Tetragram JHWH

Ogólne pojęcie istoty Boga, właściwe zrozumienie w oparciu o Pismo Święte
Arcykapłan

Re: Tetragram JHWH

Postautor: Arcykapłan » pt mar 03, 2017 9:27 pm

Iskierka pisze:
Arcykapłan pisze:Co do poznania imienia Boga to dziwne że nie poznałem go w kościele ale dopiero po tym jak wziąłem Biblię do ręki ;)
.....

To nie wina kościoła ale ludzi, którzy nawet nie raczą czytać Biblii. Wierzący znają imię Boże Jahwe, niezależnie od tego w jakiej są denominacji, świadkowie Jehowy co najwyżej tylko to nagłośnili i z chlubą powoływali się na przekład Katolickiej Biblii Tysiąclecia.

Nie wina kościoła ? Rozumiem , że masz duże poczucie humoru ;)
Słyszałeś kiedykolwiek aby papież mówił o Jehowie ? Bo ja nie.
Duzo rozmawiam z katolikami - oni uważają, że Jehowa to wymysł ŚJ a nie że to jest Bóg , który objawia nam się na kartach Biblii.
„Jam jest Jehowa, twój Bóg ..." Wj 20,2, PNŚ

Arcykapłan

Postautor: Arcykapłan » pt mar 03, 2017 9:30 pm

bernard pisze:Arcykaplan
Podaj w którym przekładzie Biblii jest imię Boże zachowane wszędzie tam gdzie było zapisane .
Nie znam wszystkich przekładów. Wiem ze jest w Tysiąclatce I , II ; w Poznańskiej , Romaniuka ,jeżeli chodzi o katolickie przekłady.
Czyli potwierdzasz, że tetragram to zapis imienia Boga ?
Tak.
A jakież to uzasadnienie co do imienia Jehowy jest w Tysiąclatce ? Jestem bardzo ciekawy ..

Zajrzyj.

W I wydaniu BT nie ma imienia Boga.
Skoro wiesz, ze tetragram to imię Boga to dlaczego nie używasz go ?
Znam uzasadnienie co do używania imienia Boga Jahwe w II wydaniu BT, może napiszesz co napisano w tej kwestii w pozostałych wydaniach BT ?

Arcykapłan

Postautor: Arcykapłan » pt mar 03, 2017 9:34 pm

Ann78 pisze:
Arcykapłan pisze:Może niech Ann napisze sama czy jej najwyższym Bogiem jest Bóg, który ma na imię Jehowa.

Moim Bogiem jest Ten, który mówił o Sobie Jestem, który Jestem. Jego imię ukryte jest w tetragramie YHWH. Objawił się nam, ludziom w Osobie Swego Syna Jezusa Chrystysa. NIKT obecnie nie zna prawidłowej wymowy imienia YHWH, dlatego nie używam imienia Jehowa. Darzę Boga ogromnym szacunkiem, dlatego wielbię Go w Jego Synu Jezusie Chrystusie, który jest moim Panem i Zbawcą. Taka jest wola Ojca, którą ja przyjmuję z miłością. Nie chcę, żeby moja nieprawidłowa wymowa imienia YHWH, albo, co gorsza Jego nadużywanie, Bogu się nie spodobało.

Zastanawiałaś się co oznacza imię Jehowa lub Jahwe ? Otóż oznacza dokładnie to co napisałaś - Jestem który Jestem albo osobę, która powoduje, ze coś się staje ;)
Może teraz łatwiej będzie ci pojąć majestat tego imienia i dlaczego Jezus kazał je uświęcać !

A dokładną wymowę imienia Jezusa znasz ? Czy używasz takiej formy jaka jest powszechnie przyjęta ?

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pt mar 03, 2017 10:18 pm

Arcykapłan pisze:
Ann78 pisze:
Arcykapłan pisze:Może niech Ann napisze sama czy jej najwyższym Bogiem jest Bóg, który ma na imię Jehowa.

Moim Bogiem jest Ten, który mówił o Sobie Jestem, który Jestem. Jego imię ukryte jest w tetragramie YHWH. Objawił się nam, ludziom w Osobie Swego Syna Jezusa Chrystysa. NIKT obecnie nie zna prawidłowej wymowy imienia YHWH, dlatego nie używam imienia Jehowa. Darzę Boga ogromnym szacunkiem, dlatego wielbię Go w Jego Synu Jezusie Chrystusie, który jest moim Panem i Zbawcą. Taka jest wola Ojca, którą ja przyjmuję z miłością. Nie chcę, żeby moja nieprawidłowa wymowa imienia YHWH, albo, co gorsza Jego nadużywanie, Bogu się nie spodobało.

Zastanawiałaś się co oznacza imię Jehowa lub Jahwe ? Otóż oznacza dokładnie to co napisałaś - Jestem który Jestem albo osobę, która powoduje, ze coś się staje ;)
Może teraz łatwiej będzie ci pojąć majestat tego imienia i dlaczego Jezus kazał je uświęcać !

A dokładną wymowę imienia Jezusa znasz ? Czy używasz takiej formy jaka jest powszechnie przyjęta ?

Pozwolę wtrącić się w rozmowę.
Otóż w jezyku hebrajskim czasownik "być" לִהְיוֹת w czasie teraźniejszym nie występuje - tak więc tłumaczenie "jestem" jest niepoprawne i tak dla pierwszej osoby l.pój. czas przeszły to הָיִיתִי (hajiti) natomiast czas przyszły to użyty w Bibli zwrot אֶהְיֶה (ehje) - czyli w jezyku polskim "będę"!
To taka uwaga z hebraistyki :-)
P.S. Po polsku Jezus po hebrajsku JAHASZUA , skrócona forma JASZUA / JESZUA bądź JESZU - to nie imię w dosłownym tego słowa znaczeniu lecz znaczenie - ZBAWICIEL , tak jak Mesjasz to Pomazaniec a nie drugie imię bądź nazwisko.

Arcykapłan

Postautor: Arcykapłan » pt mar 03, 2017 10:23 pm

Agnieszka pisze:
Arcykapłan pisze:
Ann78 pisze:

Pozwolę wtrącić się w rozmowę.
Otóż w jezyku hebrajskim czasownik "być" לִהְיוֹת w czasie teraźniejszym nie występuje - tak więc tłumaczenie "jestem" jest niepoprawne i tak dla pierwszej osoby l.pój. czas przeszły to הָיִיתִי (hajiti) natomiast czas przyszły to użyty w Bibli zwrot אֶהְיֶה (ehje) - czyli w jezyku polskim "będę"!
To taka uwaga z hebraistyki :-)
P.S. Po polsku Jezus po hebrajsku JAHASZUA , skrócona forma JASZUA / JESZUA bądź JESZU - to nie imię w dosłownym tego słowa znaczeniu lecz znaczenie - ZBAWICIEL , tak jak Mesjasz to Pomazaniec a nie drugie imię bądź nazwisko.

Kobieto, odpuść może sobie z tym hebrajskim, ja nie znam hebrajskiego i póki co czytam Biblię po polsku a nie po niemiecku czy hebrajsku, twoim zdaniem polskie przekaldy Biblii sa jednym wielkim kłamstwem ? ;) Pisałem ci nawet za Wikipedią i powtórzę po raz kolejny co oznacza imię "Jezus" :
"W języku hebrajskim יְהוֹשֻׁעַ (Yehōšuaʿ ), gr. Ιησούς i znaczy – Jahwe jest zbawieniem."

Czy ty nawet z Wikipedią chcesz walczyć ? ;)

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pt mar 03, 2017 10:50 pm

"arcy....." - ja z wikipedia nie walczę , na Wikipedii mozesz nawet Ty pisać / każdy - więc dla mnie nie jest to 100 % wyznacznik! Jest to tzw. Wolna encyklopedia . Nie musisz znać hebrajskiego , skoro potrafisz wyszperac w necie informacje z Wikipedii , zachęcam do poszukania informacji jak np. odmienia się czasownik "byc" w jezyku hebrajskim - proste.
Polskie i inne przekłady językowe nie satysfakcjonują mnie - ponoć były tłumaczone z orginalnych języków , a tu okazuje się , że nawet podstawy zostały niepoprawnie przetłumaczone więc z mojej strony zaufanie do przekładów w innych językach jest nie wielkie . To tyle z mojej strony!
Ja absolutnie zgodzę się z Tobą że JHWH jest Zbawieniem - inaczej JAHASZUA ; czyli JHWH to JAHASZUA - ZBAWIENIE.
To tyle z mojej strony!

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pt mar 03, 2017 11:23 pm

http://biblehub.com/hebrew/3444.htm
Dla przykładu Psalm 119 : 155 który w jezyku polskim brzmi : Zbawienie dalekie jest od bezbożnikow , bo nie szukają ustaw Twoich i tu w jezyku hebrajskim jest użyte słowo יְשׁוּעָה - JASZUAH , po polsku Jezus - Zbawienie / Zbawiciel / Odkupiciel.
http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/ind ... 19-155.htm
P.S. "arcy......" zamiast wściekac się na mnie (ale ja i tak nie gniewem się :-) ) , może warto zajrzeć do Biblii zamiast do Wikipedii.
Dobranoc.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob mar 04, 2017 12:59 am

Z mojej strony takim uwieńczeniem będzie fragment z księgi Wyjscia 14 : 13
http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-2-14-13.htm
Na to rzekł Mojżesz do ludu : Nie bójcie się , wytrwajcie a zobaczycie pomoc (inne przekłady zbawienie - oznacza to samo - synonim) i w tym miejscu mamy słowo יְשׁוּעַת (kolejne słowo to Pan i tu został użyty tetragram) יְהוָה
Czyli Jezus Pan , Jezus JHWH
http://biblehub.com/interlinear/exodus/14-13.htm

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob mar 04, 2017 9:17 am

http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-2-15.htm
Wyjscia 15 : 2 : Pan jest mocą i pieśnią moją i stał się Zbawieniem לִישׁוּעָה (Jezusem) moim . On Bogiem moim przeto Go uwielbiam ; On Bogiem ojca mojego przeto Go wysławiam.
Kogo wysłałam? Mojego Zbawiciela .
לי - mi , mnie
יְשׁוּעָה - JASZUAH
Czyli Mój Zbawiciel / Mój Jezus

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw kwie 13, 2017 7:51 pm

Wróć do „Istota Boga”