Zabronione pieśni ze starego śpiewnika Świadków Jehowy

Osoba Jezusa Chrystusa oraz nasze z Nim relacje
Awatar użytkownika
morwa

Re: Zabronione pieśni ze starego śpiewnika Świadków Jehowy

Postautor: morwa » ndz lis 05, 2017 9:51 am

Rozumiem umieszczanie imienia Bożego w miejscach,gdzie przytacza się teksty ze ST,ale wstawianie tam,gdzie kontekst wskazuje na Jezusa to już nadużycie,a tak niestety zdarza się w PNŚ.
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » ndz lis 05, 2017 5:47 pm

morwa pisze:Rozumiem umieszczanie imienia Bożego w miejscach,gdzie przytacza się teksty ze ST,ale wstawianie tam,gdzie kontekst wskazuje na Jezusa to już nadużycie,a tak niestety zdarza się w PNŚ.

Niestety, wstawianie tetragramu lub jakiegokolwiek innego brzmienia tego imienia do NT nie ma żadnego uzasadnienia, ponieważ w każdym przypadku stawia się mądrość ludzką ponad Bożą, która ustanowiła ten tekst w takiej, a nie innej firmie, gdyż o tym świadczą wszystkie zachowane starożytne dokumenty.
Bóg nie pozostawiłby Swego Kosciola bez opieki Swego Słowa. Takie jest moje zdanie.
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » ndz lis 05, 2017 6:24 pm

Ann78 pisze:
morwa pisze:Rozumiem umieszczanie imienia Bożego w miejscach,gdzie przytacza się teksty ze ST,ale wstawianie tam,gdzie kontekst wskazuje na Jezusa to już nadużycie,a tak niestety zdarza się w PNŚ.

Niestety, wstawianie tetragramu lub jakiegokolwiek innego brzmienia tego imienia do NT nie ma żadnego uzasadnienia, ponieważ w każdym przypadku stawia się mądrość ludzką ponad Bożą, która ustanowiła ten tekst w takiej, a nie innej firmie, gdyż o tym świadczą wszystkie zachowane starożytne dokumenty.
Bóg nie pozostawiłby Swego Kosciola bez opieki Swego Słowa. Takie jest moje zdanie.

Kwestionujesz Ann, że w ST tetragram użyty był ponad 6 tyś.razy?
Zatem jeśli w NT cytowany jest werset ze ST gdzie tetragram występuje,nie widzę przeszkód aby również tetragram tam widniał... Dopuszczam to jak napisałam,chyba że kontekst wskazuje,że piszącemu chodziło Nie o Boga JHWH ale o Jezusa.
Zdanie swoje zawsze możesz mieć Ann... jak kazdy zresztą...

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » ndz lis 05, 2017 6:39 pm

morwa pisze:
Ann78 pisze:

Kwestionujesz Ann, że w ST tetragram użyty był ponad 6 tyś.razy? .

Nic takiego nie napisałam. Czy przeczytałaś to, co napisałam?

morwa pisze:Zatem jeśli w NT cytowany jest werset ze ST gdzie tetragram występuje,nie widzę przeszkód aby również tetragram tam widniał...

Ty nie widzisz, Morwo, dobrze napisałaś....
Czy jednak liczyć się powinno to, co nam się wydaje, czy raczej to, co Bóg w swojej mądrości przewidział?
Jeżeli nie ma ani jednego manuskryptu NT w tetragramem, to znaczy, ze tak ma być. I koniec. Ja z tym nie dyskutuję.

morwa pisze:Zdanie swoje zawsze możesz mieć Ann... jak kazdy zresztą...

Już napisałam powyżej, ze moje zdanie zamyka się w tym, ze przyjmuję tak, jak jest, i nie kombinuję. Bóg jest mądrzejszy.

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » ndz lis 05, 2017 6:59 pm

Ann78 pisze:....
Czy jednak liczyć się powinno to, co nam się wydaje, czy raczej to, co Bóg w swojej mądrości przewidział?
Jeżeli nie ma ani jednego manuskryptu NT w tetragramem, to znaczy, ze tak ma być. I koniec. Ja z tym nie dyskutuję.

Ja tez nie zamierzam z Tobą dyskutować... w tym temacie...
Zresztą nie ma to związku z tematem przewodnim wątku.
Zaznaczę tylko,że w nowotestamentowych imionach Boga znajduje odbicie fakt, że został on napisany w kulturze greckojęzycznej, opartej przede wszystkim na tradycji i terminologii przejętych z ST i judaizmu za pośrednictwem Septuaginty ....
Tradycja ta uległa w znacznym stopniu modyfikacji i dlatego stało się tak,jak się stało...
No,ale to już głębsze rozważania wymagajace sięgnięcia do wielu zródeł historycznych...

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » pn lis 06, 2017 10:57 am

morwa pisze:
Ann78 pisze:....

Ja tez nie zamierzam z Tobą dyskutować... w tym temacie...
Zresztą nie ma to związku z tematem przewodnim wątku.
Zaznaczę tylko,że w nowotestamentowych imionach Boga znajduje odbicie fakt, że został on napisany w kulturze greckojęzycznej, opartej przede wszystkim na tradycji i terminologii przejętych z ST i judaizmu za pośrednictwem Septuaginty ....
Tradycja ta uległa w znacznym stopniu modyfikacji i dlatego stało się tak,jak się stało...
No,ale to już głębsze rozważania wymagajace sięgnięcia do wielu zródeł historycznych...

Myślisz Morwo, że fakt posługiwania się Septuagintą przez Żydów czasów Pana Jezusa, był poza planem Boga?
Jego mądrość przewidziała wszystko, moim zdaniem.

Ilyad

Postautor: Ilyad » ndz lis 12, 2017 9:45 pm

Myślisz Morwo, że fakt posługiwania się Septuagintą przez Żydów czasów Pana Jezusa, był poza planem Boga?
Jego mądrość przewidziała wszystko, moim zdaniem.

Taki sposób rozumowania prowadzi do dziwnych wniosków. Owszem. Bóg z pewnością był to w stanie przewidzieć. Nie znaczy to jednak że było to zamiarem Boga. Podobnie Bóg był w stanie przewidzieć że Adam z Ewą zgrzeszą, co nie znaczy że tego właśnie chciał. Jeżeli uważasz że Septuaginta posiada Bożą "autoryzację", to powinnaś być konsekwentna i przyjąć wszystkie księgi Septuaginty jako kanoniczne. ;)

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » czw lis 16, 2017 2:09 pm

korba pisze:

Podasz przykłady?

Podam,ale za parę dni,dziś siedzę na walizkach,za parę godzin długa podróż przede mną...

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Postautor: tadeusz2904 » czw lis 16, 2017 4:03 pm

morwa pisze:
korba pisze:
morwa pisze:Podam,ale za parę dni,dziś siedzę na walizkach,za parę godzin długa podróż przede mną...

A gdzie do nieba się wybierasz.
Bo na raj to musisz chwilkę poczekać.
Co do ostatniego wymiany śpiewnika to powodem było za dużo pieśni wychwalającego Pana Jezusa.
,,Nagi wyszedłem .. i nagi się tam wrócę.Hi 1,20(UBG).

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » śr lis 29, 2017 3:21 pm

korba pisze:
morwa pisze:Podam,ale za parę dni,dziś siedzę na walizkach,za parę godzin długa podróż przede mną...

Czy już po podróży? Walizki rozpakowane? :D
To może teraz podasz, gdzie w Przekładzie Nowego Świata dokonano nadużycia w NT z Imieniem Boga?

Już dawno rozpakowane,za 3 tygodnie znowu będę je pakować :)
Zobacz za chwilę do wątku Rzymian 10,13 bo od tego chciałabym zacząć...

Wróć do „Jezus Chrystus”