C.T.Russell i masoneria?

Informacje i spostrzeżenia o innych wyznaniach związanych z założycielem "Towarzystwa Strażnica" np. "Epifania", "Badacze Pisma Świętego", "Świt"
Awatar użytkownika
Datsun

Re: C.T.Russell i masoneria?

Postautor: Datsun » ndz lip 03, 2016 2:05 pm

Piramida masońska na masońskim cmentarzu w Pittsburghu obok grobu CT.Russella.
Jeśli ktoś wciąż ma wątpliwości to zdjęcie poniżej w przybliżeniu. Ten napis chyba jest dość łatwy do rozczytania dla każdego kto miał styczność ze świadkami Jehowy lub Badaczami Pisma Świętego.
Załączniki
napis na piramidzie obok grobu C.T.Russella.jpg
napis na piramidzie obok grobu C.T.Russella.jpg (60.47 KiB) Przejrzano 1530 razy

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » ndz lip 03, 2016 4:55 pm

W serii Wykładów Pisma Św. Russell napisał:

Pytanie: „Czy jest właściwym (dla Nowego Stworzenia) bycie członkami (różnych zakonów) i towarzystw?

Odpowiadamy, że chociaż kościelne organizacje są czysto religijne, a związki robotnicze i towarzystwa dobroczynne są na ogół czysto świeckie, to jednak istnieją jeszcze pewne organizacje, które łączą w sobie i religijne i świeckie cechy. Zgodnie z naszym wyrozumieniem, na przykład Wolni Masoni, Odd Fellows, Rycerze Pythii, itd., uprawiają u siebie pewne obrzędy i ceremonie religijne… Napominamy Nowe Stworzenie, aby nie miało nic do czynienia z tymi pół-religijnymi organizacjami, towarzystwami, klubami, zakonami, kościołami, itd., lecz aby: “Wyszli z pośrodku ich i odłączyli się, a nieczystego się nie dotykali” (2 Kor. 6:17). ...

Wcześniej wyraził on swoją dezaprobatę wobec takich sekretnych, pół-religijnych towarzystw:

„Na ile jesteśmy w stanie ocenić, istnieje pewna ilość (symulowanego) czczenia i pantomimy związanej z obrzędami tego zakonu (Wolnych Masonów) i pewnych innych, których członkowie nie rozumieją, a które w wielu przypadkach służą zaspokajaniu pragnień naturalnego umysłu do oddawania czci, a w ten sposób powstrzymują przed dążeniem do czczenia Boga w duchu i prawdzie – przez Chrystusa, jedynego wyznaczonego Pośrednika i Wielkiego Mistrza.

W takim stopniu, w jakim takowe towarzystwa spędzają cenny czas na głupich, bezsensownych obrzędach i ceremoniach, i zastępowaniu … słowami i symbolami nie mającymi żadnego znaczenia dla nich, (prawdziwe) czczenie … w takim stopniu, towarzystwa te stanowią poważne zło…

Gdziekolwiek przysięgi tajemnicy są wymagane, będzie bezpieczniej dla ludu Bożego nie dotykać, nie próbować, nie zajmować się nimi … Św. Jakub przestrzega przed wszystkimi wiążącymi przysięgami, które są wymagane w Sekretnych Towarzystwach …” (Jak. 5:12).(koniec cytatu)
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » ndz lip 03, 2016 5:05 pm

PORÓWNANIE PRZEKONAŃ

Religijne aspekty Masonów. ...
Ich podstawą jest cel stworzenia uniwersalnego systemu przekonań, reprezentującego szczytne ideały charytatywności, równości i moralności. Jednakże, są pewne ważne różnice pomiędzy religijnymi elementami Masonów a przekonaniami konserwatywnego chrześcijaństwa. Pomocne spojrzenie można znaleźć w Encyklopedii Chrześcijaństwa i można je podsumować następująco:

(a) Wolni Masoni marginalizują rolę Jezusa Chrystusa. Oświecenie poprzez nauki Masonów i towarzyszące temu dobre uczynki są jedynymi warunkami wstępnymi „do wstąpienia do wspaniałego mieszkania w górze”, bez konieczności uznawania Chrystusa jako swojego Pana i Zbawiciela.

(b) Wolni Masoni przedstawiają „wspólnego boga”, który nie jest ograniczony do definicji żydowsko-chrześcijańskiej jako wyjątkowa Istota Najwyższa znajdująca się ponad wszystkimi. Raczej, ich „wieczny, prawdziwy Bóg” może zawierać elementy przekonań pochodzących z starożytnej Asyrii, Egiptu, Indii i innych niebiblijnych źródeł.

(c) Wolni Masoni nie przyznają Biblii głównego miejsca w ich systemie poglądów, nawet pomimo tego, że Księga ta może być na wystawie podczas spotkań. (W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, kopia Świętego Prawa (którym może być Biblia, Koran, Vedas lub jakakolwiek inna święta, religijna księga) musi być otwarta podczas nabożeństw). Zatem, nawet jeśli Biblia jest używana, jest traktowana jako jedna z świętych ksiąg światowych religii i po prostu jako część „Boskiego (całego) objawienia”.

(d) Kandydat do inicjacji na Masona jest przedstawiany jako będący „w stanie ciemności”, a który dostąpi oświecenia przez objawienia wiedzy, których nie otrzyma nigdzie indziej.

We wszystkich tych kwestiach, badacze, będący w zgodzie z innymi konserwatywnymi chrześcijanami, wyraźnie różnią się od Masonów. Według tego samego porządku jak wyżej, badacze nauczają, że:

(a) Okupowa ofiara Jezusa jest centralną częścią Boskiego Planu dla zbawienia całej ludzkiej rasy, jako, że Biblia wyraźnie stwierdza, że: „nie ma żadnego innego imienia (poza Jezusem) pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni” (Dz.Ap. 4:12).

(b) „Wspólny bóg” zawierający elementy z różnych pogańskich religii jest pojęciem obcym Biblii, która uczy, że jeden wieczny Bóg objawił Samego siebie w spisanym Słowie, Biblii, a nie w mieszance innych filozofii czy przekonań (Izaj. 8:20).

(c) Biblia musi być odróżniona od wszystkich innych ksiąg; tylko ona jest świętym, natchnionym Słowem Boga i pełni wyjątkową rolę jako źródło wszelkiej religijnej Prawdy (2 Tym. 3:1,16).

(d) Duchowe oświecenie jest osiągane dzięki osobistemu związkowi z Bogiem poprzez działanie Ducha Świętego i studiowanie Biblii. Nie jest to uzależnione od żadnej ludzkiej organizacji czy też osiągnięć sekretnych ceremonii i wiążących przysiąg. Tylko poprzez wiarę w Chrystusa i pełne poświęcenie Niebiańskiemu Ojcu można być przyjętym do rodziny Bożej. Zrozumienie głębokich rzeczy Bożych, wcześniej zakrytych otwiera się przed wszystkimi, podążającymi Jego drogą (1 Kor. 2:9,10; Kol. 1:26,27).

Chociaż powyższe porównanie pokazuje znaczne różnice pomiędzy Studentami Biblii a Wolnymi Masonami, jest jeszcze kolejny punkt, o którym należy wspomnieć. W wysiłku utworzenia braterskości między ludźmi różnych przekonań, Masoni wymagają od swoich kandydatów by potwierdzili dwa religijne założenia:

(1) Wiarę w Najwyższą Istotę

(2) Wiarę w nieśmiertelność duszy.
RUSSELL odrzucił wiarę w duszę nieśmiertelną

Ten drugi punkt jeszcze bardziej odróżnia ich od Studentów Biblii, jako że wierzą oni, iż wiara w przyszłe życie jest oparta na zmartwychwstaniu zmarłych, a nie posiadaniu nieśmiertelnej duszy.

W świetle tej analizy, można zauważyć jak dalece naciągnięte jest oskarżenie, że RUSSELL I BADACZE BIBLII są powiązani z Masonami w swoich religijnych przekonaniach i praktykach. Przepaść między tymi dwiema grupami jest zbyt duża, by pozwalać na takie ich charakteryzowanie.

Natan

Postautor: Natan » pn lip 04, 2016 7:36 am

Przyznaję, że to kontrowersyjny temat i budzi bardzo negatywne emocje u zwolenników lub sympatyków osoby i dzieła C. T. Russella.

Tutaj znajduje się mój przekład dość wyważonego artykułu pt. "Czy Charles T. Russell był masonem", autorstwa Lorri MacGregor, poświęconego temu zagadnieniu:

http://www.tiqva.pl/bezdroa-bdu/162-czy-ctrussell-by-masonem-

Uwaga: Wprowadzenie do tego artykułu (Wstęp) jest autorstwa Dariusza Parfienowicza, byłego pokoleniowego Badacza Pisma Świętego. Ważne, żebyście odróżnili myśli Dariusza od myśli Lorri.

Cenny jest link zamieszczony tam pod koniec tego materiału, do przemówienia Russella pt. "Świątynia Boża", opisującego chrześcijaństwo w kategoriach masońskich:

http://straz.zbps.org/rok-2010/nr-22010/123-witynia-boa.html

Sami oceńcie, jak na to spojrzeć.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » pn lip 04, 2016 8:36 am

Dziękuję Morwo i Natanie za wypowiedź.
Odnośnie Darka Parfienowicza to osobiście ręczę za jego wiarygodność, bo znam go od bardzo dawna. Jego rodzina była Badaczami Pisma Świętego od kilku pokoleń. Będąc jeszcze w tej religii nawrócił się w wieku ponad 30 lat i narodził na nowo, podobnie jego żona. Zaraz potem odszedł od Badaczy, podobnie jak było że mną, moim bratem oraz kilkorgiem innych osób...

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » pn lip 04, 2016 12:24 pm

Natan pisze:Przyznaję, że to kontrowersyjny temat i budzi bardzo negatywne emocje u zwolenników lub sympatyków osoby i dzieła C. T. Russella.

Tutaj znajduje się mój przekład dość wyważonego artykułu pt. "Czy Charles T. Russell był masonem", autorstwa Lorri MacGregor, poświęconego temu zagadnieniu:

http://www.tiqva.pl/bezdroa-bdu/162-czy-ctrussell-by-masonem-

Uwaga: Wprowadzenie do tego artykułu (Wstęp) jest autorstwa Dariusza Parfienowicza, byłego pokoleniowego Badacza Pisma Świętego. Ważne, żebyście odróżnili myśli Dariusza od myśli Lorri.

Cenny jest link zamieszczony tam pod koniec tego materiału, do przemówienia Russella pt. "Świątynia Boża", opisującego chrześcijaństwo w kategoriach masońskich:

http://straz.zbps.org/rok-2010/nr-22010/123-witynia-boa.html

Sami oceńcie, jak na to spojrzeć.

Dziękuję Natanie za te linki...
Nareszcie jakiś wyważony i obiektywny pogląd w tym temacie....
Pozdrawiam....

Ilyad

Postautor: Ilyad » pn lip 04, 2016 2:42 pm

Morwo. Prawie nie wierzę że to Ty napisałaś :o . Autorka przecież na Russelu nie zostawiła suchej nitki, poza tym że napisała że raczej nie był Masonem.

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » pn lip 04, 2016 4:38 pm

Ilyad pisze:Morwo. Prawie nie wierzę że to Ty napisałaś :o . Autorka przecież na Russelu nie zostawiła suchej nitki, poza tym że napisała że raczej nie był Masonem.

Chodziło mi o temat wiodący... bo tego dotyczy ten wątek,prawda?
....że RACZEJ nie był masonem...co do czego bardzo się upieraliście...ŻE NA PEWNO BYŁ....
Do pozostałych rewelacji nie odnosiłam się...

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » pn lip 04, 2016 6:47 pm

morwa pisze:
Ilyad pisze:Morwo. Prawie nie wierzę że to Ty napisałaś :o . Autorka przecież na Russelu nie zostawiła suchej nitki, poza tym że napisała że raczej nie był Masonem.

....że RACZEJ nie był masonem...co do czego bardzo się upieraliście...ŻE NA PEWNO BYŁ....

To, że ktoś powiedział, że Russell nie był masonem jeszcze nie oznacza, że miał rację.

Kilka ciekawych wypowiedzi samego pastora Russella:

Specjalne sprawozdanie ze zgromadzenia międzynarodowego Badaczy Pisma Świętego w 1913 roku. Na stronach 120-127, pod nagłówkiem „Świątynia Boża” zamieszczono dosłownie treść wykładu pastora Russella.

"„Jestem bardzo zadowolony, że mam tę szczególną sposobność, by powiedzieć słowo na temat spraw, w których zgadzamy się z naszymi masońskimi przyjaciółmi, ponieważ przemawiamy w budynku poświęconym masonerii i my również jesteśmy masonami. Jestem wolnym masonem. Jestem wolnym i uznanym masonem, jeśli mogę to rozwinąć, ponieważ nasi masońscy przyjaciele lubią nam mówić właśnie to, że są wolnymi i uznanymi masonami. W takim stylu to wyrażają. Obecnie jestem wolnym i uznanym masonem. Ufam, że wszyscy nimi jesteśmy. Lecz nie według stylu naszych masońskich braci. Nie spieramy się z nimi. Nie zamierzam powiedzieć słowa przeciwko masonom, i doceniam to, że są takie cenne prawdy, które po części wyznajemy wspólnie z naszymi masońskimi przyjaciółmi. Czasami z nimi rozmawiałem, a oni mówili: Skąd ty to wszystko wiesz? Myśleliśmy, że nikt nie poznał tych spraw, oprócz tych, którzy mieli dostęp do naszej najwyższej logiki”.

„Powiedziałem, że jestem w porozumieniu z Wielkim Budowniczym, samym Panem, i posiadam tajemne wiadomości dzięki Duchowi Świętemu i kierownictwu odnośnie tego, co mówi Biblia, która zawiera wszelką prawdę, jak wierzę, na każdy temat. Zatem jeśli mówimy naszym masońskim przyjaciołom o Świątyni i jej znaczeniu i o byciu dobrymi masonami, i o Wielkiej Piramidzie, której emblematem się właśnie posługują, i o tym, co Wielka Piramida oznacza, wówczas nasi masońscy przyjaciele są zdumieni… Moi drodzy przyjaciele, zamierzamy mówić o wolnej i uznanej masonerii – biblijnej masonerii”.

„Tak więc ty i ja jesteśmy niższymi masonami czekającymi na powrót naszego Wielkiego Masona, który oddał swoje życie w tym celu i w związku z sekretną budową Świątyni, Kościoła”.

Pana Jezusa nazywał nawet "Wielkim Masonem"

Morwo, czy Ty się pod tym podpisujesz? :shock:

Na uwagę zasługują też słowa Russella o tym, że jest w porozumieniu z "Wielkim budowniczym" i posiada dzięki objawieniom Ducha Świętego "tajemne wiadomości"... :?

Ilyad

Postautor: Ilyad » pn lip 04, 2016 7:25 pm

morwa pisze:

Opinia tej kobiety nie jest dla mnie autorytatywna. Ciekawi mnie co myślisz o krzyżu w koronie i o znaku boga Ra na Tomach - czy nie są to symbole masońskie ?

Wróć do „Wyznania i ruchy związane z C.T.Russellem”