dyskusja o Trójcy

Ogólne pojęcie istoty Boga, właściwe zrozumienie w oparciu o Pismo Święte
christianinroman

Re: dyskusja o Trójcy

Postautor: christianinroman » sob kwie 21, 2018 5:56 am

Witam Was wszystkich pokojem naszego Pana Jezusa. Czasami zaglądam na to forum ze zwykłej ciekawości. I czasami coś napiszę. Wiem że jestem dla wielu kontrowersyjny w swoich wypowiedziach, a to dlatego że nie chcę być zwiedziony kolejny raz. Powiem krótko. W Biblii wyraz TRÓJCA NIE WYSTĘPUJE !!! I o co te kopie kruszyć. Natomiast jest o Synu Bożym Jezusie. Są też wypowiedzi Jezusa pośrednio pokazujące że ON jest Bogiem. Wprost Pan ani razu nie powiedział że jest Bogiem. Jan Chrziciel powiedział jedną bardzo ważną naukę : ,, Kto wierzy w Syna MA Życie wieczne, ale kto NIE WIERZY SYNOWI nie ujrzy życia lecz gniew Boży zostaje na nim." - Jana 3:36.UBG

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » sob kwie 21, 2018 9:19 am

Iskierka pisze:
Datsun pisze:
ariel pisze:
Oraz pytanie drugie: na jakiej podstawie mnie sklasyfikowałeś?

Chyba na podstawie tego, że jesteś adminem i właścicielem forum o odcieniu ewangelicznym. Jednak jeśli poczułeś się urażony tym, że uznałem Cię za trynitarianina, to przepraszam z całego serca :) . Nie jesteś ;) ?

To dobre :)
Uznałeś mnie za trynitarianina i to na dodatek z tych nauczających obok brata Natana i co ciekawe zamieszałeś w to nawet, zupełnie nie wiem dlaczego Ilyada, i pytasz teraz w co wierzę? :)
Oj, Arielu..., znam Ciebie z for internetowych od wielu lat, lubię i szanuję. Ale czy przypadkiem nie zagalopowałeś się w tym co robisz?
Wszędzie piszesz i dyskutujesz skrajnie monotematycznie. W moim przypadku zrobiłeś klasyczny numer wylania z wanienki "dziecka razem z kąpielą". :mrgreen: A jest tyle pozytywnych tematów w których mógłbyś się udzielić. Ktoś kto Ciebie nie zna pomyślałby (czytając to forum), że na żaden inny chrześcijański temat nie chcesz, a może nawet nie umiesz rozmawiać. Tylko jedno i w kółko to samo... ;)

Datsun, bo Ty i Ilyad to dwa brat..anki, a Natan na trzeciego ;) :lol: ...

Eeee, Datsun, czepiasz się Ariela. Ja tam Ariela nie znam i nie odbieram tego, że jak nie pisze w innych wątkach, to nie umie rozmawiać. Jednego rajcuje to, innego tamto...oj Datsun, urlopik się kłania ;)....przemęczenie wiosenne ;) :)

Urlopik? :)
Przydałby się na pewno ;)

Natan

Postautor: Natan » sob kwie 21, 2018 7:19 pm

Opowiem Wam pokrótce, dlaczego wierzę w Jednego Boga w Trzech Osobach.

Zgadzam się z Arielem, że Biblia wyraźnie nie wykłada nauki o Trójcy. Nie ma takiego rozdziału w Piśmie lub fragmentu, w którym Pan Jezus lub któryś apostoł wykładałby drobiazgowo tę naukę.

Natomiast systematyczne zebranie wszystkich fragmentów na temat Ojca, Syna i Ducha Świętego prowadzi do następujących wniosków:

1) Bóg jest Jeden. Na pewno nie ma trzech bogów.

2) Boskość przypisano w Piśmie bezpośrednio Ojcu, a bezpośrednio i pośrednio Synowi, a Duchowi Świętemu głównie pośrednio. Dowody biblijne znajdziecie w mojej książce Inny Jezus, inny duch, inna ewangelia, dostępnej tutaj:

https://books.google.pl/books?id=iZD0AQAAQBAJ&printsec=frontcover&hl=pl#v=onepage&q&f=false

Jest ona zapisem moich kilkuletnich poszukiwań duchowych z czasu, gdy wychodziłem z organizacji.

3) Ojciec, Syn i Duch Św. są przedstawieni jako posiadający Boskie atrybuty, jako przewyższający wszelkie stworzenie, także aniołów.

4) Wiara w Trzy Osoby Boskie to wynik dokładnego studium Biblii. Wypływa ona z Biblii jako jedyne zadowalające rozwiązanie kwestii: jest Jeden Bóg, a są zarazem Trzy Osoby Boskie. Biblia zawiera wszystkie budulcowe materiały dla doktryny Trójcy. I nie jest to żadne naciąganie faktów. Nie jest to tworzenie dziwnych konfiguracji wersetów, jak to robią panowie piszący literaturę Strażnicy.

5) Chrystus jest ukazany jako istniejący przed stworzeniem czegokolwiek, żyjący od wieczności i jako Ten, któremu wszelkie stworzenie zawdzięcza swoje istnienie (Ew. Jana 1:1-4; Kolosan 1:15-18). Jest zarazem nazwany "jednorodzonym Synem" lub "jednorodzonym Bogiem" (Ew. Jana 1:14, 18; 3:16). To wskazuje na fakt, że został zrodzony, a nie stworzony. Ponieważ jest "przed wszystkimi rzeczami" (Kolosan 1:17) znaczy to, że nie miał początku w czasie, istnieje od wieczności.

6) Chrystusowi jest oddawana chwała - ze strony aniołów (Hebrajczyków 1:6) i ludzi (Objawienie 5:11-14). Oddawanie takiej czci stworzeniu byłoby bałwochwalstwem.

7) Według Tekstu Większościowego oraz Tekstu Przyjętego 1 Piotra 4:14 mówi o tym, że Duchowi Świętemu wśród chrześcijan oddaje się chwałę - patrzcie Biblia Gdańska i Uwspółcześniona Biblia Gdańska.

[Uwaga dodatkowa: Wbrew temu, co twierdzi Ariel, najwięcej jest takich antytrynitarzy, którzy nie bardzo są oddani wielbieniu i modlitwie. Natomiast uwielbiają się spierać, debatować i krytykować. Najwięksi mężowie Boży w historii Kościoła byli trynitarzami i wnieśli błogosławiony wkład do chrystianizmu].

8) Polemika z Trójcą nieuchronnie prowadzi do poniżenia którejś z Osób Boskich:
a) Odbiera się Panu Jezusowi pełną Boskość, wieczność itp.
b) Odbiera się Duchowi Świętemu nawet Jego Osobowość (Osobowy charakter) i Boskość.
Wniosek: sformułowanie doktryny Trójcy było i pozostaje solidnym zabezpieczeniem przed odstępstwem od Słowa Bożego.

Uwaga dodatkowa:
Byli Świadkowie odrzucający Trójcę mają ogromny kłopot z odnalezieniem się w chrześcijaństwie. Mają takie opcje (pomijając nieliczne ariańskie, lokalne i niezależne ugrupowania w rodzaju tego, w którym jest Ariel):
a) Badacze Pisma Św. różnego rodzaju, wraz z piramidologią, czcią dla Russella i dziwaczną jego chronologią oraz wiarą w niewidzialny powrót Chrystusa od 1874 roku - niezbyt ciekawa alternatywa.
b) Kościół Chrześcijan Dnia Sobotniego - chcecie przestrzegać szabatu i unikać wieprzowiny, byle tylko przyłączyć się do ugrupowania nie wierzącego w Trójcę?
c) Zbory Boże Chrześcijan Dnia Siódmego - jak wyżej, plus jeszcze inne święta żydowskie.
c) Unitarianie odrzucający przedludzki byt Chrystusa - chcecie wierzyć, że Pan Jezus nie istniał przed Swym narodzeniem?
Mógłbym tak mnożyć, ale chodzi mi o to, że strasznie samotni są ci, którzy mają problem z tą i z innymi fundamentalnymi prawdami wiary chrześcijaństwa. Może to z czasem prowadzić do uczucia wyobcowania, które takie osoby odczuwają goszcząc niekiedy w typowych kościołach chrześcijańskich.

Mój Przyjaciel, bardzo rozumny, mądry i oczytany człowiek powiedział mi kiedyś mniej więcej coś takiego: "Walka z Trójcą to zasłona dymna. Tu chodzi o Chrystusa. Tu chodzi o zrobienie z Niego innego Jezusa, ogołoconego z Boskości, który nie jest prawdziwym, objawionym w Biblii Zbawicielem".

Na koniec zaświadczam: Oddaję chwałę Bogu Ojcu, przez Jezusa Chrystusa i w Duchu Świętym. Oddaję też chwałę Panu Jezusowi i wyznaję Go moim Panem i Bogiem. Oddaję też chwałę Duchowi Świętemu, którego także uznaję za Osobę Boską. Boga Ojca uznaję w ślad za starożytnymi za Źródło Boskości Syna przez zrodzenie, a Ducha Św. przez pochodzenie. Zrodzenie Syna i pochodzenie Ducha są odwieczne. Chwała niech będzie Bogu w Trójcy Jedynemu. Amen.

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » sob kwie 21, 2018 7:57 pm

Natan pisze:"Walka z Trójcą to zasłona dymna. Tu chodzi o Chrystusa. Tu chodzi o zrobienie z Niego innego Jezusa, ogołoconego z Boskości, który nie jest prawdziwym, objawionym w Biblii Zbawicielem".

Na koniec zaświadczam: Oddaję chwałę Bogu Ojcu, przez Jezusa Chrystusa i w Duchu Świętym. Oddaję też chwałę Panu Jezusowi i wyznaję Go moim Panem i Bogiem. Oddaję też chwałę Duchowi Świętemu, którego także uznaję za Osobę Boską. Boga Ojca uznaję w ślad za starożytnymi za Źródło Boskości Syna przez zrodzenie, a Ducha Św. przez pochodzenie. Zrodzenie Syna i pochodzenie Ducha są odwieczne. Chwała niech będzie Bogu w Trójcy Jedynemu. Amen.

AMEN!

GrzegorzS04

Postautor: GrzegorzS04 » ndz kwie 22, 2018 7:27 pm

I niech tak pozostanie zgodnie z zasadą z 14 rozdziału Listu do Rzymian.

(5) Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo; niechaj każdy pozostanie przy swoim zdaniu.
ORAZ:
(22) Przekonanie, jakie masz, zachowaj dla siebie przed Bogiem.
...
(23) Lecz ten, kto ma wątpliwości, gdy je, jest potępiony, bo nie postępuje zgodnie z przekonaniem; wszystko zaś, co nie wypływa z przekonania, jest grzechem.

Osobiście NIE "JEM" w sensie duchowym ( nie przyswajam) nauki o trójcy,bo takie mam przekonanie w harmonii z własnym sumieniem.
Nie dostrzegam bowiem tej nauki w Słowie Bożym.
NIE POTĘPIAM tych którzy ją "JEDZĄ" bo nie chcę wkraczać w ich przekonanie,które mają przed BOGIEM.
W odróżnieniu od większości trynitarian nie osądzam inaczej wierzących podejrzewając ich o herezje która sprowadzają potępienie wieczne.

Iskierka

Postautor: Iskierka » pn kwie 23, 2018 5:43 am

Natan pisze:Opowiem Wam pokrótce, dlaczego wierzę w Jednego Boga w Trzech Osobach.

Zgadzam się z Arielem, że Biblia wyraźnie nie wykłada nauki o Trójcy. Nie ma takiego rozdziału w Piśmie lub fragmentu, w którym Pan Jezus lub któryś apostoł wykładałby drobiazgowo tę naukę.

Mój Przyjaciel, bardzo rozumny, mądry i oczytany człowiek powiedział mi kiedyś mniej więcej coś takiego: "Walka z Trójcą to zasłona dymna. Tu chodzi o Chrystusa. Tu chodzi o zrobienie z Niego innego Jezusa, ogołoconego z Boskości, który nie jest prawdziwym, objawionym w Biblii Zbawicielem".

Dziękuję Natanie za świadectwo Twojej wiary. Jeśli chodzi o dogmat Trójcy, to co do Boskości Pana Jezusa, niektórzy z czasem uznali ten fakt, ale natomiast nie przyjmują tego, że Duch Święty jest Osobą. Do tego mnie osobiście przekonały wersety biblijne, gdy sama bez pomocy "strażnic" czytałam Biblię ( żadne inne opracowania), nawet wtedy gdy byłam w organizacji, ale organizacja akcentuje tylko te wersety, które mówią, że to tylko moc, pomija te, które wskazują na to, że jest to Osoba, albo tłumaczą, że to tylko personifikacja.

Pan Jezus był zapowiedzianym Mesjaszem, Synem Bożym, miał Moc, w Niego nie uwierzyli Ci co Go widzieli, słyszeli, pomimo wielu Cudów, Jego nie słuchali, chociaż mówił "jak moc mający a nie jak uczeni w Piśmie".
Cóż się więc dziwić, że i teraz nie do każdego przychodzi zrozumienie? Wierzę, że wszystko jest w ręku Boga, My nie przyśpieszymy Bożego dzieła zbawienia, każdy ma swój czas, ale tylko Ojciec i Syn wiedzą, którzy są Jego. :)

Czasami nie ma sensu trwonić czasu na dysputy, jeśli widzimy, jak sam zauważyłeś - cytuję: "najwięcej jest takich antytrynitarzy, którzy nie bardzo są oddani wielbieniu i modlitwie. Natomiast uwielbiają się spierać, debatować i krytykować"...... ale i trynitarze też uparcie debatują, jakoby to od Nich zależało czyjeś zbawienie, a potem tylko frustracja. Poza tym sam doświadczyłeś niemiłych sytuacji z powodu swojego przekonania.

Dobrze napisał apostoł Piotr "Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej,lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem..."(1 Pi 3: 15,16)

GrzegorzS04 pisze:W odróżnieniu od większości trynitarian nie osądzam inaczej wierzących podejrzewając ich o herezje która sprowadzają potępienie wieczne.
[/b]

Powiedzieć w co i jak wierzę, to jedno - wypowiadać, że ktoś jest heretykiem, to już inna sprawa....i znów List Judy 9,a w nim takie słowa , ".....nie ośmielił się wypowiadać bluźnierczego sądu, lecz rzekł: Niech Cię Pan potępi"...myślę, że tego musimy się wszyscy nauczyć. :)

christianinroman

Postautor: christianinroman » pn kwie 23, 2018 6:00 am

Natanie, proszę mi pokazać chociażby jedno miejsce gdzie w NT jest modlitwa do Ducha Świętego lub uwielbianie Ducha Świętego. Pamiętajmy o ostrzeżeniu z Objawienia 22:18-20.
Pozdrawiam Was Roman

Natan

Postautor: Natan » pn kwie 23, 2018 2:04 pm

christianinroman pisze:Natanie, proszę mi pokazać chociażby jedno miejsce gdzie w NT jest modlitwa do Ducha Świętego lub uwielbianie Ducha Świętego. Pamiętajmy o ostrzeżeniu z Objawienia 22:18-20.
Pozdrawiam Was Roman

Bracie Romanie,

Już cytuję:

1 Piotra 4:14

"Jeśli was znieważają dla imienia Chrystusa, jesteście błogosławieni, gdyż Duch chwały i Duch Boga spoczywa na was; wprawdzie
przez nich jest spotwarzany, ale przez was doznaje chwały" (Przekład Toruński Nowego Przymierza).

"Jeśli was znieważają dla imienia Chrystusa, jesteście błogosławieni, gdyż Duch chwały i Duch Boży spoczywa na was; oni Mu bluźnią, ale u was oddaje się Mu chwałę". [Przekład Bolesława Goetze].

Podobnie: Biblia Brzeska, Biblia Gdańska, Uwspółcześniona Biblia Gdańska, Biblia Króla Jakuba (King James Version), Nowa Biblia Króla Jakuba (New King James Version); Literal Translation of the Bible (Dosłowny przekład Biblii J. P. Greena), itp.

Według tego tekstu prześladowcy chrześcijan znieważają Ducha Świętego lub bluźnią Mu swoimi wrogimi poczynaniami. Natomiast chrześcijanie oddają Mu chwałę.

Zatem ostrzeżenie z Księgi Objawienia 22:18-20 się do mnie nie odnosi.

GrzegorzS04

Postautor: GrzegorzS04 » wt kwie 24, 2018 7:06 am

SŁOWNIK PWN

chwała
1. «powszechne uznanie, cześć»
2. «chluba, ozdoba»
3. «zaszczyt, honor»

Oddawać chwałę czy też ją przyjmować ma szerszy zakres znaczeniowy i nie zawsze oznacza kierowanie modlitw do KOGOŚ czy też ich odbieranie.
Wniosek taki wysnuć można na podstawie wielu tekstów biblijnych.
Przykłady
J 5:44 bg "Jakoż wy możecie wierzyć, chwałę jedni od drugich przyjmując, ponieważ chwały, która jest od samego Boga, nie szukacie?"

(ludzie mogą przyjmować chwałę jedni od drugich)

J 17:22 bg "A ja tę chwałę, którąś mi dał, dałem im, aby byli jedno, jako my jedno jesteśmy;"
Kor 4:5 bg "A tak nie sądźcie przed czasem, ażby Pan przyszedł, który też oświeci, co skrytego jest w ciemności i objawi rady serc; a tedy każdy będzie miał chwałę od Boga."

(Odbiorcami chwały od Boga mogą być ludzie.)

2Kor 3:11 bw "Jeśli bowiem chwałę miało to, co przemija, daleko więcej jaśnieje w chwale to, co trwa."

(Chwała bywa przypisywana również CZEMUŚ a nie zawsze KOMUŚ)

Podobnych tekstów s Biblii odnajdujemy więcej.

christianinroman

Postautor: christianinroman » wt kwie 24, 2018 8:12 am

Wybacz Bracie Natanie, ale to była podchwytliwa moja prośba, bo chciałem zobaczyć i pokazać czytelnikom tego forum jakim UBOGIM przekładem jest Biblia Warszawska (Brytyjka, chociaż z nią były moje początki 33 lata temu). Dopiero niedawno zobaczyłem ten tekst z listu Piotra w UBG. Duch Boży może i ma być wielbiony przez uczniów i uczennice Jezusa. Zobacz Natanie że ,, chrześcijanin" tylko 3 RAZY jest użyty w NT, a o uczniach czytamy przez cały NT.

Wróć do „Istota Boga”