Wieczerza Panska

Osoba Jezusa Chrystusa oraz nasze z Nim relacje
Natan

Re: Wieczerza Panska

Postautor: Natan » wt kwie 23, 2019 6:20 pm

Chciałbym też podkreślić, że wierząc w Realną Obecność Chrystusa w Eucharystii niekoniecznie trzeba być katolikiem lub prawosławnym. Taki jest też pogląd kościołów luterańskich. Moi niektórzy znajomi z kręgów ewangelicznych przeszli do tych kościołów, rozczarowani symboliczną interpretacją Wieczerzy. Dr Marcin Luter napisał, że Wieczerza Pańska to: „prawdziwe ciało i prawdziwa krew Pana naszego Jezusa Chrystusa, pod chlebem i winem nam chrześcijanom do spożywania i picia przez samego Chrystusa ustanowione” (Mały katechizm, Część piata, Pytanie pierwsze). Zatem jest to pierwotny pogląd protestancki.

Tego poglądu trzymam się stale pomimo ataków i kampanii nienawiści ze strony niektórych fundamentalistów, przy czym ataki te wynikały właśnie z powodu mojego poglądu na Wieczerzę Pańską. Niektóre drzwi kościołów ewangelicznych w rezultacie się przede mną zamknęły.

Nie zamierzam się ugiąć i wycofać z tego twardego stanowiska, w myśl wspaniałych rad, które wziąłem sobie do serca: "Nie przewiewaj zboża przy każdym wietrze ani nie chodź po każdej ścieżce - takim jest bowiem grzesznik dwujęzyczny. Twardo stój przy swym przekonaniu i jedno miej tylko słowo!".

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » śr kwie 24, 2019 5:21 am

Zatem z tego co rozumiem wierzysz w tzw. "transsubstancjację".
Drogi bracie Natanie. Dziękuję, za dokładne opisanie swojego poglądu. Na pewno musi bardzo boleć prześladowanie od innych z powodu przekonań i współczuję.
Różnimy się pod względem zrozumienia tej sprawy ale w niczym mi to nie przeszkadza. Mam nadzieję, że pozostałym uczestnikom forum również. :)
Pozdrawiam serdecznie :)

Natan

Postautor: Natan » śr kwie 24, 2019 6:21 am

Datsun pisze:Zatem z tego co rozumiem wierzysz w tzw. "transsubstancjację".
Drogi bracie Natanie. Dziękuję, za dokładne opisanie swojego poglądu. Na pewno musi bardzo boleć prześladowanie od innych z powodu przekonań i współczuję.
Różnimy się pod względem zrozumienia tej sprawy ale w niczym mi to nie przeszkadza. Mam nadzieję, że pozostałym uczestnikom forum również. :)

Drogi Bracie Datsunie,
Bardzo Ci dziękuję za Twoje otwarte serce i tolerancję.
Jeśli chodzi o katolicką teorię transsubstancjacji (przeistoczenia), to uznaję ją - na miarę mojego poznania - za scholastyczną próbę racjonalnego wytłumaczenia tego, co się dzieje podczas Wieczerzy. Ja z takim ujęciem tego zagadnienia się nie do końca zgadzam, i faktycznie jest ono młode, bo z XIII wieku i oparte na filozofii Arystotelesa.
Natomiast wiara w to, że Wieczerza nie jest tylko aktem symbolicznym, lecz że Pan Jezus jest obecny podczas niej, jest zakorzeniona i w Nowym Testamencie, i w powszechnych wierzeniach chrześcijańskich w ciągu wieków. Znajdujemy już ją w pismach najwcześniejszych po Nowym Testamencie.

Iskierka

Postautor: Iskierka » śr kwie 24, 2019 10:54 am

Natan pisze:

Drogi Bracie Datsunie,
Bardzo Ci dziękuję za Twoje otwarte serce i tolerancję.
Jeśli chodzi o katolicką teorię transsubstancjacji (przeistoczenia), to uznaję ją - na miarę mojego poznania - za scholastyczną próbę racjonalnego wytłumaczenia tego, co się dzieje podczas Wieczerzy. Ja z takim ujęciem tego zagadnienia się nie do końca zgadzam, i faktycznie jest ono młode, bo z XIII wieku i oparte na filozofii Arystotelesa.
Natomiast wiara w to, że Wieczerza nie jest tylko aktem symbolicznym, lecz że Pan Jezus jest obecny podczas niej, jest zakorzeniona i w Nowym Testamencie, i w powszechnych wierzeniach chrześcijańskich w ciągu wieków. Znajdujemy już ją w pismach najwcześniejszych po Nowym Testamencie.

Przy innej okazji Pan Jezus powiedział "gdzie jest dwóch, trzech w imieniu moim, tam ja jestem". Zatem ja to rozumiem tak, że również podczas Wieczerzy Pańskiej w zborach, gromadząc się w Jego Imieniu i dla Niego, jest On obecny swoim duchem.

Natan pisze:
Tego poglądu trzymam się stale pomimo ataków i kampanii nienawiści ze strony niektórych fundamentalistów, przy czym ataki te wynikały właśnie z powodu mojego poglądu na Wieczerzę Pańską. Niektóre drzwi kościołów ewangelicznych w rezultacie się przede mną zamknęły.

Nie zamierzam się ugiąć i wycofać z tego twardego stanowiska, w myśl wspaniałych rad, które wziąłem sobie do serca: "Nie przewiewaj zboża przy każdym wietrze ani nie chodź po każdej ścieżce - takim jest bowiem grzesznik dwujęzyczny. Twardo stój przy swym przekonaniu i jedno miej tylko słowo!".

Natanie, w każdej społeczności, gdzie są pastorzy i ustanowieni starsi zboru i gdzie nauka "odbiega" od naszego wewnętrznego przekonania, nikt nie będzie mile widziany, jeśli "zakłóci" wiernym Ich wiarę. Nie tylko Ty masz ten dylemat. Ludzie zazwyczaj spotykają się w grupach, gdzie widzą swoje miejsce nie za bardzo odbiegające od reszty. Tak było, tak jest i tak będzie.

Jeśli nasze poglądy zachowujemy dla siebie, nie wygłaszamy w zborze kontrowersyjnych dla niektórych "kazań" za amboną, to raczej trudno mówić o prześladowaniach. Taki mówca co najwyżej nie zostanie ponownie zaproszony do danej społeczności z wykładem, a może być i tak, że zostanie Mu przerwane przemówienie. Takie zdarzenie miało miejsce na pewnej konferencji. Brat, który tłumaczył pewnego kaznodzieję, przerwał w pewnym momencie, gdy zauważył, że Ten przekazuje/przemyca inne "poglądy", niż nauczano w kościele. Powiadomił też grono Braci aby uzasadnić swoje zachowanie, starsi zboru po rozpoznaniu sprawy podziękowali mówcy.

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Postautor: tadeusz2904 » śr kwie 24, 2019 2:09 pm

Gdy uda się spotkać kilku osobom i będą błagać ażeby wino przemieniło się w krew Pana Jezusa to tym którzy w to wierzą i zewnętrznie i wewnętrznie będzie widać że o to proszą tak się stanie.
Pan Jezus powiedział ,,A O CO COKOLWIEK PROSIĆ BĘDZIECIE W IMIENIU MOJEM , TO UCZYNIĘ, ABY BYŁ UWIELBIONY OJCIEC W SYNU" J 14:13.

Tym którzy to uczynią z wiarą nie pozastawiającą cienia wątpliwości tak się stanie innym nie choć będą razem.
,,Nagi wyszedłem .. i nagi się tam wrócę.Hi 1,20(UBG).

christianinroman

Postautor: christianinroman » sob kwie 27, 2019 7:37 am

Witam wszystkich w imieniu Pana naszego Jezusa Chrystusa. Przez Ann78 został poruszony TEMAT pamiątki Wieczerzy Pańskiej. NATAN z pełnym przekonaniem i argumentacją chce i mnie przekonać do słuszności swego zrozumienia słów Pana Jezusa z ewangelii Jana 6:51-59 I dosłownym spożywanie ciała i krwi Pana. Przy tym odwołuje się do praktyk odstępczych kościołów : prawosławnego, rzymsko-katolickiego i luterańskiego. Nie są to dla mnie autorytety, jak i wspomniani tzw.ojcowie kościoła. JEDYNYM AUTORYTETEM JEST BÓG I JEGO SŁOWO - SYN BOŻY oraz apostołowie Pana Jezusa.
PRZYKŁAD. NATAN cytuje Ignacego z Antiochii list do kościoła w Smyrnie, 6 (2)-7 (1), że Eucharystia jest ciałem Pana naszego. I podobnie cytuje św. Justyna, męczennika z pierwszej Apologii chrześcijan. Wypisz i wymaluj KRK
A zatem zobaczmy co oznacza słowo eucharystia.
EUCHARISTEO - być wdzięcznym, wyrażać wdzięczność, wyrażać dziękczynienie, składać dzięki, odmawiać dziękczynienie, dziękować.
EUCHARISTIA - wdzięczność, wyrażanie wdzięczności, dziękczynienie, podziękowanie. Słownik grecko-polski Nowego Testamentu ks. Remigiusza Popowskiego.
Porównajcie sobie jeszcze z takimi wersetami:
1 Tymot.2.1; Kolosan 4.2; Efezjan 1.16; Filipian 1.3;

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Postautor: tadeusz2904 » sob kwie 27, 2019 10:36 am

christianinroman pisze:Witam wszystkich w imieniu Pana naszego Jezusa Chrystusa. Przez Ann78 został poruszony TEMAT pamiątki Wieczerzy Pańskiej. NATAN z pełnym przekonaniem i argumentacją chce i mnie przekonać do słuszności swego zrozumienia słów Pana Jezusa z ewangelii Jana 6:51-59 I dosłownym spożywanie ciała i krwi Pana. Przy tym odwołuje się do praktyk odstępczych kościołów : prawosławnego, rzymsko-katolickiego i luterańskiego. Nie są to dla mnie autorytety, jak i wspomniani tzw.ojcowie kościoła. JEDYNYM AUTORYTETEM JEST BÓG I JEGO SŁOWO - SYN BOŻY oraz apostołowie Pana Jezusa.
PRZYKŁAD. NATAN cytuje Ignacego z Antiochii list do kościoła w Smyrnie, 6 (2)-7 (1), że Eucharystia jest ciałem Pana naszego. I podobnie cytuje św. Justyna, męczennika z pierwszej Apologii chrześcijan. Wypisz i wymaluj KRK
A zatem zobaczmy co oznacza słowo eucharystia.
EUCHARISTEO - być wdzięcznym, wyrażać wdzięczność, wyrażać dziękczynienie, składać dzięki, odmawiać dziękczynienie, dziękować.
EUCHARISTIA - wdzięczność, wyrażanie wdzięczności, dziękczynienie, podziękowanie. Słownik grecko-polski Nowego Testamentu ks. Remigiusza Popowskiego.
Porównajcie sobie jeszcze z takimi wersetami:
1 Tymot.2.1; Kolosan 4.2; Efezjan 1.16; Filipian 1.3;

Chrześcijański Romanie nikt Ciebie nie chce przekonać do czegoklwiek.
Skąd wytrzasnąłeś słowo eucharystia skoro nie ma go w Twoich autorytetach.
Skoro wyszukałeś i porównałeś przywołane wersety to do jakich wniosków
doszedłeś ?.
,,Nagi wyszedłem .. i nagi się tam wrócę.Hi 1,20(UBG).

christianinroman

Postautor: christianinroman » sob kwie 27, 2019 6:58 pm

Tadeusz2904. Ja tego słowa greckiego eucharistia
nie wymyśliłem, gdyż ono występuje w NT, lecz oznacza to co napisałem w poprzednim poście. Wykazałem tam że eucharystia nie jest Wieczerzą Pańską. Ja tylko odniosłem się do postu Natana który przytoczył listy Ignacego z Antiochii i św. Justyna.

Natan

Postautor: Natan » ndz kwie 28, 2019 2:01 am

Bracie Romanie,

Usiłujesz podważyć zasadność wiary w Realną Obecność Chrystusa w Wieczerzy Pańskiej przez sugerowanie, że wierzą w nią "odstępcze kościoły". Ale nie odniosłeś się w ogóle do mojej argumentacji biblijnej.

Nie można też bagatelizować pism wczesnych Ojców Kościoła, bo oni byli wiernymi spadkobiercami nauki apostołów. A pisma, które przytoczyłem są bardzo bliskie w swoim następstwie czasowym czasom apostolskim.

Natan

Postautor: Natan » ndz kwie 28, 2019 2:15 am

Poza tym, każde uczciwe studium rozwoju doktryny pokazuje jednoznacznie, że symboliczne rozumienie Wieczerzy jest bardzo późnym wynalazkiem. Po upływie około 1000 lat historii Kościoła głosił ten nowatorski pogląd Berengariusz z Tours, a w XVI wieku Zwingli z Zurychu w Szwajcarii.

Wróć do „Jezus Chrystus”