Obraz Boży a wizerunek bestii

Jest to miejsce do dyskusji na wszelkiego rodzaju tematy Pisma Świętego
korba

Re: Obraz Boży a wizerunek bestii

Postautor: korba » czw lut 15, 2018 2:04 pm

W sensie biblijnym to nie ma.
Gdy Bóg stworzył człowieka, zrobił to na swój obraz. LXX używa tu słowa: εἰκών, co słowniki tłumaczą jako: 1. obraz, wizerunek; 2. wyobrażenie.
Gdy w ks. Objawienia mowa i obrazie bestii (Ob 13:15, gdzie aż trzy razy użyto słowa obraz), również użyto tego samego greckiego słowa.
Różnica czasem wynika z tego, że tłumacz raz oddał to słowo jako obraz, a winnym miejscu jako wizerunek. Generalnie sens i znaczenie jest takie samo.

Nawiasem, ciekawostka, od greckiego słowa εἰκών, wywodzi się znane nam słowo: ikona (czy to w kulcie prawosławnym, czy też na naszych monitorach komputerów).

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » śr lut 21, 2018 12:52 am

korba pisze:W sensie biblijnym to nie ma.
Gdy Bóg stworzył człowieka, zrobił to na swój obraz. LXX używa tu słowa: εἰκών, co słowniki tłumaczą jako: 1. obraz, wizerunek; 2. wyobrażenie.
Gdy w ks. Objawienia mowa i obrazie bestii (Ob 13:15, gdzie aż trzy razy użyto słowa obraz), również użyto tego samego greckiego słowa.
Różnica czasem wynika z tego, że tłumacz raz oddał to słowo jako obraz, a winnym miejscu jako wizerunek. Generalnie sens i znaczenie jest takie samo.

Nawiasem, ciekawostka, od greckiego słowa εἰκών, wywodzi się znane nam słowo: ikona (czy to w kulcie prawosławnym, czy też na naszych monitorach komputerów).

to podzielę się czymś ciekawym :)
byłem ciekawy co do Babilonu wielkiego,
Wpisałem w nieszczęsnej Wikipedii (bo można tam znaleźć wszystko i tzw g....) ale coś przykuło mojă uwagę..
Zobaczyłem tam "iluminację w rękopisie francuskim, XIV wiek"
Iluminację na rysunku/obrazie.. Rozumiecie?
Miarą wszystkich rzeczy jest człowiek.

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » śr lut 21, 2018 1:26 am

Becalel - człowiek uzdolniony przez Boga do wszelkiego dobrego dzieła.
A dziś jak jest? Może 7 gór pieniędzy przysłania horyzont?

"Dawno temu, gdy nie było jeszcze czasu
Horyzont przysłaniało 7gór 7 lasów"
Miarą wszystkich rzeczy jest człowiek.

Wróć do „Różne zagadnienia Biblii”