C.T.Russell i masoneria?

Informacje i spostrzeżenia o innych wyznaniach związanych z założycielem "Towarzystwa Strażnica" np. "Epifania", "Badacze Pisma Świętego", "Świt"
Awatar użytkownika
Datsun

Re: C.T.Russell i masoneria?

Postautor: Datsun » śr lip 06, 2016 9:02 am

morwa pisze:wiem że Russell nim nie był w sensie aktywnego członkostwa

Skąd wiesz, że nie był? Nigdy o sobie przecież nie powiedział, że nie jest członkiem loży masońskiej.

morwa pisze:Nie potrafisz albo nie chcesz zrozumieć co miał na mysli mówiąc jestem 'masonem i wy jesteście masonami'...
Nie potrafisz obiektywnie ocenić jego wypowiedzi...

Morwo, powtarzasz to ciągle w kółko...
Ten cytat podałem pisząc, że on się tak nazywał, a nie że deklarował że nim jest. Nazywał masonem również Pana Jezusa w tym samym kontekście. Jezus chyba też w takim razie musiałby być zapisany do masonów. Sam fakt nazywania tak naszego Pana Ciebie nie niepokoi...? :shock:

morwa pisze:Poza tym ja nie wzbraniam się nazwać przyjaciółmi również braci katolików czy zielonoświatkowców...chociaż z nimi mi nie po drodze,bo
doktrynalnie jestem od nich daleko

Morwo, nazywanie innych chrześcijan swoimi przyjaciółmi jest przecież jak najbardziej oczywiste.
Nazywanie jednak swoimi przyjaciółmi okultystów i czcicieli szatana stawia człowieka automatycznie po ich stronie zgodnie z tym co uczy Pismo:
Jak. 4:4
4. Wiarołomni, czy nie wiecie, że przyjaźń ze światem, to wrogość wobec Boga? Jeśli więc kto chce być przyjacielem świata, staje się nieprzyjacielem Boga.
(BW)
2 Kor. 6:14-17
14. Nie chodźcie w obcym jarzmie z niewiernymi; bo co ma wspólnego sprawiedliwość z nieprawością albo jakaż społeczność między światłością a ciemnością?
15. Albo jaka zgoda między Chrystusem a Belialem, albo co za dział ma wierzący z niewierzącym?
16. Jakiż układ między świątynią Bożą a bałwanami? Myśmy bowiem świątynią Boga żywego, jak powiedział Bóg: Zamieszkam w nich i będę się przechadzał pośród nich, I będę Bogiem ich, a oni będą ludem moim.
17. Dlatego wyjdźcie spośród nich i odłączcie się, mówi Pan, I nieczystego się nie dotykajcie; A Ja przyjmę was
(BW)

Morwo, proszę zastanów się nad powyższymi tekstami i wyobraź sobie taką sytuację. Załóżmy, że obecnie jakiś znany i szanowany kaznodzieja zacząłby przemycać do swoich opracowań różne symbole masońskie, wynajmowałby sale do nauczania od masonów, nazywałby siebie przyjacielem masonów zachęcając do tego jednocześnie innych i wprost Pana Jezusa nazywałby masonem. Nie muszę chyba pisać co byłoby dalej i jak byłby postrzegany przez wierzących uczniów Jezusa. Nie trafia to wciąż do Ciebie?

Sto lat temu ludzie nie mieli dostępu do informacji jak my teraz i jak ktoś nic nie wiedział o masonach to mógł zwyczajnie "łykać" wszystko co mu podawano na talerzu. W taki sposób małymi kroczkami przyzwyczajano do masonów całe rzesze chrześcijan i do dziś widać jak skutecznie to robiono.

morwa pisze:Dla mnie również nie jest,więc uważam,że skoro nie ma jednoznacznych 100 % dowodów na to, lepiej jest milczeć ,czekąjac na Pana'...

Pismo uczy wyraźnie:
1 Tes. 5:21-22
21. Wszystkiego doświadczajcie, co dobre, tego się trzymajcie.
22. Od wszelkiego rodzaju zła z dala się trzymajcie.
(BW)

Mamy więc sprawdzać co jest dobre a co złe. Jeśli więc jakiś nauczyciel przemyca do kościoła masońskie atrybuty i próbuje przedstawiać masonów jako dobrych, pracowitych ludzi, przyjaciół chrześcijan to chrześcijanin powinien niezwłocznie poczynić odpowiednie kroki aby nie skalać się wywrotowymi naukami.
Jeśli więc ktoś publicznie akceptuje i jednocześnie broni Russella w tym co robił nie powinno to dziwić, że zapala się u innych "czerwona lampka" i próbują przekonać, że to grząski grunt.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » śr lip 06, 2016 9:47 am

Polecam książkę opracowaną przez Fritza Springmeiera:

http://www.whale.to/c/Watchtower_and_the_Masons.pdf

Niestety książka jest tylko w języku angielskim, ale posiada mnóstwo informacji oraz wiele skanów.
Załączniki
Fritz Springmeier.jpg
Fritz Springmeier.jpg (16.76 KiB) Przejrzano 1515 razy

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » śr lip 06, 2016 12:21 pm

Datsunie,
pod wieloma względami możesz sobie podać rękę z ortodoksyjnymi SJ przekonanymi na 200 % o swojej racji...
Nie pogratuluję Ci tej postawy,raczej ubolewam ,bo Cię polubiłam i traktuję nadal jako brata w Chrystusie...
Myslałam, wręcz miałam nadzieję że wpis Natana zmieni coś w Twoim mysleniu,że może jego zdanie ,spostrzeżenia nie wyssane z palca, wezmiesz pod uwagę...
No ale cóż...Jest inaczej..Zatem szanuję Twoje prawo do własnego zdania,Ty uszanuj moje...
Nie dziwię się teraz że ludzie na tym forum pojawiają sie i znikają....
To powinno Ci dać do myslenia... Życzę owocnych wniosków.
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » śr lip 06, 2016 12:53 pm

Morwo, ja szanuję Twoje zdanie i chętnie przeczytałem opinię Natana.
Podałem konkretne argumenty i pytania do Ciebie, które jak widzę ignorujesz...
Rozumiem, że nie jest łatwo uświadomić sobie to wszystko. Zrobisz jak uważasz. Wiedz jednak, że mój chrześcijański i braterski stosunek do Ciebie jest dokładnie taki sam jak na początku.
Pozdrawiam. :)

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » śr lip 06, 2016 2:23 pm

Wg.mnie nie ma 100% pewności...
Zmarłych łatwo atakowac oni nie moga się bronić...
Ale pamiętajcie... Ostateczne sady nie należą do ziemskiego człowieka....
Jakim sądem sądzicie...takim i Was...

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » śr lip 06, 2016 2:39 pm

Morwo, nikt tutaj nikogo nie osądza. Nie zauważyłem aby ktoś wydawał wyrok skazujący go na coś. To, że analizujemy wypowiedzi Russella i różnego rodzaju dowody wskazujące na jego sympatyzowanie z masonami oznacza analizowanie faktów, a nie wydawanie osądów. Osąd w tej sprawie należy wyłącznie do Boga.

Jeśli uważasz, że ktoś tutaj napisał nieprawdę to udowodnij to. Jeszcze raz napiszę: gdyby w obecnych czasach pojawił się jakiś kaznodzieja, który nazywałby masonów swoimi przyjaciółmi, zachęcał do tego innych chrześcijan, robił wykłady w salach masonów, nazywałby Pana Jezusa "masonem", używałby powszechnie w druku i nie tylko okultystycznej symboliki masońskiej to nikt przy zdrowych zmysłach znający istotę tego kim naprawdę są masoni nie miałby najmniejszych wątpliwości kim jest taki człowiek. Mam nadzieję, że w kiedyś to do Ciebie trafi, droga Morwo...

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » śr lip 06, 2016 5:11 pm

Datsun pisze:Morwo, nikt tutaj nikogo nie osądza.....

Jeśli uważasz, że ktoś tutaj napisał nieprawdę to udowodnij to. Jeszcze raz napiszę: gdyby w obecnych czasach pojawił się jakiś kaznodzieja, który nazywałby masonów swoimi przyjaciółmi, zachęcał do tego innych chrześcijan, robił wykłady w salach masonów, nazywałby Pana Jezusa "masonem", używałby powszechnie w druku i nie tylko okultystycznej symboliki masońskiej to nikt przy zdrowych zmysłach znający istotę tego kim naprawdę są masoni nie miałby najmniejszych wątpliwości kim jest taki człowiek. Mam nadzieję, że w kiedyś to do Ciebie trafi, droga Morwo...

Nic nie bedę udowadniać...To co tutaj napisano jest dla mnie wystarczające...
Wystarczający jest również dowód na to,że jesteś skory do osądzania,co nie powinno mieć miejsca i co nie leży w gestii żadnego śmiertelnika.
Zatem sądzisz że Ci(również ja) którzy myslą iż mogło być inaczej nie są przy zdrowych zmysłach ,tak...?
A co będzie jeśli nie trafi do mnie Twój tok myślenia?
Wiesz co Datsunie...
To Twoje forum...Czy nie sądzisz że pora również skupić się na innych wątkach,na mniej kontrowersyjnych tematach,by budować tych którzy tu zagladają i którym jak piszesz chcesz pomagać ?
Prowadzeniem dysput bez końca w jednym temacie nie osiągniesz tego celu...Zobacz jak mało ludzi się tutaj udziela....
Czy to nie zastanawiające?

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » śr lip 06, 2016 6:37 pm

morwa pisze:Zatem sądzisz że Ci(również ja) którzy myslą iż mogło być inaczej nie są przy zdrowych zmysłach ,tak...?

Przecież napisałem wyraźnie: "gdyby w obecnych czasach pojawił się jakiś kaznodzieja". Bardzo proszę nie manipulować moimi wypowiedziami.
Czy znasz obecnie jakiegoś kaznodzieję, który mówi o masonach jako swoich przyjaciołach, współpracuje z nimi, używa insygniów i symboliki masońskiej i nazywa Pana Jezusa masonem? Gdyby ktoś taki się pojawił to uznałabyś, że jest o.k., podobnie jak z Russellem?
Powiedziałabyś, że my też nosimy obrączki i nie ma się czego czepiać? ;)
Każdy prawdziwie wierzący chrześcijanin omijałby takiego człowieka szerooooookim łukiem, zapewniam Cię, Morwo. Myślę, że Ty również.
Zrozum siostro, że próbuję przemówić do zdrowego rozsądku, skoro już same merytoryczne argumenty nie trafiają...

morwa pisze:A co będzie jeśli nie trafi do mnie Twój tok myślenia?

Nic, a co miałoby być? ;)
To Twoje życie i Twoja sprawa, Morwo. Skoro jednak podejmujesz dyskusję na ten temat uznałem, że warto poświęcić na to mój czas. Kiedyś również uważałem C.T.Russella za wielkiego nauczyciela, nawet znałem na pamięć jego wiersze i lubiłem recytować. Wiele się jak widzisz zmieniło gdy zobaczyłem to i owo.

morwa pisze:Wiesz co Datsunie...
To Twoje forum...Czy nie sądzisz że pora również skupić się na innych wątkach,na mniej kontrowersyjnych tematach,by budować tych którzy tu zagladają i którym jak piszesz chcesz pomagać ?
Prowadzeniem dysput bez końca w jednym temacie nie osiągniesz tego celu...Zobacz jak mało ludzi się tutaj udziela....
Czy to nie zastanawiające?

Masz rację, Morwo.
Temat wygląda na wyczerpany, chyba że ktoś chciałby jeszcze od siebie coś dodać. Poza tym to ogólnie staram się na forum w umiarkowany sposób udzielać poza takimi wyjątkami jak np. ten temat. To forum stworzyłem nie po to abym na nim pisał ale aby inni pisali. Przede wszystkim zaś chodziło mi o grupy wsparcia aby było ich jak najwięcej w naszym kraju i były łatwe do odnalezienia w internecie. Powstają już poza granicami i to mnie również bardzo cieszy. :)
Działy dyskusyjne są po to aby świadkowie i byli świadkowie mogli porozmawiać na każdy dotyczący ich temat. To też jest potrzebne i nie może być tematów "tabu".

Iskierka

Postautor: Iskierka » śr lip 06, 2016 6:54 pm

Datsun, poruszyłeś ciekawy temat. Ja co prawda nie interesowałam się za bardzo Panem Russellem, Jego historią, pisanymi tomami- kazaniami, niemniej dzięki postom mogę mieć pewien wgląd. Zapewne dla wielu osób ten temat jest interesujący a to, że ktoś się tu nie udzielał, to mogą być różne powody.
Dobrze, że też Grześ podał ciekawe linki.
Wszystkim Datsun nie "dogodzisz" ;) , niektórzy patrzą a nie "widzą", bo zwyczajnie nie chcą. Innych to zagadnienie pobudzi do myślenia, może szukania.

Jak są pewne kontrowersje w dyskusjach, przypomina mi się pewne zdarzenie z ewangelii, znane nam wszystkim. Kiedy Pan Jezus umarł i zgodnie z Pismem zmartwychwstał trzeciego dnia, ten fakt nie był obojętny dla niektórych kręgów ludzi. Żeby zataić prawdę, rozpowszechniano inną "prawdę" a mianowicie, że Jezus nie zmartwychwstał ale ciało zostało skradzione(Mat 28:11-15). Wiara nie jest rzeczą wszystkich i musimy się z tym pogodzić.

Ja w każdym bądź razie dziękuję wszystkim,którzy poprzez swoje posty naświetlili ten temat, był on potrzebny. :)

Wróć do „Wyznania i ruchy związane z C.T.Russellem”