Duch Święty- energia czy osoba.

Biblijne postrzeganie Ducha Świętego
Awatar użytkownika
morwa

Re: Duch Święty- energia czy osoba.

Postautor: morwa » śr lis 04, 2015 12:54 pm

Kaznodzieya pisze:
morwa pisze:
Grzes55555 pisze:Warto tutaj ,wtrącić" że jedyny niewybaczalny grzech to właśnie grzech przeciwko Duchowi Świętemu.

Nikt oprócz Boga nie ma prawa orzekać że ktoś takiego grzechu się dopuścił....

Nie wiem co masz na myśli pisząc "orzekać". Ale oceniać chyba jednak powinniśmy bo jak inaczej mamy się stosować do zalecenia Jana ?

"Jeśli ktoś spostrzeże, że brat popełnia grzech, który nie sprowadza śmierci, niech się modli, a przywróci mu życie, mam na myśli tych, których grzech nie sprowadza śmierci. Istnieje taki grzech, który sprowadza śmierć. W takim wypadku nie polecam, aby się modlono".

(1 List Jana 5:16, Biblia Tysiąclecia)

Możemy jedynie domniemywać...nigdy sądzić...
" Kimże Ty jesteś,że osądzasz cudzego sługę..." mówi Biblia...Orzekanie jest sądzeniem...
Granica pomiędzy domniemaniem a sądzeniem jest bardzo cienka... Można się zapędzić...
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » śr lis 04, 2015 1:40 pm

Ok. Więc musimy nie jako oceniać gdyż temu jesteśmy podani w wyborach ale nie osądzamy gdyż osąd ostateczny należy do Ojca.
Wybacz mi proszę dociekliwość. Ale termin "orzekanie" jest takim słowem, które zawsze skupia moją uwagę, gdyż może być różnie rozumiane.
Oceniamy coś na bazie tego jak rozumiemy ale nie osądzamy człowieka - prawda ?

U mnie się mawia potępiaj złe czyny, nie człowieka. I choć to zazwyczaj z jego woli lub serca pochodzi, trudno przeniknąć przyczyny i okoliczności.

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » czw lis 05, 2015 3:30 pm

Kaznodzieya pisze:Ok. Więc musimy nie jako oceniać gdyż temu jesteśmy podani w wyborach ale nie osądzamy gdyż osąd ostateczny należy do Ojca.
Wybacz mi proszę dociekliwość. Ale termin "orzekanie" jest takim słowem, które zawsze skupia moją uwagę, gdyż może być różnie rozumiane.
Oceniamy coś na bazie tego jak rozumiemy ale nie osądzamy człowieka - prawda ?

U mnie się mawia potępiaj złe czyny, nie człowieka. I choć to zazwyczaj z jego woli lub serca pochodzi, trudno przeniknąć przyczyny i okoliczności.

Dokładnie tak jak piszesz... Zgadzam się w 100 %
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » pt lis 06, 2015 9:04 am

Jak miło :)

Awatar użytkownika
alert

Postautor: alert » pn lis 23, 2015 12:30 pm

morwa pisze:Ufff...
Sorry ale chyba nie dam rady tego przeczytać...Jakaś niesamowita wklejka...
A temat mnie interesuje a właściwie ROZMOWA o Duchu Sw.
Może porozmawiamy?

Skoro interesuje Cię ta sfera, to wyrażę swoje stanowisko jakie mam z analizy szczególnie księgi pt. „Dzieje Apostolskie”.

Uważam że Duch Święty wyróżnia wszystkie znane religie. Pierwszy wiek ne. Charakteryzował się dużym zainteresowaniem ludzi w temacie wiary Bogu, bogom i bóstwom. Właśnie chrześcijaństwo odróżniało się od mnóstwa innych wierzeń, tym że tylko oni „dysponowali” Osobą Ducha Świętego.
Podobnie jest i dzisiaj...
Przykład jest w świadectwach zamieszczonych na tym forum. Dosadną wskazówką też są przeżycia mojej mamy. Była gorliwą Rzymskokatoliczką, ale brakowało jej czegoś. Nachodzili ją Świadkowie Jehowy, ale też nie słyszała nauki o tej niezmiernie ważnej osobie, ani o potrzebie narodzenia na nowo. A przecież Jezus wyraźnie mówi że jeśli człowiek nie narodzi się z wody i Ducha Świętego (J 3;3 i 5) to nie ma szans na zbawienie...
Dopiero przez przypadek usłyszała o tym i to spowodowało totalną zmianę, czego ja też jestem owocem.
Jezus żyje i wkrótce Powróci

Ilyad

Postautor: Ilyad » pn lis 23, 2015 1:41 pm

Witaj Bracie Alert. może napiszesz coś o sobie ? Mamy specjalny dział pt. świadectwa, lub Przewitania.
Witamy na naszym forum !

Awatar użytkownika
alert

Postautor: alert » pn lis 23, 2015 2:49 pm

Okej !
Może w wątku pt „Świadectwo Wojtka” ?
Jezus żyje i wkrótce Powróci

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » pn lis 23, 2015 4:15 pm

alert pisze:Okej !
Może w wątku pt „Świadectwo Wojtka” ?

Witaj
Jest cały dział do tego przeznaczony:

http://forum.zbawieniedlaciebie.pl/viewforum.php?f=3

Napisz coś o sobie :)

Awatar użytkownika
exe

Postautor: exe » wt gru 15, 2015 2:03 pm

Kaznodzieya pisze:Więc widać nie zrozumiałem do końca i nadal nie rozumiem :(
Bo skoro DUCH Ojca jest jak piszesz istotą to gdzie jest "moja własna istota" będąca też bądź co bądź DUCHEM ? Rozumiem że to dwie różne istoty (byty duchowe) moja i Ojca ? Ale na innym poziomie egzystencjalnym - tak ? Bo przecież Ojciec większy jest od Jezusa czytamy tak jak i ode mnie. Prawda ?
Może pomogę?

Po pierwsze:
Rozdzielanie istoty Bożej i istnienia Bożego jest zaprzeczeniem Bożego bytu - absolutu.

Po drugie:

Wiemy, że Duch pochodzi od Ojca i Syna.
Dlatego skupiać się należy na tzw. oznajmieniach, z których wyłaniają się 3 Osoby Boskie, gdzie należy pamiętać o bardzo ważnym zastrzeżeniu, iż pochodzenie jest w relacji przeciwstawnej do wspólnego tchnienia , toteż wymaga bycia Osobą samoistną.

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » śr gru 16, 2015 9:45 am

Exe. Zaliczyłem kilkanaście pozycji tematycznych za i przeciw tym argumentom, lepszych i mniej lepszych przez wiele lat. Jednak w świetle Pisma nie widzę tego w taki sposób jako 3 osób boskich. Naprawdę nie chcę rozwijać tego wątku z swojej strony po raz 299 :) Naprawdę nie jest niezbędne do zbawienia.

Wróć do „Duch Święty”