Modlitwa do Jezusa

Osoba Jezusa Chrystusa oraz nasze z Nim relacje
Awatar użytkownika
Datsun

Modlitwa do Jezusa

Postautor: Datsun » pt lut 05, 2016 8:06 pm

Witajcie
Ostatnio dużo o tym myślę i chętnie poznam Wasze zdanie na ten temat. Czy do Jezusa powinniśmy się zwracać w modlitwie?

1 Tym. 1:12
12. Dzięki składam temu, który mnie wzmocnił, Chrystusowi Jezusowi, Panu naszemu, za to, że mnie uznał za godnego zaufania, zleciwszy mi tę służbę,
(BW)

W jaki sposób apostoł Paweł dziękował Jezusowi? :)

kogut

Re: Modlitwa do Jezusa

Postautor: kogut » pt lut 05, 2016 8:12 pm

Przecież w wizjach z nim rozmawiał.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » pt lut 05, 2016 8:28 pm

kogut pisze:Przecież w wizjach z nim rozmawiał.

Masz rację, w wizjach rozmawiał ale czy tylko tak mógł dziękować? Według Ciebie do Jezusa nie powinniśmy bezpośrednio się zwracać?

kogut

Postautor: kogut » pt lut 05, 2016 8:58 pm

Zdecyduj się, bo najpierw pytasz o Pawła a za sekundę o to czy MY mamy się modlić do Jezusa. Jeśli chodzi o Pawła to nigdzie nie czytam w Biblii, aby modlił się do Jezusa. czytam natomiast, że miał z nim kontakt w wizjach. Trzymając się tych faktów wniosek staje się jasny.
Jeśli chcesz jego wizje wykorzystać jako argument, że należy modlić się do Jezusa to jest pogmatwany. Przepraszam za określenie.
Moja odpowiedź jest taka: Jeśli w wizji spotkasz się z Jezusem to dziękuj mu, podobnie jak Paweł. Natomiast na Pawle nie jestem wstanie się wzorować, jeśli chodzi o modlitwy do Jezusa. Po prostu w Biblii tego nie znalazłem. Pewnie to rozumiesz i nie pisze zbyt skomplikowanie? Mnie interesują fakty a nie domniemania.

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » pt lut 05, 2016 10:27 pm

Witajcie.

Kiedyś prześledziłem cały NT a dokładniej listy apostolskie specjalnie i wnikliwie tylko pod tym kontem (nawet kilka razy). Przyznam, że moim zdaniem stosunek tego co mamy w nich w tej kwestii wygląda mniej więcej jak 9:1. Przy czym owe 1 często trudno bezkrytycznie rozpatrywać jako modlitwa do Jezusa a po prostu bliska relacja/rozmowa lub dziękczynienie Chrystusowi. Pozostałe 9 to dziękczynienie i ewidentna bezdyskusyjna modlitwa do Boga Ojca. Tyle z statystyki.

Osobiście uważam, że cienka jest granica pomiędzy modlitwą do JCH a relacją, więc nie stawiam sprawy na ostrzu noża krusząc o to kopie. Nie przeszkadza mi to, że ktoś, lub jego poznanie pozwala widzieć to odmiennie. Jestem też przekonany w duchu, że Bóg Ojciec widzi to u nas podobnie jak napisałem.

Natomiast w przedmiotowym fragmencie z 1 Tym. 1:12 może chodzić o pewien wyraz "wdzięczności" i wyznanie tego przed adresatami listu.
Tym bardziej, iż w grece dosłownie czytamy:

"A wdzięczność mam temu który mnie umocnił... ", w drugim znaczeniu: "A łaskę mam ..."
Co tłumaczone jest najczęściej: A dziękuję temu który mnie umocnił..."

Podsumowując chyba też nie ma nic zdrożnego w okazywaniu wdzięczności i dziękowaniu Jezusowi Chrystusowi za to co uczynił dla każdego z nas.
Sam to wielokrotnie czynię zwracając się do Niego bezpośrednio :)

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » pt lut 05, 2016 11:43 pm

Pierwsi chrześcijanie wzywali imienia Pańskiego, jest napisane nawet, że jest to warunkiem zbawienia.
Dlaczego więc my mielibyśmy nie wołać do Pana Jezusa? Nie rozumiem. Bliska relacja bez modlitwy? Niemożliwe, niestety :(

Wszakże każdy, kto będzie wzywał imienia Pańskiego, zbawiony będzie. Dz. 2, 21 - z kontekstu jednoznacznie wynika, że chodzi o imię Pana Jezusa; przekład NŚ zmienia w tym miejscu tekst oryginału greckiego...

ma także upoważnienie od arcykapłanów, aby tutaj uwięzić wszystkich, którzy wzywają imienia twego. Dz. 9, 14 - Ananiasz zwraca się do Pana Jezusa

Wszyscy zaś, którzy go słuchali, zdumiewali się i mówili: Czy to nie ten, co prześladował w Jerozolimie tych, którzy wzywają imienia tego, i po to tu przyszedł, aby ich w więzach odprowadzić do arcykapłanów?
Dz. 9, 21 - Paweł prześladował chrześcijan, którzy wzywali imienia Pana Jezusa.

Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz. (10) Albowiem sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu, a ustami wyznaje się ku zbawieniu. (11) Powiada bowiem Pismo: Każdy, kto w niego wierzy, nie będzie zawstydzony. (12) Nie masz bowiem różnicy między Żydem a Grekiem, gdyż jeden jest Pan wszystkich, bogaty dla wszystkich, którzy go wzywają. (13) Każdy bowiem, kto wzywa imienia Pańskiego, zbawiony będzie. (14) Ale jak mają wzywać tego, w którego nie uwierzyli? Rz. 10 - mowa o wzywaniu imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa

zborowi Bożemu, który jest w Koryncie, poświęconym w Chrystusie Jezusie, powołanym świętym, wraz ze wszystkimi, którzy wzywają imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa na każdym miejscu, ich i naszym
1 Kor. 1, 2 - zbór w Koryncie wzywał imienia Pana, nie w wizjach, ale "na każdym miejscu", podczas zgromadzeń i w samotności...

Wszakże fundament Boży stoi niewzruszony, a ma taką pieczęć na sobie: Zna Pan tych, którzy są jego, i: Niech odstąpi od niesprawiedliwości każdy, kto wzywa imienia Pańskiego. 2 Tym. 2, 19

Młodzieńczych zaś pożądliwości się wystrzegaj, a zdążaj do sprawiedliwości, wiary, miłości, pokoju z tymi, którzy wzywają Pana z czystego serca. 2 Tym. 2, 22

Jeżeli nie wzywamy imienia Pana Jezusa, jak można nazwać nas chrześcijanami?
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » pt lut 05, 2016 11:55 pm

Generalnie masz dużo racji w tym co piszesz ale każdy z tych werset należało by rozpatrywać osobno aby się czegoś nauczyć i więcej dowiedzieć o argumentacji krytycznej. Niestety nie wszytko co przytoczyłaś wersetami można zastosować do obrony tego co piszesz.

Ale dzisiaj już późno więc może następnym razem ? :)

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » sob lut 06, 2016 8:27 am

kogut pisze: Pewnie to rozumiesz i nie pisze zbyt skomplikowanie? Mnie interesują fakty a nie domniemania.

Piszesz bardzo zrozumiale, kogucie.
Interesują Ciebie fakty, jak powiadasz -i słusznie.
Czy mógłbyś więc odnieść się do tych tekstów, które zacytowała Ann78 ?
Czy argumenty z Pisma Świętego są dla Ciebie autorytetem?

Czy według Ciebie Kaznodzieya dobrze robi jak napisał o Jezusie: "Sam to wielokrotnie czynię zwracając się do Niego bezpośrednio" ?

bernard

Postautor: bernard » sob lut 06, 2016 8:46 am

Kaznodzieya
Osobiście uważam, że cienka jest granica pomiędzy modlitwą do JCH a relacją,

Kazda modlitwa jest wejsciem w relacje.

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » sob lut 06, 2016 8:49 am

Jest różnica (przynajmniej z definicji) pomiędzy typową modlitwą a typową relacją. Ale czy można żyć Chrystusie bez relacji ?

Wróć do „Jezus Chrystus”