Uczestnictwo w Wieczerzy Pańskiej

Jest to miejsce do dyskusji na wszelkiego rodzaju tematy Pisma Świętego
GrzegorzS04

Re: Coś na czasie - Znalezione w sieci :)

Postautor: GrzegorzS04 » śr mar 21, 2018 3:23 pm

Zbliża się kolejna rocznica wyzwolenia narodu Izraelskiego z niewoli egipskiej. Żydzi upamiętniają to wydarzenie Paschą.
Czy ma ona jakikolwiek związek z życiem chrześcijanina na przykład z obchodzeniem Wieczerzy Pańskiej?
Ten tekst znaleziony w sieci odpowiada częściowo na to pytanie.

"Wieczerza Pańska, czyli kto, kiedy i dlaczego może przyjmować chleb i wino ?

Dlatego też, kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej. Niech, przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije.
1 Koryntian 11:27-29.
Nasze obchodzenie Wieczerzy Pańskiej jest elementem większego wypełnienia figuralnej Paschy.
Izrael 14 dnia miesiąca Nisan każdego roku obchodził wieczerzę upamiętniającą ich wyjście z Egiptu;
wierzący w Chrystusa dzisiaj - wszyscy, którzy pokutują w jego imię, przyjmując pozafiguralną obrzezkę i opuszczając w ten sposób Egipt tego świata - także raz w roku, w tym samy czasie, obchodzą wieczerzę upamiętniającą śmierć pozafiguralnego Baranka paschalnego, Jezusa Chrystusa, według pokazanego przezeń wzoru, przez spożywanie niekwaszonego chleba i wina.

"Ile razy bowiem będziecie jeść ten Chleb i pić z tego kielicha, będziecie ogłaszać śmierć Pana, aż przyjdzie" (1 Kor. 11:26 ).
Nie przyjmujemy zatem ciała i krwi Chrystusa w żadnym substancjalnym sensie, ale 'ogłaszamy śmierć Pana'.
Naszym celem jest więc upamiętnienie śmierci Zbawiciela, o czym przecież on sam także mówi: "Czyńcie to na moją pamiątkę" (1 Kor. 11:24,25 ).

Występujące tutaj greckie anamnesis dosłownie znaczy 'przypomnienie'.

W przekładzie interlinearnym przeczytamy w związku z tym, iż uczestniczymy w wieczerzy "ku mojemu przypomnieniu" .
W tym sensie pamiątkowy chleb i wino spożywa każdy, kto uwierzył w Jezusa Chrystusa i pokutuje w jego imię.
Żyjemy w czasie, w którym Bóg "wzywa ... ludzi, aby wszyscy i wszędzie się nawrócili" (Dzieje 17:30 ; 2 Kor. 5:20).
Wszyscy, którzy pokutują i nawracają się do Boga, poddają w ten sposób swoje serca symbolicznej obrzezce.
Wiemy, że przy końcu czasów wszystko ma być zebrane w Chrystusie, tzn. każde stworzenie musi posiadać charakter na obraz Jezusa Chrystusa, stworzony przez działającego weń ducha poznawania i posłuszeństwa dla prawdy (Rzym. 8:29,30; Ef. 1:9-12).
Co nas czyni niegodnymi lub godnymi? Wskazane jest by, co roku ( 14 Nisan) jeść chleb i pic wino, ale jeśli z jakiegoś powodu będziemy musieli zrobić sobie przerwę to sama przerwa, jeśli będzie uzasadniona, nie będzie grzechem, podczas gdy spożycie niegodne będzie nim.
Rzekł do nich Jezus: Amen, amen, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie.
Jana 6:53 .

Podobną rolę dziś odgrywa zanurzenie ( chrzest ) w imię Jezusa.
Dopiero po zanurzeniu możemy uznawać się za naśladowców Chrystusa.
Zanim, więc zdecydujesz się spożywać ciało i krew Chrystusa zastanów się czy na pewno oczyściłeś się z grzechów i co za tym idzie czy jesteś godzien tego przywileju?"

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Postautor: tadeusz2904 » śr mar 21, 2018 4:31 pm

Zanim, więc zdecydujesz się spożywać ciało i krew Chrystusa zastanów się czy na pewno oczyściłeś się z grzechów i co za tym idzie czy jesteś godzien tego przywileju?"[/color][/quote]

Grzegorz podaj podstawą Twego stanowiska.
,,Nagi wyszedłem .. i nagi się tam wrócę.Hi 1,20(UBG).

Iskierka

Postautor: Iskierka » śr mar 21, 2018 4:52 pm

GrzegorzS04 pisze:Zbliża się kolejna rocznica wyzwolenia narodu Izraelskiego z niewoli egipskiej. Żydzi upamiętniają to wydarzenie Paschą.
Czy ma ona jakikolwiek związek z życiem chrześcijanina na przykład z obchodzeniem Wieczerzy Pańskiej?

Dlatego też, kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej. Niech, przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije.
Nasze obchodzenie Wieczerzy Pańskiej jest elementem większego wypełnienia figuralnej Paschy.
Izrael 14 dnia miesiąca Nisan każdego roku obchodził wieczerzę upamiętniającą ich wyjście z Egiptu;
wierzący w Chrystusa dzisiaj - wszyscy, którzy pokutują w jego imię, przyjmując pozafiguralną obrzezkę i opuszczając w ten sposób Egipt tego świata - także raz w roku, w tym samy czasie, obchodzą wieczerzę upamiętniającą śmierć pozafiguralnego Baranka paschalnego, Jezusa Chrystusa, według pokazanego przezeń wzoru, przez spożywanie niekwaszonego chleba i wina.

"Ile razy bowiem będziecie jeść ten Chleb i pić z tego kielicha, będziecie ogłaszać śmierć Pana, aż przyjdzie" (1 Kor. 11:26 ).
Nie przyjmujemy zatem ciała i krwi Chrystusa w żadnym substancjalnym sensie, ale 'ogłaszamy śmierć Pana'.
Naszym celem jest więc upamiętnienie śmierci Zbawiciela, o czym przecież on sam także mówi: "Czyńcie to na moją pamiątkę" (1 Kor. 11:24,25 ).

W przekładzie interlinearnym przeczytamy w związku z tym, iż uczestniczymy w wieczerzy "ku mojemu przypomnieniu" .
W tym sensie pamiątkowy chleb i wino spożywa każdy, kto uwierzył w Jezusa Chrystusa i pokutuje w jego imię.
Żyjemy w czasie, w którym Bóg "wzywa ... ludzi, aby wszyscy i wszędzie się nawrócili" (Dzieje 17:30 ; 2 Kor. 5:20).
Wszyscy, którzy pokutują i nawracają się do Boga, poddają w ten sposób swoje serca symbolicznej obrzezce.
Wiemy, że przy końcu czasów wszystko ma być zebrane w Chrystusie, tzn. każde stworzenie musi posiadać charakter na obraz Jezusa Chrystusa, stworzony przez działającego weń ducha poznawania i posłuszeństwa dla prawdy (Rzym. 8:29,30; Ef. 1:9-12).
Co nas czyni niegodnymi lub godnymi? Wskazane jest by, co roku ( 14 Nisan) jeść chleb i pic wino, ale jeśli z jakiegoś powodu będziemy musieli zrobić sobie przerwę to sama przerwa, jeśli będzie uzasadniona, nie będzie grzechem, podczas gdy spożycie niegodne będzie nim.
Rzekł do nich Jezus: Amen, amen, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie.

Zanim, więc zdecydujesz się spożywać ciało i krew Chrystusa zastanów się czy na pewno oczyściłeś się z grzechów i co za tym idzie czy jesteś godzien tego przywileju?"

Grzegorz, ten post powinieneś zamieścić w innym dziale, jak poniżej:
viewtopic.php?f=32&t=704
Może Datsun przeniesie :) , bo raczej do Humoru Wieczerza nie pasuje ;)

tadeusz2904 pisze:Zanim, więc zdecydujesz się spożywać ciało i krew Chrystusa zastanów się czy na pewno oczyściłeś się z grzechów i co za tym idzie czy jesteś godzien tego przywileju?"[/color

Grzegorz podaj podstawą Twego stanowiska.

Tadeuszu, z tego co zrozumiałam to Grzegorz tylko zacytował ten tekst, umieszczony gdzieś w sieci, więc chyba nie musi się tłumaczyć z podstawy biblijnej.

Jeśli chodzi o Wieczerzę, to różnie chrześcijanie obchodzą, jedni raz w roku 14 Nisan, inni raz w miesiącu albo różnie nie trzymając się jakiegoś schematu. Niektórzy czekają do chrztu, od innych nie wymaga się na daną chwilę chrztu, jeśli w sercu uwierzył, że Jezus jest Jego Panem.
W jakimś celu napisano, że Wieczerzę można spożywać niegodnie, niech każdy więc bada siebie.

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Postautor: tadeusz2904 » śr mar 21, 2018 5:03 pm

A co dwa lata !

A co z Kornieliuszem(DZ,10:44,45)

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Postautor: tadeusz2904 » czw mar 22, 2018 7:54 am

GrzegorzS04 pisze:Zbliża się kolejna rocznica wyzwolenia narodu Izraelskiego z niewoli egipskiej. Żydzi upamiętniają to wydarzenie Paschą.

No i teraz jestem rozdarty.
Byłem zanurzony w organizacji ŚJ ale wylali mnie razem z zanurzeniem-warunek niespełniony.
Po zastanowieniu się na pewno nie oczyściłem się z grzechów( a kimże ja jestem-grzesznym nieużytecznym człowiekiem).

Ale mam plan przemycę się do kościoła katolickiego - żeby nie było zamieszania- trochę dalej .
Formułką jeszcze pamiętam ,,Panie nie jestem godzien przyjąć Ciało Twoje, ale powiedz tylko słowo a będzie uzdrowiona dusza moja".
Wino ( Krew) wypije kapłan, no bo z upoważnienia wszystkich sprawuje mszę św.
No tak to na dzisiejszy dzień wygląda.

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Re: Uczestnictwo w Wieczerzy Pańskiej

Postautor: tadeusz2904 » czw mar 22, 2018 10:02 am

Nie wząłem jeszcze 2 -óch sugestii.
Grzegorz pośrednio pisze:
1.,,Nie przyjmujemy zatem ciała i krwi Chrystusa w żadnym substancjalnym sensie,
ale, ogłaszamy śmierć Pana".
U mnie może grając na ligawkach albo strzelając z karbidu.

2.,,jeżeli z jakiegoś powodu będziemy musieli zrobić sobie przerwę,to sama przerwa jeśli będzie uzasadniona nie będzie grzechem".
No to naprawdę coś się znajdzie.

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Postautor: tadeusz2904 » czw mar 22, 2018 10:24 am

Grzegorz SO4 pośrednio pisze:
,,Wierzący w Chrystusa dzisiaj-wszyscy którzy pokutują w jego imię"--w jego imię--
chyba chodzi o Pana Jezusa.
Pokutować dla mnie nic nie robić łazić o chlebie i wodzie.
Tylko co moi najbliżsi na to, i co z materialnym otoczeniem.

GrzegorzS04

Postautor: GrzegorzS04 » czw mar 22, 2018 4:52 pm

Iskierka pisze:Grzegorz, ten post powinieneś zamieścić w innym dziale, jak poniżej:
viewtopic.php?f=32&t=704
Może Datsun przeniesie :) , bo raczej do Humoru Wieczerza nie pasuje ;)

Dziękuję Iskierko za wskazówkę,ale wydaje mi się,że umieszczałem to w dziale coś na czasie/ znalezione w sieci
Ale rzeczywiście,jest lepsze miejsce na ten wpis.

GrzegorzS04

Postautor: GrzegorzS04 » czw mar 22, 2018 4:53 pm

tadeusz2904 pisze:Grzegorz SO4 pośrednio pisze:
,,Wierzący w Chrystusa dzisiaj-wszyscy którzy pokutują w jego imię"--w jego imię--

A co znaczy pokutować Tadeuszu nie według Ciebie,ale według Słowa Bożego?

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Postautor: tadeusz2904 » czw mar 22, 2018 6:17 pm

GrzegorzS04 pisze:
tadeusz2904 pisze:Grzegorz SO4 pośrednio pisze:

A co znaczy pokutować Tadeuszu nie według Ciebie,ale według Słowa Bożego?

Grzegorzu nie oczekuj ode mnie, że puszcze w ruch skorowidz czy Wnikliwe Poznawanie Pism czy internet i coś sobie dopasuję.

Dla mnie pokutą jest sprostanie obowiązkom dnia codziennego przy uczciwym traktowaniu wszystkich ludzi.
Inaczej ,,Wszystko tedy, cobyście chcieli, aby wam ludzie czynili,tak i wy czyńcie im, tenci bowiem jest zakon i prorocy".

Wróć do „Różne zagadnienia Biblii”