Dobroć Boga

Ogólne pojęcie istoty Boga, właściwe zrozumienie w oparciu o Pismo Święte
Natan

Re: Dobroć Boga

Postautor: Natan » wt wrz 05, 2017 8:24 am

morwa pisze:A ludzie Natanie? ...Ludzie...?
Mogą czy nie mogą być dobrzy?

Droga Siostro Morwo,

Dziękuję za to mądre pytanie.

Cóż, niektórzy ludzie zostali w Biblii nazwani dobrymi, np. Barnaba, "mąż dobry i pełen Ducha Świętego i wiary". [Biblia Warszawska, Dzieje Apostolskie 11:24].

U apostoła narodów czytamy:

"Rzadko się zdarza, że ktoś umrze za sprawiedliwego; prędzej za dobrego gotów ktoś umrzeć". [Biblia Warszawska, Rzymian 5:7].

Ten drugi tekst wskazuje na ciekawą rzecz, że jest różnica między człowiekiem sprawiedliwym a dobrym. Sprawiedliwy zrobi to, co do niego należy i nic poza tym. Dobry zrobi znacznie więcej niż się od niego wymaga. Np. mój śp. Tata był dobrym człowiekiem w tym sensie. Przykładowo kiedyś poprosiłem go, by kupił mi pewną książkę. On oczywiście ją zakupił, ale nabył dla mnie od razu inną pozycję tego samego autora.

Oczywiście, ludzka dobroć jest względna w porównaniu z doskonałą dobrocią Boga. My nie zawsze jesteśmy - z racji grzeszności - konsekwentnie dobrzy. Powinniśmy zabiegać "o uświęcenie bez którego nikt nie ujrzy Pana" [Hebrajczyków 12:14], ale gdy zrobimy wszystko, co do nas należy, naszego uświęcenia dopełni sam Bóg [1 Tesaloniczan 5:23-24]. Po zmartwychwstaniu w nieskażonych, doskonałych i chwalebnych ciałach nie będzie w nas nawet cienia zła, będziemy prawdziwie dobrzy [1 Koryntian 15:51-55]. Ale nasza dobroć będzie odzwierciedleniem źródłowej dobroci Boga Ojca, tak że staniemy się w pełni Jego dziećmi, w pełni odzwierciedlającymi obraz naszego Stwórcy.

Natan

Postautor: Natan » wt wrz 05, 2017 8:36 am

Ann78 pisze:Oto, jacy jesteśmy bez Zbawiciela:
"I wszyscy staliśmy się podobni do tego, co nieczyste, a wszystkie nasze cnoty są jak szata splugawiona, wszyscy więdniemy jak liść, a nasze przewinienia porywają nas jak wiatr." Iz 64,6

Droga Siostro Ann,

Faktycznie, przed nawróceniem taki stan był naszym udziałem. Ja taki byłem przed pierwszym moim nawróceniem, które nastąpiło na przełomie roku 1981 i 1982.

Mam jeszcze jedną uwagę: niektórzy niesłusznie odnoszą powyższy tekst z Księgi Izajasza 64:6 do uczynków i zalet nawróconych i wierzących ludzi. Jeśli niektórzy z nich żyją w upadku i są bliscy odpadnięcia od Boga, to w takim, i tylko w takim wyjątku może to być prawda. Ale gdy ktoś trwa w stanie łaski, to wydaje owoce, a jego szata jest inna, jak to widać w opisie Oblubienicy, Małżonki Baranka, Pana Jezusa:

"Dano jej przyodziać się w bisior jaśniejący i czysty - gdyż właśnie bisior oznacza czyny sprawiedliwe świętych". [Biblia Warszawsko-Praska, Apokalipsa (Księga Objawienia) 19:8].

Jest dramatyczna różnica między obrazem splugawionej szaty (w oryginale hebrajskim chodzi - wybaczcie, ale to prawda! - o ubranie ubrudzone krwią menstruacyjną) jako symbolem nieskutecznego moralnie i etycznie życia,
a
obrazem stroju uszytego "z delikatnego, najczystszego i lśniącego materiału" (jak to oddaje parafraza "Słowo Życia:"), będącego symbolem sprawiedliwych czynów ludzi świętych, ludzi Bożych.

Natan

Postautor: Natan » wt wrz 05, 2017 8:36 am

Dopowiedzenie:
Oczywiście możność wydawania pięknych owoców jest także darem od Boga łaski, gdyż Oblubienicy "dano" przyoblec się w ten sposób. Jednak w dziele uświęcenia człowiek ściśle współpracuje z Bogiem, budując na Jego łasce i na środkach łaski oraz wszelkich pomocach od Boga. Zatem nasz świadomy i zdecydowany wysiłek jest tu konieczny.

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » wt wrz 05, 2017 9:39 am

Natan pisze:
Droga Siostro Morwo,

Dziękuję za to mądre pytanie.

Cóż, niektórzy ludzie zostali w Biblii nazwani dobrymi, np. Barnaba, "mąż dobry i pełen Ducha Świętego i wiary". [Biblia Warszawska, Dzieje Apostolskie 11:24].

U apostoła narodów czytamy:

"Rzadko się zdarza, że ktoś umrze za sprawiedliwego; prędzej za dobrego gotów ktoś umrzeć". [Biblia Warszawska, Rzymian 5:7].

Ten drugi tekst wskazuje na ciekawą rzecz, że jest różnica między człowiekiem sprawiedliwym a dobrym. Sprawiedliwy zrobi to, co do niego należy i nic poza tym. Dobry zrobi znacznie więcej niż się od niego wymaga. Np. mój śp. Tata był dobrym człowiekiem w tym sensie. Przykładowo kiedyś poprosiłem go, by kupił mi pewną książkę. On oczywiście ją zakupił, ale nabył dla mnie od razu inną pozycję tego samego autora.

Oczywiście, ludzka dobroć jest względna w porównaniu z doskonałą dobrocią Boga. My nie zawsze jesteśmy - z racji grzeszności - konsekwentnie dobrzy. Powinniśmy zabiegać "o uświęcenie bez którego nikt nie ujrzy Pana" [Hebrajczyków 12:14], ale gdy zrobimy wszystko, co do nas należy, naszego uświęcenia dopełni sam Bóg [1 Tesaloniczan 5:23-24]. Po zmartwychwstaniu w nieskażonych, doskonałych i chwalebnych ciałach nie będzie w nas nawet cienia zła, będziemy prawdziwie dobrzy [1 Koryntian 15:51-55]. Ale nasza dobroć będzie odzwierciedleniem źródłowej dobroci Boga Ojca, tak że staniemy się w pełni Jego dziećmi, w pełni odzwierciedlającymi obraz naszego Stwórcy.

Pięknie to ująłeś Bracie Natanie...
Ludzie bywają dobrzy,ale nadejdzie czas że tak jak piszesz...' nie będzie w nas nawet cienia zła, 'będziemy prawdziwie dobrzy '...
Dziś mamy na kim się wzorować...
1P 2:21 bw "Na to bowiem powołani jesteście, gdyż i Chrystus cierpiał za was, zostawiając wam przykład, abyście wstępowali w jego ślady;"
Możemy również naśladować innych w dobrych czynach,jeśli widzimy,że dana osoba rozwinęła w sobie Boże cechy...
Ap. Paweł napisał:
1Kor 11:1 bw "Bądźcie naśladowcami moimi, jak i ja jestem naśladowcą Chrystusa."
Flp 3:17 bw "Bądźcie naśladowcami moimi, bracia, i patrzcie na tych, którzy postępują według wzoru, jaki w nas macie."

Miło spotykać takich chrześcijan którzy przyciagają do siebie chrześcijańską dobrocią wzorowaną na naszym Panu.
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Wróć do „Istota Boga”