"Hardcorowe" wersety a 10 Przykazań

Jest to miejsce do dyskusji na wszelkiego rodzaju tematy Pisma Świętego
Ilyad

Re: "Hardcorowe" wersety a 10 Przykazań

Postautor: Ilyad » czw lut 09, 2017 12:27 am

Agnieszka pisze:Do czego prowadzi literalny opis wielu fragmentów w Biblii.
http://joemonster.org/art/31981
http://joemonster.org/art/31301

Od autora ww tekstów trąci racjonalistyczną ideologią, którą dałaś się widać zarazić. Wolę po stokroć apostoła Pawła jako autorytet w kwestii interpretacji Biblii. Tobie też polecam ;)
Już Ci pisałem, że nie interpretuję wszystkiego co czytam dosłownie. Muszą być jednak istotne powody bym dopatrywał się gdzieś alegorii lub symboliki. Gdy sens czytanego słowa jest sam w sobie zrozumiały, nie naleźy szukać "na siłę" alegorycznego wyjaśnienia. Twoja metoda badawcza to "wolna amerykanka" w czystej postaci i nie ma nic wspólnego z egzegetyką. Na Twój sposób można z Biblii wyczytać dosłownie WSZYSTKO, łącznie z tym że prorocy byli pod wpĺywem kosmitów a Jezus był rycerzem Jedi. ;) To moje zdanie oczywiście.
Dodam tylko , że Bóg jest najwspanialszą MIŁOŚCIĄ i nigdy nikomu nie kazał zabijać czy mordować....

Dla kochających Go jest najwspanialszą MIŁOŚCIĄ, a dla wrogów OGNIEM TRAWIĄCYM:

Lb 21:6: "Wtedy zesłał Pan na lud jadowite węże, które kąsały lud, i wielu z Izraela pomarło."

Kpł 10:1-3: "Synowie Aarona, Nadab i Abihu, wzięli kadzielnice, każdy swoją, włożyli w nie ogień i nasypali nań kadzidła, i ofiarowali przed Panem inny ogień, którego im nie nakazał. Wtedy wyszedł ogień od Pana i spalił ich, tak że zmarli przed Panem. I rzekł Mojżesz do Aarona: Oto, co Pan rzekł: Na bliskich moich okazuje się świętość moja, a wobec całego ludu chwała moja. I Aaron zamilkł."

Hbr 12:29: "Albowiem Bóg nasz jest ogniem trawiącym."

Nigdy tego nie czytałaś ? Domyślam się że w Twojej Biblii
tego nie ma....albo słowo "wąż" i "ogień" nie oznacza tego co oznacza ?

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw lut 09, 2017 7:35 am

Ilyad takie wyrywanie wersetow z kontekstu nic nie wnosi..... Ogień często jest symbolem Bożej obecności i tak w Hebrajczykow12 : 29 . Mamy też mnóstwo przykładów jak np. w gorejacym , płynącym krzaku Wyjścia 3:2 , w wizji Ezechiela w 1 rozdziale 4 wersecie. Ogień był też ważny w systemie ofiarniczym i jest darem Boga - Kapłańska 9 : 24 , natomiast w Nowym Przymierzu ołtarz symbolizuje nasze oddanie Bogu jako "ofiarę żywą" Rzymian 12 : 1 , ale jak ktoś literalnie odczyta, to i może złożyć dosłownie siebie żywego w ofierze kładąc się na ołtarz ;-) Możemy też przeczytać, ze Boży ogień nas oczyszcza i odnawia Psalm 66 : 10 , przypowieści Salomona 17 : 3 , tak jak zlotnik używa ognia do oczyszczania odpadów ze szlachetnego metalu tak Bóg używa Ducha Świętego aby nas oczyścić - odsunąć grzech.
Wąż również jest symbolem .... , ale nie mam czasu na opis , poza tym chcę już dac sobie spokój z forum i dyskusji które nie budują..... a rujnuja życie wielu ludziom żyjąc w strachu itp.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw lut 09, 2017 7:47 am

P.S. Kiedyś tak śJ pukajac do naszych drzwi i pokazując wersety wyrwane z kontekstu , w dodatku z literalnym odczytem uczynili wielką krzywdę naszej rodzinie....... - ślady psychiczne pozostały do dziś.
Dziękuję i nie odpowiadam więcej na żadne posty kierowane do mnie.
Pozdrawiam.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw paź 19, 2017 3:58 pm

Ilyad pisze:
Ilyad Ci wszystko przetlumaczy - on ma hebrajski w jednym paluszku

Nie mam i nie muszę mieć, ale nie jestem też łatwowierny i jeżeli WSZYSTKIE DOSTĘPNE PRZEKŁADY w ps. 137:9 zawierają słowo "dzieci", coś wewnątrz mnie mówi że coś kombinujesz. Słowo tam użyte występuje 15 razy w ST i konsekwentnie jest tłumaczone na "dzieci", np. tu:

1Sm 22:19: "A w mieście kapłańskim Nob wytępił ostrzem miecza mężczyzn i kobiety, dzieci i niemowlęta, i woły, i osły, i owce, wszystko to wybił ostrzem miecza."

albo tu:

Ps 17:14: "Ręka zaś twoja od ludzi, Panie, Od ludzi tego świata, których udziałem jest tylko to życie, A skarbów twoich jest pełen brzuch ich, Nasyceni są synowie ich, A nadmiar swój zostawiają dzieciom swoim!"

albo tu:

Ps 8:3: "Z ust dzieci i niemowląt ugruntowałeś moc na przekór nieprzyjaciołom swoim, Aby poskromić wroga i mściciela."

Więc jeżeli ja i WSZYSTKIE PRZEKŁADY kłamiemy, wykaż to, zamiast personalnych ataków i prób ośmieszenia mnie. Sama chyba rozumiesz, źe biorąc powyższe pod uwagę, ciężko poniektórym przyjąć bezkrytycznie Twoją, życzeniową "interpretację" ?

Ps. Niektòre rzeczy, które odkryłem w Biblii też mi się nie podobają, uznałem jednak źe to Biblia ma kształtować mój światopogląd, a nie odwrotnie.

Powrócę tylko na chwilę do tego wątku i do Psalmu 137 : 9 : http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-27-137-9.htm
אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת־עֹלָלַיִךְ אֶל־הַסָּלַע Wskaż proszę wyraz dziecko / niemowlę w tekście masoreckim? Skopiuj proszę ten wyraz w wersecie.
Skoro wszystkie przekłady tak tłumaczą - nie znaczy , że mamy być łatwo wierni i w dobie dzisiejszej technologii wystarczy nawet bez znajomości hebrajskiego zajrzeć nawet do słownika internetowego.
Jest jeszcze Google tłumacz - wystarczy skopiować i wkleić tekst :-)

Wróć do „Różne zagadnienia Biblii”