Najważniejsze Przesłanie Pisma Świętego

Ogólne pojęcie istoty Boga, właściwe zrozumienie w oparciu o Pismo Święte
Agnieszka

Re: Najważniejsze Przesłanie Pisma Świętego

Postautor: Agnieszka » sob lut 25, 2017 12:56 pm

Kim dla Ciebie zatem z całego tego kontekstu jest PAN JHWH ?
Dla mnie z pewnością Ten Pan JHWH to Jezus Chrystus z wcześniejszych wersetow.
Sorki ale na prawdę nie mam dzisiaj czasu - jestem poza domem.....

korba

Postautor: korba » sob lut 25, 2017 1:53 pm

Mi chodzi tylko o poprawność argumentacji. Dobrze jest najpierw przemyśleć, czy wpis na forum jest PRAWDZIWYM argumentem.
Z natury sprawdzam czyjeś argumenty. Kim jest JHWH? Najpierw należy przyznać, że 1. W NT występuje w tym przekładzie tetragram. 2. Przekłady hebrajskie na które tak chętni się powołujesz raczej nie popierają twojego zdania, które napisałaś, a które brzmi tak:

P.S. Nawet w NT po hebrajsku nie ma użytego tetragramu

To ewidentny błąd w Twojej argumentacji. Tylko tyle i aż tyle z mojej strony.
Kim jest JHWH to już teraz rzecz wtórna. Najciekawsze jest to, że tłumacze NT na hebrajski zachowali się dokładnie tak jak świadkowie w swoim PNŚ czyli umieścili Imię Boga. To nie jest jakaś dziwna praktyka okazuje się. Takich przekładów jest naprawdę wiele. Są też nawet w j. polskim pomijając PNŚ.

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » sob lut 25, 2017 2:44 pm

korba pisze:Jeśli powołujesz się na hebrajskie tłumaczenia NT to raczej wskazujesz na poparcie Przekładu Nowego Świata, gdyż żydzi mesjanistyczni raczej w swoich tłumaczeniach w tekście UŻYWAJĄ tetragramu. Jak już to go nie wymawiają.

Warto porównać oba przekłady, hebrajski i NS. Zrób to, Korba. Zobaczysz wtedy, ze w tekście hebrajskim tetragram jest użyty także w miejscach, które bezsprzecznie odnoszą się do Chrystusa, czego w PNS nie uświadczysz :lol:
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » sob lut 25, 2017 2:48 pm

Arcykapłan pisze:Uważam, ze Jezus jest drogą do Jehowy, jeśji ktoś modli się tylko do Jezusa to zamyka sobie drogę do zbawienia. Jezus sam mowi, że mamy modlić się do jego Ojca a on jest tylko pośrednikiem w modlitwach. jest to oczywiste i proste przesłanie które przesyłają nam i Jehowa i Jezus. ;)

Szanowny Arcy....
Przekręcasz Ewnagelię Chrystusową, a tego robić nie wolno!
Nigdy nie pisz, ze Pan Jezus jest TYLKO, dobrze?
On jest Bogiem błogosławionym na wieki! - Rz.9,6b

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » sob lut 25, 2017 2:50 pm

korba pisze:Wolę jak nie piszesz na szybkiego, gdyż wtedy.... popełniasz pomyłki.
Np tu, napisałaś:

Każdy kto będzie wzywał imienia ADONAI bedzie zbawiony i dalej o Tym ADONAI czyli Jezusie czytamy Pan - JHWH in hebrew.

Tekst hebrajski nie podaje tak, jak tu napisałaś. Raczej masz tam tak:

Każdy kto będzie wzywał imienia JHWH będzie zbawiony.

Tekst ten w j. hebrajskim przecież kilka postów wyżej skopiowałem więc... :roll:
Dziwnie tłumaczysz... jakoś chaotycznie i... jakby strzelając sobie w stopę takimi argumentami ;-)

Sprawdź w kontekście całego rozdziału. Mowa o Panu Jezusie. Agnieszka ma rację.

korba

Postautor: korba » sob lut 25, 2017 4:10 pm

Tekst hebrajski donosi: Kto będzie wzywał JHWH będzie zbawiony a nie ADONAI jak zasugerowała Agnieszka. Trzymajmy się tekstu.
Natomiast odwoływanie się do kontekstu jest już tylko interpretacją o o to można się spierać dyskutować itd. Natomiast tekst podaje bezdyskusyjny FAKT: JHWH a nie ADONAJ.

Gdyby po prostu nie mieszać tylko trzymać się tekstu, łatwiej o zrozumienie. Inaczej się nie da.

korba

Postautor: korba » sob lut 25, 2017 4:15 pm

Ann78 pisze:Warto porównać oba przekłady, hebrajski i NS. Zrób to, Korba. Zobaczysz wtedy, ze w tekście hebrajskim tetragram jest użyty także w miejscach, które bezsprzecznie odnoszą się do Chrystusa, czego w PNS nie uświadczysz :lol:

OK! :-D Może to faktycznie zrobię, jak znajdę chwilę czasu.
TYLKO co wtedy, gdy okaże się, że tam gdzie w hebrajskim jest JHWH pokryją się te miejsca z PNŚ?
Mówimy tu oczywiście TYLKO o NT w Przekładzie NŚ i w j. hebrajskim.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob lut 25, 2017 4:21 pm

Ewangelia Mateusza 21 : 9
Komu śpiewamy HOSANNA - WYBAWIENIE ?
Synowi Dawida! Kto jest Błogosławiony?
I teraz korzystając z BT na marginesie mamy odnośnik do Psalmu 118 gdzie Psalmista śpiewa Panu - JHWH - CHRYSTUSOWI i to dla PANA mamy sciesnic szeregi z gałęziami w rękach aż do rogów ołtarza i śpiewać HOSANNA tak jak to czynią żydzi i tak też wychwalaja Mesjasza.
Zachwile zapodam piosenki w których jakoś żyd nie ma problemu uwielbiac / wychwalac Jezusa a sJ mają jakies obiekcje - a mówią , że żydzi tacy niedobrzy - nie uwierzyli w Mesjasza :-) Ci co uwierzyli uwielbiają Go całym sercem i ja dzisiaj w takim uwielbieniu uczestniczyłam - coś niesamowitego i jaka wspaniała atmosfera.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob lut 25, 2017 4:36 pm

Hosanna
https://youtu.be/BGW62zTwfiw
Kadosz - czyli Święty również piękna pieśń śpiewana Chrystusowi
https://youtu.be/6YSrxCRbhNA
Przyjemnego słuchania :-)
Żydzi nawet potrafią modlić się do samego Mesjasza a nie zanosic modlitwy przez Mesjasza :-)
Dzisiaj również uczestniczyłam w takiej modlitwie.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob lut 25, 2017 4:44 pm

P.S. Poza tym PNŚ nie ma tetragramu w swoim przekładzie , bo tetragram to tylko cztery litery JHWH a nie Jehowa - w dodatku to u nich wychodzi tiagram, bo zapomnieli juz ostaniej literze "H" Jehowah i pomijając samogłoski mamy w tekście JHW :-)

Wróć do „Istota Boga”