Dekalog- 10 Przykazań Bożych... Czym jest dla naśladowców Jezusa Chrystusa

Jest to miejsce do dyskusji na wszelkiego rodzaju tematy Pisma Świętego
Ireneusz
Posty: 29
Rejestracja: wt mar 21, 2017 4:44 pm

Dekalog- 10 Przykazań Bożych... Czym jest dla naśladowców Jezusa Chrystusa

Postautor: Ireneusz » pn lip 17, 2017 9:16 pm

Nie mam za wiele czasu ostatnimi dniami, nawet na kilka postów nie odpowiedziałem, za co przepraszam, ale od pewnego czasu zastanawiam się nad Dekalogiem czyli Dziesięcioma Przykazaniami Bożymi... Lubię je czytać w tłumaczeniu Biblii Tysiąclecia w drugim wydaniu i zastanawiać się nad ich znaczeniem dla wszystkich ludzi, a w szczególności dla naśladowców naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa... Zastanawiam się też nad tym jak sam Bóg Wszechmogący, który je dał widzi ludzi przez pryzmat tychże przykazań...
Ośmielę się wkleić Dekalog w tłumaczeniu II wydania Tysiąclatki...

1 Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa: 2 «Ja jestem Jahwe, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
3 Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Jahwe, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
7 Nie będziesz wzywał imienia Boga twego,Jahwe, do czczych rzeczy, gdyż Jahwe nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy.
8 Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. 9 Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. 10 Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci twego Boga, Jahwe . Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. 11 Bo w sześciu dniach bowiem uczynił Jahwe niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Jahwe dzień szabatu i uznał go za święty.
12 Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą twój Bóg, Jahwe, da tobie.
13 Nie będziesz zabijał.
14 Nie będziesz cudzołożył.
15 Nie będziesz kradł.
16 Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.
17 Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.


Jeśli ktoś z Was ma ochotę się podzielić jak odbiera i odczuwa Dekalog, jak na niego wpływa i ile dla niego znaczy to zapraszam... Ja również napiszę czym jest dla mnie i jak go odbieram...


p.s. Prawdopodobnie w złym miejscu założyłem temat, a nie wiem jak to zmienić (trochę już śpiący jestem)... Jeśli admin może wstawić ten temat we właściwej rubryce to będę wdzięczny... No chyba, że może tutaj zostać... Pozdrawiam i przepraszam za ewentualny kłopot... :)

Awatar użytkownika
Datsun
Posty: 2802
Rejestracja: pt wrz 11, 2015 6:34 pm
Lokalizacja: Białystok

Re: Dekalog- 10 Przykazań Bożych... Czym jest dla naśladowców Jezusa Chrystusa

Postautor: Datsun » wt lip 18, 2017 5:01 am

Przeniosłem tutaj. :)

Agnieszka
Posty: 2361
Rejestracja: pn gru 26, 2016 5:34 pm

Re: Dekalog- 10 Przykazań Bożych... Czym jest dla naśladowców Jezusa Chrystusa

Postautor: Agnieszka » wt lip 18, 2017 8:56 am

Dzień Dobry Ireneuszu!
Przyznam , że nie raz zastanawiałam się nad treścią dekalogu - i tu zwrócę uwagę przede wszystkim na przykazanie :
8 Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. 9 Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. 10 Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci twego Boga, Jahwe . Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. 11 Bo w sześciu dniach bowiem uczynił Jahwe niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Jahwe dzień szabatu i uznał go za święty. 

W Polsce sobota była i jest zazwyczaj dniem kiedy wyciągamy odkurzacze , ściereczki by powycierac kurze itp. - sprzątanie na całego - praca wre :-)
Poza tym do sklepów też chodzimy na zakupy , sytuacja finansowa wielu osób jest beznadziejna - i tak np. taka samotna matka z trójką dzieci np. siedzi na kasie w supermarkecie - pracuje świątki piątki - cieszy się , że ma jakakolwiek pracę i bardzo to docenia , chce pracować dla swoich dzieci , dla siebie - manna z nieba nikomu nie spadnie , nikt za nas nie opłaci czynszu , rachunków , nie włoży do garnka itp.
Albo taki chłop na wsi - czyż ma nie zakasac rękawów i nie wydoic krowy w sobotę?
Wielu z nas nie przestrzega tego przykazania - ja co prawda nie pracuje zawodowo w sobotę ale jest to dzień kiedy jadę na większe zakupy spożywcze , ogarniam dom itp.
A przecież w Biblii pisze , że kto nie przestrzegałby choćby jednego przykazania , to tak jakby nie przestrzegał wszystkich !
Co Wy Drodzy Forumowicze myślicie o tym ?
Osmiele się jeszcze napisać : Czyżbyśmy nie trwali w nauce Biblijnej ? A może ogarnęła nas całkowita ślepota?
Przepraszam , że piszę w taki sposób - ale dlatego , że w innym wątku sypaly się tego typu teksty !

Kolejne przykazania :
13 Nie będziesz zabijał. 
14 Nie będziesz cudzołożył. 
Powinno być nie morduj , gdyż mamy przyzwolenie by zabić zwierzynę na pokarm , poza tym obrona własna gdzie może dojść do śmierci napastnika nie jest morderstwem.
Odnośnie cudzołóstwa tutaj może również chodzić o obcowanie z innymi bogami w sensie oddawania im czci.
Cudzołóstwo czasami traktowano jako symbol niewierności ludu względem Boga (np. Oz 9,1; Mt 12,39). 
Jesze artykuł :
https://www.gotquestions.org/Polski/Pol ... gamia.html
I tu m.in. : Pytanie o poligamię jest o tyle interesujące, że większość ludzi postrzega poligamię jako coś niemoralnego, podczas gdy Biblia w żadnym miejscu jasno nie potępia tego zjawiska. Pierwszy biblijny przykład poligamii/ bigamii znajdujemy w życiu Lamecha z 1 Księgi Mojżeszowej 4.19: „Lamech pojął sobie dwie żony.” Kilku znanych mężczyzn Starego Testamentu było poligamistami. Abraham, Jakub, Dawid, Salomon i inni mieli po kilka żon. W 2 Księdze Samuela 12.8, Bóg mówi przez proroka Natana, że jeśli Dawidowi nie wystarczają żony i nałożnice które posiada, to On ofiaruje mu ich nawet więcej. Na podstawie 1 Księgi Królewskiej 11.3 wiemy, że Salomon miał 700 żon i 300 nałożnic (żon z niższym statusem).
Nie trzeba było cudzołożyć - wystarczyło pojąć sobie za żonę kolejną i następna kobietę :-)
Widzimy , że w Biblii to nic nie moralnego :-)
Dla mnie nie do pomyślenia ! Sodoma i Gomora! Raz z jedną , raz z drugą , trzecią , koleją - OBRZYDLIWE!

P.S. Odnośnie sabatu / szabatu znalazłam taki o to artykuł :
http://bednarski.apologetyka.info/inne- ... at,296.htm
I tu m.in. czytamy :
    1) Adwentyści i inni sobotnicy czy sabatarianie twierdzą, że ponieważ Bóg ustanowił szabat przy stworzeniu świata (Rdz 2:2-3), to w związku z tym, święcili go zarówno Adam, Noe, jak i Abraham. Uważają też, że nakaz święcenia szabatu dotyczy nie tylko Izraelitów, ale wszystkich ludzi, zarówno patriarchów jak i dzisiejszych ludzi.

       Odpowiedź. Bóg oczywiście według Rdz 2:2-3 „odpoczął” oraz pobłogosławił i uświęcił sobotę, ale nie wydał wtedy Adamowi żadnego polecenia święcenia tego dnia. Gdyby Adam miał w sobotę odpoczywać, to przynajmniej pierwszy jego szabat byłby dziwny, bo odpoczywałby, choć nie wykonał wcześniej żadnej pracy, bo przecież został stworzony dzień wcześniej (adwentyści twierdzą, że dni stworzenia są literalne).

       Nic Pismo Św. nie mówi jakoby Adam, Noe, Abraham czy inni patriarchowie obchodzili szczególnie ten dzień. Świadczy to o tym, że zwyczaj święcenia szabatu nie był przez naszych ojców kultywowany.

       Księga Rodzaju 26:5 i 18:19 wcale nie wymienia nakazu zachowania soboty, jak to sugerują adwentyści. Jest to tylko ich interpretacja oparta ma domniemaniach.

Ja również nie wierzę w literalne sześć dni stworzenia świata :-)

I jeszcze inny artykuł - rozumienie , interpretacja autora gdzie czytamy m.in.
Obchody szabatu przeminęły z całą tą resztą, która należała do judaizmu.
http://zdrowanauka.info/index.php/2017/ ... e-szabatu/
Polemizować można - co jest zdrową nauką a co nie :-) ;-)
https://www.gotquestions.org/Polski/sab ... ziela.html
http://www.kchds.pl/index.php?show=22&art=126
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Szabat
https://www.chlebznieba.pl/index.php?id=382
http://www.the614thcs.com/40.1090.0.0.1.0.phtml
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Szabat
https://www.amightywind-proroctwa.com/p ... abbath.htm
http://zboryboze.pl/?page_id=143
Rzymskie dni tygodnia - pochodzenie :
http://www.imperiumromanum.edu.pl/artyk ... -tygodnia/
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Tydzie%C5%84
Skąd się wzięły dni tygodnia :
http://www.eioba.pl/a/2c5d/skad-sie-wziely-dni-tygodnia
http://polimaty.pl/2013/08/skad-sie-wzi ... -tygodnia/
https://youtu.be/1mH0dqJMkd0

http://mieczducha888.blogspot.co.uk/201 ... sabat.html
I tu m.in. czytamy :
Ktoś może nie wytwarzać pomników, figur, obrazów czy jakiś innych przedmiotów kultu, czci i może nie kłaniać im się, nie zwracać na nie uwagi, ale może mieć wiele innych bałwanów i oddawać im cześć, kłaniać się przed nimi, służyć im. Dla jednego mogą być to pieniądze, chęć władzy, kariera, dla innego może być to sex, dla innego jedzenie, dla innego może być to samochód, dom, dla kogoś innego może być podróżowanie, dla kogoś innego gra komputerowa, muzyka i miliony innych zajęć i rzeczy.
Posiadamy z mężem dom , kilka samochodów i owszem bardzo dbamy o nasze mienie / szanujemy , mój mąż jest bardzo pedantyczny jeżeli chodzi o dbanie o samochód :-) , nawet mój mi posprząta , umyje na błysk :-)
Podróżować również bardzo lubimy :-)
Jesteśmy może bałwochwalcami w oczach innych :-) ;-)
Jak widać - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :-)

Awatar użytkownika
morwa
Posty: 1243
Rejestracja: wt paź 27, 2015 10:20 am

Re: Dekalog- 10 Przykazań Bożych... Czym jest dla naśladowców Jezusa Chrystusa

Postautor: morwa » pn lip 31, 2017 1:33 pm

DEKALOG- jest częścią ZAKONU Mojżeszowego który przeminął...
Właśnie natknęłam się w sieci na ciekawy wpis... Ciekawa jestem co o nim sądzicie...
Cytuję:
DEKALOG JEST CZĘŚCIĄ ZAKONU CZYLI PRAWA MOJŻESZOWEGO
Nie zmienia tego fakt, że Bóg swoim palcem napisał DZIESIĘĆ SŁÓW na tablicach kamiennych.
Są tacy, którzy twierdzą, że Pan Jezus Chrystus wypełnił Prawo ceremonialne i ono nie obowiązuje chrześcijan, ale dekalog jakoby nadal obowiązuje jako prawo moralne (od kiedy to szabat jest prawem moralnym tak na marginesie?)
A co mówi na ten temat np.Jakub w swoim liście? KTOKOLWIEK BOWIEM ZACHOWA CAŁY ZAKON A UCHYBI W JEDNYM , STANIE SIĘ WINNYM WSZYSTKIEGO.
BO TEN, KTÓRY POWIEDZIAŁ: NIE CUDZOLÓŻ, POWIEDZIAL TEŻ : NIE ZABIJAJ; JEŻELI WIĘC NIE CUDZOŁOŻYSZ , ALE ZABIJASZ ,JESTES PRZESTĘPCĄ ZAKONU. (Jk.2,10-11)

A zatem przykazania dekalogu są częścią Zakonu czy to sie komuś podoba czy nie.
Czy Jezus Chrystus wypełnił również Dekalog?
Oczywiście ,że tak..bo jeśli by tego nie zrobił to dekalog byłby sędzią dla chrześcijan..inaczej mówiąc nie bylibyśmy pod łaską Jezusa Chrystusa.
Co zatem obowiązuje nas chrześcijan?
Nazywamy to zakonem Chrystusa.
Apostol Jan pisze:
A TO JEST PRZYKAZANIE JEGO, ABYŚMY WIERZYLI W IMIĘ SYNA BOŻEGO I MIŁOWALI SIĘ WZAJEMNIE.(J.3,23)
Wypełnieniem zakonu jest zatem MIŁOŚĆ ,KTÓRA BLIŹNIEMU ZŁEGO NIE WYRZĄDZA.
Gdy jesteś chrześcijaninem i patrzysz nieustannie na Jezusa Chrystusa (a nie na tablice kamienne)Duch Święty Cię prowadzi i możesz być pewny, że nie doprowadzi Cię do grzechu.
Uwolnij się zatem od Starego Przymierza i przyłącz się do Nowego Przymierza...
Nie mieszaj ich.
Bo nie wlewa się młodego wina do starych buklaków. Gdy żyjesz w Nowym Przymierzu to żyjesz pod łaską(Nie ma dla ciebie potępienia w Jezusie Chrystusie ), gdy starasz się trzymać zakonu (Prawa Mojzeszowego ) to zakon(prawo) Cię potępi, bo nie jestes w stanie spełnić jego wymagań.
/ koniec cytatu/
Ta argumentacja harmonizuje ze stwierdzeniem ap. Pawła który w liście 2 do Kor. 3 rozdziale napisał:

"(4) A taką ufność mamy przez Chrystusa ku Bogu, (5) nie jakobyśmy byli zdolni pomyśleć coś sami z siebie i tylko z siebie, lecz zdolność nasza jest z Boga, (6) który też uzdolnił nas, abyśmy byli sługami nowego przymierza, nie litery, lecz ducha, bo litera zabija, duch zaś ożywia. (7) Jeśli tedy służba śmierci, wyryta literami na tablicach kamiennych taką miała chwałę, że synowie izraelscy nie mogli patrzeć na oblicze Mojżesza z powodu przemijającej wszak jasności oblicza jego, (8) czy nie daleko więcej chwały mieć będzie służba ducha? (9) Jeśli bowiem służba potępienia ma chwałę, daleko więcej obfituje w chwałę służba sprawiedliwości. (10) Albowiem to, co niegdyś miało chwałę, teraz nie ma chwały z powodu chwały, która tamtą przewyższa. (11) Jeśli bowiem chwałę miało to, co przemija, daleko więcej jaśnieje w chwale to, co trwa. "
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Agnieszka
Posty: 2361
Rejestracja: pn gru 26, 2016 5:34 pm

Re: Dekalog- 10 Przykazań Bożych... Czym jest dla naśladowców Jezusa Chrystusa

Postautor: Agnieszka » pn lip 31, 2017 5:03 pm

No właśnie...... , tu zdania są i będą podzielone :
http://archidiecezja.lodz.pl/2013/03/bp ... rzescijan/
"Czy Dekalog jeszcze obowiązuje w XXI wieku chrześcijan?" - pytał 6 marca bp Ireneusz Pękalski w kościele Opatrzności Bożej w Łodzi. Łódzki hierarcha odwiedził kolejną wielkopostną świątynię stacyjną i odprawił w niej mszę świętą.

Bp Ireneusz Pękalski zaczął homilię od pytania prowokującego. „Czy Dekalog jeszcze obowiązuje w XXI wieku chrześcijan?” – mówił pomocniczy biskup łódzki. Zauważał, że już w czasach apostołów pojawiały się wątpliwości, także w ich gronie, czy Jezus ma wprowadzić nowe prawo, a stare – znieść. Tymczasem odpowiedzi udzielił sam Chrystus, który powiedział, że nie przyszedł znieść starego prawa, ale je wypełnić.
Hierarcha przytoczył treść dziesięciu przykazań, które – na prośbę jednego z dziennikarzy – przygotowali w 2007 roku nastolatkowie. Nie tylko nie było wśród nich żadnego mówiącego o Bogu, ale też pojawiły się zachęty do kłamania, kradzieży czy zniechęcenia do chodzenia do kościoła.
„Dekalog nie przestał obowiązywać. Żaden parlament nie ma władzy nad tym, co boskie. Żadne głosowania czy referenda tego nie zmienią” – podkreślał bp Pękalski. „Powinni o tym pamiętać wszyscy parlamentarzyści, że wtedy, gdy uczestniczą w głosowaniach związanych z wiarą, obowiązuje ich Dekalog, a nie to, czego oczekuje i co mówi ich przywódca” – przypominał duchowny.

Wysluchalam też orędzia biskupa :-)

Tu z kolei czytamy , że tylko 9 przykazań zostało przeniesione do NT :
http://agape.pl/index/?id=c4b31ce7d95c7 ... 19aef08bf1

I jeszcze jedna wklejka :
http://zboryboze.pl/?page_id=1898

Kolejna wklejka :
http://eliasz.dekalog.pl/goscie/dunkel/czysabat.htm
I tu m.in.
W Nowym Testamencie czytamy: "I odpoczął Bóg w siódmym dniu od wszystkich dzieł swoich" (Hbr.4:4). Dalej czytamy: "A zatem pozostaje odpoczynek sabatu dla ludu Bożego" (Hbr.4:9). Podczas więc, gdy ten sam autor Listu do Hebrajczyków pisze, że prawo ceremonialne jest "przedawnione" (Hbr.8:13) i "zniesione" (Hbr.10:9), stwierdza, że święcenie sabatu "pozostaje" dla ludu Bożego (Hbr.4:9)!

Greckie słowo sabbatismos, które czasem tłumaczy się w tym wersecie na polski jako "odpoczynek" oznaczało (dla Greków i Żydów) święcenie sabatu - siódmego dnia tygodnia. Podczas, gdy w innych miejscach tego rozdziału słowo "odpoczynek" oddane jest greckim katapauzin (stąd nasza "pauza"), tylko tam, gdzie mowa o dniu odpoczynku natchniony autor użył słowa sabbatismos. Gramatyka także potwierdza, że jego intencją było ukazać święcenie sabatu jako stałe doświadczenie wierzących, gdyż użyty przez niego czas (teraźniejszy ciągły) w słowie "pozostaje" (gr. apoleipetai) dosłownie brzmi "jest pozostawiony". Tekst mówi więc, że "święcenie sabatu jest pozostawione dla ludu Bożego" jako pamiątka, a zarazem przedsmak raju.

http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... /undefined

http://www.biblia.info.pl/biblia.html
 Powiedział bowiem /Bóg/ na pewnym miejscu o siódmym dniu w ten sposób: I odpoczął Bóg w siódmym dniu po wszystkich dziełach swoich. (5)I znowu na tym /miejscu/: Nie wejdą do mego odpoczynku. (6) Wynika więc z tego, że wejdą tam niektórzy, gdyż ci, którzy wcześniej otrzymali dobrą nowinę, nie weszli z powodu /swego/ nieposłuszeństwa, (7) dlatego Bóg na nowo wyznacza pewien dzień - "dzisiaj" - po upływie dłuższego czasu, mówiąc przez Dawida, jak to przedtem zostało powiedziane: Dziś, jeśli głos Jego usłyszycie, nie zatwardzajcie serc waszych. (8) Gdyby bowiem Jozue wprowadził ich do odpoczynku, nie mówiłby potem o innym dniu. (9) A zatem pozostaje odpoczynek szabatu dla ludu Bożego. (10) Kto bowiem wszedł do Jego odpoczynku, odpocznie po swych czynach, jak Bóg po swoich. (11) Śpieszmy się więc wejść do owego odpoczynku, aby nikt nie szedł za tym samym przykładem nieposłuszeństwa. (12) Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. (13) Nie ma stworzenia, które by było przed Nim niewidzialne, przeciwnie, wszystko odkryte i odsłonięte jest przed oczami Tego, któremu musimy zdać rachunek. (14) Mając więc arcykapłana wielkiego, który przeszedł przez niebiosa, Jezusa, Syna Bożego, trwajmy mocno w wyznawaniu wiary. (15) Nie takiego bowiem mamy arcykapłana, który by nie mógł współczuć naszym słabościom, lecz doświadczonego we wszystkim na nasze podobieństwo, z wyjątkiem grzechu. (16) Przybliżmy się więc z ufnością do tronu łaski, abyśmy otrzymali miłosierdzie i znaleźli łaskę dla /uzyskania/ pomocy w stosownej chwili. 


BW : http://biblia-online.pl/Biblia/Warszaws ... ow/4/14/92

I co Wy na to?
Ja sama jestem w lekkim szoku ponieważ w wielu materiałach czytałam różne poglądy ale na ten ostatni link i werset natrafiłam dopiero teraz.
Nie chcę absolutnie nikogo tu osądzać kto nie przestrzega sabatu bo sama go nie przestrzegam.......

P.S. Miło byłoby gdyby Ireneusz - autor wątku napisał choć parę słów na ten temat - a nie tylko oczekiwanie co inni napiszą :-) , tym bardziej , że sam Ireneuszu piszesz:
Jeśli ktoś z Was ma ochotę się podzielić jak odbiera i odczuwa Dekalog, jak na niego wpływa i ile dla niego znaczy to zapraszam... Ja również napiszę czym jest dla mnie i jak go odbieram...

Agnieszka
Posty: 2361
Rejestracja: pn gru 26, 2016 5:34 pm

Re: Dekalog- 10 Przykazań Bożych... Czym jest dla naśladowców Jezusa Chrystusa

Postautor: Agnieszka » pn lip 31, 2017 7:13 pm

Pozwolę jeszcze na kilka wklejek :
https://www.amightywind-proroctwa.com/p ... htruth.htm
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Tydzie%C5%84
I tu :
Biblia i Koran przekazują opis stworzenia świata w ciągu 7 dni tygodnia. Według niego Bóg tworzył świat przez 6 dni, a siódmego dnia (w szabat – sobotę) odpoczywał – stąd ostatni dzień tygodnia jest dniem świętym, poświęconym Bogu. W judaizmie i niektórych wyznaniach chrześcijańskich świętym dniem odpoczynku, zgodnie z powyższym, jest sobota, jednak w katolicyzmie za dzień odpoczynku uznawana jest niedziela (pierwszy dzień tygodnia według Biblii), na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa. Dla wyznawców islamu dniem odpoczynku jest piątek, choć dzień w Koranie nie zawsze jest traktowany dosłownie; sura 70 wers 4 sugeruje, że dzień może być erą trwającą 50 000 lat.

Napiszę jeszcze parę słów od siebie :
Bóg nie powiedział nam, czy rozpoczął pracę w poniedziałek czy w czwartek. Poza tym jak pisałam wcześniej - ja nie wierzę w literalne 7 dni stworzenia świata i w Biblii liczby są symbolami , coś symbolizują.
Później może wkleję symbolikę liczb.
Poza tym słowo sabat - oznacza zwyczajnie odpoczynek .
Kiedyś dawno temu na jakiejś katolickiej stronce (nie mogę teraz znaleźć) czytałam , że chodzi tu o to aby nie zapominać o Bogu w tym pędzie życia.
Poza tym zastanawiałam się nad tym kiedy powstały nazwy dni tygodni.....
Jeszcze przeanalizuję w wolnym czasie sama pewne kwestie...... - może podzielę się swoimi refleksjami.....
I jeszcze o kalendarzu żydowskim :
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_%C5%BCydowski
I tu :
Rachuba lat

W kalendarzu żydowskim rachuba lat zaczyna się od dnia stworzenia świata, które wg ustaleń żydowskich autorytetów religijnych nastąpiło 7 października 3761 p.n.e., stąd np. w roku 2017 trwa żydowski rok 5777/5778. Rok religijny rozpoczyna się z kolei wiosną 1 dnia miesiąca nisan (marzec/kwiecień).

Nazwy miesięcy wywodzą się z tradycji babilońskiej. Poszczególne miesiące rozpoczynają się od nowiu księżycowego (Rosz chodesz).

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Siedem_(symbol)
I tu czytam :
„Tydzień” to po prostu siódemka, czyli siedmioodcinkowy przedział czasu, bo okres siedmiu lat również jest określany tym samym terminem. Czasem trudno rozstrzygnąć czy chodzi o siedem dni, czy siedem lat. Pozwalało to na osobliwe gry językowe. „hag szabuot” mogło znaczyć Święto Siódemek, Święto Tygodni, Święto Przysiąg. Imię Batszeba mogło znaczyć „córka siódemki”, „córka pełni”, „córka przysięgi”. Podobnych przykładów można podać więcej.

W Starym Testamencie siedem jest liczbą świętą. Oznacza ona jakiś pełny, doprowadzony do końca, sobie tylko właściwy etap (epokę). Po jego zakończeniu następuje nowy etap (epoka), która jest konsekwentnym następstwem poprzedniego. Liczba siedem zawiera też w sobie pewną tęsknotę za nadejściem siódmej epoki, w którym osiągnie upragniony odpoczynek po ciężkich trudach obecnego wieku (szabat), życie w obfitości, szczęściu i dostatku. Siódemka oznacza również jakieś konkretne, uwieńczone sukcesem działanie, którego efekt jest zazwyczaj nieodwracalny. Siódemka oznacza przewidzianą przez Boga i uporządkowaną przezeń całość. Czasem, dla zintensyfikowania symbolicznej wymowy siódemki, stosowano wielokrotność siódemki „siedemdziesiąt” lub „siedemdziesiąt siedem” (Rdz 4, 24).
Link otwiera się wchodząc przez główną stronę :
https://www.google.com/search?site=&sou ... Kfdy3HramE

Nazwy dni tygodnia:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Nazwy_dni_tygodnia
Miejsce i czas powstania siedmiodniowego tygodnia nie jest znany. Przypuszcza się, że został on wprowadzony w kulturze babilońskiej, w której system nazewnictwa kolejnych dni pochodził od nazw siedmiu planet (tj. ruchomych obiektów) znanych w starożytności, z którymi związane były jednocześnie odpowiadające im bóstwa[4]. Siedmiodniowy cykl został zaadoptowany w kulturze hebrajskiej, jednak Izraelici nie przejęli nazw dni od planet lecz zastosowali system liczebnikowy z jednym wyróżnionym dniem odpoczynku[5].

I jeszcze raz - zależy również jak kto rozumie opis stworzenia świata.
Ja z pewnością nie zaliczam się do kreacjonalistow którzy dosłownie interpretują - literalnie 7 dni stworzenie świata.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Stworze ... 2ug_Biblii
http://www.academia.edu/4568722/Czy_B%C ... siedem_dni

Iskierka
Posty: 1267
Rejestracja: śr lis 11, 2015 8:49 am

Re: Dekalog- 10 Przykazań Bożych... Czym jest dla naśladowców Jezusa Chrystusa

Postautor: Iskierka » wt sie 01, 2017 8:37 am

Ireneusz pisze:Nie mam za wiele czasu ostatnimi dniami, nawet na kilka postów nie odpowiedziałem, za co przepraszam, ale od pewnego czasu zastanawiam się nad Dekalogiem czyli Dziesięcioma Przykazaniami Bożymi... Lubię je czytać w tłumaczeniu Biblii Tysiąclecia w drugim wydaniu i zastanawiać się nad ich znaczeniem dla wszystkich ludzi, a w szczególności dla naśladowców naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa... Zastanawiam się też nad tym jak sam Bóg Wszechmogący, który je dał widzi ludzi przez pryzmat tychże przykazań...
Ośmielę się wkleić Dekalog w tłumaczeniu II wydania Tysiąclatki...


Jeśli ktoś z Was ma ochotę się podzielić jak odbiera i odczuwa Dekalog, jak na niego wpływa i ile dla niego znaczy to zapraszam... Ja również napiszę czym jest dla mnie i jak go odbieram...Ireneuszu poruszyłeś ciekawy temat Dekalogu. Jak wszyscy słusznie zauważamy, te 10 przykazań można by było rozwinąć i potraktować jako osobne tematy, m.in. kontrowersyjny (dla niektórych )temat sabatu....

Co dla mnie znaczy fakt, że przeczytałam Dekalog w Biblii, jako Prawo Boże dane dla narodu Izraelskiego. Jest to pewnego rodzaju kwintesencja tego co należało bezwzględnie przestrzegać aby zachować porządek i wzajemny szacunek wśród ludzi, ale też w pierwszej kolejności właściwie spojrzeć na Boga, na Tego który daje życie i oczekuje należnej Mu czci.
Chociaż jestem „poganką”, bo nie mam korzeni żydowskich, jednak chrześcijanką, Dekalog pozwala mi zobaczyć m.in. jakie zdanie, jaki wymóg ma Bóg w stosunku do ludzi, których uznał za Swój lud, zawierając z Nimi przymierze. Które z tych przykazań jest bardziej ważne od drugiego, które jest „największe”? „Nauczycielu, które przykazanie jest największe”(Mat. 22:36). Tę sprawę wyjaśnił Nasz Pan Jezus Chrystus. „Będziesz miłował Pana Boga swego z całego serca swego i z całej duszy swojej i z całej myśli swojej. To jest największe i pierwsze przykazanie. A drugie podobne temu: będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się cały zakon i prorocy” (w.37-40).
Dla mnie ta odpowiedź jest kluczowa. Nie chodzi o wyliczanki pierwszego, drugiego, dziesiątego przykazania.
Litera zabija, duch zaś ożywia. Nowe Przymierze dla wierzących, zarówno tych z Żydów jak i Pogan, czyli obowiązujące Nas jako tzw. Nowe Stworzenie w Chrystusie, daje Nam pewien kierunek myśli i działania. Mi osobiście daje rozeznanie jak zachować „bojaźń Bożą”, jak traktować rzeczy święte, jak żyć by być „światłością świata”, jak miłować drugiego, bo miłość to znak rozpoznawczy uczniów Chrystusa.

Nie chodzi zatem o faryzejską postawę typu: „dziękuję Ci Panie, że nie jestem taki jak ten oto celnik..”(ŁK.18:9-14), bo to takie licytowanie naszej pobożności, ale o życie w Chrystusie, a jest to droga, której ja osobiście cały czas się uczę.

Agnieszka
Posty: 2361
Rejestracja: pn gru 26, 2016 5:34 pm

Re: Dekalog- 10 Przykazań Bożych... Czym jest dla naśladowców Jezusa Chrystusa

Postautor: Agnieszka » wt sie 01, 2017 9:05 am

Co dla mnie znaczy fakt, że przeczytałam Dekalog w Biblii, jako Prawo Boże dane dla narodu Izraelskiego. 

Iskierko , tylko tu też zależy co kto rozumie pod pojęciem ISRAEL?
Czy uważasz , że Bóg dał prawo jakiemuś narodowi , a co z innymi - ich prawo już nie obowiązywało, bo byli innej narodowości?
Pisałam kiedyś o tym - dyskusja zawrzala kiedy Roman wyskoczył do mnie z tekstem : "Jaki to duch mną kieruje?"
Ja jeszcze raz przypomnę , że pojęcie ISRAEL oznacza walczący z Bogiem i Bóg również zmienił imię Jakub na ISRAEL - no chyba nie chodzi tu o państwo którego kiedyś nie było.
http://biblia.wiara.pl/doc/1631398.Izrael
Współcześnie ISRAEL to natomiast nazwa państwa.
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TB ... zrael.html

Poza tym jeśli nawet pojmujemy pojęcie ISRAEL jako państwo , to w NT czytamy :
A zatem pozostaje odpoczynek sabatu dla ludu Bożego" (Hbr.4:9). 
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Izrael_(imi%C4%99)
Izrael (hebr. ישראל, Jisra'el) – imię hebrajskie o niejasnym już dziś znaczeniu. Zgodnie z biblijną przypowieścią, powstało z połączenia słów oznaczających "będzie się zmagał z Bogiem" ("לשרות", lisrot – "zmagać się", "אל", El – "Bóg"). Według tradycji po raz pierwszy nadano je patriarsze Jakubowi, który po walce z posłańcem Boga lub samym Bogiem usłyszał: "Odtąd nie będziesz nazywał się Jakub, ale Izrael, bo walczyłeś z Bogiem i z ludźmi i zwyciężyłeś" (Księga Rodzaju 32,29).

Nie chodzi o wyliczanki pierwszego, drugiego, dziesiątego przykazania.

Oczywiście Iskierko , że nie chodzi o wyliczanki a uważam , że o treść.
Poza tym liczba 10 w Biblii jest liczbą porzadkowa - oznacza jakiś porządek.
Więcej o liczbach tutaj :
http://biblia.wiara.pl/doc/423052.Liczby-w-Biblii

Jako ciekawostkę , napiszę - w księdze Kapłańskiej 23 rozdziale są wymienione święta i chociaż obchodzone są raz w roku - nazywane są również sabatami i nie chodzi tu przecież o sobotę gdyż święta te były obchodzone / przypadały w różne dni i trwały też niektóre kilka dni pod rząd.
Przyklady :
Pascha , Święto trabek , dzień / Święto pojednania - to jest Jom Kipur , pełna nazwa: Jom ha-Kippurim , Święto namiotów - inaczej święto szałasów - Sukkot.

Ja jeszcze pozwoliłam zadzwonić w tej sprawie do znajomego żyda - dziadka który ma 91 lat i powiedział mi w ten sposób, że sabat to odpocznienie a nie sobota , dopiero później w tradycji żydowskiej sabat przypisano sobocie jako dniu wolnym od pracy i kultywuje się ten dzień. Zapraszał mnie nawet do siebie jeśli byłabym zainteresowana jakąś lekturą - mi wciąż brakuje czasu i nawet teraz na jedynym screenie forum na drugim praca zawodowa :-)

P.S. Poza tym większość dzisiejszych żydów nie mają nawet korzeni państwa Izrael - korzeni narodowosciowych a już w czasach Babilonii i wcześniej ludzie mieszali się pod wpływem migracji i rodziły im się dzieci.
Poza tym skoro są osoby na tym forum które wierzą , że pochodzimy od Adama i Ewy jako pierwszych ludzi na świecie a nie jako , że ADAM to człowiek , ludzie a nie imię własne w dodatku tylko rodzaju męskiego a EWA to życie a nie imię własne - to wszyscy mamy takie same korzenie , pochodzimy od pierwszej pary ludzkiej - i po co wówczas podziały narodowościowe......????? Ja podpowiem , że każda nazwa , "imię" ma głębokie znaczenie w Biblii......
Nie sądzę też , że ludzie pierwotni zaczęli mówić do siebie od razu po imieniu i jaka to była mowa......? , ale to już temat na dłuższą / inną dyskusję - ja zachęcam do samodzielnego analizowania , dociekania - jeśli oczywiście ktoś z Was jest tym tematem zainteresowany - ja też o wszystkim nie chcę pisać..... - nie każdy jest otwarty na rozmowę :-) , a nawet od razu pada krytyka....... :-) , mam grono osób z którymi mogę rozmawiać na te tematy bez żadnego problemu :-)

P.S. I jeszcze ciekawa kwestia do przeanalizowania - "naród wybrany" - czy wśród narodów nie ma ludzi , ujme to w skrócie terminem - złych? Czyli co immunitet - Izraelczyk to wybraniec a reszta to co - gorszej kategorii bo nie Izraelczycy? Czy chodzi o narodowość czy o serce człowieka?

christianinroman
Posty: 282
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 7:26 pm

Re: Dekalog- 10 Przykazań Bożych... Czym jest dla naśladowców Jezusa Chrystusa

Postautor: christianinroman » wt sie 01, 2017 11:30 am

W Textus Reseptus Hebrajczykow 4:9 ,, sabbatismos" jest przetłumaczone na ,,odpocznienie sabatowe"; wiersze 10,11 zawierają wyraz ,, kapaustin: przetłumaczone na ,,odpocznienie" w Bogu. Do tego odpocznienia byśmy weszli, zachęca nas apostoł.

Agnieszka
Posty: 2361
Rejestracja: pn gru 26, 2016 5:34 pm

Re: Dekalog- 10 Przykazań Bożych... Czym jest dla naśladowców Jezusa Chrystusa

Postautor: Agnieszka » wt sie 01, 2017 9:19 pm

Teraz więc, Izraelu, czego żąda od ciebie Pan, twój Bóg! Tylko, abyś okazywał cześć Panu, swemu Bogu, abyś chodził tylko jego drogami, abyś go miłował i służył Panu, swemu Bogu, z całego serca i z całej duszy. Powtórzonego Prawa 10 : 12.
Czy Bóg żądał tylko od Izraelczyków w sensie od jakiegoś tylko państwa okazywania Mu czci , a reszta to co - już prawo nie obowiązywało? 
Więcej w temacie w wątku : 
viewtopic.php?f=32&t=899&p=16888#p16888
Tak na marginesie , to dzisiaj od wielu katolików słyszę , że ST jest napisany dla żydów   :shock:
To może po co w ogóle go czytać - jak to nas nie dotyczy?

https://www.gotquestions.org/Polski/dzi ... Jezus.html


Wróć do „Różne zagadnienia Biblii”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości