisze o 14 pokoleniach w swych genealogiach, zaś Łukasz o 76. Tą drugą ksiądz dzieli na 61+15. Liczba 14 jest wartością liczbową hebrajskich liter słowa "Dawid", liczba 61 słowa "Adon", a 15 - słowa "Jah". Ksiądz dochodzi zatem do wniosku, że te dwie genealogie mówią o tym, że z jednej strony Pan Jezus był Dawidem (14), a z drugiej, że był "Panem Jah" (61+15). Ma to udowadniać podwójną naturę naszego Zbawiciela. Otóż trudno się z tym zgodzić. Przede wszystkim, jeśli ks. Kowalczyk sumuje wszystkie pokolenia z ew. Łukasza (76) to dlaczego nie sumuje wszystkich pokoleń z ew. Mateusza (42), tylko bierze pod uwagę jedną z trzech czternastek a nie 42 pokolenia (3x14)? Jednak nawet gdyby przyjąć to, że jego sposób rozumowania jest prawidłowy, to moim zdaniem podana przez niego gematria nie udowadnia tego, że Pan Jezus jest Adon Jah, lecz jedynie to, że jest On Synem Adon Jah!Tak samo jak nie wskazuje na to, że Pan Jezus jest Dawidem, tylko, że jest synem Dawida. Genaologie mają bowiem udowodnić synostwo i pochodzenie Mesjasza. I faktycznie mogą to robić - z jednej strony Mateusz może w ukryty sposób pokazywać, że Dawid jest praojcem Jezusa według ciała (14), natomiast Adon Jah (61+15) jest Ojcem Pana Jezusa, który w cudowny sposób sprawił Jego narodzenie z dziewicy Marii.

Dla mnie JHWH jest Zbawieniem czyli Jezusem.

Rozumiem. Dla mnie JHWH jest "Bogiem Jezusa":

Mic 5:3 BT-2 v.1.4
(3) I powstanie (Mesjasz), a paść będzie mocą Jahwe, przez majestat imienia Boga swego, Jahwe. Osiądą, bo wtedy stanie się wielki aż do krańców ziemi.
Jeden Bóg, Ojciec
Jeden Pan, Jezus Chrystus
thaleia.pl

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr wrz 20, 2017 9:29 pm

O  ile dobrze widzę, to zalinkowany przekład również nie oddaje tego tak, jak podajesz ("stał się Jezusem moim"). Jak do tej pory, nie mamy więc żadnego przekładu popierającego Twoją wersję.

Ponieważ dla mnie יהושוע / ישוע to Jezus - patrz wyżej we wcześniejszym moim wpisie interlinearny przeklad grecki przypis.
My mówimy dzisiaj w jezyku polskim Jezus co oznacza Zbawiciel a nie jest imieniem własnym.
Tak jak Jezus Chrystus to nie imię i nazwisko . Jezus - jak wcześniej napisałam oznacza Zbawiciel / Zbawienie natomiast Chrystus po grecku Christos to Pomazaniec.
W Tanach mamy również do każdego wersetu pismo fenickie - starsze od masoreckiego tekstu gdzie każda litera / znak to obraz , liczba , nuta muzyczna - np. tutaj :
http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-12-12-2.htm

https://goo.gl/images/CO0UYj
https://goo.gl/images/orCgbh

https://goo.gl/images/P3umAS
JHWH in paleo hebrew - what the hebrew Bible was first written in
HAND BEHOLD NAIL BEHOLD
Meaning of paleo hebrew symbols

Rozumiem. Dla mnie JHWH jest "Bogiem Jezusa"

Ja również rozumiem i szanuję Twoje zrozumienie Arku.
Dobranoc.

GrzegorzS04

Postautor: GrzegorzS04 » pt lut 02, 2018 12:01 am

Czy Jezus jest tożsamy ze swym Ojcem?

" Dz.Ap. 2:36 (BW)
36. Niechże tedy wie z pewnością cały dom Izraela, że i Panem i Chrystusem uczynił go Bóg, tego Jezusa, którego wy ukrzyżowaliście.

Tekst jest jednoznaczny: to Bóg ustanowił Jezusa zarówno Panem jak i Chrystusem. Natomiast Boga nikt Panem ustanawiać nie musi. Chrystus jest więc kyrios, ale nie w znaczeniu absolutnym. W takim znaczeniu jest nim tylko Bóg Ojciec. Ustanowienie przez Ojca Jezusa Panem dowodzi również nieprawdziwości tezy mówiącej o tym, iż te dwie osoby stanowią numerycznie tego samego Pana. Skoro bowiem jedna osoba/istota jest Panem nie ustanowionym, a druga jest Panem ustanowiony, zatem owe istoty/osoby nie mogą być tym samym Panem."

Całość tematu tutaj:

http://thaleia.pl/2018/02/01/kyrios/

odstępca

Postautor: odstępca » czw mar 01, 2018 9:10 am

Poza tym imię Jezus znaczy nie mniej nie więcej tylko to, że "Jahwe zbawia" .

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw mar 01, 2018 1:12 pm

korba pisze:
Agnieszka pisze:My mówimy dzisiaj w jezyku polskim Jezus co oznacza Zbawiciel a nie jest imieniem własnym.
Tak jak Jezus Chrystus to nie imię i nazwisko . Jezus - jak wcześniej napisałam oznacza Zbawiciel / Zbawienie

Zaskakuje mnie tego typu wiedza (niekorzystnie zaskakuje!)
Anioł do Marii rzekł:
urodzisz syna, i masz mu nadać imię Jezus (Łuk 1:31)

Tak więc Jezus to imię, a Chrystus to nazwa/określenie.

Jakub został ojcem Józefa, męża Marii, z której się urodził Jezus zwany Chrystusem. (Mat 1:16)

Korba , ponieważ nie chcę udzielać się już na forum (zaglądam tu tylko od czasu do czasu) a moje poglądy / mój światopogląd bardzo zmienił się.... , ale o tym nie napiszę ponieważ również nie chcę i nie czuję takiej potrzeby aby o tym głośno mówić / upubliczniać ; poza tym jest to forum które propaguje wartości chrześcijańskie - choć nie bardzo to rozumiem...... gdyż ja nie generalizuje ludzi pod względem "kategorii" : chrześcijanin , muzułmanin , agnostyk , ateista, itp. i przebywając w różnych środowiskach zauważam również , że nie chrześcijanie kierują się , posiadają większe wartości wewnętrzne niż nie jeden chrześcijanin.
Pozwolę jednak odpowiedzieć na Twój wpis co nie znaczy , że jeżeli znowu Ty czy inni użytkownicy będą mnie cytować, to odpowiem.
Nie chcę spierać się z Tobą czy chodzi o imię w dosłownym tego słowa znaczeniu czy o tytuł i być może moja wiedza jest kiepska jak na zwykłą , samodzielną byłą badaczkę biblii ale i ja również przytoczę kilka fragmentów z tej księgi i posłużę się słownikami :

Izajasza 7 : 14:
Dlatego Pan sam da wam znak: 
Oto Panna pocznie i porodzi Syna, 
i nazwie Go imieniem Emmanuel. 

W hebr. עמנואל, czyli Emmanuel oznacza Bóg z nami

Izajasza 9 : 5 BT
Albowiem Dziecię nam się narodziło, 
Syn został nam dany, 
na Jego barkach spoczęła władza. 
Nazwano Go imieniem: 
Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, 
Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju. 

Tak jeszcze na marginesie wspomnę (choć pisałam kiedyś o tym w innych wątkach) o imieniu ADAM - i owszem w dzisiejszych czasach jak najbardziej jest to imię wlasne np. naszych dziadków , ojców , synów , wujków.

http://biblehub.com/hebrew/120.htm
אדם : man – człowiek ; mankind – ludzkość

Rodzaju 1 : 26-27
Gdzie termin / słowo HADAM ( הָאָדָם ) jest przetłumaczone na człowiek
Więcej na ten temat pisze ekspert pan Majewski :
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TB/wy ... _adam.html
I tu m.in. czytamy :

"Pismo Święte wywodzi słowo adam (אדם) od słowa adama (אדמה) – ziemia, gleba. W Rdz 2,7 pojawia się bardzo ciekawa gra słów związana z tą etymologią. Mówi się tam, że Pan Bóg stworzył Adama z adama, z prochu ziemi. Ta figura stylistyczna jest praktycznie nie do oddania w języku polskim, gdyż aby ją przekazać, trzeba by po polsku przetłumaczyć: Pan Bóg stworzył ziemianina z ziemi - co brzmiałoby dosyć dziwnie”.

Moja uwaga : Być może brzmi dziwnie , ale jak najbardziej poprawnie.

I jeszcze pozwolę sobie na "imię" ABRAHAM co również w tamtych czasach uważam za tytuł - ojciec wielu narodów , wywyzszony ojciec
https://www.studylight.org/lexicons/hebrew/85.html

Dziękuję.

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » czw mar 01, 2018 2:32 pm

Agnieszka pisze:
korba pisze:
Agnieszka pisze:My mówimy dzisiaj w jezyku polskim Jezus co oznacza Zbawiciel a nie jest imieniem własnym.
Tak jak Jezus Chrystus to nie imię i nazwisko . Jezus - jak wcześniej napisałam oznacza Zbawiciel / Zbawienie

Zaskakuje mnie tego typu wiedza (niekorzystnie zaskakuje!)
Anioł do Marii rzekł:
urodzisz syna, i masz mu nadać imię Jezus (Łuk 1:31)

Tak więc Jezus to imię, a Chrystus to nazwa/określenie.

Jakub został ojcem Józefa, męża Marii, z której się urodził Jezus zwany Chrystusem. (Mat 1:16)

Korba , ponieważ nie chcę udzielać się już na forum (zaglądam tu tylko od czasu do czasu) a moje poglądy / mój światopogląd bardzo zmienił się.... , ale o tym nie napiszę ponieważ również nie chcę i nie czuję takiej potrzeby aby o tym głośno mówić / upubliczniać ; poza tym jest to forum które propaguje wartości chrześcijańskie - choć nie bardzo to rozumiem...... gdyż ja nie generalizuje ludzi pod względem "kategorii" : chrześcijanin , muzułmanin , agnostyk , ateista, itp. i przebywając w różnych środowiskach zauważam również , że nie chrześcijanie kierują się , posiadają większe wartości wewnętrzne niż nie jeden chrześcijanin.
Pozwolę jednak odpowiedzieć na Twój wpis co nie znaczy , że jeżeli znowu Ty czy inni użytkownicy będą mnie cytować, to odpowiem.
Nie chcę spierać się z Tobą czy chodzi o imię w dosłownym tego słowa znaczeniu czy o tytuł i być może moja wiedza jest kiepska jak na zwykłą , samodzielną byłą badaczkę biblii ale i ja również przytoczę kilka fragmentów z tej księgi i posłużę się słownikami :

Izajasza 7 : 14:
Dlatego Pan sam da wam znak: 
Oto Panna pocznie i porodzi Syna, 
i nazwie Go imieniem Emmanuel. 

W hebr. עמנואל, czyli Emmanuel oznacza Bóg z nami

Izajasza 9 : 5 BT
Albowiem Dziecię nam się narodziło, 
Syn został nam dany, 
na Jego barkach spoczęła władza. 
Nazwano Go imieniem: 
Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, 
Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju. 

Tak jeszcze na marginesie wspomnę (choć pisałam kiedyś o tym w innych wątkach) o imieniu ADAM - i owszem w dzisiejszych czasach jak najbardziej jest to imię wlasne np. naszych dziadków , ojców , synów , wujków.

http://biblehub.com/hebrew/120.htm
אדם : man – człowiek ; mankind – ludzkość

Rodzaju 1 : 26-27
Gdzie termin / słowo HADAM ( הָאָדָם ) jest przetłumaczone na człowiek
Więcej na ten temat pisze ekspert pan Majewski :
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TB/wy ... _adam.html
I tu m.in. czytamy :

"Pismo Święte wywodzi słowo adam (אדם) od słowa adama (אדמה) – ziemia, gleba. W Rdz 2,7 pojawia się bardzo ciekawa gra słów związana z tą etymologią. Mówi się tam, że Pan Bóg stworzył Adama z adama, z prochu ziemi. Ta figura stylistyczna jest praktycznie nie do oddania w języku polskim, gdyż aby ją przekazać, trzeba by po polsku przetłumaczyć: Pan Bóg stworzył ziemianina z ziemi - co brzmiałoby dosyć dziwnie”.

Moja uwaga : Być może brzmi dziwnie , ale jak najbardziej poprawnie.

I jeszcze pozwolę sobie na "imię" ABRAHAM co również w tamtych czasach uważam za tytuł - ojciec wielu narodów , wywyzszony ojciec
https://www.studylight.org/lexicons/hebrew/85.html

Dziękuję.

i tak będą w dalszym ciągu palić znicz swojemu bogu..
Miarą wszystkich rzeczy jest człowiek.

Wróć do „Jezus Chrystus”