Dary Ducha vs Dary w Ludziach ? Czym są ?

Biblijne postrzeganie Ducha Świętego
Awatar użytkownika
Kaznodzieya
Posty: 1546
Rejestracja: pn wrz 21, 2015 9:29 am

Dary Ducha vs Dary w Ludziach ? Czym są ?

Postautor: Kaznodzieya » czw gru 17, 2015 11:44 am

*
*

Dary w ludziach czy talenty wykorzystywane i rozwijane w duchu świętym, stające się darami dla kościoła i wiernych ? Może o tym czytamy w poniższym kontekście rozdziału 4-tego listy do efezjan taktującym o darach w postaci ludzi dla kościoła, gdzie Chrystus ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, innych ewangelistami, innych pasterzami i nauczycielami.

"Dlatego mówi Pismo: Wstąpiwszy do góry wziął do niewoli jeńców, rozdał ludziom dary" (Efez. 4:8)

Owi jeńcy to oczywiście słudzy Pańscy i uczniowie - niewolnicy dla Chrystusa. Dalej można te słowa z ich kontekstu rozumieć jako dary Chrystusowe w postaci odpowiednich ludzi dla budowania kościoła.


Wiele się mówi o darach ducha w NT. Czytamy w wielu miejscach o pewnych zdolnościach będących udziałem ludzi z otoczenia chrześcijan a posługujących wiernym danej wspólnoty.

Cóż to za dary ?

Czytamy u ap. Pawła słowa:

"(4)Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; (5) różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; (6) różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. (7) Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra. (8) Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, (9) innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu, (10) innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo, innemu rozpoznawanie duchów, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków. (11) Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce. (12) Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystusem. (13) Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, [aby stanowić] jedno Ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem. (1 list do Koryntian 12:4-13)


Skupmy się teraz nie na darach w kontekście ale ich pochodzeniu. Czytamy to samo ale wielokrotnie różnie powtórzone:

1. ten sam Pan
2. ten sam Bóg
3. według tego samego Ducha
4. w tym samym Duchu
5. przez tego samego Ducha
6. w tymże Duchu

W wersecie 13 tejże wypowiedzi mamy kulminacje owej jedności gdzie czytamy, iż tak żydzi, grecy, niewolnicy i wolni zostali napojeni jednym duchem.
Ciekawe że w kontekście darów, czytamy tu o WSZYSTKICH wiernych a nie tylko konkretnych jednostkach obdarowanych charyzmatycznymi darami ducha. Owszem czytamy tu o konkretnych darach, ale cały potencjał wypowiedzi moim zdaniem położony jest tu przez Pawła na jedność Ducha z racji Jednego źródła pochodzenia a nie charyzmaty czy wyjątkowości daru samego w sobie.


To może wskazywać nie tyle na jakąś nadnaturalność czy wyjątkowość wspomnianych darów w 12 rozdziale ile na jedność celu i wspólnotę w Bogu dla budowania Ciała Chrystusowego przy posiadaniu jakiegoś daru jak się popularnie mawia (talentu ?), jaki ktoś może już posiada i wykorzystywaniu go po wpływem Ducha Bożego (tym duchu) dla dzieła Bożego. Jeden duch wskazywać może na jedno źródło z jakiego się czerpie przy korzystaniu z takiego naturalnego daru czy talentu, jeden kierunek działania, jedną myśl, jeden cel, wspólne dobro. (1 Kor 1:10)

Przyjęło się w pewnych kręgach chrześcijan, iż kiedy czytamy o "darach ducha", to mamy zawsze do czynienia z nadnaturalnymi zdolnościami pewnych ludzi, które owszem przecież mogą być takimi w istocie, jednak czy zawsze czytając o darach ducha powinniśmy tak to interpretować ? Kiedy mamy do czynienia z faktyczną emanacją mocy Bożej w człowieku a kiedy z zdolnością wrodzoną tzw. talentem ale także i przez nas nazywanym "darem" tyle, że wykorzystywanym w duchu Bożym zgodnie z wolą Boga i w dobrym celu jak czytaliśmy już wyżej ? Czyli dla pożytku wspólnoty i otaczających nas ludzi ?
W jednym i tym samym duchu jak czytamy u Pawła że Duch to sprawia (werset. 4 12 rozdziału) Czy i pośród pogan nie było ludzi obdarzonych ponad przeciętną charyzmą osobowości, mądrością słowa, zdolnością prorokowania w sensie przemawiania czy nauczania ?

Chcąc być obiektywnym i krytycznie usposobionym dla szukania prawdy mógłbym zapytać jako krytyk. Czy ludzie z poza kościoła pozbawieni są mądrości słowa, zdolności werbalnych nauczania, umiejętności karcenia, zdolności lingwistycznych, talentów, etc. Zajmijmy się z osobna każdym takim "darem" i zastanówmy się czy i aby on nie pochodzi jak wszystko od Boga który go dał kształtując nas, ale dopiero w jedności z duchem Bożym staje się doskonałym narzędziem dla budowania kościoła na chwałę Pańską.


****************
Temat powołuje do życia nieco zaczepnie i bardzo skrótowo. Napisany przed chwilą dosłownie na kolanie.
Ale odczekawszy na sposobność zapytam czy możemy to zbadać razem ?

Iskierka
Posty: 1267
Rejestracja: śr lis 11, 2015 8:49 am

Re: Dary Ducha vs Dary w Ludziach ? Czym są ?

Postautor: Iskierka » czw lut 23, 2017 8:55 pm

Ciekawy artykuł.
Dary Ducha Świętego

http://www.chlebznieba.pl/index.php?id=359


Wróć do „Duch Święty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości