Prawdziwy i fałszywy obraz Boga

Ogólne pojęcie istoty Boga, właściwe zrozumienie w oparciu o Pismo Święte
Ilyad

Re: Prawdziwy i fałszywy obraz Boga

Postautor: Ilyad » wt gru 05, 2017 12:27 pm

Czyli Bog karze za grzechy pokroju faryzeuszy

Pan Jezus wiele razy zapowiadał Faryzeuszom, że za ich obłudę nie unikną "sądu Gehenny" (Mat.23), ale mówił też o różnych wyrokach, za to w jednym miejscu ("Gehennie"). Nie dotyczy to li tylko Faryzeuszów, lecz WSZYSTKICH LUDZI , których grzechy nie są zmazane krwią Chrystusa. Dlatego właśnie NT mówi tylko o "dwóch drogach", jednej do życia, drugiej NA ZATRACENIE (gr.Apollymi) w Mat.7. Zwróć uwagę, że w listach ap. Pawła też są tylko 2 grupy ludzi: zbawieni (gr. sodzo - znaczy dosłownie URATOWANI)i potępieni.

GrzegorzS04

Postautor: GrzegorzS04 » wt gru 05, 2017 12:49 pm

Ilyad pisze:
Czyli Bog karze za grzechy pokroju faryzeuszy śmiercią tak to rozumiem po ich zmarwychwstaniu.

Zgadzam się. W moim przekonaniu jednak śmierć nie oznacza tutaj anihilacji duszy, tylko oddalenie od Boga w Jeziorze Ognistym (Gehennie), tzw. "śmiercią drugą".
Gdzie jest ich dusza do zmartwychwstania?

W "Hadesie", czyli takiej "poczekalni" dusz ludzi niesprawiedliwych do Dnia Sądu, gdzie również dusze są świadome. Opis tego miejsca masz w opowiadaniu o Bogaczu i Łazarzu w Łuk. 16. Wg. mnie to opis rzeczywistych wydarzeń, ponieważ Pan Jezus nie budował nigdy swoich opowiadań na KŁAMSTWIE, lecz jako tło jest użyte tu przekonanie Faryzeuszów o egzystencji duszy w "Hadesie"- "Szeolu" po śmierci ciała.

Zawile to jakos tłumaczysz i trąca hellenizmem.
Na uwagę zasluguje tu zdanie
' Homer bowiem używał słowa "Hades" na oznaczenie krainy, gdzie zmarli prowadzą nieśmiertelną egzystencję'
Lepiej do mnie przemawia to wyjaśnienie jest logiczniejsze i kupy sie trzyma

http://eliasz.dekalog.pl/goscie/dunkel/hades.htm

GrzegorzS04

Postautor: GrzegorzS04 » wt gru 05, 2017 12:52 pm

Pomijając powyzsze i tak grzeszników czeka smierc a nie wieczna egzystencja w jakiejkolwiek formie.

korba

Postautor: korba » wt gru 05, 2017 12:56 pm

Cóż, pewni czytelnicy Biblii (ba! nawet gorliwi wyznawcy różnych religii) zrobili z terminu 'śmierć' jednak dalszą egzystencję. W ich mniemaniu śmierć to... nie śmierć tylko dalsze życie.
Jak dla mnie to jakiś absurd i pomyłka podczas czytania Biblii. Niektórzy w tym temacie wykazują się nawet jakimś zacietrzewieniem i upartością. NIC mi do tego. Tyko tyle, że piszę: absurd.

GrzegorzS04

Postautor: GrzegorzS04 » wt gru 05, 2017 1:03 pm

korba pisze:Cóż, pewni czytelnicy Biblii (ba! nawet gorliwi wyznawcy różnych religii) zrobili z terminu 'śmierć' jednak dalszą egzystencję. W ich mniemaniu śmierć to... nie śmierć tylko dalsze życie.
Jak dla mnie to jakiś absurd i pomyłka podczas czytania Biblii. Niektórzy w tym temacie wykazują się nawet jakimś zacietrzewieniem i upartością. NIC mi do tego. Tyko tyle, że piszę: absurd.

Nie wiem czy nie ma to związku ze słowami w Edenie które powiedział diabeł do ludzi,nigdy nie umrzecie.No i ludzie tak wierza

Ilyad

Postautor: Ilyad » wt gru 05, 2017 9:50 pm

Korba:
W ich mniemaniu śmierć to... nie śmierć tylko dalsze życie.

Czyli Twoim zdaniem Biblia mówi tylko o śmierci w sensie ustania procesów życiowych organizmu ?

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » śr gru 06, 2017 4:58 pm

Dawid1 pisze:
A c to jest ten szeol czy hades Twoim zdaniem ? Co tam się robi Twoim zdaniem ?

Dawidzie, Morwa zacytowała wersety mówiące o tym, że w zasadzie nic się tam, nie robi. Poza tym co może człowiek robić w takim miejscu jak hades nie mając ciała? :?
Biblia stan śmierci przyrównuje do snu (Mat. 9:24).
Dawid1 pisze:Albo inaczej - Jezus gdzie przebywał po śmierci na palu ?

A skąd wiesz, że umarł na palu?
Poczytaj, bo dyskusja o tym była tutaj:

viewtopic.php?f=46&t=682&hilit=krzy%C5%BC

Ilyad i inni forumowicze podali miażdżące argumenty, że Pan Jezus umarł na krzyżu. Rozważ tę sprawę Dawidzie.

Odnośnie Twojego pytania gdzie przebywał Pan Jezus po śmierci to być może mówi coś o tym ten tekst:

1 Piotr. 3:18-20
18. Gdyż i Chrystus raz za grzechy cierpiał, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was przywieść do Boga; w ciele wprawdzie poniósł śmierć, lecz w duchu został przywrócony życiu.
19. W nim też poszedł i zwiastował duchom będącym w więzieniu,
20. Które niegdyś były nieposłuszne, gdy Bóg cierpliwie czekał za dni Noego, kiedy budowano arkę, w której tylko niewielu, to jest osiem dusz, ocalało przez wodę.
(BW)

W każdym razie tego samego dnia gdy umarł to był w raju:

Łuk. 23:43-46
43. I rzekł mu: Zaprawdę powiadam ci, dziś będziesz ze mną w raju.
44. A była już mniej więcej godzina szósta i ciemność zaległa całą ziemię aż do godziny dziewiątej,
45. Gdy zaćmiło się słońce; i rozdarła się zasłona świątyni na dwoje.
46. A Jezus, zawoławszy wielkim głosem, rzekł: Ojcze, w ręce twoje polecam ducha mego. I powiedziawszy to, skonał.
(BW)

Ilyad

Postautor: Ilyad » śr gru 06, 2017 11:40 pm

To, ze Ilyad ustalił, ze Jezus wisiał na belkach w formie krzyża wcale mnie nie przekonuje.

Tak się składa że to nie ja ustaliłem, tylko jest to fakt znany od zarania dziejów Chrześcijaństwa, co możesz łatwo sprawdzić np. w patrystyce. Zadaj sobie jednak pytanie: czy dowody są nieprzekonujące, czy po prostu BARDZO CHCESZ WIERZYĆ że prawdziwa jest wersja WTS ?

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » czw gru 07, 2017 5:07 pm

Dyskusję o krzyżu przeniosłem tutaj:
viewtopic.php?f=46&t=682&start=310

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » czw gru 07, 2017 5:14 pm

Dawid1 pisze:
Ale dalej nie potrafisz napisać czym jest ten szeol czy hades . Co znaczy, ze tam się nic nie robi ? Jak ja leżę na kanapie to moja mama też mówi, ze nic nie robię. Z tego co czytam w Biblii wynika, ze w szeolu lub w hadesie lub otchłani przebywają zmarli.

A dlaczego miałbym wiedzieć jak tam jest? :shock:
Nie byłem i mam nadzieję nigdy tam nie trafić. ;)

Dawid1 pisze:To co cytujesz z Łukasza w żadnej mierze nie pokazuje, ze Jezus był po śmierci w raju a pokazuje jedynie, ze zawierzył swojemu ojcu czyli Jehowie.

To skup się jeszcze raz i przeczytaj uważnie ten fragment:
Łuk. 23:43-46
43. I rzekł mu: Zaprawdę powiadam ci, dziś będziesz ze mną w raju.
44. A była już mniej więcej godzina szósta i ciemność zaległa całą ziemię aż do godziny dziewiątej,
45. Gdy zaćmiło się słońce; i rozdarła się zasłona świątyni na dwoje.
46. A Jezus, zawoławszy wielkim głosem, rzekł: Ojcze, w ręce twoje polecam ducha mego. I powiedziawszy to, skonał.

Jeśli według Ciebie z tego tekstu nie wynika, że Jezus tego samego dnia gdy umarł poszedł do raju to nic na to już nie poradzę.

Dawid1 pisze:Skoro Jezus po śmierci od razu poszedł do raju to skąd u katolików mowa że Jezus zstąpił "do piekieł" ? ksiądz zawsze mówił mi, ze jak ktoś trafi do piekła to już nie ma dla niego ratunku .

Nie mnie się pytaj o tłumaczenia katolików, bo nie jestem i na pewno nie będę katolikiem. Choć kiedyś byłem...
Dawid1 pisze:Słusznie piszesz, ze Biblia porównuje śmierć do snu, z którego któregoś dnia Bóg obudzi ludzi. Tu pełna zgoda.

Jestem pewien, że zgodzilibyśmy się jeszcze w niejednym, Dawidzie. :)
Dawid1 pisze:ps - To, ze Ilyad ustalił, ze Jezus wisiał na belkach w formie krzyża wcale mnie nie przekonuje. Jezusa przybili do drzewa i wiele wskazuje na to, ze był to jeden kawałem drewna a nie dwie belki.

Ilyad nic nie ustalił. On podał dowody i najpierw przeczytaj, a potem dyskutuj -taka kolejność będzie najlepsza. :)

Wróć do „Istota Boga”