Prawdziwy i fałszywy obraz Boga

Ogólne pojęcie istoty Boga, właściwe zrozumienie w oparciu o Pismo Święte
Ilyad

Re: Prawdziwy i fałszywy obraz Boga

Postautor: Ilyad » wt gru 05, 2017 12:27 pm

Czyli Bog karze za grzechy pokroju faryzeuszy

Pan Jezus wiele razy zapowiadał Faryzeuszom, że za ich obłudę nie unikną "sądu Gehenny" (Mat.23), ale mówił też o różnych wyrokach, za to w jednym miejscu ("Gehennie"). Nie dotyczy to li tylko Faryzeuszów, lecz WSZYSTKICH LUDZI , których grzechy nie są zmazane krwią Chrystusa. Dlatego właśnie NT mówi tylko o "dwóch drogach", jednej do życia, drugiej NA ZATRACENIE (gr.Apollymi) w Mat.7. Zwróć uwagę, że w listach ap. Pawła też są tylko 2 grupy ludzi: zbawieni (gr. sodzo - znaczy dosłownie URATOWANI)i potępieni.

GrzegorzS04

Postautor: GrzegorzS04 » wt gru 05, 2017 12:49 pm

Ilyad pisze:
Czyli Bog karze za grzechy pokroju faryzeuszy śmiercią tak to rozumiem po ich zmarwychwstaniu.

Zgadzam się. W moim przekonaniu jednak śmierć nie oznacza tutaj anihilacji duszy, tylko oddalenie od Boga w Jeziorze Ognistym (Gehennie), tzw. "śmiercią drugą".
Gdzie jest ich dusza do zmartwychwstania?

W "Hadesie", czyli takiej "poczekalni" dusz ludzi niesprawiedliwych do Dnia Sądu, gdzie również dusze są świadome. Opis tego miejsca masz w opowiadaniu o Bogaczu i Łazarzu w Łuk. 16. Wg. mnie to opis rzeczywistych wydarzeń, ponieważ Pan Jezus nie budował nigdy swoich opowiadań na KŁAMSTWIE, lecz jako tło jest użyte tu przekonanie Faryzeuszów o egzystencji duszy w "Hadesie"- "Szeolu" po śmierci ciała.

Zawile to jakos tłumaczysz i trąca hellenizmem.
Na uwagę zasluguje tu zdanie
' Homer bowiem używał słowa "Hades" na oznaczenie krainy, gdzie zmarli prowadzą nieśmiertelną egzystencję'
Lepiej do mnie przemawia to wyjaśnienie jest logiczniejsze i kupy sie trzyma

http://eliasz.dekalog.pl/goscie/dunkel/hades.htm

GrzegorzS04

Postautor: GrzegorzS04 » wt gru 05, 2017 12:52 pm

Pomijając powyzsze i tak grzeszników czeka smierc a nie wieczna egzystencja w jakiejkolwiek formie.

GrzegorzS04

Postautor: GrzegorzS04 » wt gru 05, 2017 1:03 pm

korba pisze:Cóż, pewni czytelnicy Biblii (ba! nawet gorliwi wyznawcy różnych religii) zrobili z terminu 'śmierć' jednak dalszą egzystencję. W ich mniemaniu śmierć to... nie śmierć tylko dalsze życie.
Jak dla mnie to jakiś absurd i pomyłka podczas czytania Biblii. Niektórzy w tym temacie wykazują się nawet jakimś zacietrzewieniem i upartością. NIC mi do tego. Tyko tyle, że piszę: absurd.

Nie wiem czy nie ma to związku ze słowami w Edenie które powiedział diabeł do ludzi,nigdy nie umrzecie.No i ludzie tak wierza

Ilyad

Postautor: Ilyad » wt gru 05, 2017 9:50 pm

Korba:
W ich mniemaniu śmierć to... nie śmierć tylko dalsze życie.
Jak dla mnie to jakiś absurd i pomyłka podczas czytania Biblii. Niektórzy w tym temacie wykazują się nawet jakimś zacietrzewieniem i upartością. NIC mi do tego. Tyko tyle, że piszę: absurd.

Czyli Twoim zdaniem Biblia mówi tylko o śmierci w sensie ustania procesów życiowych organizmu ?

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » śr gru 06, 2017 4:58 pm

Dawid1 pisze:
A c to jest ten szeol czy hades Twoim zdaniem ? Co tam się robi Twoim zdaniem ?

Dawidzie, Morwa zacytowała wersety mówiące o tym, że w zasadzie nic się tam, nie robi. Poza tym co może człowiek robić w takim miejscu jak hades nie mając ciała? :?
Biblia stan śmierci przyrównuje do snu (Mat. 9:24).
Dawid1 pisze:Albo inaczej - Jezus gdzie przebywał po śmierci na palu ?

A skąd wiesz, że umarł na palu?
Poczytaj, bo dyskusja o tym była tutaj:

viewtopic.php?f=46&t=682&hilit=krzy%C5%BC

Ilyad i inni forumowicze podali miażdżące argumenty, że Pan Jezus umarł na krzyżu. Rozważ tę sprawę Dawidzie.

Odnośnie Twojego pytania gdzie przebywał Pan Jezus po śmierci to być może mówi coś o tym ten tekst:

1 Piotr. 3:18-20
18. Gdyż i Chrystus raz za grzechy cierpiał, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was przywieść do Boga; w ciele wprawdzie poniósł śmierć, lecz w duchu został przywrócony życiu.
19. W nim też poszedł i zwiastował duchom będącym w więzieniu,
20. Które niegdyś były nieposłuszne, gdy Bóg cierpliwie czekał za dni Noego, kiedy budowano arkę, w której tylko niewielu, to jest osiem dusz, ocalało przez wodę.
(BW)

W każdym razie tego samego dnia gdy umarł to był w raju:

Łuk. 23:43-46
43. I rzekł mu: Zaprawdę powiadam ci, dziś będziesz ze mną w raju.
44. A była już mniej więcej godzina szósta i ciemność zaległa całą ziemię aż do godziny dziewiątej,
45. Gdy zaćmiło się słońce; i rozdarła się zasłona świątyni na dwoje.
46. A Jezus, zawoławszy wielkim głosem, rzekł: Ojcze, w ręce twoje polecam ducha mego. I powiedziawszy to, skonał.
(BW)

Ilyad

Postautor: Ilyad » śr gru 06, 2017 11:40 pm

To, ze Ilyad ustalił, ze Jezus wisiał na belkach w formie krzyża wcale mnie nie przekonuje.

Tak się składa że to nie ja ustaliłem, tylko jest to fakt znany od zarania dziejów Chrześcijaństwa, co możesz łatwo sprawdzić np. w patrystyce. Zadaj sobie jednak pytanie: czy dowody są nieprzekonujące, czy po prostu BARDZO CHCESZ WIERZYĆ że prawdziwa jest wersja WTS ?

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » czw gru 07, 2017 5:07 pm

Dyskusję o krzyżu przeniosłem tutaj:
viewtopic.php?f=46&t=682&start=310

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » czw gru 07, 2017 5:14 pm

Dawid1 pisze:
Ale dalej nie potrafisz napisać czym jest ten szeol czy hades . Co znaczy, ze tam się nic nie robi ? Jak ja leżę na kanapie to moja mama też mówi, ze nic nie robię. Z tego co czytam w Biblii wynika, ze w szeolu lub w hadesie lub otchłani przebywają zmarli.

A dlaczego miałbym wiedzieć jak tam jest? :shock:
Nie byłem i mam nadzieję nigdy tam nie trafić. ;)

Dawid1 pisze:To co cytujesz z Łukasza w żadnej mierze nie pokazuje, ze Jezus był po śmierci w raju a pokazuje jedynie, ze zawierzył swojemu ojcu czyli Jehowie.

To skup się jeszcze raz i przeczytaj uważnie ten fragment:
44. A była już mniej więcej godzina szósta i ciemność zaległa całą ziemię aż do godziny dziewiątej,
46. A Jezus, zawoławszy wielkim głosem, rzekł: Ojcze, w ręce twoje polecam ducha mego. I powiedziawszy to, skonał.

Jeśli według Ciebie z tego tekstu nie wynika, że Jezus tego samego dnia gdy umarł poszedł do raju to nic na to już nie poradzę.

Dawid1 pisze:Skoro Jezus po śmierci od razu poszedł do raju to skąd u katolików mowa że Jezus zstąpił "do piekieł" ? ksiądz zawsze mówił mi, ze jak ktoś trafi do piekła to już nie ma dla niego ratunku .

Nie mnie się pytaj o tłumaczenia katolików, bo nie jestem i na pewno nie będę katolikiem. Choć kiedyś byłem...
Dawid1 pisze:Słusznie piszesz, ze Biblia porównuje śmierć do snu, z którego któregoś dnia Bóg obudzi ludzi. Tu pełna zgoda.

Jestem pewien, że zgodzilibyśmy się jeszcze w niejednym, Dawidzie. :)
Dawid1 pisze:ps - To, ze Ilyad ustalił, ze Jezus wisiał na belkach w formie krzyża wcale mnie nie przekonuje. Jezusa przybili do drzewa i wiele wskazuje na to, ze był to jeden kawałem drewna a nie dwie belki.

Ilyad nic nie ustalił. On podał dowody i najpierw przeczytaj, a potem dyskutuj -taka kolejność będzie najlepsza. :)

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » sob maja 19, 2018 4:00 pm

korba pisze:
Datsun pisze:Odnośnie Twojego pytania gdzie przebywał Pan Jezus po śmierci to być może mówi coś o tym ten tekst:

1 Piotr. 3:18-20
18. Gdyż i Chrystus raz za grzechy cierpiał, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was przywieść do Boga; w ciele wprawdzie poniósł śmierć, lecz w duchu został przywrócony życiu.
19. W nim też poszedł i zwiastował duchom będącym w więzieniu,
20. Które niegdyś były nieposłuszne, gdy Bóg cierpliwie czekał za dni Noego, kiedy budowano arkę, w której tylko niewielu, to jest osiem dusz, ocalało przez wodę.
(BW)

Datsun, KIEDY Jezus został 'w duchu przywrócony życiu'? Przecież zmartwychwstał dopiero po trzech dniach. Kwestia gdzie był Jezus przez te trzy dni?

Gdzie był wtedy Jezus?
Sam powiedział gdzie:
(BW)

W innym miejscu Pismo mówi tak:
Dz.Ap. 2:31
31. Mówił, przewidziawszy to, o zmartwychwstaniu Chrystusa, że nie pozostanie w otchłani ani ciało jego nie ujrzy skażenia.
(BW)

W Dziejach Apostolskich użyto słowa gr.hades. Tak więc w skrócie mówiąc Pan Jezus po śmierci najpierw był w Raju, a potem poszedł do hadesu i tam najprawdopodobniej zwiastował duchom zmarłych o czym mówi cytowany wcześniej tekst z listu 1 Piotra 3:18-20. Zmartwychwstanie to połączenie ducha z ciałem. W przypadku Pana Jezusa, który zmartwychwstał jako pierwszy, było to ciało uwielbione (Fil.3:21).

Wróć do „Istota Boga”