Serce zacięte w uporze?

Jest to miejsce do dyskusji na wszelkiego rodzaju tematy Pisma Świętego
Pstryk Provolone

Serce zacięte w uporze?

Postautor: Pstryk Provolone » sob lis 04, 2017 2:21 pm

No właśnie. Cóż to może oznaczać?
Ja rozumiem to w ten sposób:
Jest to stan serca upierający się przy "własnym" (często nażuconym/przyjętym przez "coś" lub "kogoś") zrozumieniu. Stan serca nie przewidujący zrozumienia "kogoś" lub "czegoś" (jakiegoś ewenementu) poprzez przeszkadzające w tym z góry ustalone/przyjęte wzorce lub mierniki np społeczne czy moralne.

A jak wy to rozumiecie?
Ostatnio zmieniony sob lis 04, 2017 11:30 pm przez Pstryk Provolone, łącznie zmieniany 1 raz.
Miarą wszystkich rzeczy jest człowiek.

Agnieszka

Re: Serce zacięte w uporze?

Postautor: Agnieszka » sob lis 04, 2017 9:32 pm

Pstryk Provolone pisze:No właśnie. Cóż to może oznaczać?
Ja rozumiem to w ten sposób:
Jest to stan serca upierający się przy "własnym" (często nażuconym/przyjętym przez "coś" lub "kogoś") zrozumieniu. Stan serca nie przewidujący zrozumienia "kogoś" lub "czegoś" (jakiegoś ewenementu) poprzez z góry ustalone/przyjęte wzorce lub mierniki np społeczne czy moralne.

A jak wy to rozumiecie?

Pstryku ciekawy temat - uważam , że może mieć wydźwięk pozytywny jak i negatywny.
Ja rozumiem to np. w ten sposób (podam kilka przykładów):
Cytat :
"Zbyt zmęczo­ny cze­kaniem na miłość. Zbyt upar­ty, aby się poddać".
Piszesz : "Stan serca nie przewidujący zrozumienia "kogoś"lub "czegoś"....."
Zgadza się - uparcie dążenie do celu - w znaczeniu pozytywnym jak i negatywnym.
"Psychopaci posiadają jedną cechę opanowana do perfekcji , to uparcie dążenie do celu".

"Upór w swej dumie bywa bezlitosny".

"Ludzie zys­kują wiele doj­rze­wając, jed­nakże często gu­bią gdzieś upór małego dziec­ka, które gdy sta­wia pier­wsze kro­ki i upa­da, po chwi­li wstaję i próbu­je iść raz jeszcze".

"Du­ma i upór wkra­dają się do naszych serc i niszczą to co stworzyła miłość". 

"Upór - może być zarówno przy­jacielem zdo­bywa­nia szczytów, jak i Pa­nem głupo­ty , który ściągnie Cię na sa­mo dno...."

"Cza­sami przy­par­ta do mu­ru pragnę przez upór wy­jaśnić Tobie, dlacze­go cier­pię z bra­ku zro­zumienia...."

"Upór i Wyt­rwałość ma­ja tę samą matkę. Pier­wszy jest ce­lem sa­mym w so­bie, zaś dru­ga dąży spo­koj­nie do celu".

"Tok­syczny upór przekreśla wszystko".

"Zbędny upór pro­wadzi do zguby".

"Kiedy inni oczekują od nas , że staniemy się takimi , jakimi oni chcą żebyśmy byli , 
zmuszają nas do zniszczenia tego , kim naprawdę jesteśmy .
To dosyć subtelny rodzaj morderstwa. 
Większość kochających rodziców i krewnych popełnia je z uśmiechem na twarzy".

Jim Morrison.

To tak pokrótce....

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » sob lis 04, 2017 11:27 pm

Właśnie.. serce zacięte w uporze będzie ścigało, egzekwowało, rozliczało, mimo iż nie będzie pojmowało sensu. Takie serce kieruje się w czynach cząstkowym poznaniem, w dość pochopny i wyniosły sposób. Cechuje je brak zrozumienia, rozeznania i odpowiedzialności,jest ślepe i głuche.

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » sob lis 04, 2017 11:34 pm

Serce zacięte w uporze, przesłania obraz kogoś lub czegoś, pozbawione jest jasności postrzegania istoty sprawy, osoby..

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » sob lis 04, 2017 11:39 pm

Jak to jest, że Bóg pozwala nam się w takim uporze zaciąć?
Ostatnio zmieniony ndz lis 05, 2017 12:01 am przez Pstryk Provolone, łącznie zmieniany 1 raz.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob lis 04, 2017 11:41 pm

Pstryk Provolone pisze:Właśnie.. serce zacięte w uporze będzie ścigało, egzekwowało, rozliczało, mimo iż nie będzie pojmowało sensu. Takie serce kieruje się w czynach cząstkowym poznaniem, w dość pochopny i wyniosły sposób. Cechuje je brak zrozumienia, rozeznania i odpowiedzialności,jest ślepe i głuche.

Ciekawy i wg mnie słuszny wniosek Pstryku..... i chyba wiem o czym piszesz......

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » ndz lis 05, 2017 1:50 pm

Dla takiego serca liczy się tylko "JA i MOJE zrozumienie, to JA mam rację".
Słuchajcie... Bóg nie jest nam niczego winien, nie wrzuca poznania i zrozumienia do koryta i nie mówi macie żryjcie. Pozwala sercu naszemu się zaciąć w uporze po pierwsze z szacunku do siebie, po drugie z szacunku do tych którzy chcą i będą to poznanie i zrozumienie należycie traktować.

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » ndz lis 05, 2017 5:39 pm

Pstryk Provolone pisze:Jak to jest, że Bóg pozwala nam się w takim uporze zaciąć?

Bóg dał nam wolną wolę. Możemy polegać na własnym (lub cudzym) rozumie, albo na prowadzeniu Ducha Świetego. Możemy w pokorze uznać Słowo Boże lub w pysze podążać są człowiekiem. Wybór należy do nas.
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » ndz lis 05, 2017 9:01 pm

...serce zacięte w uporze będzie ścigało, egzekwowało, rozliczało, mimo iż nie będzie pojmowało sensu. Takie serce kieruje się w czynach cząstkowym poznaniem, w dość pochopny i wyniosły sposób. Cechuje je brak zrozumienia, rozeznania i odpowiedzialności,jest ślepe i głuche.

Serce zacięte w uporze, przesłania obraz kogoś lub czegoś, pozbawione jest jasności postrzegania istoty sprawy,osoby...

Myślisz że to wynika z nieprawidłowego korzystania z wolnej woli?

Wróć do „Różne zagadnienia Biblii”