Preegzystencja w Świetle wypowiedzi Pisma - Za i Przeciw

Osoba Jezusa Chrystusa oraz nasze z Nim relacje
Awatar użytkownika
morwa

Re: W jakim celu Bóg stworzył Świat i Człowieka ?

Postautor: morwa » ndz kwie 10, 2016 6:18 am

Ida pisze:Czy nie zastanawiało Cię, dlaczego termin "Syn Boży" dominuje w Pismach Greckich? Stary Testament przemilcza, że Bóg ma Jednorodzonego Syna.

Ido ST nie przemilcza że Bóg ma swego SYNA...Może niewiele o nim mówi wprost, ale często wskazuje na JEGO istnienie w proroctwach,unaocznieniach,typach...
Jest jednak jeden werset który wskazuje na SYNA...

Przypowieści 30:4
"Któż wstąpił do nieba i stamtąd powrócił?
Kto schwytał wiatr w swe dłonie? Kto zgarnął wodę w swój płaszcz?
Kto umocnił wszystkie krańce ziemi?
Jakie jest jego imię?
I imię jego syna?
Czy znasz je?"
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Zibi

Postautor: Zibi » ndz kwie 10, 2016 6:44 am

morwa pisze:
Ida pisze:Czy nie zastanawiało Cię, dlaczego termin "Syn Boży" dominuje w Pismach Greckich? Stary Testament przemilcza, że Bóg ma Jednorodzonego Syna.

Ido ST nie przemilcza że Bóg ma swego SYNA...Może niewiele o nim mówi wprost, ale często wskazuje na JEGO istnienie w proroctwach,unaocznieniach,typach...
Jest jednak jeden werset który wskazuje na SYNA...

Jakie jest jego imię?
I imię jego syna?
Czy znasz je?"

Na pewno tu nie pisze o Jezusie, bo raz ze synem Boga miał stać się wiele później - Luk 1:35, poza tym Stwórca od pierwszego dnia stwarzania ma wielu synów - aniołów.

Przypowieść (parabola) – gatunek literatury moralistyczno-dydaktycznej, którego cechy formalne (schematyzm fabuły, uproszczona konstrukcja postaci, obiektywny narrator, selekcja realiów) służą właściwemu odczytaniu alegorycznego lub symbolicznego znaczenia przedstawionego świata, przekazaniu prawdy moralnej. Posługuje się narracją, w której postacie i zdarzenia pełnią funkcję nosicieli i zarazem przykładów prawd uniwersalnych.

Fabuła ulega zwykle schematyzacji, realia zaś występują w postaci zredukowanej. Interpretacja przypowieści wymaga sięgnięcia do znaczeń alegorycznych lub symbolicznych. Przypowieść była szczególnie często stosowana w literaturze religijnej Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Wiele znanych przypowieści znajduje się w Biblii, np. przypowieść o synu marnotrawnym.

Stosowana często w homiletyce i literaturze parenetycznej, inspirowała wielu pisarzy, np. Adama Mickiewicza (Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego) czy Alberta Camusa (Dżuma).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przypowie%C5%9B%C4%87

Przyp 30:5,6

(5) Każde słowo Pana jest prawdziwe. On jest tarczą dla tych, którzy mu ufają. (6) Nie dodawaj nic do jego słów, aby cię nie zganił i nie uznał za kłamcę.

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » ndz kwie 10, 2016 6:58 am

Zibi pisze:
morwa pisze:
Jakie jest jego imię?
I imię jego syna?
Czy znasz je?"

Na pewno tu nie pisze o Jezusie, bo raz ze synem Boga miał stać się wiele później - Luk 1:35...

A zanim się stał synem BOGA to kim był wcześniej wg Ciebie?

Łukasz podaje
rozdział 1
Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. (31) Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. (32) Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. (33) Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca. (34) Na to Maryja rzekła do anioła: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? (35) Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym.

Ten który miał się narodzić z Maryi dziewicy (człowiek JEZUS) miał być nazwany SYNEM BOŻYM ( przez ludzi),co wcale nie wyklucza że nim nie był w dziecinie duchowej wcześniej !
Księga Przypowieści mówi o JEDNYM SYNU mającym określone imię... wyróżnia go... Aniołowie też nazywani synami tworzą całe gromady...a tu mowa o jednym,szczególnym....

Zibi

Postautor: Zibi » ndz kwie 10, 2016 11:29 am

morwa pisze:
Zibi pisze:
morwa pisze:
Jakie jest jego imię?
I imię jego syna?
Czy znasz je?"

Na pewno tu nie pisze o Jezusie, bo raz ze synem Boga miał stać się wiele później - Luk 1:35...

A zanim się stał synem BOGA to kim był wcześniej wg Ciebie?

Łukasz podaje
rozdział 1
Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. (31) Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. (32) Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. (33) Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca. (34) Na to Maryja rzekła do anioła: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? (35) Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym.

Ten który miał się narodzić z Maryi dziewicy (człowiek JEZUS) miał być nazwany SYNEM BOŻYM ( przez ludzi),co wcale nie wyklucza że nim nie był w dziecinie duchowej wcześniej !
Księga Przypowieści mówi o JEDNYM SYNU mającym określone imię... wyróżnia go... Aniołowie też nazywani synami tworzą całe gromady...a tu mowa o jednym,szczególnym....

Przypowieści to przypowieści..Czy człowiek może być przed narodzinami kimś innym np. w sferze duchowej? Czy to się często zdarza? Oglądasz dużo filmów s-f? Moze to tylko próba znalezienia odpowiedzi na mglisty dogmat?
Czy anioł może być człowiekiem? Czy taka istota będzie człowiekiem czy hybrydą?
Czy we wspomnianym wersecie pisze ze Jezus miał być nazwany, czy pisze ze miał być nazwany przez ludzi? Kiedy daje sie imię (nazwę) człowiekowi, kiedy już istnieje czy wcześniej?

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » ndz kwie 10, 2016 2:06 pm

Zibi pisze:
Przypowieści to przypowieści..Czy człowiek może być przed narodzinami kimś innym np. w sferze duchowej? Czy to się często zdarza? Oglądasz dużo filmów s-f? Moze to tylko próba znalezienia odpowiedzi na mglisty dogmat?
Czy we wspomnianym wersecie pisze ze Jezus miał być nazwany, czy pisze ze miał być nazwany przez ludzi? Kiedy daje sie imię (nazwę) człowiekowi, kiedy już istnieje czy wcześniej?

Oj Zibi,coś mi się zdaje że zaczynasz się przekamarzać,a ja takich rozmów nie prowadzę.
Twoje wywody sugerują (choć mogę się mylić),że nie wierzysz w preegzystencję Jezusa.Zgadza się?
Jeśli nie to wyprowadz mnie z błędu...
Daj sobie już spokój z tymi filmami s-f bo nie pierwszy raz używasz tego określenia...
Jeśli nasza rozmowa ma przebiegać w takim tonie i duchu to serdecznie dziękuję Ci za rozmowę.

Zibi

Postautor: Zibi » ndz kwie 10, 2016 3:00 pm

morwa pisze:
Zibi pisze:

Oj Zibi,coś mi się zdaje że zaczynasz się przekamarzać,a ja takich rozmów nie prowadzę.
Twoje wywody sugerują (choć mogę się mylić),że nie wierzysz w preegzystencję Jezusa.Zgadza się?
Jeśli nie to wyprowadz mnie z błędu...
Daj sobie już spokój z tymi filmami s-f bo nie pierwszy raz używasz tego określenia...
Jeśli nasza rozmowa ma przebiegać w takim tonie i duchu to serdecznie dziękuję Ci za rozmowę.

Nie wierze bo to ludzki wymysł, biblia nic takiego nie naucza. Nauka tez nie potwierdza ze człowiek zanim się narodzi może coś zrobić.
Nie dziękuj, walka z kłamstwem to moja misja.

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » ndz kwie 10, 2016 3:42 pm

No to teraz wszystko jasne...
Raz Ci podziękowałam...wystarczy.

Powiem tylko jedno:
Kwestionowanie preegzystencji Jezusa ma się nijak do wielu stwierdzeń NT.

J 3:13 bw "A nikt nie wstąpił do nieba, tylko Ten, który zstąpił z nieba, Syn Człowieczy,"
J 6:51 bw "Ja jestem chlebem żywym, który z nieba zstąpił;
J 6:58 bw "Taki jest chleb, który z nieba zstąpił, nie taki, jaki jedli ojcowie i poumierali; kto spożywa ten chleb, żyć będzie na wieki."
J 17:5 bp "A teraz Ty, Ojcze, otocz Mnie u siebie swą wielką chwałą, którą miałem u Ciebie, zanim świat powstał."

No ale Ty wiesz pewnie lepiej niż Słowo Boże podaje...Bye!

bernard

Postautor: bernard » ndz kwie 10, 2016 3:46 pm

Zibi
walka z kłamstwem to moja misja.

Zaiste, godne pochwaly masz intencje.Bacz jednak zebyś w swym zapele nie zaczą walczyc z Bogiem. Ja kiedys taki bład popelnilem.
Uwazajmy,gdyz za wszystko bedziemy rozliczeni.

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » ndz kwie 10, 2016 8:05 pm

morwa pisze: Powiem tylko jedno:
Kwestionowanie preegzystencji Jezusa ma się nijak do wielu stwierdzeń NT.

J 3:13 bw "A nikt nie wstąpił do nieba, tylko Ten, który zstąpił z nieba, Syn Człowieczy,"
J 6:51 bw "Ja jestem chlebem żywym, który z nieba zstąpił;
J 6:58 bw "Taki jest chleb, który z nieba zstąpił, nie taki, jaki jedli ojcowie i poumierali; kto spożywa ten chleb, żyć będzie na wieki."
J 17:5 bp "A teraz Ty, Ojcze, otocz Mnie u siebie swą wielką chwałą, którą miałem u Ciebie, zanim świat powstał."

Morwa tak obiektywnie tylko wtrącę obserwując dyskusję. Moi zdaniem te wersety można tłumaczyć całkiem odmiennie. Niestety nie na korzyść preegzystencji. Ale trzeba poznać nieco język żydowskiego przekazu i tak czytać ewangelie Jana jak pisał Jan Żyd a nie Jan Grek.

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » pn kwie 11, 2016 4:49 am

Kaznodzieya pisze:
Morwa tak obiektywnie tylko wtrącę obserwując dyskusję. Moi zdaniem te wersety można tłumaczyć całkiem odmiennie. Niestety nie na korzyść preegzystencji. Ale trzeba poznać nieco język żydowskiego przekazu i tak czytać ewangelie Jana jak pisał Jan Żyd a nie Jan Grek.

Nie sądzę żeby te wersety nie wspierały nauki o preegzystencji Jezusa. A są jeszcze inne...

„Na świecie był i świat przezeń powstał, lecz świat go nie poznał.”
„Ojcze, pragnę, aby ci, których Mi powierzyłeś, byli ze Mną zawsze tam, gdzie Ja jestem; aby mogli oglądać moją chwałę, którą Ty Mnie otaczasz, gdyż umiłowałeś Mnie, nim jeszcze świat zaczął istnieć. „
Ponadto:
Preegzystencja Jezusa wynika także z Hebrajczyków 10:5 (BW).
Czytamy tam o Jezusie, że Bóg posyłając Go na ziemie „przysposobił Go w ciało"

„Toteż, przychodząc na świat, mówi: Nie chciałeś ofiar krwawych i darów, Aleś ciało dla mnie przysposobił"

W Biblii Tysiąclecia czytamy w tym miejscu ' aleś Mi utworzył ciało'
Jezus przychodząc na świat został „wyposażony” w ciało, żeby stać się człowiekiem!
Objawienie Pana Jezusa w ciele potwierdza też 1 Tymoteusza 3:16
„Bo bezsprzecznie wielka jest tajemnica pobożności: Ten, który objawił się w ciele,został usprawiedliwiony w duchu....
I tak dalej i tak dalej...
A z Filipian 2:6-8
„On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka” (BT)

Kiedy Jezus był w postaci Bożej? Kiedy przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom?
Fragment ten dobitnie wskazuje na Jezusa, który zrezygnował z życia w niebie, żeby mógł narodzić się jako człowiek na ziemi. Było to niezbędne do złożenia ofiary ze swojego życia.
Nie ciągnę już tego tematu bo jest dość szeroki.
Dla mnie istnienie tych wersetów oraz innych nie zacytowanych tutaj wskazuje,iż Jezus istniał zanim stał się człowiekiem...
Natomiast brak jakiegokolwiek wersetu sugerującego iż Jezusa wcześniej nie było też daje do myślenia i pozwala wysnuć konkretny wniosek.

Wróć do „Jezus Chrystus”