Kto umarł na krzyżu: Bóg czy człowiek?

Osoba Jezusa Chrystusa oraz nasze z Nim relacje
Awatar użytkownika
exe

Kto umarł na krzyżu: Bóg czy człowiek?

Postautor: exe » sob gru 19, 2015 4:43 pm

alert pisze:Czy Chrystus Zmarł za ludzi starotestamentowych czy nie ?
Skoro Jezus jest Bogiem, to odpowiedź nasuwa się sama.

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Re: Raj na ziemi

Postautor: Kaznodzieya » czw lut 18, 2016 12:50 pm

Chrystus dobrowolnie oddał swoje życie za i dla wszystkich ludzi, jak też potwierdza Pismo.
Myślę że to czy JCH jest Bogiem czy nie jest Bogiem w czyimś rozumieniu, nie powinno w kwestii "ofiarowania się" i tzw. okupu mieć nic do rzeczy.

Iskierka

Postautor: Iskierka » czw lut 18, 2016 3:54 pm

Kaznodzieyo,

Jestem zdruzgotana tym co napisałeś. :(
cytuję - "Myślę że to czy JCH jest Bogiem czy nie jest Bogiem w czyimś rozumieniu, nie powinno w kwestii "ofiarowania się" i tzw. okupu mieć nic do rzeczy". W Twoim zrozumieniu nie jest.

Ciekawe Czy Jezusowi Chrystusowi jest obojętne czy Go uważają za Boga czy nie. Było już tyle postów i zacytowanych wersetów dotyczących Boskości Jezusa, że nie ma co już się powtarzać.
Każdy zostaje przy swoim jak widzę, ale ważne jest przesłanie Słowa Bożego i to jak Bóg Ojciec patrzy na swego Syna.
Nie oczekuję odpowiedzi.

bernard

Postautor: bernard » czw lut 18, 2016 4:09 pm

Kaznodzieya pisze:Chrystus dobrowolnie oddał swoje życie za i dla wszystkich ludzi, jak też potwierdza Pismo.

Prawda.
Myślę że to czy JCH jest Bogiem czy nie jest Bogiem w czyimś rozumieniu, nie powinno w kwestii "ofiarowania się" i tzw. okupu mieć nic do rzeczy
No ale ma to znaczenie.Wszak na skuteczność zbawczej Ofiary ma wplyw charakter natury Syna Bożego.
No chyba ze nasza wiara to czysty fideizm eliminujacy z niej rozum.Wiara jednak bez rozumu, tak jak i rozum bez wiary prowadzi wczesniej czy pozniej albo do herezji albo do ateizmu.

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » czw lut 18, 2016 4:49 pm

Iskierka pisze:Kaznodzieyo,

Jestem zdruzgotana tym co napisałeś. :(
cytuję - "Myślę że to czy JCH jest Bogiem czy nie jest Bogiem w czyimś rozumieniu, nie powinno w kwestii "ofiarowania się" i tzw. okupu mieć nic do rzeczy". W Twoim zrozumieniu nie jest

Domyślam się czemu Iskierko jesteś zdruzgotana. To wynika z kilku faktów, których teraz nie rozwinę oraz nie zrozumienia wzajemnego.
Rozwinę jednak to, iż (odpowiadając na to co napisał exe) fakt czy JCH jest czy nie jest Bogiem nie ma znaczenia. Starajmy się czytać wypowiedzi nie przez pryzmat doktryny ale tego jak zostało to napisane. Podsumowując moim zdaniem JCH nie musiał być Bogiem aby wypełnić to z czym został posłany. co dla mnie nie koliduje z przekonaniem że Chrystus przejawiał boską naturę Ojca.

Jednak jak rozumiemy to ostatnie i interetujemy zależy od naszej wiedzy, poznania, oraz naleciałości doktrynalnych.

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » czw lut 18, 2016 4:58 pm

bernard pisze: No ale ma to znaczenie.Wszak na skuteczność zbawczej Ofiary ma wplyw charakter natury Syna Bożego.

Jeżeli mowa o naturze to trzeba zaznaczyć że JCH był w pełni człowiekiem, bo to Syn Człowieczy jak mawiał o sobie Jezus musiał dowieść swojej lojalności i wierności względem swojego Boga jak i Ojca - ponosząc ofiarę z własnego życia. Nie podważa ta jednak boskiej natury Ojca jaka w Nim była objawiona. Tylko co kto pod tym rozumie Bernardzie, to już inna kwestia i niestety nie zrozumiała dla wielu.

Awatar użytkownika
Datsun

Re: Kto umarł na krzyżu: Bóg czy człowiek?

Postautor: Datsun » czw lut 18, 2016 5:20 pm

Witam.
Założyłem osobny wątek, ponieważ dyskusja z raju przeniosła się gdzie indziej. ;)
Tytuł tego tematu na podstawie postów użytkowników sam wymyśliłem więc jeśli to możliwe proszę o wypowiedzi na ten temat.

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » czw lut 18, 2016 5:22 pm

Dobra decyzja :) Ponieważ pytanie tematu jest precyzyjne to ograniczam się wypowiedzią tylko do niego.

W moi rozumieniu na krzyżu umarł człowiek - Syn Człowieczy (będący także Synem Bożym) jak mawiał o sobie Jezus. Ten to Syn Człowieczy (w sensie: przedstawiciel rasy ludzkiej) czynem swoim, wiernością i lojalnością został wyniesiony ze stanu upadku Adamowego do chwały, co było już zapowiedziane i miało być uczynione.

W JCH tu na ziemi, najpełniej jak to możliwe dla Syna Człowieczego objawił się Sam Ojciec objawiając nam tym samym Swoje Imię, co JCH często podkreślał. Z tego to powodu objawienia się Boga w człowieku Jezus Chrystus był w jedności z Ojcem, oraz stał się dla nas Panem i z misji swej zbawicielem. Dzięki temu objawieniu się Boga w Człowieku, Jezus już tu na ziemi był Synem Bożym i Synem Człowieczym w jednej osobie.

Tak to rozumiem w największym skrócie.

Czy więc na krzyżu musiał umrzeć Bóg (jak ktoś to podniósł w poście) ? Moim zdaniem nie. Ponadto nie widzę osobiście nigdzie bezpośrednio takiej nauki u apostołów. Z tego też powodu napisałem słowa: "Myślę że to czy JCH jest Bogiem czy nie jest Bogiem w czyimś rozumieniu, nie powinno w kwestii "ofiarowania się" i tzw. okupu mieć nic do rzeczy". Nie piszę i nie zachodzę na to forum po to, aby robić sobie czy innym dobrze przytakując mu. Ale żeby pisać jak sam czuję i rozumiem pewna aspekty wiary. Co więcej zachęcam do tego samego i zamiast czuć się zdruzgotanym jak Iskierka, lub zgorszonym tym jak wierzą inni, można by się raczej zastanowić dlaczego tak a nie inaczej, a nie skupiać jedynie na własnej obronie. Każdy przy tym niech sam siebie bada czy trwa w słowie, rozumie właściwie w zgodzie z nauką Jezusa Chrystusa, gdyż to On tu jest dla nas wszystkich światłem życia !

--------

P.S. Czy można prosić aby co nie którzy tutaj wyszli z krzaków swojego względnego poczucia bezpieczeństwa,
powodowanego zapewne także szlachetnymi pobudkami, ale jednak choć w skrócie precyzyjnie napisali jak to sami rozumieją
w świetle pisma ? (nie koniecznie późniejszej greckiej filozofii wieków)

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » czw lut 18, 2016 7:10 pm

(8) Przecież brata żadnym sposobem nie wykupi człowiek Ani też nie da Bogu za niego okupu, (9) Bo okup za duszę jest zbyt drogi I nie wystarczy nigdy, (10) By mógł żyć dalej na zawsze I nie oglądał grobu. Ps. 49

Na krzyżu umarł w pełni Bóg i w pełni człowiek. Nikt inny nie ma mocy zmartwychwstać, wybawić duszę i zbawić od grzechu.

(17) Dlatego Ojciec miłuje mnie, iż Ja kładę życie swoje, aby je znowu wziąć. (18) Nikt mi go nie odbiera, ale Ja kładę je z własnej woli. Mam moc dać je i mam moc znowu je odzyskać; J. 10
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

bernard

Postautor: bernard » czw lut 18, 2016 7:27 pm

Kaznodzieya pisze:
bernard pisze: No ale ma to znaczenie.Wszak na skuteczność zbawczej Ofiary ma wplyw charakter natury Syna Bożego.

Jeżeli mowa o naturze to trzeba zaznaczyć że JCH był w pełni człowiekiem.

Byl w pelni człowiekiem jak my ( wspólistotny nam co do czlowieczenstwa) ,procz grzechu oczywiście.
Syn Człowieczy jak mawiał o sobie Jezus musiał dowieść swojej lojalności i wierności względem swojego Boga jak i Ojca - ponosząc ofiarę z własnego życia.
No nie zgodze sie z tym.Oczywiscie musial poniesc smierc ,jednak nie musial Ojcu niczego udowadniac,gdyz zawsze byl w tym co nalezy do Ojca.

ps.nie chca zaklafac osobnego watku mozesz mi na marginesie wyjasnic co rozumiesz przez :
. Nie podważa ta jednak boskiej natury Ojca jaka w Nim była objawiona.
Co masz na mydli mowiac o boskiej naturze Ojca ?

Wróć do „Jezus Chrystus”