Manipulacja

W tym miejscu można opisywać wszelkiego rodzaju spostrzeżenia związane z byciem Świadkiem Jehowy
Iskierka

Manipulacja

Postautor: Iskierka » sob sty 28, 2017 1:37 pm

Manipulacja

Gdybyśmy komuś powiedzieli, że jest manipulowany, że to co robi, lub to jak myśli, nie jest jego działaniem ale, że to wpływ osoby drugiej czy trzeciej, reakcja manipulowanego mogłaby niejednego z nas zaskoczyć. Bo któż z nas chciałby być odbierany jako osoba, która nie potrafi samodzielnie myśleć czy cokolwiek robić?

Dlaczego manipulacja może być dla nas zagrożeniem i czym w ogóle ona jest?
Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju podstęp, fortel, działanie z ukrycia. Jest to niezauważalne sterowanie drugim człowiekiem. Jest to sztuka, która wywołuje złudzenie rzeczywistości i daje nam przeświadczenie, że nasze życiowe decyzje to nasze decyzje, po czym okazuje się, że byliśmy lub nadal jesteśmy tylko narzędziem w czyimś ręku. Zaniedbujemy własne dobro na rzecz realizacji czyjegoś celu.

Dlaczego jest ona zagrożeniem?
Ponieważ takie metody widzimy szczególnie w sektach religijnych. Sekty boją się prawdy, boją się konfrontacji z innymi, są zamknięte, lansują własną ideologię. Tworzy się systemy myślowe zamiast poznania. Widoczne to jest w danej grupie ludzi zmanipulowanych. Z obserwacji można zauważyć, że członkowie tych grup jednakowo wypowiadają pewne myśli czy „prawdy” tzw. charakterystycznym slangiem.
Na przykład w organizacji Świadków Jehowy wypowiedzi typu: „jestem w prawdzie”, „poznałem/am prawdę”, jednoznacznie jest to odczytywane jako: „jestem Świadkiem Jehowy”.

Miałam jakiś czas temu taką sytuację, gdy pewna siostra ze zboru świadków zadzwoniła do mnie, a że od lat nie byłyśmy w jednym zborze, więc nie znała aktualnej mojej sytuacji. W pewnym momencie pyta: ”Basiu czy Ty jesteś w prawdzie? Tak, odpowiedziałam, bo prawda jest w Chrystusie, a ja się Jego nie wyrzekłam. Zapadła cisza. Po czym ponownie zapytała – ale pytam, czy Ty nadal jesteś Świadkiem Jehowy?”.
Przy innej okazji druga siostra ze zboru świadków powiedziała do mnie - „mówisz do mnie innym językiem, całkowicie mi nie zrozumiałym, jesteś odstępcą”. Zauważcie Drodzy jak ustny przekaz może wiele powiedzieć.

Czy to nie dziwne? Jak bardzo duży wpływ ma to, gdzie się znajdujemy, z kim się spotykamy, co czytamy itp. Ci, co nas dawniej znali, rozmawiając z nami odbierają inną rzeczywistość. Zapala się „czerwona lampka” – coś jest nie tak. Nie możemy jednak mylić jedności z ujednoliceniem.

Zauważmy, że członkowie pewnych zamkniętych grup, sekt, mówią tak samo, zachowują się tak samo, nawet ubierają się tak samo.
U Świadków Jehowy daje się zauważyć na zebraniach, że Panowie muszą obowiązkowo założyć koszulę, krawat, marynarkę lub garnitur. Mężczyzna, który nie ma krawatu nie może publicznie się modlić, nie jest też dobrze widziana broda. Kobiety tylko w sukienkach albo spódnicach o odpowiedniej długości, nie może być tzw. spodnium, typowy kobiecy strój.

Czy to nie jest manipulacja i zniewolenie? Brak jest indywidualności. Stwarza się jednakowy wizerunek ludzkiej organizacji, ślepe podporządkowanie i posłuszeństwo.

Czy taki jest duch Nowego Testamentu? Apostoł Paweł w Liście do Filipian 3: 15,16 napisał: „Ilu nas tedy jest doskonałych, wszyscy tak myślmy, a jeśli o czymś inaczej myślicie i to wam Bóg objawi. Tylko trwajmy w tym, co już osiągnęliśmy”.

Czy jesteś zmanipulowany? Na to pytanie odpowiedzmy sobie sami.

Ilyad

Re: Manipulacja

Postautor: Ilyad » sob sty 28, 2017 1:53 pm

Trafne spostrzeżenie. Psychomanipulacja w różnym stopniu zaawansowania cechuje wszystkie grupy społeczne gdzie panuje Totalitaryzm. Wiesz czym różni się prawdziwy SJ od prawdziwego Anty SJ ?

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » sob sty 28, 2017 2:50 pm

Iskierka pisze:Czy to nie jest manipulacja i zniewolenie? Brak jest indywidualności. Stwarza się jednakowy wizerunek ludzkiej organizacji, ślepe podporządkowanie i posłuszeństwo.

Czy taki jest duch Nowego Testamentu? Apostoł Paweł w Liście do Filipian 3: 15,16 napisał: „Ilu nas tedy jest doskonałych, wszyscy tak myślmy, a jeśli o czymś inaczej myślicie i to wam Bóg objawi. Tylko trwajmy w tym, co już osiągnęliśmy”.

Czy jesteś zmanipulowany? Na to pytanie odpowiedzmy sobie sami.

Manipulacją bywa postawa oczekiwania,że ktoś MUSI zacząć wierzyć tak jak JA wierzę,MUSI uwierzyć ,że jest w błędzie bo JA tak to widzę,powinien przyłączyć się do społeczności ,którą JA WYBRAŁEM... bo ona zbawia...
Wg MNIE (myśli taka osoba) JA chodzę z Bogiem, i z Jezusem... a Ty jesteś wciąż w Babilonie z którego winieneś wyjść...
Z przykrością stwierdzam,że jest wiele osób tzw. nawróconych które w podobny sposób postrzegają inaczej wierzących,odbierając im wolność wyboru WIERZEŃ WG. WŁASNEGO SUMIENIA i Biblii
Jest to po prostu to jawną zachętą do grzechu by działać w niezgodzie z własnym przekonaniem.
Takie naciski Biblia wyraznie potępia...( naciski by jeść w sensie duchowym) pokarm (nauki) niezgodne z czyimś sumieniem

Jeden wierzy, że może jeść wszystko, słaby zaś jarzynę jada.
14:3
Niechże ten, kto je, nie pogardza tym, który nie je, a kto nie je, niech nie osądza tego, który je; albowiem Bóg go przyjął.
14:4
Kimże ty jesteś, że osądzasz cudzego sługę? Czy stoi, czy pada, do pana swego należy; ostoi się jednak, bo Pan ma moc podtrzymać go.
14:5
Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo; niechaj każdy pozostanie przy swoim zdaniu.
14:6
Kto przestrzega dnia, dla Pana przestrzega; kto je, dla Pana je, dziękuje bowiem Bogu; a kto nie je, dla Pana nie je, i dziękuje Bogu.
14:7
Albowiem nikt z nas dla siebie nie żyje i nikt dla siebie nie umiera;
14:8
Bo jeśli żyjemy, dla Pana żyjemy; jeśli umieramy, dla Pana umieramy; przeto czy żyjemy, czy umieramy, Pańscy jesteśmy.
14:9
Na to bowiem Chrystus umarł i ożył, aby i nad umarłymi i nad żywymi panować.
14:10
Ty zaś czemu osądzasz swego brata? Albo i ty, czemu pogardzasz swoim bratem? Wszak wszyscy staniemy przed sądem Bożym.
14:11
Bo napisano: Jakom żyw, mówi Pan, ugnie się przede mną wszelkie kolano i wszelki język wyznawać będzie Boga.
14:12
Tak więc każdy z nas za samego siebie zda sprawę Bogu.
14:13
Przeto nie osądzajmy już jedni drugich, ale raczej baczcie, aby nie dawać bratu powodu do upadku lub zgorszenia.
14:14
Wiem i jestem przekonany w Panu Jezusie, że nie ma niczego, co by samo w sobie było nieczyste; nieczyste jest jedynie dla tego, kto je za nieczyste uważa.
14:15
Jeżeli zaś z powodu pokarmu trapi się twój brat, to już nie postępujesz zgodnie z miłością; nie zatracaj przez swój pokarm tego, za którego Chrystus umarł.
14:16
Niechże tedy to, co jest dobrem waszym, nie będzie powodem do bluźnierstwa.
14:17
Albowiem Królestwo Boże, to nie pokarm i napój, lecz sprawiedliwość i pokój, i radość w Duchu Świętym.
14:18
Bo kto w tym służy Chrystusowi, miły jest Bogu i przyjemny ludziom.
14:19
Dążmy więc do tego, co służy ku pokojowi i ku wzajemnemu zbudowaniu.
14:20
Dla pokarmu nie niszcz dzieła Bożego. Wszystko wprawdzie jest czyste, ale staje się złem dla człowieka, który przez jedzenie daje zgorszenie.
14:21
Dobrze jest nie jeść mięsa i nie pić wina ani nic takiego, co by twego brata przyprawiło o upadek.
14:22
Przekonanie, jakie masz, zachowaj dla siebie przed Bogiem. Szczęśliwy ten, kto nie osądza samego siebie za to, co uważa za dobre.
14:23
Lecz ten, kto ma wątpliwości, gdy je, jest potępiony, bo nie postępuje zgodnie z przekonaniem;
} wszystko zaś, co nie wypływa z przekonania, jest grzechem. Rzymian 14 rodział...

KTOŚ KTO INGERUJE W CZYJEŚ SUMIENIE SAM BYWA CZĘSTO ZMANIPULOWANY.
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob sty 28, 2017 3:28 pm

Iskierko , kiedy przeczytałam Twoją bardzo budująca dla mnie wypowiedź , nie mogłam powstrzymać się od komentarza .
Uważam , że w mistrzowski sposób odpowiedziałaś tej siostrze ze zboru , że jesteś w prawdzie , bo prawda jest w Chrystusie , ja jeszcze dodam , że tylko Chrystus jest droga , PRAWDĄ i życiem - Ewangelia Jana 14 : 6.
Odnośnie ubioru , to jest takie mądre powiedzenie - "Nie oceniaj książki po okładce" - okładka może być stara , poszarpana, zniszczona ale treść książki może być bardzo wartościowa ; tak samo też może być z ludźmi którzy nie koniecznie dobrze ubrani oznaczaja - wzbudzający zaufanie (tak zwykle bywa w marketingu , że klienci patrzą / zwracają uwagę na wygląd - wiem coś o tym :-) )
Swoją wypowiedź zakończę cytatem : "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu".
Antoine de Saint Exupery.
Moje refleksje - gdy patrzymy sercem , możemy dostrzec w drugiej osobie nie to co powierzchowne - na co patrzymy oczami lecz dostrzegamy to co kryje się w głębi duszy człowieka - charakter , wewnętrzna osobowość.
Patrząc sercem to zjednywac sobie tych prawdziwych przyjaciół , być wrażliwym na krzywdę drugiego człowieka , pomagać innym.
P.S. A ile to razy słyszałam od ludzi będących śJ, że to nie szata zdobi człowieka.
Pozdrawiam serdecznie :-)

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob sty 28, 2017 3:46 pm

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob sty 28, 2017 4:05 pm

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Manipul ... sychologia)
https:pl.m.wikipedia.org/wiki/Manipulacja(psychologia)
Krótkim zdaniem , jest to forma wywierania wpływu na osobę lub grupę w taki sposób, by nieświadomie i z własnej woli realizowała cele manipulatora.
Czy działanie wbrew własnej woli lecz pod przymusem jest manipulacja? Nie odpowiem jednoznacznie ponieważ tu nawet w psychologii zdania są podzielone.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob sty 28, 2017 4:32 pm

Morwo , z Tobą również zgodzę się , że jak napisałaś : "Manipulacją bywa postawa oczekiwania , że ktoś MUSI zacząć wierzyć jak JA wierzę , MUSI uwierzyć , że jest w błędzie bo JA tak to widzę , powinien przyłączyć się do społeczności , którą JA WYBRAŁEM.... bo ona zbawia.......". Słuszna uwaga.
Jest to moim zdaniem takie za wszelką cenę wywieranie presji na innych , że to te moje "ja" ma rację i koniec kropka.
Twój wpis jest również dla mnie taką refleksją i końcówka Twojej wypowiedzi : "KTOŚ KTO INGERUJE W CZYJEŚ SUMIENIE SAM BYWA CZĘSTO ZMANIPULOWANY jest wg. mnie mądrym / rozsądnym spojrzeniem.
Dziękuję Ci Morwo za ten również bardzo trafny komentarz.

Ilyad

Postautor: Ilyad » sob sty 28, 2017 4:58 pm

Manipulacją bywa postawa oczekiwania,że ktoś MUSI zacząć wierzyć tak jak JA wierzę,MUSI uwierzyć ,że jest w błędzie bo JA tak to widzę,powinien przyłączyć się do społeczności ,którą JA WYBRAŁEM... bo ona zbawia...

Spotkałaś się z czymś takim w jakimś zborze Chrześcijan Ewangelicznych ?

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » sob sty 28, 2017 5:33 pm

Ilyad pisze:

Dla mnie określenie chrześcijanie ewangeliczni jest nie do końca jasne... Jakie społeczności się do nich zaliczają? Jakie zbory i kościoły?
Ostatnio zostaliśmy własnie w taki sposób potraktowani,ale nie wiemy czy osobę tę można zaliczyć do chrześcijan wierzących ewangelicznie...
Przykre to,bo nigdy byśmy jej nie podejrzewali o takie osądzanie...
Nie było symptomów, iż nie szanuje naszych poglądów,była przyjazna, szczera...
Tym bardziej dlatego... razem z mężem.... jesteśmy bardzo rozczarowani.
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob sty 28, 2017 6:01 pm

Ilyad pisze:

Witam Cię Ilyad.
Nie dawno napisałeś do mnie słowa z którymi absolutnie nie zgodzę się i uważam je za niebiblijne i umniejszsjace chwały jedynemu naszmu ZBAWICIELOWI - Chrystusowi ; cytuję : "Chrześcijaństwo od początku było ruchem misyjnym by ZBAWIAC (tzn. RATOWAĆ) grzeszników przed Bożym gniewem , o którym Chrześcijanie czytali w Pismach".
Nie będę nazywać Twojej wypowiedzi manipulacją , lecz poczułam się jak pies z kulawą nogą któremu potrzebni są koniecznie inni ludzie - społeczność...... - przewodnicy którzy mogą być np. większymi grzesznikami niż ja , Ty i sami potrzebować opieki.
Moim jedynym przewodnikiem jest Chrystus i tylko On zna moje serce , tak samo serca wszystkich ludzi.
Owszem wspierać się można wszędzie - wśród ludzi o różnych poglądach , spojrzeniu np. na kwestie doktrynalne , bo to nie w doktrynach jest zbawienie , nie w ludziach , nie w określonych społecznościach chrześcijańskich czy niechrześcijańskich , tylko i wyłącznie w CHRYSTUSIE Zbawienie jest od złego.
Chrystus dał nam nowe przykazanie abyśmy się wzajemnie milowali.
Stosując się już do złotej reguły postępowania , bo chyba każdy z nas chciałby być dobrze i z szacunkiem traktowany jesteśmy zbawieni od zła od nieczynienia nikomu tego co nam jest niemiłe :-)
Ja również złapałam się na tym , że przez takie zaciekle dyskusje w sprawach doktrynalnych mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku - próżnic ludzi - a czy to czy wierzymy w raj na ziemi czy niebo jest istotą ? Czy istotą jest wzajemne miłosierdzie?

Wróć do „Życie Świadka Jehowy”