dyskusja o Trójcy

Ogólne pojęcie istoty Boga, właściwe zrozumienie w oparciu o Pismo Święte
Awatar użytkownika
morwa

dyskusja o Trójcy

Postautor: morwa » czw lis 05, 2015 4:45 pm

bernard pisze:Jezus jest Prawda gdyz jest wlasnie Synem Bozym ,drugą Osoba Trójcy Swietej. Jezeli bylby stworzeniem to nigdy by nie mógł byc Prawda,Droga i Zyciem.Tylko ktos posiadajacy Boski Majestat ma moc stwórczą,zbawczą i uswięcającą.

Czy mógłbyś Bracie przybliżyć jak rozumiesz pojęcie trójcy św?
Czy tak jak katolicy postrzegasz Boga?
Spotkałam się bowiem z różnymi interpretacjami tego pojęcia...
Jakaś definicja może ? Pytam tak... z czystej ciekawości ,nie zamierzam Cię przekonywać do niczego... :)
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

bernard

Re: dyskusja o Trójcy

Postautor: bernard » czw lis 05, 2015 6:55 pm

Pismo Swiete mówi ze jest jeden Bóg .Mowi takze ze Ojciec jest Bogiem,Syn jest Bogiem i Duch Swiety jest Bogiem lecz nie moze byc trzech Bogow tylko jeden
.Mowi takze ze Ojciec ,Syn i Duch Swiety sa róznymi osobam -Ojciec nie jest Synem ani Duchem,Syn nie jest Ojcem ani Duchem,Duch Swiety nie jext Ojcem ani Synem.
Bog w ks Izajasza mowi ze ,,Bog nie byl przede mna i po mnie go nie bedzie/ nie bylo".
Wnioski :
Jeden Bóg ,jedna istota zas trzy Osoby- Trójca

Nalezy tez wspomniec o inych koncepcjach np :
Tryteizm-Trzy Istoty i trzy Osoby ( trzech Bogów )
Dyteizm- Jeden Bog dwie Osoby ( Ojciec i Syn )
Arianizm- Jeden Bog w jednej Osobie Ojca ( Syn nie jest Bogiem tak jak i Duch )

Opisalem pomijajac teologiczne formuly ktore nie przrz wszystkich sa prawidlowo zrozumiale.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » czw lis 05, 2015 7:39 pm

Bardzo ładnie i w przejrzysty sposób to opisałeś, Bernardzie :)

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » pt lis 06, 2015 9:06 am

Odwieczny dylemat i ognisko zapalne wielu sporów.

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » pt lis 06, 2015 9:10 am

Ja to nie rozumiem,
jak można nie rozumieć,
że się nie zrozumie
definicji istoty Boga.

bernard pisze:No wlasnie,co jest prawda ? Trynitarianizm czy unitarianizm ?

A gdybym napisał że popieranie jednego czy drugiego w formie definiowania nie jest mi do niczego potrzebne ?
Że rodzi to nie potrzebne rozdarcia i kłótnie w ciele Pańskim ?
Że nie tak rodzi się wiara a sieje zwątpienie ?

Nieco mocniej ?

Że jest to pewnym kijem w mrowisko od przeciwnika ? Że celem jest Nowe Stworzenie na obraz Boży a nie definicje czym lub kim jest Bóg i z czego się składa ? Że celem zbawienia nie jest zakładanie klubów poparcia (czytaj wyznań) dla jednego czy drugiego obozu mających rację w tej kwestii ?

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » pt lis 06, 2015 1:54 pm

"Kij w mrowisko" -dobrze powiedziane.
Na własne oczy widziałem jak następują trwałe podziały między chrześcijanami przez tego rodzaju spory. Dojrzałość w Chrystusie wychodzi na jaw wtedy gdy potrafimy akceptować osoby o odmiennych poglądach.

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » pt lis 06, 2015 7:56 pm

Tak,to prawda...Datsun,ie... :)
Mnie osobiście nie przeszkadza czy ktoś wierzy w Trójcę czy też nie wierzy...
Ja jestem antytrynitarna,już tak mam i chyba tak pozostanie...
Co nie oznacza że nie uznaję naszego Pana Jezusa Chrystusa za KOGOŚ ,kto ma Boską naturę...
Co do Ducha Św. mam inne spojrzenie aniżeli trynitarianie...

1Kor 1:3 bw "Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Pana Jezusa Chrystusa."
2Kor 1:2 bw "Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Pana Jezusa Chrystusa."
Ga 1:3 bw "Łaska wam i pokój od Boga Ojca naszego i Pana Jezusa Chrystusa,"
Ef 1:2 bw "Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego i od Pana Jezusa Chrystusa."
Flp 1:2 bw "Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa."
Kol 1:2 bw "do świętych i wierzących braci w Chrystusie, którzy są w Kolosach: Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego i od Pana Jezusa Chrystusa."
1Tes 1:1 bw "Paweł, Sylwan i Tymoteusz do zboru Tesaloniczan w Bogu Ojcu i Panu Jezusie Chrystusie: Łaska wam i pokój."
2Tes 1:2 bw "Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Pana Jezusa Chrystusa."
Flm 1:3 bw "Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa."

W tych pozdrowieniach Paweł nie wymienia Ducha Św. Ciekawe dlaczego...

Ponadto ....

Ap 5:13 bw "I słyszałem, jak wszelkie stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i w morzu, i wszystko, co w nich jest, mówiło: Temu, który siedzi na tronie, i Barankowi, błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc na wieki wieków."

Ap 7:10 bg "I wołali głosem wielkim, mówiąc: Zbawienie należy Bogu naszemu, siedzącemu na stolicy i Barankowi."

I tutaj znowu mowa o 2 osobach Bogu i Jezusie... A gdzie Duch Sw?

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » sob lis 07, 2015 7:28 pm

morwa pisze:A gdzie Duch Sw?

Na przykład takie fragmenty Pisma :) :

Bóg jest duchem, a ci, którzy mu cześć oddają, winni mu ją oddawać w duchu i w prawdzie. J. 4, 24

A Pan jest Duchem; gdzie zaś Duch Pański, tam wolność. 2 Kor. 3, 17

I spocznie na nim Duch Pana; Duch mądrości i rozumu, Duch rady i mocy, Duch poznania i bojaźni Pana. Izaj. 11:2

Albowiem nam objawił to Bóg przez Ducha; gdyż Duch bada wszystko, nawet głębokości
Boże
. Bo któż z ludzi wie, kim jest człowiek, prócz ducha ludzkiego, który w nim jest? Tak samo kim
jest Bóg, nikt nie poznał, tylko Duch Boży.
1 Kor. 2:10-11

Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, Mat. 28:19

A różne są dary łaski, lecz Duch ten sam. (5) I różne są posługi, lecz Pan ten sam. I różne są sposoby działania, lecz ten sam Bóg, który sprawia wszystko we wszystkich. 1 Kor. 12

O ile sroższej kary, sądzicie, godzien będzie ten, kto Syna Bożego podeptał i
zbestrześcił krew przymierza, przez którą został uświęcony, i znieważył Ducha łaski
! Hebr. 10:29

Ducha prawdy, którego świat przyjąć nie może, bo go nie widzi i nie zna; wy go znacie, bo przebywa wśród was i w was będzie. Jan. 14:17

Następnie:

Zbawił nas nie dla uczynków sprawiedliwości, które spełniliśmy, lecz dla miłosierdzia swego przez kąpiel odrodzenia oraz odnowienie przez Ducha Świętego, Tyt. 3:5

Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi. 2 Kor. 13:13

Czy nie wiecie, że świątynią Bożą jesteście i że Duch Boży mieszka w was? 1 Kor. 3:16

Albo czy nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który jest w was i którego macie od Boga, i że nie należycie też do siebie samych? 1 Kor. 6:19

którego kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus, na którym cała budowa mocno spojona rośnie w przybytek święty w Panu, na którym i wy się wespół budujecie na mieszkanie Boże w Duchu. Efez. 2:20-22

I nie upijajcie się winem, które powoduje rozwiązłość, ale bądźcie pełni Ducha, Efez. 5:18

Podobnie i Duch wspiera nas w niemocy naszej; nie wiemy bowiem, o co się modlić, jak należy, ale sam Duch wstawia się za nami w niewysłowionych westchnieniach Rzym. 8:26

Ale wy nie jesteście w ciele, lecz w Duchu, jeśli tylko Duch Boży mieszka w was. Jeśli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten nie jest jego. Rzym. 8:9

Bo zakon Ducha, który daje życie w Chrystusie Jezusie, uwolnił cię od zakonu grzechu i
śmierci.
Rzym. 8:2

Poza tym, On nas o wszystkim pouczy i poprowadzi do poznania prawdy :) "Pocieszyciela dał nam Pan".

A na początku było tak:

1 Moj. 1:2:
A ziemia była pustkowiem i chaosem; ciemność była nad otchłanią, a Duch Boży
unosił się nad powierzchnią wód.
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » ndz lis 08, 2015 10:40 am

Ann78 Znam te wersety...
Chodzi mi o fakt,że w zacytowanych przeze mnie tekstach Duch Sw. NIE WYSTĘPUJE...
Dlaczego Paweł nie wymienia w pozdrowieniach do zborów Ducha Sw?
Dlaczego ap. Jan nie wymienia Ducha jako kogoś komu winniśmy oddawać cześć?

Ap 5:13 bw "I słyszałem, jak wszelkie stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i w morzu, i wszystko, co w nich jest, mówiło: Temu, który siedzi na tronie, i Barankowi, błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc na wieki wieków."

Gdyby Bóg tworzył tzw. trójcę powinien być wymieniony wespół z Ojcem i Synem...
Mnie to bardzo zastanawia...

Poza tym..... w tej mnogości wersetów gdzie Duch występuje ,a które przytaczasz ...
słowo " Duch" ma w różne znaczenia...
Patrz definicje DUCHA i DUCHA ŚWIĘTEGO, które podałam...

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » ndz lis 08, 2015 5:23 pm

Duch Święty wykonuje wszelkie zamiary Ojca i Syna:

lecz gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie, lecz cokolwiek usłyszy, mówić będzie, i to, co ma przyjść, wam oznajmi. (14) On mnie uwielbi, gdyż z mego weźmie i wam oznajmi. (15) Wszystko, co ma Ojciec, moje jest; dlatego rzekłem, że z mego weźmie i wam oznajmi. J. 16, 13

Zamiarem Ojca jest uwielbić Syna, bo przez Niego i dla Niego wszystko zostało stworzone i Ojciec wszystko Mu oddał, przekazał Mu wszelki sąd (J. 5, 22, Hebr. 1, J. 1).
Dlatego, kto wielbi Syna ten wielbi Ojca, kto nie ma Syna, nie ma Ojca (J. 5, 23).

Duch Święty prowadzi nas do Chrystusa i poucza zgodnie z tym, co usłyszy u Ojca i Syna.
Dzięki prowadzeniu i mocy Ducha Świętego możemy być świadkami Jezusa:

ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi. Dz. 1, 8

Duch Chrystusowy, Duch Święty, Duch Boży, Duch Prawdy, Pocieszyciel – to jeden i ten sam Duch.

Jest także duch ludzki, ale w podanych przeze mnie w poprzednim poście wersetach mowa jest o Duchu Bożym, który poprzez wiarę w naszego Pana Jezusa Chrystusa i Jego uwielbienie mieszka w nas i nas wspiera.
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Wróć do „Istota Boga”