Naród wybrany

Jest to miejsce do dyskusji na wszelkiego rodzaju tematy Pisma Świętego
Agnieszka

Naród wybrany

Postautor: Agnieszka » sob sty 21, 2017 6:56 pm

Wklejam link bloga na którym kiedyś udzielałam się gdzie autor napisał artykuł o tzw. narodzie wybranym - są tam również moje wpisy.
Link który wcześniej wkleilam usunalam.....
Dodam jeszcze , że państwo Israel powstało dopiero 1948 roku i nigdy nie chodziło o tzw. wybranie literalnego państwa Israel . Biblijne pojęcie ISRAEL również wyjaśniłam w swoich wpisach.
Bardzo często jest tak , że wojny powodują niszczenie wielu dokumentów i przełamanie historii.
Ostatnio zmieniony pn wrz 25, 2017 4:46 pm przez Agnieszka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ida

Re: Naród wybrany

Postautor: Ida » ndz sty 22, 2017 1:22 am

Z tego, co mi wiadomo KRK, chyba podobnie prawosławni, śJ, wyznają tzw. teologię zastępczą. Istotą jej jest to, że naród izraelski utracił pozycję narodu wybranego. Stało się to w momencie, kiedy nie przyjął Mesjasza. Nie tylko zresztą nie przyjął, ale przyłożył rękę do wydania Go na śmierć. Dlatego Bóg odrzucił Izrael, a w jego miejsce powołał lud nowy. Wierzących w Zbawiciela, którzy tworzą Izrael duchowy.

Faktem jest, iż w zdecydowanej większości Żydzi nadal chodzą w niewierze. W tym sensie, że nie przyjmują Mesjasza do swych serc. Obecny Izrael, o ile mi wiadomo, nie jest społeczeństwem jednorodnym pod względem religijnym. Tworzą go m.in. Żydzi ortodoksyjni, Żydzi reformowani jak również Żydzi będący ateistami.

Wg Biblii sprawa dotycząca narodu wybranego przedstawia się zupełnie inaczej. Bóg całkowicie nie przekreślił Izraela. Jest nadal dla Boga narodem wybranym.
Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże. (Rzym. 11:29)
Księga Objawienia tylko w jakimś procencie dotyczy Kościoła ( ludzi z pogan, których Bóg dał prawo stania się Jego dziećmi)- pierwsze 4 rozdziały i 2 ostatnie. Większa część Apokalipsy skierowana jest do cielesnych Żydów i przepowiada przyszłość narodu izraelskiego.
Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam i na wieki.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » ndz sty 22, 2017 9:39 am

Ida pisze:Z tego, co mi wiadomo KRK, chyba podobnie prawosławni, śJ, wyznają tzw. teologię zastępczą. Istotą jej jest to, że naród izraelski utracił pozycję narodu wybranego. Stało się to w momencie, kiedy nie przyjął Mesjasza. Nie tylko zresztą nie przyjął, ale przyłożył rękę do wydania Go na śmierć. Dlatego Bóg odrzucił Izrael, a w jego miejsce powołał lud nowy. Wierzących w Zbawiciela, którzy tworzą Izrael duchowy.

Faktem jest, iż w zdecydowanej większości Żydzi nadal chodzą w niewierze. W tym sensie, że nie przyjmują Mesjasza do swych serc. Obecny Izrael, o ile mi wiadomo, nie jest społeczeństwem jednorodnym pod względem religijnym. Tworzą go m.in. Żydzi ortodoksyjni, Żydzi reformowani jak również Żydzi będący ateistami.

Wg Biblii sprawa dotycząca narodu wybranego przedstawia się zupełnie inaczej. Bóg całkowicie nie przekreślił Izraela. Jest nadal dla Boga narodem wybranym.
Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże. (Rzym. 11:29)
Księga Objawienia tylko w jakimś procencie dotyczy Kościoła ( ludzi z pogan, których Bóg dał prawo stania się Jego dziećmi)- pierwsze 4 rozdziały i 2 ostatnie. Większa część Apokalipsy skierowana jest do cielesnych Żydów i przepowiada przyszłość narodu izraelskiego.

Ido , nigdy nie chodziło o literalne / cielesne państwo ISRAEL którego wówczas nie było .
Czy Bóg faworyzowalby ludzi ze względu na pochodzenie i czy w ogóle faworyzowalby.....????? Zdecydowanie nie.
ISRAEL to inaczej walczący / mocujący się z Bogiem .
Nie wiem czy uważnie przeczytalas moje wpisy na tym blogu w linku ale podałam tam przykład, że nazwa i nie jest to żadne państwo użyta już w księdze Rodzaju 32 :28 gdzie czytamy : "Wtedy rzekł : Nie będziesz nazywał się już Jakub , lecz IZRAEL, bo walczyłes z Bogiem i z ludźmi i zwyciężyłeś". - oznacza imię którego dosłowne znaczenie jest następujące - walczący , mocujący się z Bogiem a nie jest nazwą państwa.
Mocowanie użyte w tym wersecie oznacza nie podawanie się , wchodzenie w relacje z Bogiem a nie walkę w dosłownym tego słowa znaczeniu.
Nazwa powstała z połączenia dwóch słów : Iisrot - zmagać się i EL - Bóg.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » ndz sty 22, 2017 9:48 am

P.S. Słowo żyd nigdzie nie występuje w Biblii i jest religią / społecznością - jewish community .
Żydem może zostać każdy , tak jak katolikiem , czy prawosławnym , czy innego wyznania.
http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... 12/param/1
Nie ma różnicy między JUDEJCZYKIEM a GREKIEM , a nie żydem
Judejczyk to nie żyd. Żydzi są różnego pochodzenia bo to religia / organizacja tak jak katolicy itp.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » ndz sty 22, 2017 9:50 am

P.S. Poganie to inaczej NARODY.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » ndz sty 22, 2017 10:18 am

Lud Boży to nie przynależność do określonego państwa i nigdy tak nie było , to dzisiejsi żydzi wykreowali pojęcie współczesnego państwa Israel jako tego literalnego i biblijnego które wybrał Bóg i tak wg nauczania talmudycznego czują się wybrańcami co jest zwykłym oszustwem.
Bóg od samego początku miał wzgląd tylko i wyłącznie na wnętrze człowieka bez względu na pochodzenie.
To człowiek patrzy na to co widzą ludzkie oczy lecz Bóg od zawsze i zawsze patrzy na serce człowieka.
1 Samuela 16 : 7 : "Ale Pan rzekł do Samuela : Nie patrz na jego wygląd i na jego wysoki wzrost ; nie uważam go za godnego , albowiem Bóg nie patrzy na to , na co patrzy człowiek . Człowiek patrzy na to , co jest przed oczyma , ale Pan patrzy na serce".
Takich wersetów w Biblii jest mnóstwo , że Bóg od samego początku patrzył nie powierzchownie jak to czynią ludzie lecz w sposób najpiękniejszy , wartościowy nie szacujący się w cielesności , materializmie lecz wzgląd DUCHOWY był i jest tą najwyższą wartością .

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » ndz sty 22, 2017 11:03 am

Zachęcam również do przeczytania ciekawego artykułu
http://www.biblua.com/?p=59583

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » ndz sty 22, 2017 11:10 am

Ups! jeszcze raz wklejam link :
http://www.bibula.com/?p=59583
Jeśli link nie otworzy się na forum , można wpisać w wyszukiwarkę - Wymyślenie narodu żydowskiego - rozmowa z prof. Szlomo Sandem. Bibula pismo niezależne.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » ndz sty 22, 2017 11:37 am

Pozwolę sobie jeszcze umieścić wersety a o czym też pisałam na blogu gdzie w Starym Testamencie mamy przymierze które absolutnie nie odnosi się do żadnej grupy etnicznej lecz do WIARY - ZAUFANIA BOGU i tak jak Abraham uwierzył , Pan poczytal mu to za zasługę - Rodzaju 15 : 6
W liście do Galatów 3 : 29 czytamy : "Jeśli zaś należycie do Chrystusa , to jesteście też potomstwem Abrahama i zgodnie z obietnica - dziedzicami". Czy chodzi tu o literalnym potomków Abrahama? NIE!
W rozdziale 5 : 6 mamy również taki fragment : "Albowiem w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie , ani jego brak nie mają żadnego znaczenia , tylko WIARA która działa przez MIŁOŚĆ".
W liście do Rzymian 9 : 8 możemy również przeczytać takie słowa : "To znaczy nie synowie co do ciała są dziećmi Bożymi lecz synowie obietnicy są uznani za potomstwo".

Awatar użytkownika
Ida

Postautor: Ida » pn sty 23, 2017 5:26 am

Aga, chyba po raz kolejny niewłaściwie odczytałam Twoje intencje.
"Wklejam link bloga na którym kiedyś udzielałam się gdzie autor napisał artykuł o tzw. narodzie wybranym - są tam również moje wpisy.
http://jedrusiowy53.blog.onet.pl/tag/narod-wybrany/
Refleksje pozostawiam czytelnikom."
"Nie wiem czy uważnie przeczytalas moje wpisy na tym blogu w linku..."

Agnieszko, nie czytałam bloga, gdzie się swego czasu udzielałaś i nie czytałam Twoich wpisów. Pomyślałam, jak widzę raczej błędnie, czytając Twoje posty, że tematem dyskusji jest naród wybrany, a nie wypowiedzi z bloga.

Mogę odnieść się, do niektórych Twoich słów. Napisałaś m.in.:
"P.S. Słowo żyd nigdzie nie występuje w Biblii i jest religią / społecznością - jewish community .
Żydem może zostać każdy , tak jak katolikiem , czy prawosławnym , czy innego wyznania.
http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... 12/param"
"
Nie ma różnicy między JUDEJCZYKIEM a GREKIEM , a nie żydem
Judejczyk to nie żyd. Żydzi są różnego pochodzenia bo to religia / organizacja tak jak katolicy itp".

Żydzi (dosł. „chwalcy /Jahwe/” ) to naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wówczas językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem.

Zgodnie z zasadami języka polskiego, w którym nazwy narodowości zapisywane są wielką literą, a nazwy wyznawców poszczególnych religii – małą, członków narodu żydowskiego, niezależnie od ich wyznania, nazywa się Żydami, natomiast wyznawców judaizmu – żydami. Istnieją zatem Żydzi niebędący żydami ze względów religijnych.

Określenie Żyd, Żydzi pochodzi od słów Juda, Judejczyk – imienia jednego z 12 synów biblijnego patriarchy Jakuba oraz późniejszej nazwy jednego z 12 pokoleń Izraela. Plemiona Judy oraz Symeona zamieszkały w południowej części Palestyny, gdzie też znajdowała się Jerozolima, późniejsza stolica całego Izraela, a następnie, po podziale państwa Salomona, Królestwa Judy. Judejczycy uważali się za bardziej godnych potomków Izraela, gdyż posiadali starożytną stolicę Dawida, świątynię Jahwe oraz w większym stopniu niż ich pobratymcy z północy zachowywali przepisy prawa mojżeszowego. Pod koniec VIII wieku p.n.e. północne Królestwo Izraela zostało rozbite przez Asyryjczyków, którzy także uprowadzili ludność hebrajską sprowadzając na jej miejsce inne narody. Wówczas Judejczycy stali się jedynym pokoleniem Izraela zamieszkującym tereny Ziemi Obiecanej oraz jedynymi Izraelitami, którzy posiadali własne państwo. Od tego momentu pozostałe pokolenia Izraela znajdujące się w diasporze są już rzadko wspominane przez Stary Testament, zaś określenie Judejczyk zaczyna być tożsame ze słowem Izraelita, Hebrajczyk.

W Nowym Testamencie wszyscy Izraelici często określani są mianem Judejczyków (Żydów), pomimo iż wielu nie pochodziło z plemienia Judy. Apostoł Paweł pochodzący z pokolenia Beniamina (Filipian 3,5) nazywał siebie Judejczykiem, czyli Żydem (Dzieje Apost. 21,39; 22,3; Galacjan 2,15), co wskazuje na fakt, iż już w I wieku n.e. słowo Judejczyk było przez samych Izraelitów używane jako określenie Hebrajczyka.

źródło: wikipedia
Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam i na wieki.

Wróć do „Różne zagadnienia Biblii”