Kto umarł na krzyżu: Bóg czy człowiek?

Osoba Jezusa Chrystusa oraz nasze z Nim relacje
bernard

Re: Kto umarł na krzyżu: Bóg czy człowiek?

Postautor: bernard » czw lut 02, 2017 9:27 am

Opisany epizod przemienienia Pana nawiązuje oczywiscie do Jego zmartwychwstania , w sensie ścisłym do ,jak mówi Łukasz ,Jego odejścia, którego miał dokonać w Jerozolimie (Łk 9,31). Wyrażenie o Jego odejściu po grecku brzmi: ten éksodon autou — w Jerozolimie ma się dokonać exodus Nowego Przymierza, zanurzenie we wzburzonym morzu męki i śmierci oraz zwycięskie przejście do życia.
Zauważmy ze Nowy Exodus objawia kim jest Jezus . Pascha ma uwidacznic , dać świadectwo o Nim a nie Jego cuda,czy omawiane przemienienie,dlatego też nakazuje milczenie. Znak Jonasza, Wywyższenie ,,węża" ( Syna Człowieczego ma być dowodem a nie słowa.
Jego Pascha mówi Zaiste, był ( jest)Synem Bozym a nie ze ustanawia Go Synem Bożym.
Takie też świadectwo daje Ojciec na gorze Tabor.
Przemienienie Jezusa nie jest tylko zapowiedzią przyszłości ale wyraźnym znakiem kim On już jest .Marek Ewangelista opisuje całe zdarzenie w dwóch zdaniach: Tam przemienił się wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe tak, jak żaden folusznik na ziemi wybielić nie zdoła.
Samo słowo „przemienił się” i motyw światła to dwa klucze w całym opisie.
Czasownik przemienił się (gr. metemorfōthē) oznacza, że zmiana , czymkolwiek ona była , dokonała się wewnątrz i dotknęła samej formy (gr. morfē) istnienia Jezusa — zmieniło się coś więcej niż tylko zewnętrzny aspekt. coś więcej niż to, co widać gołym okiem.zwraca uwagę, że tak naprawdę nie było to pierwsze przemienienie Syna. Po raz pierwszy przemiana dokonała się wówczas, gdy Bóg stał się człowiekiem. Pisze o tym św. Pawel:
On, istniejąc w postaci Bożej, (gr. en morfē theou)
nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem,
lecz ogołocił samego siebie,
przyjąwszy postać sługi, (gr. ekénosen morfēn doúlou)
stawszy się podobnym do ludzi.

widzimy uczniów Jezusa, którzy oświeceni są Bożym światłem — chwałą Boga. Słowo chwała (gr. dóksa) bardzo często tłumaczy hebrajski termin kabôd, co w Starym Testamencie bardzo często wskazuje na związek z blaskiem światła.

Tajemnicę Przemienienia najlepiej wyrażają słowa Pawła z Drugiego Listu do Koryntian: Bóg, Ten, który rozkazał ciemnościom, by zajaśniały światłem, zabłysnął w naszych sercach, by olśnić nas jasnością poznania chwały Bożej na obliczu Chrystusa (2Kor 4,6).
Dlatego my wszyscy z odsłoniętą twarzą wpatrujemy się w jasność Pańską jakby w zwierciadle; za sprawą Ducha Pańskiego, coraz bardziej jaśniejąc, upodabniamy się do Jego obrazu (2Kor 3,18).

Iskierka

Postautor: Iskierka » czw lut 02, 2017 9:39 am

ANN78: "Tylko Bóg Najwyższy mógł ofiarować Samego Siebie za nas. Tylko On potrafi tak kochać".

Postanowieniem Ojca było, ponieważ pokochał rodzaj ludzki, aby odkupić ludzi z niewoli zepsucia i grzechu w osobie Jego Syna Jezusa Chrystusa.

Ale chyba w tym wątku chodziło o to, kto zawisł na krzyżu, kto konkretnie umarł, – doskonały człowiek Jezus Chrystus, czy doskonały człowiek i jednocześnie Bóg w swojej mocy, Jezus Chrystus.
Wcześniejsze posty pokazują, że problem jest w zrozumieniu tego faktu.

bernard

Postautor: bernard » czw lut 02, 2017 10:32 am

Dla wnikliwych proponuje http://www.orygenes.pl/nowy-testament/e ... mienienie/
A ów stronie jest też wiele cennych komentarzy do innych fragmentów NT.

Arcykapłan

Postautor: Arcykapłan » śr lut 22, 2017 11:10 am

Na palu zmarł Jezus, syn Jehowy, który zstąpił na ziemię aby objawić ludzkości Jehowę czyli swojego Ojca.
„Jam jest Jehowa, twój Bóg ..." Wj 20,2, PNŚ

Ilyad

Postautor: Ilyad » śr lut 22, 2017 12:52 pm

Arcykapłan pisze:Na palu zmarł Jezus, syn Jehowy, który zstąpił na ziemię aby objawić ludzkości Jehowę czyli swojego Ojca.

o palu też przeczytałeś tylko w Biblii ? :roll:

Arcykapłan

Postautor: Arcykapłan » śr lut 22, 2017 10:44 pm

Ilyad pisze:
Arcykapłan pisze:Na palu zmarł Jezus, syn Jehowy, który zstąpił na ziemię aby objawić ludzkości Jehowę czyli swojego Ojca.

Nie tylko ale szczerze mówiąc czy dla kogoś Jezus był przybity do czegoś w kształcie krzyża czy do pala nie robi to dla mnie większego znaczenia. Sklaniam się jednak do tego, że był to jeden drewniany słup.

Ilyad

Postautor: Ilyad » śr lut 22, 2017 11:03 pm

Arcykapłan pisze:
Ilyad pisze:

Nie tylko ale szczerze mówiąc czy dla kogoś Jezus był przybity do czegoś w kształcie krzyża czy do pala nie robi to dla mnie większego znaczenia. Sklaniam się jednak do tego, że był to jeden drewniany słup.

Pytałem czy o tym czytałeś TYLKO w Biblii ? Pytanie wynika z tego że nikt nie będzie mówił o "palu", chyba że został wcześniej zindoktrynowany przez Strażnicę, a pisałeś że to Biblia naprowadziła Cię na nauki ŚJ...Czy aby na pewno ?

Arcykapłan

Postautor: Arcykapłan » śr lut 22, 2017 11:07 pm

Ilyad pisze:
Arcykapłan pisze:
Ilyad pisze:

Pytałem czy o tym czytałeś TYLKO w Biblii ? Pytanie wynika z tego że nikt nie będzie mówił o "palu", chyba że został wcześniej zindoktrynowany przez Strażnicę, a pisałeś że to Biblia naprowadziła Cię na nauki ŚJ...Czy aby na pewno ?

Napisałem ci , ze nie tylko w Biblii. Postaraj się czytać to co piszę ;)

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » śr lut 22, 2017 11:10 pm

Ilyad pisze:
Arcykapłan pisze:
Ilyad pisze:

Ja także mam co do tego spore wątpliwości...

Słowo Boże wzywa do pokuty i objawia Syna Bożego, Pana i Zbawiciela. Nawet PNS nie był w stanie tego zmienić. Wystarczy odłożyć Strażnicę i zacząć czytać samą Biblię, z modlitwą.

Arcykapłan

Postautor: Arcykapłan » śr lut 22, 2017 11:14 pm

Ann78 pisze:
Ilyad pisze:
Arcykapłan pisze:
Ilyad pisze:

Ja także mam co do tego spore wątpliwości...

Słowo Boże wzywa do pokuty i objawia Syna Bożego, Pana i Zbawiciela. Nawet PNS nie był w stanie tego zmienić. Wystarczy odłożyć Strażnicę i zacząć czytać samą Biblię, z modlitwą.

Mówisz, że slowo objawia syna Bożego. Zgadza się. Skoro jest syn to kim jest Ojciec ? Znasz ST ?

Wróć do „Jezus Chrystus”