Tetragram JHWH

Ogólne pojęcie istoty Boga, właściwe zrozumienie w oparciu o Pismo Święte
Agnieszka

Tetragram JHWH

Postautor: Agnieszka » wt sty 03, 2017 10:19 pm

Witam jeszcze raz.
Zanim przejdę do opisu , swoich refleksji jak również emocji które mi towarzyszyły i wciąż we mnie trwają , chciałabym napisać, że absolutnie nie mam na celu nikogo przekonywać do moich racji lecz pragnę podzielić się informacjami w jaki sposób ja osobiście badałam i wciąż badam Słowo Boże a refleksje pozostawiam Tobie czytelniku.
Przypuszczam też , że wielu z Państwa / Was zaskoczę a może i nawet rozczaruje - nie wiem.
Zanim przejdę do języka hebrajskiego - na początek kilka wersetów :

W Nowym Przymierzu w Dziejach Apostolskich 4:12 czytamy: " I nie ma w żadnym innym zbawienia , gdyż nie dano ludziom pod niebem , żadnego innego imienia , w którym moglibyśmy być zbawieni".
Oczywiście chodzi tutaj o Chrystusa i jak czytamy w rozdziale 20:28: "Uważajcie na samych siebie i na całe stado nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami ( w orginale episkopus - czyli dogladajacymi ) abyście kierowali kościołem BOGA , KTÓRY ON NABYŁ WŁASNĄ KRWIĄ".

W Starym Przymierzu m.in. Izajasz prorokuje o naszym jedynym Odkupicielu / Zbawicielu JHWH i w Psalmie 130 - i tu wersety 7 i 8 mówią nam , że Hebrajczycy mieli oczekiwać Odkupiciela i tu analogicznie werset z NT:
Tytusa 2 : 13, 14 : Oczekując błogosławionej nadziei i objawienia się chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego , Jezusa Chrystusa , który wydał samego siebie za nas od wszelkiej nieprawości.....".
I w moim rozumieniu jak najbardziej Chrystus jest naszym Bogiem i Zbawicielem , bo to On - nikt inny , przelał za nas swoją drogocenną krew.

Izajasza 44 : 24 gdzie tetragram JHWH wskazujący na Chrystusa zastąpiono słowem Pan : " Tak mówi Pan ( JHWH ), twój Odkupiciel i Twój Stwórca jeszcze w łonie matki : Ja jestem Pan ( JHWH ), Stwórca wszystkiego, Ja sam rozciagnalem niebiosa, sam ugruntowalem ziemię - kto był ze mną? "
http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-12-44-24.htm

Izajasza 40 : 3 BT : " Głos się rozlega : Drogę dla Pana ( JHWH w orginale zamiast Pana ) przygotujcie na pustyni, wyrównajcie na pustkowiu gościniec naszemu Bogu!" Izajasz cały czas prorokuje o Chrystusie jako naszym Panu ( JHWH ) I analogicznie Mateusza 3 : 3 BT : " Do Niego [ Chrystusa ] odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi : Głos wolajacego na pustyni : Przygotujcie drogę Panu, Dla Niego prostujcie ścieżki."
http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-12-40-3.htm

Izajasza 43 : 10 -11: "Wy jesteście moimi swiadkami - wyrocznia Pana ( JHWH ) i moimi sługami których wybrałem, abyście mogli poznać i uwierzyć mi , oraz zrozumieć , że tylko Ja istnieje. Boga utworzonego przede Mną nie było ani po mnie nie będzie. Ja Pan ( JHWH ) tylko Ja istnieje i poza mną nie ma żadnego innego zbawcy.
W NT gdzie Chrystus mówi do swoich uczniów, że będą Jego świadkami. Dzieje Apostolskie 1 : 8 , a wiemy przecież , że Ewangelia jest o Chrystusie - głosząc Ewangelię tzw. Dobrą Nowinę o Chrystusie - świadczyć o Nim.
Dzieje Apostolskie 5 : 42 : "Nie przestawali też codziennie w świątyni i po domach nauczać i zwiastowac dobrą nowinę o Chrystusie Jezusie".
2 Koryntian 4 : 5 : "Albowiem nie siebie samych glosimy lecz Chrystusa Jezusa, że jest Panem".
Dzieje Apostolskie 28 :23 : ".....składał świadectwo o Królestwie Bożym i przekonywał ich o Jezusie w oparciu o zakon Mojżesza oraz proroków".

Takim uwieńczeniem niech będzie też księga Zachariasza 12 rozdział w którym to Pan JHWH jest Tym którego przebodli i będą Go oplakiwac, bo kogo innego przebodli i oplakiwali jak nie Chrystusa?I tu werset 10 : " Wtedy spojrzą na mnie, na tego, którego przebodli i będą Go oplakiwac jak opłakuje się jedynaka". Zachęcam do przeczytania całego rozdziału gdzie z kontekstu możemy zobaczyć , że jest tutaj mowa tylko o Chrystusie i na samym początku czytamy , że to Chrystus rozpiął niebiosa, ugruntowal ziemię i stworzył ducha człowieka w jego wnętrzu".
http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-25-12-htm

Jest to drobna namiastka wersetów. W następnym komentarzu chciałabym wyjaśnić co oznacza tetragram , itp.
Dziękuję.

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Re: Tetragram JHWH

Postautor: Ann78 » wt sty 03, 2017 10:35 pm

Droga Agnieszko :)
Dlaczego mielibyśmy być zawiedzeni tym, co napisałaś?
Wszyscy tutaj (prawda?) wierzymy w Chrystusa i wiemy, ze WSZYSTKIE PISMA mówią o Nim!
Pisz więc dalej ku naszemu zbudowaniu.
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » wt sty 03, 2017 11:52 pm

Ann , dziękuję Ci za ciepłe słowa , napisałam w taki sposób ponieważ nie zawsze spotykałam się nie tyle co z akceptacją o czym pisałam kiedyś na innych forach , bloga bo potrafię zrozumieć , że ktoś nie musi zgadzać się oczym piszę , co z agresją i wyzwiskami w stosunku do mojej osoby.
Wiesz , nie kazdemu odpowiada Chrystus , organizacja śJ też bardzo Go poniża - nie mówię , że wszyscy , bo również poznałam tam wartościowych ludzi ale to w jaki sposób opisują Chrystusa panowie z Brooklynu a właściwie to już z Warwick jest dla mnie nie do przyjęcia - a śledzę tzw. nowe światło :-) niewolnika.
Opisałam się przed chwilką i niestety ale nie wiem dlaczego po kliknięciu - wyślij zniknął mi mój cały tekst i pomimo , że byłam zalogowana wyskoczył komunikat , żebym zalogowała się ponownie.
Jestem mocno zmęczona i piszę ostatkami swoich sił.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr sty 04, 2017 12:20 am

Jak wspomniałam wcześniej , język hebrajski nie jest mi obcy i chciałabym w przystępny sposób przedstawić niektóre moim zdaniem istotne zagadnienia , ale najpierw trzeba uwzględnić różnice między językiem nowożytnym " hebrajskim " jakim posługują się dzisiaj żydzi na codzień, również w Izraelu a językiem biblijno - hebrajskim czyli staro hebrajskim który jest używany w większości synagog. Nie jestem żydówką ale wśród swoich znajomych mam bardzo liczną grupę żydów, również sąsiadów, ponieważ mieszkam na tzw. żydowskiej dzielnicy ; kiedyś ponad 13 lat temu pracowałam jako opiekunka do dzieci u ultra - ortodoksyjnych żydów. Jako ciekawostkę napiszę, że nie każdy żyd zna język hebrajski.
Początkowo było to pismo obrazkowe. Każda litera to obraz, nuta muzyczna, numer.
TETRAGRAM JHWH IHVH YHVH - napisałam w różny sposób ponieważ nie w każdym języku mamy takie same litery, jak również w niektórych językach nie mamy liter które występują w innych językach bądź też wymawiamy w inny sposób litery w danym języku - króciutkie przykłady : w języku polskim "J" Jezus , w angielskim Jesus ( ale czytamy Dżises), w rosyjskim ISUS. Literę "Y" w jezyku angielskim - i tu np. Year - czytamy Jer ; takie newanse ale mogą być istotne w zrozumieniu.

Znaczenie poszczególnych liter :
JOD oznacza rękę ludzką
HEW to spójrz, objawic
WAW to gwóźdź, kołek
HEW - spójrz, objawić
Złożmy to zatem w jedną całość. Zdanie jakie zbudujemy z tych wyrazów brzmi : Popatrz / spójrz na moją rękę, na gwóźdź i dalej czytamy w Biblii - jeśli chcesz poznać kim jestem. Kiedy zobaczycie te ręce, zobaczycie kim jestem.
Piłat rozkazał umieścić tabliczkę nad ukrzyżowanym Chrystusem w trzech językach :
Łacina : INRI - IESUS NAZARENUX REX IUDAREOUM
Greka : INRI - IESOUS NAZORAOS BASILEUS IOUDATION
Hebrajski : YHVH - YESHUA HANATZRI VEMELECH HAYHOODEM
W języku polskim napiszemy - JESZUA HANATZRI WEMELECH HAJHOODEM
W każdym języku cztery magiczne litery, co wszystko oznacza Jezus Nazarejczyk Król Judejski.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr sty 04, 2017 12:42 am

Nawiązując jeszcze do tetragramu JHWH nie jest on absolutnie imieniem w dosłownym tego słowa znaczeniu lecz jest to "imię" przymierza , tak jak Jezus Chrystus to nie imię i nazwisko lecz znaczenie - i tak po polsku Jezus , hebrajsku JAHOSZUA, , w skróconej formie JESZUA lub zupelnym skrótowcu JESZU oznacza Zbawiciel , Chrystus z greckiego Christos - Pomazaniec.

Ciekawym słowem jest również TORA i tu z poszczególnych liter możemy dowiedzieć się czyje jest to Prawo :
Składa się z czterech liter :
TAV - przymierze , krzyż
WAW - gwóźdź, kołek
RESZ - człowiek, głowa człowieka
HEW - spójrz, objawić
Złożmy to zatem w zdanie : TEN KTÓRY JEST NASZĄ GŁOWĄ ZOSTAŁ PRZYBITY GWÓŹDZIAMI DO KRZYŻA.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » śr sty 04, 2017 5:21 am

Witaj Agnieszko.
W pełni się z Tobą zgadzam i jestem pod wielkim wrażeniem Twojej znajomości Pisma. :)

Odnośnie wygaśnięcia Twojego wpisu to stało się dlatego, że po dłuższej nieaktywności automatycznie się wylogowuje. Najlepiej gdy pisze się dłuższą wypowiedź to najpierw dla pewności skopiować tekst.
Pozdrawiam

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr sty 04, 2017 6:41 am

Witam Cię Datsun. To co napisałam jest "igłą w stogu siana".
Piszę teraz tak na szybkiego , bo szykuję się do pracy.
Dla zainteresowanych:
http://www.thelivingword.org.au/grand-d ... ssion7.php
Gdzie w lekcji 7 mamy wyjaśnienie pierwszych słów z księgi Rodzaju, że to Chrystus jest Stwórcą wszechświata - w bardzo przystępny sposób w języku angielskim ; ja w wolnej chwili mogę prościej wyjaśnić zagadnienie / tłumaczenie.
W lekcji 8 mamy natomiast wyjaśnienie , że Tetragram JHWH to nikt inny jak tylko sam Chrystus.
http://www.thelivingword.org.au

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr sty 04, 2017 6:56 am

Chciałabym jeszcze napisać tak pokrótce o bardzo starej i pięknej piosence SHEMA , którą kiedyś śpiewali żydzi.
Teraz już nie śpiewa się tej piosenki takimi słowami bo tekst został zmieniony i jest to pozostałość tekstu którego pewnie za jakiś czas nie znajdziemy też w internecie , bo przecież Prawdę jaką jest jedynie Chrystus trzeba niestety usuwać :-( , dlatego też ja wydrukowalam sobie ten tekst ; obserwuję w necie jak wiele informacji lubi znikać.
http://www.hebrewsongs.com/?song=shema
Piosenka zaczyna się słowami :
Podniósł rękę by pożegnać ten ból w oczach matki, która zostawiła swojego małego chłopca z czterech ( i tu wyraźnie nie ma dokończenia tekstu i naturalnie chodzi o cztery litery czyli tetragram JHWH ) w cytadeli popielatego kamienia......
Hebrajczycy wyczekiwali niegdyś swojego jedynego ECHAD - liczebnik hebrajski oznaczający zupełnie jeden, jedyny, niepodzielny Boga - Mesjasza w którego większość nie uwierzyła.
Refleksje oczywiście pozostawiam Tobie czytelniku.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr sty 04, 2017 4:48 pm

Witam Was wszystkich!
Chcialabym dzisiaj napisać jak brzmi w języku hebrajskim 1:1 księgi Rodzaju i przetłumaczyć w dokładny sposób , ale na początek zajmę się słowem SYN - w nowożytnym "hebrajskim" to BEN , w języku arabskim IBN (i tak też twardo czytamy bez samogłosek w brzmieniu) , w języku syryjskim BAR (czytamy BAR bądź BA'ARA)
Piszę o tym ponieważ będzie to istotne w zrozumieniu dokładnego tłumaczenia i dodam też , że język hebrajski jest bardzo złożony i w wyrazach mamy też cząstki - inne słowa. Nie jest to język prosty jak np. inne języki gdzie wyraz tłumaczymy jako jeden wyraz /słowo.

BAR MITZVAH - co oznacza syn przykazania - obrzęd żydowski. Chłopcy którzy ukończyli 13 lat są pełnoletni wobec prawa żydowskiego. Oznacza to , że są odpowiedzialni przed Bogiem za swoje czyny , itd.
http://en.m.wikipedia.org/wiki/Bar _and_Bat_Mitzvah
Dzisiejsze - masoreckie piśmiennictwo nie są to orginalne teksty hebrajskie gdyż przeplata się tam też język aramejski i trochę arabskiego - ale i tak możemy wiele zrozumieć i wyczytać a piszę o tym ponieważ w jednym wersecie będziemy mieli słowo BEN w drugim BAR a jeszcze w innym IBN , tak samo i wiele inaczej napisanych słów oznaczających to samo bądź jako synonimy.
C.d.n. :-)

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr sty 04, 2017 4:54 pm

Nie wiem dlaczego w linku wyszło nie tak jak powinno - spróbuję jeszcze raz - ewentualnie można wpisać samemu w wyszukiwarkę BAR MITZVAH
http://en.m.wikipedia.org/wiki/Bar_and_Bat_Mitzvah

Wróć do „Istota Boga”