Duch Święty- energia czy osoba.

Biblijne postrzeganie Ducha Świętego
bernard

Re: Duch Święty- energia czy osoba.

Postautor: bernard » czw mar 02, 2017 12:16 pm

Podanie cytatów nic nie da, skoro nie wiadomo po czym poznać osobę.

Arcykapłan

Postautor: Arcykapłan » czw mar 02, 2017 10:26 pm

bernard pisze:Podanie cytatów nic nie da, skoro nie wiadomo po czym poznać osobę.

No to jak ustaliłeś że duch święty to osoba ? Podaj źródło , które ci powiedziało o tym, że dś to osoba ;)
„Jam jest Jehowa, twój Bóg ..." Wj 20,2, PNŚ

bernard

Postautor: bernard » pt mar 03, 2017 12:34 pm

Prosiłem Cię żebyś określił po czym poznajemy osobę . Możesz to uczynić?

Arcykapłan

Postautor: Arcykapłan » pt mar 03, 2017 9:52 pm

bernard pisze:Prosiłem Cię żebyś określił po czym poznajemy osobę . Możesz to uczynić?

Po tym, ze ta osoba coś czyni, ma swoje imię, przemawia do ludzi, jest kimś realnym .
Duch święty jest pokazany tylko i wyłącznie jako moc Boga.
Nie odpowiadaj pytaniem na pytanie bo to nie ja stawiam tezę, że duch święty to osoba. Ty ją stawiasz więc mi ją udowodnij. Jeśli nie dajesz rady to jak powiedziałem - zakończmy ten spór bo widzę ,że słabo ci to idzie.
„Jam jest Jehowa, twój Bóg ..." Wj 20,2, PNŚ

Iskierka

Postautor: Iskierka » sob mar 04, 2017 7:50 am

Może te wersety pomogą zrozumieć,że Duch Święty jest nie tylko mocą Boga ale też osobą.

http://www.ggwo.pl/uploads/2/9/0/1/2901 ... ietego.pdf

bernard

Postautor: bernard » sob mar 04, 2017 9:47 am

Arcykapłan pisze:
bernard pisze:Prosiłem Cię żebyś określił po czym poznajemy osobę . Możesz to uczynić?

Po tym, ze ta osoba coś czyni,

Duch Swięty tez dokonuje czynów np powołuje kogoś i posyła : rzekł Duch Święty: «Wyznaczcie mi już Barnabę i Szawła do dzieła, do którego ich powołałem (...)A oni wysłani przez Ducha Świętego zeszli do Seleucji
ma swoje imię

Nie ma to znaczenia dla określenia czy ktoś jest czy nie jest osobą. Jeżeli np człowiek nie ma imienia to nie może być osoba ?
, przemawia do ludzi, jest kimś realnym .
Patrz powyzej cytat z DzAp 13 ,2 n.
Duch święty jest pokazany tylko i wyłącznie jako moc Boga.
Duch Swięty jest tez nazywany mocą ,a nie ze tylko tak jest nazywany.
Nie odpowiadaj pytaniem na pytanie bo to nie ja stawiam tezę, że duch święty to osoba. Ty ją stawiasz więc mi ją udowodnij. Jeśli nie dajesz rady to jak powiedziałem - zakończmy ten spór bo widzę ,że słabo ci to idzie.

Fantazjujesz.
Pozwól ze swoje dowodzenie będę prowadził w taki sposób żebyś zacza myslec i rozumiec co piszesz i w co wierzysz.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pn mar 20, 2017 8:13 pm

Znalazłam ciekawy przypis w BT do wersetu z Ezechiela 36 : 27
Objawienie Ducha Św . jako osoby Trójcy Św . następuje dopiero w NT a ST mówi często o "duchu świętym" w znaczeniu jeszcze nieosobowej siły Bożej . Natomiast w NT każdy wierzący stanie się przybytkiem Ducha Św.
Zadziwia mnie takie tłumaczenie , tzn. w ST Duch Święty nie był osobą lecz nieosobowa siłą Bożą a w NT dopiero przeistoczyl się w osobę??????? :shock: Czyli dla Mojżesza , Abrahama , Izaaka itd. Duch Święty był nieosobowa siłą Bożą a już dla innych / dla nas teraz jest / ma być osobą?
Czyli wychodzi na to wg takiego tłumaczenia , że Bóg od samego początku nie był w trzech osobach tylko dopiero w NT przeistoczyl się w osobę i wyszła trójca trzyosobowa - Ojciec , Syn i Duch Święty już jako osoba , bo pierwotnie nie był osobą :mrgreen:
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=740

bernard

Postautor: bernard » wt mar 21, 2017 9:20 am

Chodzi o to ze nie był rozpoznany jako osoba. ST nie jest pelnia objawienia.
ST mówi głównie o Ojcu, Syn Boży jest jakby powiedzieć w zarysie , podobnie jak i Duch Święty. NT daje zaś pełnię objawienia Syna i Ducha Świętego, a przez to i Ojca oczywiście.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » wt mar 21, 2017 9:40 am

bernard pisze:Chodzi o to ze nie był rozpoznany jako osoba. ST nie jest pelnia objawienia.
ST mówi głównie o Ojcu, Syn Boży jest jakby powiedzieć w zarysie , podobnie jak i Duch Święty. NT daje zaś pełnię objawienia Syna i Ducha Świętego, a przez to i Ojca oczywiście.

Czyli wcześniej ludzie nie wierzyli ,że był osobą? To Bóg nie dał się poznać / nie objawił się jako trójca Mojżeszowi , Abrahamowi? Znaczy się wierzyli inaczej?

bernard

Postautor: bernard » wt mar 21, 2017 9:59 am

A czy np wierzyli w Syna Bożego ?

Wróć do „Duch Święty”