Jezus Chrystus - Zbawiciel

Osoba Jezusa Chrystusa oraz nasze z Nim relacje
Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Jezus Chrystus - Zbawiciel

Postautor: Ann78 » wt maja 10, 2016 7:58 am

Ciekawe jest porównanie tekstów Starego i Nowego Testamentu mówiących o Zbawicielu oraz zbawieniu.
Przytoczę kilka cytatów na ten temat.

Biblia mówi, że tylko Bóg Najwyższy może być Zbawcą świata, nikt inny. Następne wskazuje, że TYLKO Bóg zbawia.
W ST teksty mówią o Bogu Najwyższym Jahwe.
Jednakże w NT odnoszą się do Pana Jezusa Chrystusa.

Boga utworzonego przede Mną nie było ani po Mnie nie będzie. (11) Ja, Pan, tylko Ja istnieję i poza Mną nie ma żadnego zbawcy. Iz. 43, od 10b

(21) Przedstawcie i przytoczcie dowody, owszem, naradźcie się wspólnie: kto zapowiedział to już od dawna i od owej chwili objawił? Czyż nie Ja jestem Pan, a nie ma innego Boga prócz Mnie? Bóg sprawiedliwy i zbawiający nie istnieje poza Mną. (22) Nawróćcie się do Mnie, by się zbawić, wszystkie krańce świata, bo Ja jestem Bogiem, i nikt inny! Iz. 45

(47) Pan żyje! Nich będzie błogosławiona skała moja! Niech będzie wywyższony Bóg, mój Zbawiciel! Ps. 18, 47

(4) Bo Ja, Pan, jestem twoim Bogiem od wyjścia z ziemi egipskiej, a Boga oprócz mnie nie powinieneś znać i poza mną nie ma zbawiciela. Oz. 13, 4

(11) gdyż dziś narodził się wam Zbawiciel, którym jest Chrystus Pan, w mieście Dawidowym. Łuk. 2

(42) a do tej kobiety mówili: Wierzymy już nie dzięki twemu opowiadaniu, na własne bowiem uszy usłyszeliśmy i jesteśmy przekonani, że On [Jezus] prawdziwie jest Zbawicielem świata. J. 4

25) Przeto i zbawiać na wieki może całkowicie tych, którzy przez Niego zbliżają się do Boga, bo zawsze żyje, aby się wstawiać za nimi. Hebr. 7

(12) I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia [chodzi o imię Jezus], w którym moglibyśmy być zbawieni. Dz. 4

(13) oczekując błogosławionej nadziei i objawienia chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Chrystusa Jezusa,Tyt. 2

(18) Wzrastajcie raczej w łasce i w poznaniu Pana naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Jemu niech będzie chwała teraz i po wieczne czasy. 2 P. 3
Ostatnio zmieniony wt maja 10, 2016 8:03 am przez Ann78, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Re: Jezus Chrystus - Zbawiciel

Postautor: Kaznodzieya » wt maja 10, 2016 8:03 am

Tak na szybko co mi się kojarzy do analizy:

Bóg zbawicielem i odkupicielem: 1Tym.4:10, 1Kor.1:30, 2Kor.5:18, 1Tes.5:9, Jud 1:25, Iz.52:10, Iz.45:21, 63:8-9BG, 63:16, 18:47, Ps.24:5,
Jezus zbawicielem: Jan.8:36,Tyt.1:4,Hebr.2:10,BW,5:9,7:25, 1Tes.5:9
Ludzie zbawicielami: 1Tym.4:16 ...

Ann78 pisze:Biblia mówi, że tylko Bóg Najwyższy może być Zbawcą świata, nikt inny. Następne wskazuje, że TYLKO Bóg zbawia.
W ST teksty mówią o Bogu Najwyższym Jahwe.
Jednakże w NT odnoszą się do Pana Jezusa Chrystusa.

Moim zdaniem Bóg jest zawsze zbawicielem gdyż cokolwiek się dzieje to w dziele zbawczym jest to Jego Wola wprowadzana w czyn. Jednakaże narzędzia wykonania owego zbawienia i Woli są różne i też są nazwane w Biblii zbawicielami lub wybawicielami.

W ST mamy przykłady zbawienia z woli Boga od wroga, obcego mocarstwa, wojny, śmierci, choroby, przeciwnika. W NT natomiast zbawienie koncentorowane jest głównie na centralnym dziele Jezusa Chrystusa. Tym najważniejszym zbawieniu.

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » wt maja 10, 2016 8:05 am

Kaznodzieya pisze:Ludzie zbawicielami: 1Tym.4:16,

Ten cytat nie świadczy o tym, co zasugerowałeś.

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » wt maja 10, 2016 8:15 am

Nie wiem co masz dokładnie na myśli pisząc zasugerowałeś, bo nic naprawdę nie sugerowałem. Nawet nie miałem niczego na celu ponad to że termin ten jest w ST różnie występuje w zależności od okoliczności działania Boga tak jak ludzi przez niego posłanych. Ale moim zdaniem każdy kto ratuje innego od potępienia i śmierci głosząc Chrystusa jest jakby zbawicielem w Jego i Boga imieniu. Jednakże jest to on tylko narzędziem z pozycji ewangelisty z Woli Ojca i dzieła dokonanego przez Jezusa Chrystusa.

Tak jak tutaj:

... "ratujcie /ich/, wyrywając z ognia, dla drugich zaś miejcie litość z obawą, mając w nienawiści nawet chiton zbrukany przez ciało. Temu zaś, który może was ustrzec od upadku i stawić nienagannymi i rozradowanymi wobec swej chwały, jedynemu Bogu, Zbawcy naszemu przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego, chwała, majestat, moc i władza przed wszystkimi wiekami i teraz, i na wszystkie wieki! Amen. (List Judy 20-20, Biblia Tysiąclecia)

"w tej nadziei, że może pobudzę do współzawodnictwa swoich rodaków i przynajmniej niektórych z nich doprowadzę do zbawienia. Bo jeżeli ich odrzucenie przyniosło światu pojednanie, to czymże będzie ich przyjęcie, jeżeli nie powstaniem ze śmierci do życia? (List do Rzymian 11:12-15, Biblia Tysiąclecia)

etc ...

Jednakże oczywiście sprawcą tego najważniejszego zbawienia z miłości jest Bóg a wykonanie jego powierzył Synowi - tak to widzę w świetle pisma. Dlatego Paweł w swoich wstępach do listów zazwyczaj rozdziela te dwie osoby. Tak jakby inicjatora Zbawienia (Boga Ojca) od wykonawcy tegoż Zbawienia w czynie (Mesjasza - Syna Bożego).

Czy uważasz że jest inaczej ?

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » wt maja 10, 2016 8:44 am

Aniu... mam pytanie...
Kto przekazał (dał ) władzę szatanowi,jak myślisz?

I rzekł do niego diabeł: Dam ci tę całą władzę i chwałę ich, ponieważ została mi przekazana, i daję ją, komu chcę.
Ew.Łukasza 4:6

Biblia Gdańska mówi że władza została mu dana...
Jak to rozumieć?
Myślę że stało się to, ponieważ BÓG do tego dopuścił,by szatan zawładnął światem...

Jezus też mówi iż moc została mu dana...
Znaczy to,że stało się to za Bożym przyzwoleniem...On obdarzył GO mocą !

Mt 28:18 bw "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest... (przez kogo?)... wszelka moc na niebie i na ziemi."

Jezus mający wszelką "moc" zwany jest zbawicielem wszystkich ludzi, tak samo jak JEGO Ojciec jest określany..."Zbawiciel"

Nie byłoby zbawienia gdyby Bóg (zbawiciel) GO nie posłał na ziemię !
Podobnie nie byłoby zbawienia ,gdyby Chrystus (zbawiciel) nie wypełnił misji z którą został na ziemię posłany...!
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Zibi

Postautor: Zibi » wt maja 10, 2016 8:57 am

Obaj mają władzę ale każdym nad czym innym..

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » wt maja 10, 2016 9:31 am

Ale żaden z Nich nie ma władzy nad Bogiem Ojcem, co sugeruje pewną jurysdykcję i uporządkowanie od początku dzieła zbawczego do jego końca. Tak samo jak dzieła stworzenia.

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » czw maja 12, 2016 7:50 pm

Ja czytam to, co jest napisane.
Nie ma innego Zbawcy prócz Boga (Iz. 43, 10).
Pan Jezus jest prawdziwie Zbawicielem świata (J. 4, 42).
To mi wystarczy.
Wybaczcie, nie będę wchodzić w dalsze dywagacje.
Moja wiara opiera się na mocy Pana (to On daje chcenie i wykonanie, On jest sprawcą i dokończycielem wiary).
Nie potrafię tego wytłumaczyć, i ... nawet nie chcę...

Pan Jezus i Ojciec są jedno, jak mówi Pismo (J. 10, 30).
Inaczej do Ojca przyjść nie można, jak tylko przez Pana. To On jest drogą. Mogę wołać do Ojca: Abba, jedynie poprzez Pana Jezusa Chrystusa.
Przyjmuję to dosłownie.

Pozdrawiam Was serdecznie :)

Zibi

Postautor: Zibi » pt maja 13, 2016 6:12 am

Ann78 pisze:Ja czytam to, co jest napisane.
Nie ma innego Zbawcy prócz Boga (Iz. 43, 10).
Pan Jezus jest prawdziwie Zbawicielem świata (J. 4, 42).
To mi wystarczy.
Wybaczcie, nie będę wchodzić w dalsze dywagacje.
Moja wiara opiera się na mocy Pana (to On daje chcenie i wykonanie, On jest sprawcą i dokończycielem wiary).
Nie potrafię tego wytłumaczyć, i ... nawet nie chcę...

Pan Jezus i Ojciec są jedno, jak mówi Pismo (J. 10, 30).
Inaczej do Ojca przyjść nie można, jak tylko przez Pana. To On jest drogą. Mogę wołać do Ojca: Abba, jedynie poprzez Pana Jezusa Chrystusa.
Przyjmuję to dosłownie.

Pozdrawiam Was serdecznie :)

Jezus jest tylko narzędziem. Jedność ideologiczna to nie tożsamość co do osoby, a to dwie różne osoby. Szkoda że zamykasz oczy na resztę tekstu biblii.
Jezus nawet w niebie ma swojego Boga, Ap. 1:1..

Tyle piszemy na tym forum, a taka osoba jak Ty ciągle pisze te same głupoty. Porażające doktrynalne ogłupienie..

Jana 1:29,30

(29) Ojciec mój, który mi je dał, jest większy nad wszystkich i nikt nie może wydrzeć ich z ręki Ojca. (30) Ja i Ojciec jedno jesteśmy.

Jesli ktoś uważa że syn może być swoim ojcem, to mam obawy czy jest zdrowy na umyśle.

Iskierka

Postautor: Iskierka » pt maja 13, 2016 8:24 am

Widzę, że pomimo tego iż Ann78 wielokrotnie wspominała, że Ojciec to nie ta sama osoba co Syn, Zibi uparcie powtarza swoje slogany typu- cytuję: jeśli ktoś uważa że syn może być swoim ojcem, to mam obawy czy jest zdrowy na umyśle..
Czytanie bez zrozumienia czy nabijanie kogoś w butelkę, że tak było napisane przez Ann78?

Jedność Ojca i Syna, to nie "jedność" w znaczeniu bycia w jednej osobie!

Jezus chociaż ma naturę boską, jest Bogiem, to zawsze Swego Boga Ojca stawia wyżej siebie ( ma swojego Boga, jak piszesz), czy to będąc w niebie czy będąc na ziemi. Kieruje się w tym miłością i szacunkiem do Boga Ojca.
Nieporozumienie wynika z różnego zrozumienia słowa JHWH.

Zibi - "Tyle piszemy na tym forum, a taka osoba jak Ty ciągle pisze te same głupoty. Porażające doktrynalne ogłupienie..".
Ten komentarz dotyczący Ann78 jest poniżej poziomu,świadczy o Twoim nastawieniu do innych. Czy to tak po świadkowemu? Głosisz innym od domu do domu mając takie nastawienie do bliźnich?

Widzę, że Ty natomiast jesteś ze wszech miar "mądry" według ciała.

"A myśmy otrzymali nie ducha świata, lecz Ducha, który jest z Boga, abyśmy wiedzieli czym nas Bóg łaskawie obdarzył. Głosimy to nie w uczonych słowach ludzkiej mądrości, lecz w słowach, których naucza Duch, przykładając do duchowych rzeczy duchową miarę. Ale człowiek zmysłowy nie przyjmuje tych rzeczy, które są z Ducha Bożego, bo są dlań głupstwem i nie może ich poznać, gdyż należy je duchowo rozsądzać. Człowiek zaś duchowy rozsądza wszystko, sam zaś nie podlega niczyjemu osądowi" (1 Kor 2: 12-15).

Powyższy werset ma nam wszystkim uzmysłowić, kim jesteśmy przed Bogiem.
"Niechaj nikt samego siebie nie oszukuje, jeśli komuś z was się wydaje, że jest na tym świecie mądry, niech się stanie głupim, aby stać się mądrym. Albowiem mądrość tego świata jest u Boga głupstwem.Napisano bowiem:On chwyta mądrych w ich własnej chytrości"(1Kor 3:18,19).

Wróć do „Jezus Chrystus”