Naród wybrany

Jest to miejsce do dyskusji na wszelkiego rodzaju tematy Pisma Świętego
Agnieszka

Re: Naród wybrany

Postautor: Agnieszka » wt sty 24, 2017 10:37 pm

Ido i tu nie zgodzę się z Tobą - pojęcie żyd zostało wymyślone , wkleilam również wcześniej link profesora i zachęcam do przeczytania.
Piszesz : "Zgodnie z zasadami języka polskiego , w którym narodowości zapisywane wielką literą...." I tu Ci przerwę , bo pojęcie żyd to nie narodowość - znajdź mi na mapie państwo Żyd - nie ma takiego państwa i nigdy nie było.
Juda - Judejczyk , Polska - Polak / Polka / Polacy , Francja - Francuzi .
Dzisiejsi ortodoksyjni żydzi nie są potomkami Abrahama , nie pochodzą nawet ani ich prarodzice z Judei .
Jest to naród wymyślony całkiem niedawno na potrzeby tzw. wybrańców , wcześniej nigdy takiego pojęcia nie było i napisze więcej , że dzisiejsi Arabowie , Syryjczycy są bliższym korzeniem......
Arabia - Arabowie , Syryia - Syryjczycy ; do jakiego państwa zatem "przyłatac" żydów?

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » śr sty 25, 2017 10:03 am

P.S. Dzisiejsi ortodoksyjni żydzi karmią się talmudem i takimi żydami może zostać każdy z nas.
Większość tych żydów ma polskie / słowiańskie korzenie - urodą również nie przypominają Hebrajczykow / Azjatów którzy mają dosyć ciemną karnacje a nie blond włosy i niebieskie oczy.
Jidisz people to zmiksowana germanistyka - wymyślony termin żyd.
Kiedyś miałam taką sytuację gdzie żyd pyta mnie - where are u from? Ja odpowiadam , ze jestem z Polski i pytam jego o to samo , poczym odpowiada - i'm jewish - czyli jestem żydem ; ja na to , ze nie pytam Cię jakiego wyznania jesteś tylko skąd jesteś / pochodzisz ? Był strasznie zmieszany.....

Awatar użytkownika
Ida

Postautor: Ida » czw sty 26, 2017 2:27 pm

Agnieszka pisze:Ido i tu nie zgodzę się z Tobą - pojęcie żyd zostało wymyślone...
Piszesz : "Zgodnie z zasadami języka polskiego , w którym narodowości zapisywane wielką literą...." I tu Ci przerwę , bo pojęcie żyd to nie narodowość - znajdź mi na mapie państwo Żyd - nie ma takiego państwa i nigdy nie było.
Juda - Judejczyk , Polska - Polak / Polka / Polacy , Francja - Francuzi .

Agnieszko nie wymyśliłam pojęcia Żyd, jest ono w powszechnym zastosowaniu. Mój poprzedni wpis opierał się na wirtualnej encyklopedii . Możesz się z nim zgadzać, możesz mieć odmienne zdanie. Nie zmienia to faktu, że pojęcie Żyd stosuje się wymiennie z Judejczykiem, Hebrajczykiem, Izraelczykiem. Oczywiście można się z tym nie zgadzać.
wkleilam również wcześniej link profesora i zachęcam do przeczytania. (...)
Dzisiejsi ortodoksyjni żydzi nie są potomkami Abrahama , nie pochodzą nawet ani ich prarodzice z Judei .
Jest to naród wymyślony całkiem niedawno na potrzeby tzw. wybrańców , wcześniej nigdy takiego pojęcia nie było i napisze więcej , że dzisiejsi Arabowie , Syryjczycy są bliższym korzeniem......
Arabia - Arabowie , Syryia - Syryjczycy ; do jakiego państwa zatem "przyłatac" żydów?

Nie znam Szlomo Sanda, ale z tego co czytałam o nim, nie wzbudza mojego zaufania. Można się zachłysnąć pewnymi z pozoru "mądrymi " teoriami, potrafię to zrozumieć. Oto wypowiedź jednego z chrześcijan: "Niestety, Szlomo Sand selektywnie manipuluje faktami, a swoją tezę zapożyczył od... pisarza Arthura Koestlera. Fachowcy już dawno mu to wytknęli, tylko laicy się nabierają, zwłaszcza jeśli pasuje im to do ich poglądów.
Harry Oster, genetyk medyczny i profesor w Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku napisał niedawno książkę na ten temat, w której obala "rewelacje" Szlomo Sanda:

Read more: http://forward.com/articles/155742/jews ... z3Uy1cWYR2

http://forward.com/articles/155742/jews ... eal/?p=all
http://www.forbes.com/sites/jonentine/2 ... pathizers/"

Niepokoi mnie to, że niektóre środowiska żydowskie odmawiają Żydom w Izraelu pochodzenia od Abrahama. Gdyby udało się udowodnić, że Żydzi zgromadzeni z rozproszenia nie są Żydami, to mimo spełnienia obietnicy zgromadzenia danej przez Boga, udałoby się zrobić z Niego kłamcę - no, bo zgromadził wprawdzie, ale nie Żydów, tylko kogoś innego.
(1) Gdy tedy przyjdzie na cię to wszystko, błogosławieństwo i przekleństwo, które ci przedłożyłem, i weźmiesz je sobie do serca pośród wszystkich narodów, dokąd wypędzi cię Pan, Bóg twój, (2) i nawrócisz się do Pana, Boga twego, i będziesz słuchał jego głosu zgodnie z tym wszystkim, co ja ci dziś nakazuję, ty i twoi synowie, z całego serca twego i z całej duszy twojej, (3) to wtedy przywróci Pan, Bóg twój, twoich jeńców i zmiłuje się nad tobą, i zgromadzi cię z powrotem ze wszystkich ludów, gdzie cię rozproszył Pan, Bóg twój. (4) Choćby twoi wygnańcy byli na krańcu nieba, to i stamtąd zgromadzi cię Pan, Bóg twój, i stamtąd cię zabierze, (5) i sprowadzi cię Pan, Bóg twój, do ziemi, którą posiadali twoi ojcowie, i posiądziesz ją i ty, i uczyni cię szczęśliwszym i liczniejszym od twoich ojców. (6) I obrzeże Pan, Bóg twój, twoje serce i serce twego potomstwa, abyś miłował Pana, Boga twego, z całego serca twego i z całej duszy twojej, abyś żył. (7) Włoży zaś Pan, Bóg twój, wszystkie te przekleństwa na twoich nieprzyjaciół i na tych, którzy cię nienawidzili i prześladowali. (8) Ty zaś nawrócisz się i będziesz słuchał głosu Pana, i spełniał wszystkie jego przykazania, które ja ci dziś nadaję. (VMoj. 30)
W ten sposób można by podważyć prawdomówność Biblii i zasugerować, że pozostałe obietnice dotyczące Izraela też się nie spełnią, bo nie mają na kim się spełnić, skoro mamy "mały procent Żyda w Żydzie". Moim zdaniem to zdecydowanie nie jest myśl pochodząca od Boga, ale od Jego przeciwnika. Głównym autorytetem dla mnie jest Słowo Boże. I tu widzę rozbieżność w myśleniu między nami.

Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam i na wieki.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw sty 26, 2017 3:01 pm

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw sty 26, 2017 3:35 pm

Istotą sprawy jest , że Bóg nie wybrał nikogo jako przynależacego do określonego państwa , bo Isreala jako państwa wówczas nie było , a tereny biblijne to również Syria , Palestyna.
Bóg zawarł przymierze z Abrahamem i o ile Abraham DOCHOWAL WIERNOŚCI BOGU , to dalsza historia wskazuje na PASMO NIEWIERNOŚCI I ŁAMANIA PRZYMIERZA przez jego potomków.
Powtórzonego Prawa 28 : 1 : Jeśli więc PILNIE BĘDZIESZ SŁUCHAŁ GŁOSU PANA , BOGA SWEGO , WIERNIE WYPEŁNIAJĄC WSZYSTKIE JEGO POLECENIA , które ją ci dziś daję , WYWYŻSZY CIĘ PAN".
Juda nie dochowala wierności i tu spełniło się na niej proroctwo z Daniela 9 : od 24 wersetu gdzie w 70 roku została zburzona świątynia w Jerozolimie.
Czy Bóg czyni wybrańcami swoje dzieci wg pochodzenia ? Czy to znaczy , że inni są gorsi i nie mają farta w życiu bo urodzili się Polakami , Francuzami , Niemcami , itd. ?

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw sty 26, 2017 3:55 pm

Ido , jesteśmy w NOWYM PRZYMIERZU OPARTYM NA KRWI CHRYSTUSA , KTÓRE OBEJMUJE WSZYSTKICH JEŚLI PRZYJMIEMY DO SWOICH SERC ZBAWICIELA.
Mateusza 26 : 28 : Albowiem to jest krew moja KREW PRZYMIERZA , która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów.
Na co tu wskazuje Jezus? Czy na jakiś NARÓD WYBRANY? Zdecydowanie nie !
Prawo Mojżeszowe również opieralo się na tych - "wybrańcach" którzy stosowali się do tegoz prawa - a takich było niewielu a nie na pochodzenie człowieka. W takim razie co ? Inni byli gorsi i faktycznie mogli tak poczuć się bo chociaż stosowali się do Prawa ale nie byli NARODEM....?

Awatar użytkownika
Ida

Postautor: Ida » pt sty 27, 2017 5:52 am

Istotą sprawy jest , że Bóg nie wybrał nikogo jako przynależacego do określonego państwa , bo Isreala jako państwa wówczas nie było , a tereny biblijne to również Syria , Palestyna.
Bóg zawarł przymierze z Abrahamem i o ile Abraham DOCHOWAL WIERNOŚCI BOGU , to dalsza historia wskazuje na PASMO NIEWIERNOŚCI I ŁAMANIA PRZYMIERZA przez jego potomków.
Powtórzonego Prawa 28 : 1 : Jeśli więc PILNIE BĘDZIESZ SŁUCHAŁ GŁOSU PANA , BOGA SWEGO , WIERNIE WYPEŁNIAJĄC WSZYSTKIE JEGO POLECENIA , które ją ci dziś daję , WYWYŻSZY CIĘ PAN".
Juda nie dochowala wierności i tu spełniło się na niej proroctwo z Daniela 9 : od 24 wersetu gdzie w 70 roku została zburzona świątynia w Jerozolimie.
Czy Bóg czyni wybrańcami swoje dzieci wg pochodzenia ? Czy to znaczy , że inni są gorsi i nie mają farta w życiu bo urodzili się Polakami , Francuzami , Niemcami , itd.

Niezupełnie . Bóg zawarł przymierze z Abrahamem bezwarunkowo, niczego już nie oczekując od swego sługi.
(1) I rzekł Pan do Abrama: Wyjdź z ziemi swojej i od rodziny swojej, i z domu ojca swego do ziemi, którą ci wskażę. (2) A uczynię z ciebie naród wielki i będę ci błogosławił, i uczynię sławnym imię twoje, tak że staniesz się błogosławieństwem. (3) I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; i będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi.(Ks.Rodz. 12)

(14) I rzekł Pan do Abrama po odłączeniu się Lota od niego: Podnieś oczy swoje i spojrzyj z miejsca, na którym jesteś, na północ i na południe, i na wschód i na zachód, (15) bo całą tę ziemię, którą widzisz, dam tobie i potomstwu twemu na wieki, (16) i rozmnożę potomstwo twoje jak proch ziemi, tak że jeśli kto zdoła policzyć proch ziemi, również potomstwo twoje będzie mogło być policzone. (17) Wstań i przejdź ten kraj wzdłuż i wszerz, bo tobie go dam. (Ks. Rodz. 13)

(5) Potem wyprowadził go na dwór i rzekł: Spójrz ku niebu i policz gwiazdy, jeśli możesz je policzyć! I rzekł do niego: Tak liczne będzie potomstwo twoje. (6) Wtedy uwierzył Panu, a On poczytał mu to ku usprawiedliwieniu. (7) Potem rzekł do niego: Jam jest Pan, który cię wywiódł z Ur chaldejskiego, aby ci dać tę ziemię w posiadanie. (8) A on odpowiedział: Panie Boże, po czym poznam, że ją posiądę?
(13) I rzekł do Abrama: Wiedz dobrze, że potomstwo twoje przebywać będzie jako przychodnie w ziemi, która do nich należeć nie będzie i będą tam niewolnikami, i będą ich ciemiężyć przez czterysta lat. (14) Lecz Ja także sądzić będę naród, któremu jako niewolnicy służyć będą; a potem wyjdą z wielkim dobytkiem. (15) A ty odejdziesz do ojców swoich w pokoju i będziesz pogrzebany w późnej starości. (16) Lecz dopiero czwarte pokolenie wróci tutaj, gdyż przed tym czasem nie dopełni się wina Amorytów. (17) A gdy słońce zaszło i nastała ciemność, oto ukazał się dymiący piec i płonąca pochodnia, które przesuwały się między owymi połaciami. (18) W dniu tym zawarł Pan przymierze z Abramem, mówiąc: Potomstwu twemu daję tę ziemię, od rzeki egipskiej aż do wielkiej rzeki Eufrat: (19) Kenitów i Kenizytów, i Kadmonitów, (20) i Chetytów, i Peryzytów, i Refaitów, (21) i Amorytów, i Kananejczyków, i Girgazytów, i Jebuzytów. (Ks. Rodz. 15)

"Gdyż ty jesteś świętym ludem Pana, Boga twego. Ciebie wybrał Pan, Bóg twój, spośród wszystkich ludów na ziemi, abyś był jego wyłączną własnością. Nie dlatego, że jesteście liczniejsi niż wszystkie inne ludy, przylgnął Pan do was i was wybrał, gdyż jesteście najmniej liczni ze wszystkich ludów. Lecz w miłości swej ku wam i dlatego że dochowuje przysięgi, którą złożył waszym ojcom, wyprowadził was Pan możną ręką i wybawił cię z domu niewoli, z ręki faraona, króla egipskiego" [V Mojż. 7:6-8]

Kiedy Bóg składał Abrahamowi obietnicę, nie mógł użyć nazwy narodu izraelskiego, bo wtedy on się jeszcze nie narodził. Ale przymierze dotyczyło w tym sensie Izraela, że obiecanym potomstwem był właśnie naród izraelski lub jak ktoś woli żydowski, który pojawił na przestrzeni wieków. Przymierze to nie było obwarowane żadnymi warunkami- to był naród wg obietnicy. Wybranie narodu żydowskiego jest faktem, o którym mówi Biblia - czy nam się to podoba, czy nie. Nie oznacza ono, że Żydzi są "lepsi" (bo nie są, i Biblia również o tym mówi), ale co do wybrania są umiłowani ze względu na praojców. Żydzi są tak lepsi od innych narodów, jak żurek jest lepszy od pomidorówki czyli żadna w tym ich zasługa. Zostali jednak wybrani przez Boga. Nie ze względu na jakieś specjalne walory. Przez wybranie nie stali się też lepsi od innych narodów. Bóg nie wybrał Żydów dlatego, że są tak bardzo wspaniali i wyjątkowi. Pisze o tym później Ap.Paweł, iż nieodrodzeni Żydzi co do wybrania są przez Boga umiłowani ze względu na praojców:
"Co do ewangelii, są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców. Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże" (Rzym. 11:28-29)

Wiele innych obietnic, jakie Bóg złożył narodowi wybranemu, jest bezwarunkowych i spełniło się oraz spełnia nadal. Nie znaczy to jednak, że Żydzi są lepsi od pogan ani od nich ważniejsi. Owszem, Bóg przylgnął do nich, ale nie powinni się z tego powodu chlubić, a poganie nie powinni im tego zazdrościć. Bóg nadal kocha ten naród i nigdy nie przestał.

Trzeba jednak nadmienić, że oprócz Przymierza Abrahamowego( bezwarunkowe, obowiązujące po czas niezmierzony), pojawiło się później tzw. Stare Przymierze, które Bóg zawarł z narodem izraelskim przez Mojżesza. Do niego nawiązujesz. Błogosławieństwo Izraela zależało od posłuszeństwa Bogu- było zatem przymierzem warunkowym.
Ido , jesteśmy w NOWYM PRZYMIERZU OPARTYM NA KRWI CHRYSTUSA , KTÓRE OBEJMUJE WSZYSTKICH JEŚLI PRZYJMIEMY DO SWOICH SERC ZBAWICIELA.

Zgadza się, ale to nie znaczy, że utraciło moc przymierze zawarte przed wiekami z Abrahamem. Ono zapowiadało błogosławieństwo, które wyniknie z potomstwa Abrahama dla wszystkich narodów ziemi. Ziściło się to przez Jezusa Chrystusa, potomka Abrahama z rodu Judy.
(4) Jest bowiem rzeczą niemożliwą, aby krew wołów i kozłów mogła gładzić grzechy. (5) Toteż, przychodząc na świat, mówi: Nie chciałeś ofiar krwawych i darów, aleś ciało dla mnie przysposobił; (6) nie upodobałeś sobie w całopaleniach i ofiarach za grzechy. (7) Tedy rzekłem: Oto przychodzę, aby wypełnić wolę twoją, o Boże, jak napisano o mnie w zwoju księgi. (8) Najpierw mówi: Nie chciałeś i nie upodobałeś sobie ofiar krwawych i darów, i całopaleń, i ofiar za grzechy, które przecież bywają składane według zakonu; (9) potem powiada: Oto przychodzę, aby wypełnić wolę twoją. Znosi więc pierwsze, aby ustanowić drugie; (10) mocą tej woli jesteśmy uświęceni przez ofiarowanie ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze. (11) A każdy kapłan sprawuje codziennie swoją służbę i składa wiele razy te same ofiary, które nie mogą w ogóle zgładzić grzechów; (12) lecz gdy On złożył raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, usiadł po prawicy Bożej, (13) oczekując teraz, aż nieprzyjaciele jego położeni będą jako podnóżek stóp jego. (14) Albowiem jedną ofiarą uczynił na zawsze doskonałymi tych, którzy są uświęceni. (15) Poświadcza nam to również Duch Święty; powiedziawszy bowiem: (16) Takie zaś jest przymierze, jakie zawrę z nimi po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich serca i na umysłach ich wypiszę je, (17) dodaje: A grzechów ich i ich nieprawości nie wspomnę więcej. (18) Gdzie zaś jest ich odpuszczenie, tam nie ma już ofiary za grzech. (19) Mając więc, bracia, ufność, iż przez krew Jezusa mamy wstęp do świątyni.(Heb.10)

Awatar użytkownika
Ida

Postautor: Ida » wt sty 31, 2017 4:30 am

Temat Izraelologii bardzo interesująco przedstawia Arnold Fruchtenbaum, chrześcijanin pochodzenia żydowskiego. Dokładnie omawia sprawę wybrania narodu izraelskiego i kwestię zawartych z Izraelem przymierz. Okazuje się, że było ich/przymierz znacznie więcej. :)
http://swietochlowice.kwch.org/izraelologia-izrael-w-teologii-systematycznej-cz-1-arnold-fruchtenbaum/

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » wt sty 31, 2017 8:18 am

Mam odmienne zdanie na ten temat i nie zgodzę się z tym , ze chodzi tu o wybrańców jako naród tym bardziej , ze znając historię nigdy wcześniej nie było , nie istniało takie państwo jak Izrael a powstało dopiero 1948 roku. Poza tym sprzeczne jest to , że WSZYSCY potomkowie Abrahama..... , a wiemy przecież że nie WSZYSCY postępowali zgodnie z wolą Boga - odstapili od Boga .
Takich teologicznych filmów właśnie unikam i latwowiernosci.
Poza tym jakiz ten Bóg musiałby by być niesprawiedliwy wybierając ludzi pod względem nacji a nie serca , wnętrza człowieka.Poza tym wszystkie proroctwa już dawno spełniły się a historia lubi się powtarzać .
Refleksje pozostawiam czytelnikom :-)

Awatar użytkownika
Ida

Postautor: Ida » śr lut 01, 2017 2:51 am

Agnieszka pisze:Poza tym wszystkie proroctwa już dawno spełniły się a historia lubi się powtarzać.

Jesteś tego pewna? :? Rozumiem, że to jakiś skrót myślowy. Wiele zapowiedzianych wydarzeń dotyczących narodu izraelskiego tyczy się czasów eschatologicznych.

Wróć do „Różne zagadnienia Biblii”