Dekalog- 10 Przykazań Bożych... Czym jest dla naśladowców Jezusa Chrystusa

Jest to miejsce do dyskusji na wszelkiego rodzaju tematy Pisma Świętego
Agnieszka

Re: Dekalog- 10 Przykazań Bożych... Czym jest dla naśladowców Jezusa Chrystusa

Postautor: Agnieszka » śr sie 02, 2017 12:22 pm

Będę pisała na raty ponieważ korzystam teraz z telefonu a potrzebuję kopiować.
(od kiedy to szabat jest prawem moralnym tak na marginesie?)
Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Jahwe, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
7 Nie będziesz wzywał imienia Boga twego,Jahwe, do czczych rzeczy, gdyż Jahwe nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy.

Można by również postawić pytanie czy i te wymienione przeze mnie przykazania są prawem moralnym?
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Moralno%C5%9B%C4%87
https://sjp.pwn.pl/sjp/moralno%C5%9B%C4%87;2568434

Dzisiaj dla wielu osób które nie jedzą mięsa a zabijanie zwierząt jest karygodne - jest nie moralne / nie etyczne ; albo czy głodny , bezdomny człowiek w desperacji głodu który ukradnie coś do zjedzenia ze sklepu (wcześniej prosił ale go przeganiali) - będzie czuł , że postąpił - no właśnie - jak?
Nie etycznie , nie moralnie?
Czy zabijając napastnika w obronie własnej , bliskich naruszymy zasady moralne / etyczne? A może nic nie naruszymy - mamy prawo bronić się / bronić swoich bliskich.
Czym jest prawo moralne a czym prawo etyczne?

Czy kiedyś posiadanie kilku , kilkunastu , kilkudziesięciu żon / lecz kobiety mogły mieć tylko jednego mężczyznę (jakaż to niesprawiedliwość) było moralne ? - Dla mnie niemoralnosc na maxa - ale faceci mieli do obrobenia.... :-) , a kobiety dzieliły loze z takim zużytym.....
Kiedyś moralnie ok! Ale i dzisiaj też w wielu kulturach cool!
Coś co komuś jest niemoralne niektórym jest normalne :-)
Obcowanie z kilkoma bogami - nie moralne , obcowanie z wieloma kobietami - żonami - moralne , nie ogarniam!
Kiedyś też pisałam o hardkorowych wersetach - i tu np. roztrzaskanie dziecka o skalę - moralne czy nie moralne? Z jednej strony nie zabijaj czy nie morduj a tu takie morderstwo z premedytacją - dzisiaj to by sobie taki morderca posiedzial i mogliby takiego kogoś też roztrzaskac - bo czemu nie? - skoro w tak brutalny sposób postąpił z dzieckiem!
Psalm 137 : 9

P.S. Jeszcze tak nie dawno pisaliśmy o tatuażach.
W takim razie nie dla wszystkich przekaz ten może być jasny :-) , bo przecież księga Kaplanska 19 rozdział zaczyna sie od słów : 1 I przemówił Pan do Mojżesza: 2 Mów do całego zboru synów izraelskich i powiedz im: ..... i potem w wersecie 28 czytamy : Nie będziecie na znak żałoby po zmarłym czynić nacięć na ciele swoim ani nakłuwać napisów na skórze swojej; Jam jest Pan.
http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-3-19.htm
To spoko - mogę spać spokojne - to mnie nie dotyczy ;-) - to do Izraelitów przecież ;-)

Wróć do „Różne zagadnienia Biblii”