Dobroć Boga

Ogólne pojęcie istoty Boga, właściwe zrozumienie w oparciu o Pismo Święte
Awatar użytkownika
Ann78

Re: Dobroć Boga

Postautor: Ann78 » pn wrz 04, 2017 5:19 pm

morwa pisze:- Czy JEZUS nie był ( nie jest) dobry?
- Czy ludzie nie mogą być dobrymi ?
- W jakim sensie TYLKO BÓG jest dobry?

Morwo, ciekawy wątek. Dziękuję :)

Ad. 1 Jezus jest dobry

Ad. 2 Biorąc pod uwagę Boże standardy, każdy człowiek jest zły. Nasza ludzka natura jest zła, skażona grzechem. Dlatego potrzebujemy narodzić się z Boga, przyjąć Jego przewodnictwo. "Chrystus po to przyszedł na świat, żeby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy" - powiedział Ap. Paweł (1 Tym. 1, 15), i to dotyczy każdego z nas.

Oto, jacy jesteśmy bez Zbawiciela:
"I wszyscy staliśmy się podobni do tego, co nieczyste, a wszystkie nasze cnoty są jak szata splugawiona, wszyscy więdniemy jak liść, a nasze przewinienia porywają nas jak wiatr." Iz 64,6

Tutaj mamy Boże rozwiązanie dla nas:

"A wiemy, że cokolwiek zakon mówi, mówi do tych, którzy są pod wpływem zakonu, aby wszelkie usta były zamknięte i aby świat cały podlegał sądowi Bożemu. (20) Dlatego z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony przed nim żaden człowiek, gdyż przez zakon jest poznanie grzechu. (21) Ale teraz niezależnie od zakonu objawiona została sprawiedliwość Boża, o której świadczą zakon i prorocy, (22) i to sprawiedliwość Boża przez wiarę w Jezusa Chrystusa dla wszystkich wierzących. Nie ma bowiem różnicy, (23) gdyż wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej, (24) i są usprawiedliwieni darmo, z łaski jego, przez odkupienie w Chrystusie Jezusie, (25) którego Bóg ustanowił jako ofiarę przebłagalną przez krew jego, skuteczną przez wiarę, dla okazania sprawiedliwości swojej przez to, że w cierpliwości Bożej pobłażliwie odniósł się do przedtem popełnionych grzechów, (26) dla okazania sprawiedliwości swojej w teraźniejszym czasie, aby On sam był sprawiedliwym i usprawiedliwiającym tego, który wierzy w Jezusa." Rz. 3

Ad. 3 W każdym sensie. Tylko Bóg może nas uzdolnić do miłości (takiej z 13 rozdz. 1 Listu do Koryntian)

"Ja jestem krzewem winnym, wy jesteście latoroślami. Kto trwa we mnie, a Ja w nim, ten wydaje wiele owocu; bo beze mnie nic uczynić nie możecie." Jan 15,5

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » pn wrz 04, 2017 5:21 pm

korba pisze:Skoro Jezus podkreślił w ten sposób różnicę między sobą a swoim Ojcem,

To tylko Twoja interpretacja rodem ze Strażnicy. Ja odbieram to zgoła odwrotnie.

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » pn wrz 04, 2017 5:27 pm

Agnieszka pisze:Kim w takim razie jest Jezus? Dla Ciebie Panem a dla mnie Panem Bogiem / Panem i Bogiem!
Czyżbyś chciała znowu wracać do tematu istoty Boga jako trójcy , dwojcy czy jedyncy i kręcić się w kółko....???

Agnieszko, ten temat będzie powracać ciągle, i to dobrze.
Boskość Jezusa jest bowiem dla SJ (tak jak była dla Żydów) kamieniem obrazy i skałą potknięcia.
To sprawa, wokół której wszystko się kręci.
Cale chrześcijaństwo, różniąc się w wielu kwestiach, co do tej, pozostaje pewne. SJ też muszą przejść tę drogę. Potem już idzie z górki.

Natan

Postautor: Natan » pn wrz 04, 2017 5:53 pm

Orygenes (182-254) podał interesującą wykładnię: „Nie należy tedy uważać za jakieś bluźnierstwo zdania następującego: ‘Nikt nie jest dobry, tylko jeden Bóg Ojciec’, bo nie chodzi tu o to, by przeczyć dobroci Chrystusa albo Ducha Świętego; przeciwnie, należy uważać, jak to już poprzednio stwierdziłem, że pierwotna dobroć tkwi w Bogu Ojcu i że Syn, który się z Niego narodził, oraz Duch Święty, który od Niego pochodzi, niewątpliwie mają w sobie istotę dobroci istniejącej w źródle, z którego narodził się Syn i z którego pochodzi Duch Święty” (Orygenes, O zasadach, tłum. Stanisław Kalinkowski, Kraków 1996, s. 78-79).

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » pn wrz 04, 2017 6:03 pm

Natan pisze:Orygenes (182-254) podał interesującą wykładnię: „Nie należy tedy uważać za jakieś bluźnierstwo zdania następującego: ‘Nikt nie jest dobry, tylko jeden Bóg Ojciec’, bo nie chodzi tu o to, by przeczyć dobroci Chrystusa albo Ducha Świętego; przeciwnie, należy uważać, jak to już poprzednio stwierdziłem, że pierwotna dobroć tkwi w Bogu Ojcu i że Syn, który się z Niego narodził, oraz Duch Święty, który od Niego pochodzi, niewątpliwie mają w sobie istotę dobroci istniejącej w źródle, z którego narodził się Syn i z którego pochodzi Duch Święty” (Orygenes, O zasadach, tłum. Stanisław Kalinkowski, Kraków 1996, s. 78-79).

A ludzie Natanie? ...Ludzie...?
Mogą czy nie mogą być dobrzy?

Orygenes wierzył w Trójcę,więc....
No cóż,nie we wszystkim się z nim zgodzę...
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » pn wrz 04, 2017 6:24 pm

Natan pisze:Orygenes (182-254) podał interesującą wykładnię: „Nie należy tedy uważać za jakieś bluźnierstwo zdania następującego: ‘Nikt nie jest dobry, tylko jeden Bóg Ojciec’, bo nie chodzi tu o to, by przeczyć dobroci Chrystusa albo Ducha Świętego; przeciwnie, należy uważać, jak to już poprzednio stwierdziłem, że pierwotna dobroć tkwi w Bogu Ojcu i że Syn, który się z Niego narodził, oraz Duch Święty, który od Niego pochodzi, niewątpliwie mają w sobie istotę dobroci istniejącej w źródle, z którego narodził się Syn i z którego pochodzi Duch Święty” (Orygenes, O zasadach, tłum. Stanisław Kalinkowski, Kraków 1996, s. 78-79).

Dziękuję Natanie :)
Bardzo piękny fragment.

Tak mi się przypomniało, że sam Pan Jezusa tak powiedział o Sobie:
"Czy nie wolno mi czynić z tym, co moje, jak chcę? Albo czy oko twoje jest zawistne dlatego, iż ja jestem dobry?"
Biblia Warszawska Mat 20,15

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » pn wrz 04, 2017 6:32 pm

Ann78 pisze:

Dziękuję Natanie :)
Bardzo piękny fragment.

Tak mi się przypomniało, że sam Pan Jezusa tak powiedział o Sobie:
"Czy nie wolno mi czynić z tym, co moje, jak chcę? Albo czy oko twoje jest zawistne dlatego, iż ja jestem dobry?"
Biblia Warszawska Mat 20,15

No właściwie to powiedział Pan Jezus w przypowieści o gospodarzu winnicy, który najmował robotników,
więc ktoś może powiedzieć, że nie mam racji ;)

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pn wrz 04, 2017 8:11 pm

Niektórzy natomiast interpretują / rozumieją wypowiedź Jezusa w taki sposób - cytuję :

"Nie można tych słów Jezusa odczytywać jako zaprzeczenie Jego dobroci. Po pierwsze Jezus nie mówi, że nie jest dobry, tylko zadaje pytanie. Zadaje pytanie człowiekowi, który nie może przecież wiedzieć, że Jezus jest Bogiem. Dla niego Jezus to tylko człowiek, stąd Jezus pyta go, dlaczego nazywa Go dobrym, zwracając jednocześnie uwagę, że tylko Bóg jest dobry. Po drugie Jezus w innym miejscu mówi, że jest dobrym pasterzem. Skoro jest dobrym pasterzem, to absurdalne jest twierdzenie, że nie jest dobrym nauczycielem. Jezus więc z całą pewnością nie twierdzi, że nie jest dobry. Jego wypowiedź, nie jest zaprzeczeniem tylko pytaniem. Wypowiedź Jezusa należy rozumieć w następujący sposób:
Dlaczego nazywasz mnie dobrym, skoro nie wiesz przecież, że jestem Bogiem, a tylko Bóg jest dobry?

Skoro tak, to wypowiedź Jezusa jest wręcz potwierdzeniem jego boskości i równości z Ojcem".

Moje serce , moje wnętrze również skłania się do takiej interpretacji - myśl podkreśliłam.

bernard

Postautor: bernard » pn wrz 04, 2017 9:37 pm

Cytowany przez Natana Orygenes w szerszym kontekście :

,, Nie ma w Synu jakiejś innej dobroci poza tą, która jest w Ojcu. Słusznie więc mówi Zbawiciel w Ewangelii: Nikt nie jest dobry, tylko jeden Bóg Ojciec; wskazuje na to fakt, że Syn nie ma innej dobroci, lecz tę samą, którą ma Ojciec; słusznie też nazywa się jej obrazem, ponieważ pochodzi On właśnie z pierwotnej dobroci, a nie ma w Nim innej dobroci poza dobrocią Ojca oraz nie istnieje w Synu jakiekolwiek niepodobieństwo ani odmienność od dobroci. Nie należy tedy uważać za jakieś bluźnierstwo zdania następującego: nikt nie jest dobry, tylko jeden Bóg Ojciec, bo nie chodzi tu tylko o to, by przeczyć dobroci Chrystusa albo Ducha Świętego; przeciwnie, należy uważać, jak to poprzednio stwierdziłem, że pierwotna dobroć tkwi w Bogu Ojcu i że Syn, który z Niego narodził oraz Duch Święty, który od Niego pochodzi, niewątpliwie mają w sobie istotę dobroci istniejącej w źródle, z którego narodził się Syn i z którego pochodzi Duch Święty”.

Polecam też http://www.orygenes.pl/bogaty-mlodzieniec-mk-1017-30/ gdzie można znaleźć wiele fachowych komentarzy do Pisma Świętego

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » wt wrz 05, 2017 5:04 am

Agnieszka pisze:Niektórzy natomiast interpretują / rozumieją wypowiedź Jezusa w taki sposób - cytuję :

"Nie można tych słów Jezusa odczytywać jako zaprzeczenie Jego dobroci. Po pierwsze Jezus nie mówi, że nie jest dobry, tylko zadaje pytanie. Zadaje pytanie człowiekowi, który nie może przecież wiedzieć, że Jezus jest Bogiem. Dla niego Jezus to tylko człowiek, stąd Jezus pyta go, dlaczego nazywa Go dobrym, zwracając jednocześnie uwagę, że tylko Bóg jest dobry. Po drugie Jezus w innym miejscu mówi, że jest dobrym pasterzem. Skoro jest dobrym pasterzem, to absurdalne jest twierdzenie, że nie jest dobrym nauczycielem. Jezus więc z całą pewnością nie twierdzi, że nie jest dobry. Jego wypowiedź, nie jest zaprzeczeniem tylko pytaniem. Wypowiedź Jezusa należy rozumieć w następujący sposób:
Dlaczego nazywasz mnie dobrym, skoro nie wiesz przecież, że jestem Bogiem, a tylko Bóg jest dobry?

Skoro tak, to wypowiedź Jezusa jest wręcz potwierdzeniem jego boskości i równości z Ojcem".

Moje serce , moje wnętrze również skłania się do takiej interpretacji - myśl podkreśliłam.

Moje serce tez, Agnieszko!
Pozdrawiam Was wszystkich :)

Wróć do „Istota Boga”