Łono Abrahama

Jest to miejsce do dyskusji na wszelkiego rodzaju tematy Pisma Świętego
Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Re: Łono Abrahama

Postautor: Ann78 » pt kwie 20, 2018 9:15 am

Iskierka pisze:
Ann78 pisze:Wczoraj zastanowił mnie ten fragment Dziejów Apostolskich:

„Lecz gdy zaczął mówić o usprawiedliwieniu, o wstrzemięźliwości i o przyszłym sądzie, Feliks zaniepokoił się: Na teraz dość, odejdź; w sposobnej chwili każę cię zawezwać.”
Biblia Warszawska Dz 24,25

W Tysiaclatce jest: Feliks przestraszony odpowiedział
W BW-P: Feliks przeraził się i powiedział

Paweł głosił Dobrą Nowinę, a Feliks przeraził się? Czego?

Jest jeszcze taki ciekawy werset z 2 Koryntian 2:14-17 " Lecz Bogu niech będą dzięki, który nam zawsze daje zwycięstwo w Chrystusie i sprawia, że przez nas rozchodzi się wonność poznania Bożego po całej ziemi. Zaiste myśmy wonnością Chrystusową dla Boga, wśród tych, którzy są zbawieni i tych, którzy są potępieni. Dla jednych jest to woń śmierci ku śmierci, dla drugich woń życia ku życiu......."

To samo orędzie, a jakże różnie odbierane przez słuchających. Dobra Nowina, to także mowa o Sądzie i w tej kwestii Feliks wolał być "świadomie nieświadomy" i nie chciał słuchać, bo musiałby wejrzeć w siebie i zobaczyć potrzebę pokuty i nawrócenia, a jak powiada wcześniejszy werset, był On obeznany z Drogą Pańską, żonę miał Żydówkę.

No właśnie.
„Woń śmierci”, „woń życia”.
Jest jeszcze to (cytat poniżej), co swiadczy o pogrzebanie pokuty. Po co pokutować, jesli nie ma kary - ktoś powie?
„Albowiem mowa o krzyżu jest głupstwem dla tych, którzy giną, natomiast dla nas, którzy dostępujemy zbawienia, jest mocą Bożą.”
Biblia Warszawska I Kor 1,18
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Iskierka

Postautor: Iskierka » pt kwie 20, 2018 9:23 am

Ilyad pisze:
Iskierka pisze:
Ilyad pisze:Rozumiem. Co byś pomyślał o człowieku, który próbowałby dowieść że to nie Judasz zdradził Pana ? Czy nie wykazałbyś mu że ZAPRZECZA PISMU WPROST ? Jednak ten, który twiedzi że duchem nie był Samuel, tylko demon , robi DOKŁADNIE TO SAMO. W taki sposób MOŻNA PODWAŻYĆ KAŻDĄ NAUKĘ BIBLIJNĄ, nawet to że to Bóg stworzył świat...Natchniony prorok BYŁ PRZEKONANY ŻE DUCHEM BYŁ SAMUEL i taką naukę nam w tym miejscu Biblia przekazuje. Okazuje się jednak że są tacy, którzy WIEDZĄ LEPIEJ. Czy to rozsądne ?

Ilyadzie, zawsze się znajdzie ktoś, kto wie lepiej...od nas ;)...jakby nie było chodziło o Samuela wyrwanego z zaświatów.....

:lol: No tak...Tylko jak ktoś próbuje WIEDZIEĆ LEPIEJ od natchnionego pisarza, twierdząc lub sugerując w taki, czy inny sposób że był omamiony przez szatana, to wkracza na niebezpieczny teren, nie uważasz ? :roll: Nie mamy w Biblii NAJMNIEJSZEJ sugestii lub komentarza Pana lub apostołów, sugerującego że któryś z proroków nie miał racji. Żydzi mieli bardzo prostą hermeneutykę: "JEST NAPISANE" i historię z duchem Samuela tak też odczytywali. Mówi o tym Talmud, a tu masz kolejny przykład:

Biblia Tysiąclecia - Mądrość Syracha 47:
47,19 Przed czasem spoczynku wiecznego oświadczył przed Panem i Jego pomazańcem: Pieniędzy ani niczego, ani sandałów od nikogo nie wziąłem. I nikt go nie mógł oskarżyć.
47,20 [u]A nawet po swym zaśnięciu prorokował
, oznajmił los królowi i z [głębi] ziemi głos swój podniósł w przepowiedni, by usunąć nieprawość ludu.[/u]

A kto tu napisał, że natchniony pisarz był omamiony przez szatana? :o . Tu raczej nasuwa się pytanie, czy to możliwe aby diabeł mógł zwieść Saula poprzez np. wizję, czy to wogóle nie jest możliwe, aby w ten sposób też zwodził ludzi.
Przecież autor opisał zdarzenie, jakie miało miejsce. Jedni akcentują to, że Saul złamał prawo udając się do wróżki, inni akcentują z tego wydarzenia, że to był duch Samuela i zarzekają się, że to nie mogła być zwodnicza wizja.

A te wersety, które komentowałeś do Sadlora, to też napisał natchniony autor i wytłumaczyłeś sam " z polskiego na nasze" ;) i na te wersety powołał się Sadlor. ;)

Rozumiem, że "Mądrość Syracha", to część Talmudu i jako apokryf w BT.

Iskierka

Postautor: Iskierka » pt kwie 20, 2018 9:30 am

Ann78 pisze:No właśnie.
Jest jeszcze to (cytat poniżej), co swiadczy o pogrzebanie pokuty. Po co pokutować, jesli nie ma kary - ktoś powie?
„Albowiem mowa o krzyżu jest głupstwem dla tych, którzy giną, natomiast dla nas, którzy dostępujemy zbawienia, jest mocą Bożą.”

Tu uwaga skupiła się nie na samej karze, bo nikt tego nie kwestionuje, tylko na fakcie, że ludzie będą karani literalnym ogniem w piekle, bo o to jest cały raban.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » pt kwie 20, 2018 11:52 am

Iskierka pisze:

W Biblii Tysiąclecia to nie jest apokryf ale uznane i opublikowane jako natchniona księga.

Iskierka

Postautor: Iskierka » pt kwie 20, 2018 8:47 pm

Datsun pisze:
Iskierka pisze:

[b]W Biblii Tysiąclecia to nie jest apokryf ale uznane i opublikowane jako natchniona księga.

Masz rację, doczytałam... :)
Ciekawe mądrości, znane i mniej znane." Twardo stój przy swym przekonaniu i jedno miej tylko słowo. Bądź skory do słuchania, a odpowiadaj po namyśle. Jeśli znasz się na rzeczy, odpowiedz bliźniemu, a jeśli nie, rękę twą połóż na ustach. W mowie jest chwała i hańba człowieka, a język może sprowadzić upadek" (Mądrość Syracha 5:10-13)....dobre :)

Sadlor

Postautor: Sadlor » pt kwie 20, 2018 10:02 pm

Naszły mnie przez was Biblijne wspomnienia ;)

Pamietam jak pierwszy raz czytałem ST to była właśnie BT i natknąłem się na tę księgę, już wtedy robiłem notatki, ale jak zacząłem robić notatki z tej księgi to w końcu wyszło że 90% księgi miałem w tych notatkach i na końcu po prostu napisałem "Mądrość Syracha całość". Wtedy potrzebowałem takiej mądrości jak powietrza, bo nie byłem zbyt rozsądnym człowiekiem, nie byłem wtedy jeszce nawrócony. A i teraz widzę że przydałoby się trochę tej mądrości jeszcze wdrożyć :)
z bojaźnią i ze drżeniem zbawienie swoje sprawujcie.

Ilyad

Postautor: Ilyad » pt kwie 20, 2018 10:25 pm

Iskierka pisze:

Tu uwaga skupiła się nie na samej karze, bo nikt tego nie kwestionuje, tylko na fakcie, że ludzie będą karani literalnym ogniem w piekle, bo o to jest cały raban.

Kto tu twierdzi że ogień będzie literalny ?

Iskierka

Postautor: Iskierka » pn kwie 23, 2018 4:45 am

Ilyad pisze:
Iskierka pisze:

Ew. łukasza 16:23,24 Biblia Warszawska

"A gdy w krainie umarłych cierpiał męki i podniósł oczy swoje, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. Wtedy zawołał i rzekł:Ojcze Abrahamie zmiłuj się nade mną i poślij Łazarza aby umoczył koniec palca swego w wodzie i ochłodził mi język bo męki cierpię w tym płomieniu".

Według przekładu BT ; "Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał:Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza, niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mi język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu".

Według przekładu Biblii Gdańskiej: " "A będąc w piekle, podniósłszy oczy swe,gdy był w mękach, ujrzał Abrahama z daleka i Łazarza na łonie jego. Tedy bogacz zawoławszy, rzekł: Ojcze Abrahamie, zmiłuj się nade mną i poślij Łazarza, aby zmoczył koniec palca swego w wodzie, a ochłodził język mój, bo męki cierpię w tym płomieniu".

Według przekładu Nowego Świata: " A w Hadesie podniósł oczy, będąc w męczarniach i w oddali ujrzał Abrahama oraz Łazarza u jego piersi. Zawołał więc i rzekł: Ojcze Abrahamie, zmiłuj się nade mną i poślij Łazarza, by umoczył w wodzie czubek palca i ochłodził mi język, gdyż znoszę udrękę w tym buchającym ogniu".

Cztery różne przekłady : "kraina umarłych", "otchłań", "piekło", "hades".
Jaki "ogień", "płomień" mogą mieć na myśli czytelnicy, skoro Abrahama, Łazarza a nawet wodę, która ma przynieść ochłodzenie, rozumieją literalnie? Czy nie dosłownie niektórzy interpretują to podobieństwo, a może tylko fragmenty.....czy to nie wprowadza zamieszania?

GrzegorzS04 pisze:Przypowieść o bogaczu i Łazarzu nie może być równocześnie dosłowna i figuratywna.

Datsun - A dlaczego akurat ta nie może???
Wszystkie inne mogą ale tylko ta nie?
Nigdzie przede wszystkim nie jest napisane, że to jest przypowieść. Równie dobrze można to traktować jako opowiadanie rzeczywistej historii, podobnie jak o siewcy, o ziarnie, o niewodzie, itp .itd......."Bo łono Abrahama nie jest jakimś rozległym miejscem. Aniołowie po śmierci sprawiedliwego zanoszą go do ich praojca Abrahama w miejscu odpoczynku (najprawdopodobniej Raj). Kładą na łonie Abrahama i dokładnie w takiej scenerii jest ten opis"
...........
............

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » pn kwie 23, 2018 4:58 pm

Iskierka pisze:Cztery różne przekłady : "kraina umarłych", "otchłań", "piekło", "hades".
Jaki "ogień", "płomień" mogą mieć na myśli czytelnicy, skoro Abrahama, Łazarza a nawet wodę, która ma przynieść ochłodzenie, rozumieją literalnie? Czy nie dosłownie niektórzy interpretują to podobieństwo, a może tylko fragmenty.....czy to nie wprowadza zamieszania?

Trafne spostrzeżenia, Iskierko.
Musimy jednak pamiętać, że rzeczywistość w świecie duchowym opisanym w tym miejscu przez Pana Jezusa wcale nie musi być taka jak my to postrzegamy w naszym świecie że tak się wyrażę "trójwymiarowym".
Przede wszystkim Pan Jezus opisuje cierpienia bogacza nie w ogniu ale w płomieniu. Słowo greckie oddane tutaj to: "FLOKS" , które oznacza płomień, dalsze znaczenie, to ogień . W Nowym Testamencie użyte jest bardzo rzadko:

Dzieje Apostolskie 7:30
„Po czterdziestu latach ukazał mu się na pustyni góry Synaj anioł Pański w płomieniu ognistego krzaka.”

2 List do Tesaloniczan 1:8
„w płomienistym ogniu, wymierzając karę tym, którzy Boga nie uznają i nie są posłuszni Ewangelii Pana naszego Jezusa.”

List do Hebrajczyków 1:7
„Do aniołów zaś powie: Aniołów swych czyni wichrami, sługi swe płomieniami ognia.”

Apokalipsa 1:14
„Głowa Jego i włosy - białe jak biała wełna, jak śnieg, a oczy Jego jak płomień ognia.”

Apokalipsa 2:18
„Aniołowi Kościoła w Tiatyrze napisz: To mówi Syn Boży: Ten, który ma oczy jak płomień ognia, a nogi Jego podobne są do drogocennego metalu.”

Użyte tutaj słowo płomień (FLOKS) zawsze występuje obok ogień (PYR , które oznacza ogień , dalsze znaczenie , to płomień).

Bogacz pomimo tego, że cierpiał w tym płomieniu to potrafił się porozumiewać i dostrzegać to co wokół się dzieje i analizować. Gdyby to było ogień literalny to przecież nie byłoby coś podobnego możliwe.

Czym więc jest ten płomień?
Cóż, wydaje mi się, że może chodzić o coś w rodzaju wyrzutów sumienia w obliczu Bożej miłości i rzeczywistości. Spójrzmy na to:
Pieśń 8:6
6. Połóż mnie jak pieczęć na swoim sercu, jak obrączkę na swoim ramieniu. Albowiem miłość jest mocna jak śmierć, namiętność twarda jak Szeol. Jej żar to żar ognia, to płomień Pana.
(BW)

Czym więc jest ów płomień to możemy się jedynie zastanawiać i teoretyzować. W każdym razie nie jest to jakiś ogień w naszym postrzeganiu rzeczywistości. Rzeczywisty świat nie jest przecież tylko taki co widzimy. Istnieje przecież niebo, a nawet jego poziomy, inne miejsca takie jak otchłań (gr. Abyssos), wspomniany hades oraz być może jeszcze takie o których Biblia nie wspomina. Prawdopodobnie nam ludziom nie jest nawet możliwe to wszystko ogarnąć umysłem i intelektem.

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » wt kwie 24, 2018 9:40 am

Ilyad pisze:
Iskierka pisze:

Myśle, ze nie tyle chodzi o to, ze ogień ma być rzeczywisty, taki, jak my go rozumiemy, raczej chodzi i ciągłość cierpienia, nieustający ból, czy dyskomfort. Jak bedzie wyglądał ogień, tego nie wiemy.
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Wróć do „Różne zagadnienia Biblii”