Uczestnictwo w Wieczerzy Pańskiej

Jest to miejsce do dyskusji na wszelkiego rodzaju tematy Pisma Świętego
Awatar użytkownika
morwa

Uczestnictwo w Wieczerzy Pańskiej

Postautor: morwa » pt cze 10, 2016 6:10 am

Bernardzie,
w takim razie nie powinno się robić ograniczeń co do chrztu,czy też uczestniczenia w Wieczerzy,bo TYLKO PAN wie którzy są Jego...
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

bernard

Re: Pewna historia

Postautor: bernard » pt cze 10, 2016 6:46 am

Co do chrztu,o ile jest w Imie Ojca,Syna i Ducha, to tak,bo mamy tu jednosc w wierze.
Co do Wieczerzy ,przy przeciwstawnym jej pojmowaniu, nie ma tej jednosci.Z samej definicji ,wspolnota stolu jest wyrazem jednosci ;
Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących DzAp 4,32
Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach DzAp 2,42

Czy rozne wierzenia ( przeciwstawne) sa wyrazem jednosci Ducha ? Piecdziesiatnica pokaxuje ze nie .
Wspolnota Stolu zaklada jeden glos,a taki jest Ducha Swietego.
Przy roznych pogladach nie ma jednosci,gdyz mimo fizycznej bliskosci tak naprawde jestesmy zamknieci w swoim wlasnym swiecie. Dzielimy sie chlebem a mimo to sie rozmijamy.
No chyba ze wieczerza bedzie tylko czysto symboliczna uczta pokoju ,to wtedy moze miec to jakis sens. No ale Wieczerza Panska to chyba cos wiecej niz impreza z pogaduchami ,pelna wina i chleba ?

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » pt cze 10, 2016 7:24 am

bernard pisze:....
Co do Wieczerzy ,przy przeciwstawnym jej pojmowaniu, nie ma tej jednosci.Z samej definicji ,wspolnota stolu jest wyrazem jednosci ;
Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach DzAp 2,42

Kogo Pan zaprasza do spożywania Wieczerzy? Członków SWEGO CIAŁA..
Czy znajdują się oni wyłącznie w obrębie jednej społeczności? Wybranej?
Nie człowiek,ale Bóg i dana osoba decyduje czy jest godna czy nie spożywać wieczerzę...
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Iskierka

Postautor: Iskierka » pt cze 10, 2016 9:26 am

Jeśli chodzi o Wieczerzę Pańską to byłam świadkiem różnych poglądów.

Do zboru Wolnych Chrześcijan przyszła siostra z innego zboru. Była po chrzcie od lat, nawet żoną brata, którego cała rodzina jest znana z korzeni ewangelicznych. Jak to się mówi z "rozpędu" dostała kielich i chleb. Jednak po nabożeństwie, gdy zaprowadziła swoją córkę do innego pokoju na szkółkę zaczęto "plotkować" za Jej plecami- co to za siostra? dlaczego nie ma nakrycia głowy? dlaczego nie przyniosła z sobą "listu polecającego", że chce już chodzić do nas? My Jej nie znamy więc nie będzie z nami obchodzić Wieczerzy, no chyba że będzie miała ten "list".
Wiem, że siostra nie dostosowała się do ogółu, czyli nie nakrywa głowy, powiedziała mi że w takim razie nie musi brać udziału tu w Wieczerzy itd..... W tym zborze wieczerza była w każdą niedzielę. Nie wiem czy się to zmieniło bo od 3 lat nie mam z Nią kontaktu.

W innym miejscu przed Wieczerzą brat informuje, że spożywa tylko ten kto jest ochrzczony przez zanurzenie ( na wypadek gdy jest ktoś obcy i nie znany).
Jeszcze gdzie indziej, chrzest nie jest wymagany ( nie wiem czy każdy z ulicy może tu jest dopuszczony?). Jednych razi to, że zamiast dużego kielicha podawane są małe kieliszki, albo zamiast wina - sok.

Według mnie pieczę nad tym wszystkim powinien mieć pastor i starsi, ale jak mówi Pismo "Niechże więc człowiek samego siebie doświadcza i tak niech je z chleba tego i z kielicha tego pije. Albowiem kto je i pije niegodnie, nie rozróżniając ciała Pańskiego, sąd własny je i pije" (1Kor 11:27-34).

Ciekawy temat, to może założyć nowy wątek?

Ilyad

Postautor: Ilyad » pt cze 10, 2016 12:54 pm

Iskierko. By nie robić offtop, załóż nowy wątek. Chętnie coś napiszę.

Awatar użytkownika
Datsun

Re: Uczestnictwo w Wieczerzy Pańskiej

Postautor: Datsun » pt cze 10, 2016 1:04 pm

No to już mamy nowy wątek. ;)

christianinroman

Postautor: christianinroman » pt cze 10, 2016 1:32 pm

W zborze, którego jestem członkiem zaszły pozytywne zmiany. Chociaż śmierć Pańską zwiastujemy raz na kwartał, to do kielicha i chleba może przystąpić każdy wierzący po chrzcie i oczywiście będący członkiem Ciała Chrystusa. Wcześniej były podawane obostrzenia nie mające uzasadnienia w NT, ale jest teraz OK.

bernard

Postautor: bernard » pt cze 10, 2016 1:35 pm

morwa pisze:
bernard pisze:....

Kogo Pan zaprasza do spożywania Wieczerzy? Członków SWEGO CIAŁA..

Tak
Czy znajdują się oni wyłącznie w obrębie jednej społeczności? Wybranej?
No przeciez mowilem juz kilka razy ze nie ;)
Nie człowiek,ale Bóg i dana osoba decyduje czy jest godna czy nie spożywać wieczerzę...

No i ?

Ilyad

Postautor: Ilyad » pt cze 10, 2016 1:46 pm

Iskierko:
gdy zaprowadziła swoją córkę do innego pokoju na szkółkę zaczęto "plotkować" za Jej plecami- co to za siostra? dlaczego nie ma nakrycia głowy?

A dziwisz się ? Jeżeli wiedziała że w tym zborze jest ten (poniekąd biblijny) zwyczaj praktykowany, sama te plotki sprowokowała. Pastor akurat nie miał na to wpływu.
powiedziała mi że w takim razie nie musi brać udziału tu w Wieczerzy itd.....

Może się mylę, ale na pierwszy rzut oka jej zachowanie raczej nie świadczy o pokorze.

Ilyad

Postautor: Ilyad » pt cze 10, 2016 1:48 pm

christianinroman pisze:W zborze, którego jestem członkiem zaszły pozytywne zmiany. Chociaż śmierć Pańską zwiastujemy raz na kwartał, to do kielicha i chleba może przystąpić każdy wierzący po chrzcie i oczywiście będący członkiem Ciała Chrystusa. Wcześniej były podawane obostrzenia nie mające uzasadnienia w NT, ale jest teraz OK.

Co to za obostrzenia ? Jeżeli nie tajemnica oczywiście. ..

Wróć do „Różne zagadnienia Biblii”