Zgięcie kolan przed Panem Jezusem

Osoba Jezusa Chrystusa oraz nasze z Nim relacje
korba

Re: Zgięcie kolan przed Panem Jezusem

Postautor: korba » pt lis 17, 2017 1:17 pm

To takie dorabianie teorii do faktów. Wszak wiadomo, że w tekście biblijnym mamy przykładów mnogo, jak wierni słudzy Boży zwracali się do Jehowy również BEZ poprzedzającego go tytułu Boże czy Panie itp. Przykładów kilka:

Abraham rzekł tak: "I rzekł: „Jehowo, jeśli istotnie znalazłem łaskę w twoich oczach, racz nie omijać swego sługi" (Rodz 18:3).
Może dlatego, że był przyjacielem? Przynajmniej nie ma tam strofowania,: Te! Abraham! Nie spoufalaj się! Gdzie tytuł Bóg albo Pan?

Lot:
Wówczas Lot powiedział do nich: „Nie tak, proszę, Jehowo!
(Rodz 19:18)

Mojżesz:
Wtedy Mojżesz powiedział do Jehowy: „Wybacz mi, Jehowo, ale ja nie jestem wymowny
(Wj 4:10)

...i kilka setek przykładów podobnych.

Argumentacja o spoufalaniu się z Bogiem jest... dla mnie dość komiczna w swej naiwności.

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » pt lis 17, 2017 1:59 pm

Nie zauważasz czegoś istotnego. Przykłady jakie podałeś tyczą się relacji osobistych.
Miarą wszystkich rzeczy jest człowiek.

korba

Postautor: korba » pt lis 17, 2017 2:31 pm

Więc zobacz sobie oficjalne teksty np. niektóre Psalmy śpiewane przez lewitów w świątyni. Tam aż roi się od Jehowo to, Jehowo tamto... :-D
Z drugiej strony... rozumiem, że uznajesz, że to osobiste relacje mogą zdecydować, że nie muszę do Jehowy zwracać się per: Boże Jehowo? Wystarczy samo Imię?
Ciekawe co na to Iskierka :-D
Ale ładu z Wami dojść nie można.

Naszła mnie jeszcze taka myśl: dla wielu, jak nie większości z tutejszych pisarzy, Jezus jest równy Bogu, wręcz sam jest Bogiem.
Więc dlaczego prawie NIKT tutaj nie stosuje do Imienia Jezus właśnie takich samych reguł, jakie uważa, że stosować należy do Imienia Jehowa?
Czyżbyście jednak nieświadomie nadawali Imieniu Jezus (dla Was Boga!) mniejszą rangę niż Imieniu Jehowa?
Niekonsekwencja.
Jak Was czytam to bez pardonu używacie formy: Jezus to, Jezus tamto...
Zarzucacie świadkom to, co sami dokładnie robicie. I bądź tu mądry... :roll:

korba

Postautor: korba » pt lis 17, 2017 2:44 pm

qwerty, nie zmieniaj tematu bo zrobisz sieczkę z forum. :roll:

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » pt lis 17, 2017 7:12 pm

korba pisze:To takie dorabianie teorii do faktów. Wszak wiadomo, że w tekście biblijnym mamy przykładów mnogo, jak wierni słudzy Boży zwracali się do Jehowy również BEZ poprzedzającego go tytułu Boże czy Panie itp. Przykładów kilka:

Abraham rzekł tak: "I rzekł: „Jehowo, jeśli istotnie znalazłem łaskę w twoich oczach, racz nie omijać swego sługi" (Rodz 18:3).
Może dlatego, że był przyjacielem? Przynajmniej nie ma tam strofowania,: Te! Abraham! Nie spoufalaj się! Gdzie tytuł Bóg albo Pan?

Lot:
Wówczas Lot powiedział do nich: „Nie tak, proszę, Jehowo!
(Rodz 19:18)

Mojżesz:
Wtedy Mojżesz powiedział do Jehowy: „Wybacz mi, Jehowo, ale ja nie jestem wymowny
(Wj 4:10)

...i kilka setek przykładów podobnych.

Argumentacja o spoufalaniu się z Bogiem jest... dla mnie dość komiczna w swej naiwności.

Relacje narodu wybranego z Bogiem JHWH...narodu objętego starym przymierzem które nas chrześcijan nie dotyczy bezpośrednio, mogły i były pod pewnymi wzglądami odmienne...

Mamy bardziej naśladować ówczesne starotestamentowe zwyczaje,czy raczej dać zielone światło dla postaw jakie lansował Pan Jezus?

Pokaż mi w NT choć jeden przykład,gdzie zwraca się ON do Boga w podobny sposób jak to obecnie czynią Świadkowie Jehowy...
Nie znajdziesz takiego przykładu !
W osobistych modlitwach oraz w nauczaniu używał ON określeń BÓG albo OJCIEC...

A Swiadkowie Jehowy za czyim wzorem idą w ten specyficzny sposób używając imienia Bożego?

W czyje ślady mają wstępować Korbo chrześcijanie?
Nie mów że nie wiesz...

1P 2:21 nwt-pl "Właśnie do tego biegu zostaliście powołani, gdyż i Chrystus cierpiał za was, pozostawiając wam wzór, abyście podążali dokładnie jego śladami:"

Nie dostrzegam aby w zwracaniu się do BOGA i mówieniu o NIM, Świadkowie DOKŁADNIE naśladowali Jezusa.
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

korba

Postautor: korba » pt lis 17, 2017 8:01 pm

morwa pisze:Relacje narodu wybranego z Bogiem JHWH...narodu objętego starym przymierzem które nas chrześcijan nie dotyczy bezpośrednio, mogły i były pod pewnymi wzglądami odmienne...

Może i tak. Tylko, że ja celowo podałem przykład Abrahama, Lota i Mojżesza ZANIM powstał naród Izraelski.
Czy Abraham postępował na tyle nagannie z Imieniem Jehowy, że Jezus to skorygował? Poprawił?
W całym NT nie ma cienia, że to było takie, jakie odstępcy zarzucają świadkom.
Z drugiej strony, wstępowanie w ślady Jezusa: OK! Ale też POD NATCHNIENIEM mamy w NT zapis:
Albowiem wszystko, co niegdyś napisano, napisano dla naszego pouczenia (Rzym 15:4).
Dla ścisłości, świadkowie Jehowy nie są tzw. nowotestamentowcami. Uznają CAŁE Pismo czy jak i ST tak i NT.
A Swiadkowie Jehowy za czyim wzorem idą w ten specyficzny sposób używając imienia Bożego?

Biblia zachęca, żeby naśladować nie tylko Jezusa, ale i dawnych proroków:
Bracia, za wzór w cierpieniu zła i okazywaniu cierpliwości weźcie proroków, którzy mówili w imieniu Jehowy. (Jak 5:10)
Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego jak często owi prorocy ST używali Imienia Bożego.
Tylko... widzisz, mi nic do tego, JAK Ty używasz. Jednak TY masz coś do świadków, że używają.
Nie ma gorszej PERFIDII ze strony Szatana, aby z Imienia Bożego uczynić rzecz godną wzgardy, która nie jest niczym innym jak... wg. mnie osobiście: blokadą, jaką nałożył Bóg Jehowa na pewnych ludzi czy nawet na grupy religijne.
Jakoś to mnie nie dziwi, że dla wielu używanie Imienia Bożego jest... naganne, a tych, którzy je używają, się krytykuje.
Ktoś tutaj napisał argument: skoro Bóg jest tak przewidujący, to dlaczego dopuścił do tego, że w jego Słowie to Imię zostało praktycznie wymazane?
Od jakiegoś czasu chodzi mi taka odpowiedź...:
Nie dopuścił! Może właśnie posłużył się świadkami Jehowy, aby przywrócili temu Imieniu należne miejsce.
Tylko wielu to przegapia.

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » sob lis 18, 2017 3:03 am

korba pisze:Biblia zachęca, żeby naśladować nie tylko Jezusa, ale i dawnych proroków:
Bracia, za wzór w cierpieniu zła i okazywaniu cierpliwości weźcie proroków, którzy mówili w imieniu Jehowy. (Jak 5:10)
Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego jak często owi prorocy ST używali Imienia Bożego.

To odwracanie kota ogonem Korbo...
A jak często JEZUS używał tego imienia...MÓJ...TWÓJ...NASZ WZORODAWCA?
....
Nie ma gorszej PERFIDII ze strony Szatana, aby z Imienia Bożego uczynić rzecz godną wzgardy, która nie jest niczym innym jak... wg. mnie osobiście: blokadą, jaką nałożył Bóg Jehowa na pewnych ludzi czy nawet na grupy religijne.

Czy sadzisz że jeśli ktoś jest oszczędny w uzywaniu imienia BOŻEGO to nim gardzi?
W takim razie sam Pan Jezus idąc Twoim tokiem rozumowania to czyni nasladując w tym szatana...
Czy Jezus był wrogiem imienia SWEGO OJCA,bo go nagminnie nie używał?
Świadkowie Jehowy z używania imienia Bożego zrobili tak ważną kwestię która mimo dobrych intencji więcej przynosi szkód niż korzyści dla JEGO chwały.I taka jest prawda.

Ktoś tutaj napisał argument: skoro Bóg jest tak przewidujący, to dlaczego dopuścił do tego, że w jego Słowie to Imię zostało praktycznie wymazane?

Dobrze wiemy...i ja i Ty że nie dopuścił...
I to nie stało się wyłącznie za sprawą SJ...
Sam podawałeś szereg przekładów Biblii wydanych przez różne ugrupowania religijne,gdzie umieszczone jest to imię.
Nie dopuścił! Może właśnie posłużył się świadkami Jehowy, aby przywrócili temu Imieniu należne miejsce.

Wręcz przeciwnie,nie przegapiają tylko ubolewają nad przesadnym nadużywaniem tego imienia przez Świadków Jehowy co ewidentnie razi kogoś,kto zdaje sobie sprawę jak sam JEZUS i pierwsi chrześcijanie podchodzili do tej kwestii...
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Iskierka

Postautor: Iskierka » sob lis 18, 2017 1:09 pm

korba pisze:
morwa pisze:Relacje narodu wybranego z Bogiem JHWH...narodu objętego starym przymierzem które nas chrześcijan nie dotyczy bezpośrednio, mogły i były pod pewnymi wzglądami odmienne...

Może i tak. Tylko, że ja celowo podałem przykład Abrahama, Lota i Mojżesza ZANIM powstał naród Izraelski.
Czy Abraham postępował na tyle nagannie z Imieniem Jehowy, że Jezus to skorygował? Poprawił?
W całym NT nie ma cienia, że to było takie, jakie odstępcy zarzucają świadkom.
Z drugiej strony, wstępowanie w ślady Jezusa: OK! Ale też POD NATCHNIENIEM mamy w NT zapis:
Albowiem wszystko, co niegdyś napisano, napisano dla naszego pouczenia (Rzym 15:4).
Dla ścisłości, świadkowie Jehowy nie są tzw. nowotestamentowcami. Uznają CAŁE Pismo czy jak i ST tak i NT.

Biblia zachęca, żeby naśladować nie tylko Jezusa, ale i dawnych proroków:
Tylko... widzisz, mi nic do tego, JAK Ty używasz. Jednak TY masz coś do świadków, że używają.
Jakoś to mnie nie dziwi, że dla wielu używanie Imienia Bożego jest... naganne, a tych, którzy je używają, się krytykuje.

Zanim pojawili się Świadkowie Jehowy, imię Boże JHWH (Jehowa, Jahwe) było już dawno w Biblii, ma tam swoje miejsce i nie ma potrzeby aby je przywracać. Jest znane wierzącym ale pamiętam jak świadkowie Jehowy z dumą posługiwali się II wydaniem katolickiej Biblii Tysiąclecia. Świadkowie Jehowy natomiast sobie przypisują chwałę, jakoby rozsławili imię Boże. Rozsławili ale siebie jako organizację, a imię Boże jest dodatkiem. Świadek Jehowy/Jahwe to tak naprawdę Izraelici, z którymi Bóg zawarł przymierze. Skoro świadkowie mienią się chrześcijanami i mówią, że kroczą śladami Jezusa, dlaczego nie nazwali się od imienia Pana Jezusa? (Dz.Ap.1:8). Czy Pan Jezus mówiąc do uczniów, że będą JEGO ŚWIADKAMI aż po krańce ziemi, chciał w ten sposób pomniejszyć Imię Swojego Ojca?
Sama nazwa nie świadczy o szacunku dla Bożego imienia. Swoim życiem świadczymy o Bogu.

Iskierka

Postautor: Iskierka » sob lis 18, 2017 1:17 pm

morwa pisze:
korba pisze:Biblia zachęca, żeby naśladować nie tylko Jezusa, ale i dawnych proroków:

To odwracanie kota ogonem Korbo...
A jak często JEZUS używał tego imienia...MÓJ...TWÓJ...NASZ WZORODAWCA?
....

Czy sadzisz że jeśli ktoś jest oszczędny w uzywaniu imienia BOŻEGO to nim gardzi?
W takim razie sam Pan Jezus idąc Twoim tokiem rozumowania to czyni nasladując w tym szatana...
Czy Jezus był wrogiem imienia SWEGO OJCA,bo go nagminnie nie używał?
Świadkowie Jehowy z używania imienia Bożego zrobili tak ważną kwestię która mimo dobrych intencji więcej przynosi szkód niż korzyści dla JEGO chwały.I taka jest prawda.

Dobrze wiemy...i ja i Ty że nie dopuścił...
I to nie stało się wyłącznie za sprawą SJ...
Sam podawałeś szereg przekładów Biblii wydanych przez różne ugrupowania religijne,gdzie umieszczone jest to imię.

Wręcz przeciwnie,nie przegapiają tylko ubolewają nad przesadnym nadużywaniem tego imienia przez Świadków Jehowy co ewidentnie razi kogoś,kto zdaje sobie sprawę jak sam JEZUS i pierwsi chrześcijanie podchodzili do tej kwestii...

To ciekawe, ale faktycznie świadkowie mówią ciągle tylko, "Jehowa to, Jehowa tamto"... ale zapominają albo celowo odwracają uwagę ludzi od przesłania jakie przyniósł Pan Jezus. To Pan Jezus jest spełnieniem ST, to Pan Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem.
Skoro jednak drogą do Boga jest organizacja i prawda jest w organizacji, to jaką rolę dla świadków Jehowy pełni Pan Jezus Chrystus? Czy wogóle ma On coś do powiedzenia?

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » sob lis 18, 2017 2:04 pm

Ja to sie jeszcze zastanawiam co oznacza przekład nowego świata :D
Miarą wszystkich rzeczy jest człowiek.

Wróć do „Jezus Chrystus”