Cóż znaczy uznać Jezusa Chrystusa za swojego Pana i Zbawiciela

Osoba Jezusa Chrystusa oraz nasze z Nim relacje
Ilyad

Re: Cóż znaczy uznać Jezusa Chrystusa za swojego Pana i Zbawiciela

Postautor: Ilyad » pn maja 02, 2016 11:55 am

kogut pisze:
Iskierka pisze:Odpowiedź: "Kimże ty jesteś, że osądzasz cudzego sługę? czy stoi, czy pada, do Pana swego należy, ostoi się jednak, bo Pan ma moc podtrzymać go" (Rzym 14:4).
Dyskredytowanie innych należy do Twojej "powinności" kogucie, nic nowego nie wniosłeś.

Stojąc z boku mogę dokonywać oceny takiej czy innej, tak jak teraz TY oceniasz mnie. Jeśli nie wolno oceniać to nie oceniaj. Pomiń milczeniem :-D
Natomiast mogę a nawet powinienem dokonywać porównań, ocenić czy coś jest dobre albo złe. Oczywiście moja ocena nie ma nic wspólnego z osądem co do zbawienia, nie myl błędnie stosując ten tekst z Rzymian.
Natomiast masz takie teksty:

Ale jeśli wszyscy prorokujecie, a wejdzie jakiś niewierzący albo zwykły człowiek, taki jest przez nich wszystkich upominany, taki jest przez wszystkich dokładnie osądzany (1 Kor 14:24)

Albo tu:

Bo cóż mi do sądzenia tych na zewnątrz? Czy nie wy sądzicie tych wewnątrz,  podczas gdy tych na zewnątrz sądzi Bóg?
(1 Kor 5:12,13)

Jak widzisz, należy postawy pewnych osób osądzić.

Kogucie, czy według Ciebie Jehowa (JHWH) to imię Boga Ojca? Co znaczy to imię? Jakie wersety o tym Cię przekonują?

Tak, Jehowa/Jahwe to imię Boga Ojca. Co oznacza to imię? Wywodzi się od hebrajskiego słowa znaczącego: stawać się (forma kauzatywna to: On powoduje, że się staje). Imię Boże wskazuje właśnie na to, że osoba, która ją nosi może sama się stać kimkolwiek chce, aby zrealizować swoje zamierzenia, jak też powoduje, że COKOLWIEK może się dla Boga stać tym co zechce.
To tak w skrócie ;-)

Czy Ojciec jest Panem Syna? Jego właścicielem?..... dziwnie to brzmi.

Tak. Jezus zwracając się do swojego Ojca zarazem tytułuje go Panem:

25 W owym czasie Jezus, odezwawszy się, rzekł: „Publicznie wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, ponieważ ukryłeś te rzeczy przed mędrcami i intelektualistami, a objawiłeś je niemowlętom.
(Mat 11:25)

Podobnie gdy Jezus dostrzegł ogromną potrzebę większej liczby ewangelizatorów powiedział:

Potem powiedział do swych uczniów: „Tak, żniwo jest wielkie, ale pracowników mało. Proście zatem Pana żniwa, aby wysłał pracowników na swe żniwo”. (Mateusza 9:38,39)

Myślę że Alertowi chodziło o to że tekst źródłowy, na który powołuje się Ap. Paweł w liście do Rzymian odnosi się do Boga Jahwe. Ciekawe że Apostoł odnosi to do Pana Jezusa. Takich tekstów jest znacznie więcej.

Awatar użytkownika
alert

Postautor: alert » pn maja 02, 2016 2:01 pm

Ilyad pisze:
Myślę że Alertowi chodziło o to że tekst źródłowy, na który powołuje się Ap. Paweł w liście do Rzymian odnosi się do Boga Jahwe. Ciekawe że Apostoł odnosi to do Pana Jezusa. Takich tekstów jest znacznie więcej.

Jest dokładnie tak jak piszesz. Bo o czym mówi klasyczny fragment z Ewangelii Jana z trzeciego rozdziału ? Czyż Posyłający nie jest równoznaczny z Posłanym ?
„Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna jednorodzonego wydał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, lecz miał życie wieczne. „
Jezus żyje i wkrótce Powróci

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » pn maja 02, 2016 5:05 pm

alert pisze:
Kaznodzieya pisze:Ale w tym cytacie nie ma nic o uwierzeniu że jest Bogiem ;)

Jak to nie ma ? A to z Rz 10;9 „ Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem „
Pan to inaczej Bóg, a jeśli według Ciebie jest inaczej, to kim jest ?

Pełna zgoda:
Pan to Bóg.

Ilyad pisze:Myślę że Alertowi chodziło o to że tekst źródłowy, na który powołuje się Ap. Paweł w liście do Rzymian odnosi się do Boga Jahwe. Ciekawe że Apostoł odnosi to do Pana Jezusa. Takich tekstów jest znacznie więcej.

Oczywiście.
Rz. 10, 9 (Pan Jezus Chrystus) nawiązuje do Joela 3, 5 (Pan YHWH)
Inne, np:
Iz. 35, 3-6 -> Mat. 11, 3-6
Iz. 45, 23-24 -> Fil. 2, 9-11
itd..
Takich nawiązań, wypełnionych proroctw, paraleli jest naprawdę bardzo dużo.

Kaznodzieya pisze:Pan w NT w odniesieniu do Chrystusa dla Ciebie znaczy Bóg ? Takiego argumentu jeszcze (lub bardzo dawno) nie słyszałem

Jak to nie słyszałeś?
Przecież ja cały czas to powtarzam ;)
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » pn maja 02, 2016 5:12 pm

Ann78 pisze: Jak to nie słyszałeś?

Owszem. Powtarzanie wychodzi Ci całkiem nieźle ;)
Pisałem o poważnych argumentacjach.

Ann78 pisze:Takich nawiązań, wypełnionych proroctw, paraleli jest naprawdę bardzo dużo

Problem chrześcijan jest czasem taki że widzą więcej różnych paraleli w jednej ewangelii niźli Żydzi widzieli ich w całym ST przez 1500 lat.

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » pn maja 02, 2016 5:19 pm

Kaznodzieya pisze:
Ann78 pisze: Jak to nie słyszałeś?

Owszem. Powtarzanie wychodzi Ci całkiem nieźle ;)

Pisałem o poważnych argmentacjach Aniu.

Dziękuję.
NO COMMENT.
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » pn maja 02, 2016 5:21 pm

Ann78 pisze: Pełna zgoda:
Pan przecież to Bóg

Ale nie każdy Pan w NT to Bóg :) Nie ma co się borsuczyć.
Poza tym grekom ;) był znany tez inny taki oto "Pan": https://pl.wikipedia.org/wiki/Pan_%28mitologia%29

Pisząc jednak poważniej zwróciłem jedynie uwagę na początku na fakt, iż w wyznaniu jakie zostało zacytowane z listu do Rzymian nie ma nic o uwierzeniu że JCH jest Bogiem. Czy uczyniłem źle ? W niezgodzie z prawdą ? Mam to łatać alegoriami zamiast definitywnym stwierdzeniem słów Apostoła który nie napisał tego wprost - tak jak ty ?

Owszem mógłbym Aniu i potrafiłbym, ale wg. własnej uczciwości teologicznej i hermeneutycznej nie mogę tego uczynić.

Nie neguję boskości i pochodzenia Chrystusa ale ten fragment o tym nie naucza.

kogut

Postautor: kogut » pn maja 02, 2016 5:56 pm

alert pisze: Czyż Posyłający nie jest równoznaczny z Posłanym ?

Nie jest. Czytaj:
Zaprawdę, zaprawdę wam mówię: Niewolnik nie jest większy od swego pana ani posłany nie jest większy od tego, który go posłał (Jana 13:16)

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » pn maja 02, 2016 6:06 pm

Amen.

oraz

"Oto Ja wyślę anioła mego, aby przygotował drogę przede Mną, a potem nagle przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie, i Anioł Przymierza, którego pragniecie. Oto nadejdzie, mówi Pan Zastępów." (Ks. Malachiasza 3:1, BT)

bernard

Postautor: bernard » wt maja 03, 2016 8:12 am

kogut pisze:

Nie jest. Czytaj:
Zaprawdę, zaprawdę wam mówię: Niewolnik nie jest większy od swego pana ani posłany nie jest większy od tego, który go posłał (Jana 13:16)

No ale nasz Pan poprostu potwierdzil to w co kazdy chrzescijanin wierzy,mianowicie to ze On nie jest wiekszy od Ojca.
Dziwne jest to ze ilekroc ktos dowodzi równosc Syna Bozego w naturze boskiej z Ojcem to zarzuca sie im wywyzszanie Syna nad Ojca (?!) .

Awatar użytkownika
alert

Postautor: alert » wt maja 03, 2016 10:24 am

kogut pisze:

Nie jest. Czytaj:

Klasyczny przykład na opaczny wniosek poprzez wyrwanie wersetu. ZOBACZ NA KONTEKST...tam jest mowa o relacjach Bóg – człowiek. Zaś to co ja napisałem o posłaniu (dużą literą ) dotyczy Boga Ojca i Boga Syna.
Jezus żyje i wkrótce Powróci

Wróć do „Jezus Chrystus”