Pytania o Biblié i intrpretacjé

Jest to miejsce do dyskusji na wszelkiego rodzaju tematy Pisma Świętego
pytanieodpowiedź

Pytania o Biblié i intrpretacjé

Postautor: pytanieodpowiedź » wt mar 14, 2017 10:31 am

Cieszé sié,że tak wielu ludzi uznaje Biblié za autorytet.Jednak martwié sié,że tak wielu czyni siebie jej wykładowcami.Jakże czésto słyszy sié,że głoszone przez nich poglády sá odbiciem prawdy biblijnej-troché to dziwne,gdyż owi "wykładowcy" róžniá sié w swych naukach.Czy wiéc jest to prawda biblijna,czy tylko ludzka pod szyldem Biblii?Co gorsza ci "wykładowcy",znajácy niejednokrotnie biegle tekst biblijny,w rzeczywistości nie wiele o niej wiedzá,a może nawet nie wiedzá nic.I dlatego wydaje im sié,że Biblia musi mówić tak,jak oni já rozumiejá.Co wiéc wiemy o Biblii i jak należy já interpretować-kilka pytań:
1/kto składał i na jakiej podstawie kanon Biblii?
2/czy kanon Biblii jest całkowicie zamkniéty i żadna z ksiág do niego już nie wejdzie?
3/czy kanon jest kompletny-czy wszystkie świéte ksiégi weszły do kanonu(Biblia wzmiankuje o co najmniej ponad 30 ksiégach,które niestety nie zachowały sié do naszych czasów-może jednak sié odnajdá)?
4/na jakiej podstawie stwierdzono natchnienie poszczególnych ksiág Biblii(czy wszystkie sá natchnione)?
5/czy zasadé"tylko Biblia" potwierdza sama Biblia?
6/jaka powinna być interpretacja Biblii(Biblia ma łâczyć a nie dzielić)?
7/dlaczego jest tak dużo wykładowców Biblii,a mało słuchaczy?

Ograniczyłem w/w problematyké do 7 pytań,którymi pragnê pobudzić do refleksji o Biblié,oraz żeby mniej było podziałów,różnic zdań,a wiécej zastanowienia,pokory,opartych na poznaniu,prawdzie i miłości.

Natan

Re: Pytania o Biblié i intrpretacjé

Postautor: Natan » śr mar 15, 2017 5:40 am

Jedynym celem powyższych pytań jest skłonienie nas do poddania się jarzmu, jakim jest autorytet papiestwa.

Ja już byłem pod jarzmem jednego "Ciała Kierowniczego" i cenię sobie wolność, jaką mam obecnie w Chrystusie. Dla mnie mottem są Słowa z Galacjan 5:1, 13: "Chrystus przywrócił nam wolność. Stójcie więc niezachwianie i nie schylajcie swych karków znów pod jarzmo niewoli. (...) Natomiast wy, bracia, zostaliście powołani do wolności. Lecz niech wam ta wolność nie służy za pretekst do ulegania pożądaniom waszego ciała. Przeciwnie, ożywieni miłością służcie jedni drugim".

Nie chcę znowu dać się podbić w niewolę kolejnego systemu "nieomylnie interpretującego Biblię". Wiemy też, co w historii oznaczała władza tego systemu, m.in. roszczenia papiestwa do sprawowania odgórnej władzy nad władcami świeckimi, prześladowania "heretyków", indeks ksiąg zakazanych, itp.

Nie odbierajcie mnie jako wroga katolicyzmu. Spora część mojej Rodziny to katolicy. Mój najlepszy Przyjaciel także jest katolikiem. Widzę w katolicyzmie rzeczy dobre i słuszne, z którymi się zgadzam. Znam niektórych wspaniałych ludzi z Kościoła Rzymskokatolickiego. Niemniej jednak obawiam się kolejnego zniewolenia.
Ostatnio zmieniony śr mar 15, 2017 2:19 pm przez Natan, łącznie zmieniany 1 raz.

Iskierka

Postautor: Iskierka » śr mar 15, 2017 11:03 am

pytanieodpowiedź pisze:Cieszé sié,że tak wielu ludzi uznaje Biblié za autorytet.Jednak martwié sié,że tak wielu czyni siebie jej wykładowcami.Jakże czésto słyszy sié,że głoszone przez nich poglády sá odbiciem prawdy biblijnej-troché to dziwne,gdyż owi "wykładowcy" róžniá sié w swych naukach.
7/dlaczego jest tak dużo wykładowców Biblii,a mało słuchaczy?

Ograniczyłem w/w problematyké do 7 pytań,którymi pragnê pobudzić do refleksji o Biblié,oraz żeby mniej było podziałów,różnic zdań,a wiécej zastanowienia,pokory,opartych na poznaniu,prawdzie i miłości.

Ludzką skłonnością jest to by ufać "mądrości" ludzkiej. To że ktoś mówi, że dla niego autorytetem jest Biblia, nie znaczy że tak jest. Można głośno o tym mówić aby "uśpić" czujność co niektórych w celu pozyskania dla siebie słuchaczy.
Taka tendencja pojawiła się już w I wieku, apostoł Paweł napisał; " z pomiędzy was samych powstaną mężowie przewrotni aby uczniów pociągnąć za sobą" Dz. Ap. 20: 30.
Niektórzy z " bogobojności" zrobili sobie niezły biznes, wykłady wtedy gdy Im ktoś zapłaci, promowanie i sprzedawanie swoich książek ......
Dlatego uważajmy na to, kogo słuchamy i co czytamy.....

bernard

Postautor: bernard » śr mar 15, 2017 12:48 pm

Korba
Czy to KOGO obejmuje też Ciebie, morwę, Datsuna czy bernarda? To tak na przykład?

Każdego ;) Nikt z nas nie uważa się lepszych czy mądrzejszy od innych , ani tym bardziej nikt nie uważa się za nieomylny autorytet .
Zwodzicielom niekoniecznie przyświeca TYLKO kasa, czasem zwykła chęć znalezienie zwolennika Jego "super/extra/wspaniałego/świetnego" pomysłu na zrozumienie Biblii. I nic więcej.
Jak to zweryfikować?

A Ty co proponujesz ?

pytanieodpowiedź

Postautor: pytanieodpowiedź » czw mar 16, 2017 10:14 am

Na wstépie kilka słów do Natana,a nastépnie do reszty forumowiczów-wszystkim jednakże pragné podziékować za opinie:
Chyba troché Natan przesadziłeś w swoim tekście-ja przecież nic nie pisałem o papiestwu-skád wiéc takie u Ciebie wnioski.Rozumiem,że zostałeś oszukany przez ŚJ i teraz cechuje Cié ostrożność,ale z drugiej strony nie pytany o to wylewasz nieuzasadnione antypatie na KK-jak mogá w takim klimacie poczuć sié katolicy?
Poza tym,może i dobrze dostrzegasz,że bez autorytetu Kościoła Katolickiego nie potrafimy nawet określić czy Biblia rzeczywiście jest prawdziwym Słowem Bożym,czy jest kompletna,natchniona,zamkniéta,itd.Bo w tym zakresie nasze własne widzimisié to za mało,a zabieranie sié za interpretacjé Ksiégi o której nic nie wiemy i nie potrafimy uzasadnić,jest od poczátku skazane na porażké.Rozumiem,że wielu pomija te pytania,odrzucajác tym zakresie Kościoł Katolicki,ponieważ wówczas musieliby uznać jego powagé i autorytet.A wówczas nie można byłoby forsować własnych interpretacji.Dlatego sádzé,że za dużo w nas własnego ego,indywidualności,nie liczenia siê z autorytetami,(co niestety jest przypadłościá naszych czasów przesiákniétych modernizmem,liberalizmem i relatywizmem)a za mało pokory i miłości prawdy i Boga.Nie napisałem,że jestem katolikiem,ale uważam,że bez autorytetu Kościoła Katolickiego,Biblia staje sié zwykłá ksiáżká.Wprawdzie Słowo Boże mogło samo spaść z nieba,ale Bóg dał je ludziom przez swój Kościół-tym Kościołem jest Kościół Katolicki,który na podstawie swojej wiary złożył do kanonu te Ksiégi które jego wiaré potwierdzały,określajác skład kanonu,zamkniécie i natchnienie.Tak wiéc Biblia jest Ksiégâ Kościoła,Ksiégá Katolická i każda inna interpretacja niż katolicka jest nieuprawniona.Takie sá fakty!

Ps.Zakładajác ten wátek,yszczególniłem kilka w/w pytań o Biblii,ponieważ chciałem tym uwidocznić,że zasada"tylko Biblia"(sola scriptura) oraz zasada"tego czego nie ma w Biblii jest niebiblijne(czyli należy odrzucić) sá błêdne i których nawet sama Biblia tych "zasad" nie potwierdza!

Natan

Postautor: Natan » czw mar 16, 2017 10:29 am

pytanieodpowiedź pisze:Na wstépie kilka słów do Natana,a nastépnie do reszty forumowiczów-wszystkim jednakże pragné podziékować za opinie:
Chyba troché Natan przesadziłeś w swoim tekście-ja przecież nic nie pisałem o papiestwu-skád wiéc takie u Ciebie wnioski.Rozumiem,że zostałeś oszukany przez ŚJ i teraz cechuje Cié ostrożność,ale z drugiej strony nie pytany o to wylewasz nieuzasadnione antypatie na KK-jak mogá w takim klimacie poczuć sié katolicy?
Poza tym,może i dobrze dostrzegasz,że bez autorytetu Kościoła Katolickiego nie potrafimy nawet określić czy Biblia rzeczywiście jest prawdziwym Słowem Bożym,czy jest kompletna,natchniona,zamkniéta,itd.

Witam Cię serdecznie. Poprawiłem już mój post, bo jeden z forumowiczów, katolików też zwrócił mi uwagę na to, że był zbyt ostry. Był on spowodowany tym, że ostatnio zetknąłem się z kilkoma udokumentowanymi doniesieniami o jawnej agresji bądź słownej, bądź nawet fizycznej ze strony fanatycznych katolików względem ludzi innych wyznań. Przepraszam, jeśli Cię uraziłem. Przeczytaj teraz ten wpis - jest już zupełnie inny.

Nie uważam, że jedyną opcją w ramach takiego sposobu rozumowania, jaki zaprezentowałeś jest Kościół Rzymskokatolicki. Jest jeszcze inna opcja pasująca do Twojej argumentacji: Kościół Prawosławny. On stosuje bardzo zbliżoną argumentację do Twojej.

Iskierka

Postautor: Iskierka » czw mar 16, 2017 12:38 pm

korba pisze:
Iskierka pisze:Taka tendencja pojawiła się już w I wieku, apostoł Paweł napisał; " z pomiędzy was samych powstaną mężowie przewrotni aby uczniów pociągnąć za sobą" Dz. Ap. 20: 30.

1.Spomiędzy WAS? To znaczy spomiędzy KOGO?
Dlatego uważajmy na to, kogo słuchamy i co czytamy.....

2.Czy to KOGO obejmuje też Ciebie, morwę, Datsuna czy bernarda? To tak na przykład?

3. No i... czy gdy w grę NIE wchodzi żaden finansowy interes, znaczy, że wtedy słuchanie takich osób jest OK?
Zwodzicielom niekoniecznie przyświeca TYLKO kasa, czasem zwykła chęć znalezienie zwolennika Jego "super/extra/wspaniałego/świetnego" pomysłu na zrozumienie Biblii. I nic więcej.
4.Jak to zweryfikować?

1.Przeczytaj dokładnie Dz.Ap. 20: 17- 31
2.tak myślę.... ;)
3.Kogo słuchasz, to Twoja sprawa, a jaką naukę ze słuchania odbierzesz dla siebie, to sam osądzisz..
4. Nie pozostaje nam nic innego jak sprawdzać w Piśmie czy tak się rzeczy mają, przykład Berejczyków.
Motywacje ludzi mogą być różne: pieniądze, sława, rozgłos, łechtanie swego Ego, ale też i szlachetne - pomoc innym, którzy nie mają dostatecznej wiedzy, dostępu do źródeł, zwykła ludzka życzliwość i z tym spotykam się chociażby tu na forum. :)

Ilyad

Postautor: Ilyad » czw mar 16, 2017 12:52 pm

Nie napisałem,że jestem katolikiem,ale uważam,że bez autorytetu Kościoła Katolickiego,Biblia staje sié zwykłá ksiáżká
.
Dziwne, bo Bóg przez Biblię zmienił moje życie, a nie przypominam sobie w tym zasługi KK. Dla mnie nie jest "zwykłą książką" bez KK, ale to kwestia wiary

Wprawdzie Słowo Boże mogło samo spaść z nieba,ale Bóg dał je ludziom przez swój Kościół-tym Kościołem jest Kościół Katolicki

Nie przypominam sobie bym w Biblii wyczytał że Bożym Kościołem jest KK. Prawdziwych uczniów Jezusa wszyscy mieli poznać nie po NAZWIE, lecz po innych cechach.

,który na podstawie swojej wiary złożył do kanonu te Ksiégi które jego wiaré potwierdzały,określajác skład kanonu,zamkniécie i natchnienie

Kanon Biblii został ustalony na długo przed pojawieniem się instytucji zwanej KK (zob. "Kanon Muratoriego" z II w.). Sobory Katolickie to tylko potwierdziły. Poza tym przyjęcie takiego czy innego kanonu jest i tak kwestią wiary. Wierzę że do kanonu weszły akurat te księgi, które powinny. Jeżeli Ty masz inny kanon (Katolicki), to życzę Ci z całego serca, by doprowadził Cię do Nieba.

Tak wiéc Biblia jest Ksiégâ Kościoła,Ksiégá Katolická, i każda inna interpretacja niż katolicka jest nieuprawniona

Pokaż mi w Biblii że to biskup Rzymu miał decydować o właściwej interpretacji Pisma .

Takie sá fakty!

Nie wydaje mi się. Pewnie wiadomo Ci że nie tylko KK pamięta czasy formowania się jego kanonu. Fakty są takie że znanym nam wszystkim kanonem Biblii posługują się wszystkie historyczne kościoły, również te, które NIGDY NIE BYŁY POD JURYSDYKCJĄ KK, np. kościół Ormiański, Syryjski, Etiopski itp. To Boża zasługa, nie KK.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » czw mar 16, 2017 4:22 pm

Witam Cię pytanieodpowiedz !
Piszesz : "........ odrzucając w tym zakresie Kościół Katolicki , ponieważ wówczas musieliby uznać jego powagę i autorytet". A wówczas nie można byłoby forsowac własnych interpretacji. Dlatego sądzę , że za dużo w nas własnego ego , indywidualności , nie liczenia się z autorytetami.....".
Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie co to jest / czym jest autorytet?
Dla mnie z pewnością są to wzorce postępowania - w zakresie religijnym dla jednych autorytetem będą przywódcy / instytucje promujący np. balwochwalstwo które stoi w sprzeczności z Biblia i tym samym Słowo Boże sobie a przywódcy i w ślad za nimi wierni sobie i tym samym indywidualna / wlasna interpretacja np. typu : "ale my przecież nic złego nie robimy , to nie jest balwochwalstwo z naszej strony" , itp. Gdzie tu powaga i z należnym szacunkiem traktowanie Biblii - podstaw? Jak można z powagą i powazaniem traktować osoby które łamią podstawowe PRAWA BOŻE? Liczyć się z takim, dla mnie - "autorytetem" ? Przenigdy!
Dalej piszesz : "Tak więc Biblia jest Księga Katolicka i każda inna interpretacjach niż katolicka jest nieuprawniona. Takie są fakty!"
Faktem jest , że przywódcy KRK i innych kościołów nie liczą się z Biblią i postępują wg własnego widzimisię!
Kolejnym faktem jest , że to katechizm jest katolicka księga - broszurka , nie Biblia!
Czyżby KRK wykupił sobie monopol na Biblię? A co z innymi denominacjami? Jak mają poczuć się np. wierni KP? - to już nie jest ich księga? Powinni wg Ciebie przejść na katolicyzm ? Nie ogarniam!

bernard

Postautor: bernard » pt mar 17, 2017 9:48 am

Ilyad
Kanon Biblii został ustalony na długo przed pojawieniem się instytucji zwanej KK (zob. "Kanon Muratoriego" z II w.)

W sensie ścisłym to ów ,,Kanon Muratoriego" wspomina właśnie o Kościele Katolickim .

W kwestii zaś spisu ksiąg biblijnych to nie zawiera on listu do Hebrajczyków , Jakuba, listów Piotra i 3 Jana , trudno więc go uznać miarodajne .Jest poprostu prywatnym zapiskiem a nie jakimś normatywnym dokumentem. Mimo to jako pismo wczesnochrzescijanskie jest cenne.

Wróć do „Różne zagadnienia Biblii”