Dobroć Boga

Ogólne pojęcie istoty Boga, właściwe zrozumienie w oparciu o Pismo Święte
Awatar użytkownika
morwa

Dobroć Boga

Postautor: morwa » pn wrz 04, 2017 6:19 am

Na sąsiednim wątku Ann przytoczyła (sparafrazowała) biblijną wypowiedz,słowa Jezusa pisząc:

" Niestety, nie ma dobrych ludzi. Dobry jest tylko Bóg."

Proponuję rozmowę o dobroci Bożej... o dobroci Jezusa,o naszej dobroci....

W Słowie Bożym czytamy...

Mk 10:18 pau "Jezus mu odrzekł: „Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko jeden Bóg."

- Czy JEZUS nie był ( nie jest) dobry?
- Czy ludzie nie mogą być dobrymi ?
- W jakim sensie TYLKO BÓG jest dobry?

Obrazek
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Agnieszka

Re: Dobroć Boga

Postautor: Agnieszka » pn wrz 04, 2017 7:05 am

Witam wszystkich .
Tak króciutko - nie chodzi tutaj o to , że nie jesteśmy / nie możemy być dobrzy... , bo jeśli nie... , to jacy? Źli?
W BT w przypisie czytamy :
Jako najwyższe dobro i źródło wszelkiego dobra.
Natomiast w przypisie w interlinearnym przekładzie greckim :
Możliwe, że jest to nawiązanie do Psalmu 25:8: Pan jest dobry i prawy, Dlatego wskazuje drogę grzesznikom.; Psalmu 34:9: Skosztujcie i zobaczcie, że dobry jest Pan: Błogosławiony człowiek, który u niego szuka schronienia!; Psalmu 119:68: Dobry jesteś i dobrze czynisz, Naucz mnie ustaw twoich!; Księgi Nahuma 1:7: Dobry jest Pan, ostoją jest w dniu ucisku; on zna tych, którzy mu ufają, (Biblia Warszawska);

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » pn wrz 04, 2017 8:28 am

Sądzę,że BÓG jest dobry w sensie absolutnym,doskonałym... Wszystkie JEGO cechy takie są...
My ludzie możemy przejawiać dobroć w sensie relatywnym,dążyć do tego wzoru...

Kol 3:12 bw "Przeto przyobleczcie się jako wybrani Boży, święci i umiłowani, w serdeczne współczucie, w dobroć, pokorę, łagodność i cierpliwość,"

korba

Postautor: korba » pn wrz 04, 2017 8:37 am

Skoro Jezus podkreślił w ten sposób różnicę między sobą a swoim Ojcem, znaczy, że... nie jest Mu równy. Jak to wyjaśniają Trynitarianie? ;)

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » pn wrz 04, 2017 9:01 am

To,ze ludzie mogą byc w pewnym stopniu dobrymi poświadcza również ten tekst...

Mt 5:45 bp "abyście stali się synami waszego Ojca, który jest w niebie. Bo Jego słońce wschodzi nad złymi i dobrymi, i deszcz spada na sprawiedliwych i niesprawiedliwych."

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » pn wrz 04, 2017 9:07 am

korba pisze:Skoro Jezus podkreślił w ten sposób różnicę między sobą a swoim Ojcem, znaczy, że... nie jest Mu równy. Jak to wyjaśniają Trynitarianie? ;)

Wyjaśniają to tak,co do mnie nie przemawia... Cytuję:

"J 7:12 Bw „A wśród tłumów wiele mówiono o nim. Jedni powiadali: Dobry jest; inni zaś mówili: Przeciwnie, przecież lud zwodzi.”

Moje pytanie teraz do tego wersetu brzmi następująco: Z którą grupą ludzi każdy z nas się identyfikuje? Ja osobiście utożsamiam się z pierwszą grupą, która uważała, że Jezus jest dobry. A skoro dobry jest tylko jeden Bóg, to kim w takim razie jest Jezus? :-P Czy ktoś zaklasyfikuje siebie do drugiej z wymienionej grupy? "

Zapominają jednak,ze ludzie również bywają dobrzy co wykazałam powyższym wersetem... Dobrzy,ale nie w sensie absolutnym!

bernard

Postautor: bernard » pn wrz 04, 2017 9:36 am

korba pisze:Skoro Jezus podkreślił w ten sposób różnicę między sobą a swoim Ojcem, znaczy, że... nie jest Mu równy. Jak to wyjaśniają Trynitarianie? ;)

Zanim Trynitarianie Ci odpowiedzą, to powiedz w czym Syn jest mniej dobry od Ojca ?

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pn wrz 04, 2017 9:44 am

Jezus będąc na ziemi przyjął postać sługi , unizyl się dając tym samym przykład pokory , wyrzekl się jako człowiek swojej Boskości stając się równym z ludźmi.

Morwa : A skoro dobry jest tylko jeden Bóg, to kim w takim razie jest Jezus? :-P

A zaprawdę wielka jest tajemnica pobożności, że Bóg objawiony jest w ciele,
usprawiedliwiony jest w duchu, widziany jest od Aniołów, kazany jest poganom,
uwierzono mu na świecie, wzięty jest w górę do chwały (1 Tm 3:16)
Interlinearny przeklad grecki i BG

Morwo , uważam że pisząc w taki sposób..... - gdzie temat istoty Boga był dosyć obszernie omawiany na tym forum i znasz różne stanowiska osob tu na forum - nie szanunesz poglądów / zrozumienia innych i odnoszę wrażenie jakbyś próbowała agitowac.....
Kim w takim razie jest Jezus? Dla Ciebie Panem a dla mnie Panem Bogiem / Panem i Bogiem!
Czyżbyś chciała znowu wracać do tematu istoty Boga jako trójcy , dwojcy czy jedyncy i kręcić się w kółko....???
Ostatnio zmieniony pn wrz 04, 2017 10:07 am przez Agnieszka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » pn wrz 04, 2017 10:00 am

Agnieszka pisze:
Morwa : A skoro dobry jest tylko jeden Bóg, to kim w takim razie jest Jezus? :-P

Agnieszko to nie moje pytanie,to był cytat z innego forum,który przytoczyłam...

Ja wiem,KIM JEST JEZUS....

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pn wrz 04, 2017 10:09 am

morwa pisze:
Agnieszka pisze:

Agnieszko to nie moje pytanie,to był cytat z innego forum,który przytoczyłam...

Ja wiem,KIM JEST JEZUS....

Ok - zrozumiałam to jako Twoje pytanie - przepraszam.

Wróć do „Istota Boga”