Jezus Chrystus - Bóg

Osoba Jezusa Chrystusa oraz nasze z Nim relacje
Arcykapłan

Re: Jezus Chrystus - Bóg

Postautor: Arcykapłan » pt mar 03, 2017 9:24 pm

bernard pisze:
Arcykapłan pisze:
Czyli w NT twoim zdaniem Ojciec i Syn to ta sama osoba ?

Przecież mówiłem wielokrotnie ze są to dwie osoby a nie jedna
Czyli Jehowa to i Ojciec i Syn i duch święty ? Proszę cię, podaj albo wersety biblijne albo źródło tych twoich "objawień" .

Objawień?
Znasz przecież wersety którymi posługują się trynitarianie .

Cz y te dwie osoby to Bóg Jehowa i jego Syn Jezus ?

Nie znam i nie wiem kim są tzw trynitarianie.
„Jam jest Jehowa, twój Bóg ..." Wj 20,2, PNŚ

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » pn mar 06, 2017 9:37 am

Arcykapłan pisze:
Ann78 pisze:
Arcykapłan pisze:
bernard pisze:Juz mówiłem. ST kiedy mówi o Bogu mówi głównie o Ojcu, i nazywa Go imieniem min. JHWH .Z perspektywy zaś NT teksty odnoszące się do Ojca są też stosowane także do Syna , przez co, objawienie Boga pogłębia się o Ojca i Syna.No i Ducha Świętego. Dlatego tez JHWH jest imieniem Ojca,Syna i Ducha Świętego , zarówno razem jak i osobno.

Powiedz mi ,czy zgadzasz się z tym co w poprzednim poście napisałem ?

Czyli w NT twoim zdaniem Ojciec i Syn to ta sama osoba?.

Zadajesz w kółko to samo pytanie. W wielu wątkach otrzymywałeś odpowiedzi na nie. Moim zdaniem spamujesz, Arcy...
Twoim celem nie jest rozmowa, ale zakłócanie pokoju i ośmieszanie nas.

Zadaję to samo pytanie bo ciągle nie uzyskuję na nie odpowiedzi.

Uzyskałeś wielokrotnie.
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

bernard

Postautor: bernard » czw kwie 13, 2017 2:52 pm

Jezus jest równy Ojcu co do Bóstwa, a w sensie ścisłym jest z nim jedynym,jedynym Bogiem .
Nie można mówić że Jezus to Bog równy JHWH ,gdyż oznaczało by to dwóch Bogów. Dlatego tez Syn Boży ma jedną naturę z Ojcem , lecz nie jest osobą Ojca.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw kwie 13, 2017 2:57 pm

gdansk pisze:A czy twoim zdaniem Jezus to Bóg równy Jahwe ?

Dla mnie Bóg JHWH to jak najbardziej Jezus.
http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-12-12.htm
Oto Bóg Zbawieniem moim אֵל יְשׁוּעָתִי (Jezusem moim ) ...... , gdyż Pan - יְהוָה jest mocą moją i pieśnią moją i Zbawieniem moim לִישׁוּעָה - JHWH (Pan) Jezusem moim.
I będziecie czerpać ze zdrojow zbawienia הַיְשׁוּעָה - Jezusa .

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw kwie 13, 2017 3:45 pm

Kolejny przykład o kim śpiewa Psalmisa - o jakim Bogu Zbawicielu?
Psalm 42
http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-27-42.htm
6. "......On jest יְשׁוּעוֹת - Jezusem - Zbawieniem moim i Bogiem moim.
12. ".....On jest יְשׁוּעֹת - Jezusem - Zbawieniem moim i Bogiem moim.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw kwie 13, 2017 4:45 pm

Pozwolę wtrącić się i poprosić gospodarza Datsuna :-) o interwencję.
Czy można tak pojawić się na forum w roli "spowiednika" - branie innych forumowiczów na spytki..... , lecz samemu być głuchym na treść innych?
Atmosfera robi się delikatnie mówiąc nie fajna! - bynajmniej w moim odczuciu.
Pozdrawiam Cię Datsunie i forumowiczów.

bernard

Postautor: bernard » pt kwie 14, 2017 11:43 am

gdansk pisze:
bernard pisze:Jezus jest równy Ojcu co do Bóstwa, a w sensie ścisłym jest z nim jedynym,jedynym Bogiem .
Nie można mówić że Jezus to Bog równy JHWH ,gdyż oznaczało by to dwóch Bogów. Dlatego tez Syn Boży ma jedną naturę z Ojcem , lecz nie jest osobą Ojca.

Czyli kto jest wyżej ? Jahwe czy Jezus ?
Ja i prezydent Duda też mamy taka samą naturę ale twoim zdaniem kto z nas ma większą władzę ? Ja czy prezydent ?

Ciesze się ze zgadzamy się w tym ze Ojciec i Syn są jednej natury , co też potwierdza ów porównanie. Przytoczony przykład pokazuje że różnice są tylko odnośnie funkcji względem innych a nie odnośnie bytu jako takiego.
Tak też, mimo że działanie Ojca , Syna I Ducha Świętego w dziele stworzenia , zbawienia i uświęcenia jest jednością, ,, funkcja " ich jest inna od pozostałych.

Zauważ także unizenie Syna tu na ziemi , czego tez nie należy nakładać na Jego godność przed wcieleniem i po zmartwychwstaniu.

bernard

Postautor: bernard » pt kwie 14, 2017 11:57 am

Gdansk
Pytanie jest proste i nie do ciebie - kto jest wyżej - Jahwe czy Jezus ?

Czy Jezus jako ten który : był u Boga i był Bogiem ( J 1) , oraz zasiada z Ojcem na Jego tronie( Ap 3,21) któremu razem z Ojcem błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc, na wieki wieków ( Ap 4,13)i przed którym zgina się wszelkie kolano ( Fl 2,10 ) , jest pokazany jako ktoś niższy od Ojca?

Jahwe ponad Jezusem czy Jezus ponad Jahwe ?

Przytoczone powyżej teksty mówią ze Syn Boży jest równy Ojcu .

bernard

Postautor: bernard » pt kwie 14, 2017 1:24 pm

Czytałem różne opracowania bibilistow i prawie wszyscy odczytują J 1,1 tak jak ortodoksyjni chrześcijaństwo naucza id zawsze.
Zapodaj swoje tezy,porozmawiamy.

bernard

Postautor: bernard » pt kwie 14, 2017 3:15 pm

korba pisze:Proszę bardzo.
Antoni Paciorek, biblista i tłumacz katolicki, wydał książkę pt. 'Elementy składniowe biblijnego języka greckiego'. W rozdziale poświęconym rodzajnikom wyjaśnia:

"Zadaniem rodzajnika jest określić, oddzielić, zindywidualizować (ten a nie taki). Rodzajnik wskazuje, że jakaś rzecz lub osoba jest znana i ściśle określona."

"Opuszczenie rodzajnika wskazuje, że mówiący chce wskazać na daną rzecz lub osobę jak na tego rodzaju a nie na tę konkretnie (non hanc sed salem), innymi słowy, pragnie podkreślić nie indywidualność ale jakość lub naturę.

1. Dlatego mówimy, że z natury orzecznik nie ma rodzajnika. Orzecznik jest bowiem zazwyczaj rodzajem,w którego zakresie znajduje się podmiot. Np. J 1,1: εν αρχη ην ο λογος και ο λογος ην προς τον θεον και θεος ην ο λογος ; tutaj Słowu przypisuje się naturę boską"

No i wszystko jest ok . Jan bardzo dobrze w prologu ukazał ze Słowo było Bogiem lecz nie bylo osoba Boga Ojca jak też i to że nie jest jakims drugim Bogiem obok Boga Ojca . Jeżeli byśmy wstawił rodzajnik to wskazywał by on na tożsamość z osobą Ojca lub na jakiego drugiego Boga obok Ojca , jedna i druga opcja to zaś herezja.
Jan bardzo jasno wyraził to że Słowo - Syn Bozy - miał naturę taka jak Ojciec , będąc odrębną osoba niż Ojciec.
Dwie osoby - Ojciec i Syn , jedna zaś natura. I o tym uczy Jan co też potwierdza powyższy bibilista.

Zauważ że Jan także określa Jezusa Bogiem ,, z rodzajnikiem " w 20 ,28 : ho teos Bóg moj

Dodam od siebie, że zapewne się orientujesz, że w Jana 1:1 przed pierwszym słowem Bóg występuje rodzajnik HO, natomiast przed drugim jego brak.
Ów brak, jak wyjaśnia A. Paciorek podkreśla raczej rodzaj, a nie tożsamość z Bogiem o którym mowa wcześniej.

Chodzi o tożsamość z Ojcem, o osobę Ojca.
Czy rodzajnik prsed teos z J 1,1 mówi o naturze czy o osobie?

Nic dziwnego, że są takie przekłady Biblii, w których tłumacze rozumiejąc ową regułę oddają inaczej niż katolicy (ci to już poszli w zaparte! :-D ).
Np.
„Logos [Słowo] był boski” (A New Translation of the Bible).
„Słowo było [b]bogiem
” (The New Testament in an Improved Version).
„Słowo było u Boga i miało tę samą naturę” (The Translator’s New Testament).
Jezuita John L. McKenzie napisał w Dictionary of the Bible: „Jana 1:1 powinno się, ściśle biorąc, tłumaczyć: ‚Słowo było u Boga [= Ojca], i słowo było bytem boskim[b]’” (nawiasy autora; publikacja opatrzona nihil obstat oraz imprimatur; Nowy Jork 1965, s. 317).
„Słowo było [b]boskie
” (American Translation),
„Logos był boski” (Moffat),

To tylko niektóre przekłady w których próbowano oddać tą różnicę.

Autorzy próbowali poprostu oddać to co pokrótce powyżej opisałem.

Zauważ także ze w wer 6 jest mowa o Janie ze jest posłany przez Boga ( bez rodzajnika ) , a w 12 jest mowa o stanie się dziećmi Bożymi. Mowa jest o naturze Boga, o Ojcu czy Synu ?
Ostatnio zmieniony pt kwie 14, 2017 3:38 pm przez bernard, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Jezus Chrystus”