Pytania o Biblié i intrpretacjé

Jest to miejsce do dyskusji na wszelkiego rodzaju tematy Pisma Świętego
bernard

Re: Pytania o Biblié i intrpretacjé

Postautor: bernard » sob mar 18, 2017 9:11 am

Agnieszka pisze:
bernard pisze:Religia, religijność jest właśnie pochodną naśladowania Pana. Co wiecej , jest wyrazem relacji z Panem. Przeczytaj raz jeszcze z PWN jakie jest znaczenie słowa ,, religia".
Sprowadzasz szcałość zagadnienia do absurdu .

Nie sądzę i bynajmniej z moich obserwacji wiele religii zamiast naśladować Chrystusa - uwlaszcza godności Chrystusowi , naśladuje swoich przywódców którzy promują martwe figurki , balwochwalstwo i zamiast relacji z Panem zachodzą relacje sprzeczne z Biblią z podstawowymi przykazaniami Bożymi.
Definicja definicją a praktyka praktyka praktykujaca kulty zmarłych , czynienia wizerunków i klekanie przed nimi , całowanie, itp. itd. i to jest największym absurdem - niezgodnym z Biblia bo to katechizm stał się priorytetem - religijna lekturą pod natchnieniem czyim?????
Pochodna - definicja.
1. Coś co wywodzi się z czegoś , co nie jest pierwotne ale wtóre.
Skąd zatem wywodzą się te całe religijne obrzędy niezgodne z Słowem Bożym? Nie ulega wątpliwości , że z hellenistycznych wierzeń nie mających nic wspólnego z Chrystusem i takie czyny nie są absolutnie wyrazem relacji z Panem a już na pewno nie przez figurki Maryji czy innych nieżyjących dawno świętych.

Agnieszko , rozmawiamy nie o jakiejś konkretnej religii lecz o samej rzeczywistości religii jako takiej. Znowu sprowadzasz zagadnienie na jakieś boczne , niezwiązane z tematem, tory.

bernard

Postautor: bernard » sob mar 18, 2017 9:19 am

Ilyad pisze:
A Ty gdzieś w Biblii wyczytałeś że KK jest prawdziwym Bożym Kościołem ?

Jeżeli chodzi Ci o nazwę to oczywiście takowej nie znajdziemy. Historia i fakty pokazują ciągłość katolikos eclesiae od Apostołów. No chyba ze będziemy wierzyć że po śmierci apostolow Kościół zaginął . Jeżeli zaś nie zaginął to jaki kościół istniał w II , III itd wieku ?
Jakim był np wspominany juz w Kanonie Muratoriego ( koniec II w )? Jakim kościołem był ten za czasów Klemensa biskupa Rzymu ( 90 r ) i innych ?

No i co z tego ? Faryzeusze i uczeni w Piśmie w czasach NT też potrafili udowodnić że pochodzą od Abrahama i czy w czymś to im pomogło ?

Myśleli ze samo to że należą do Narodu Wybranego zapewni im zbawienie. A czy ja coś mówiłem ze sama przynależność do Kosciola ( takiego czy innego )zapewnia komuś zbawienie? Nie o tym jednak rozmawiamy.

Zauważ jednak ze ówcześni żydzi mieli prawo powoływać się na Abrahama gdyż ciągłość między nimi istniała.
Czy istnieje taka ciągłość między Apostolami , ich uczniami ( np. Klemens ) , uczniami uczniów ( np .Pius ) ?

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob mar 18, 2017 10:07 am

[/quote]
Agnieszko , rozmawiamy nie o jakiejś konkretnej religii lecz o samej rzeczywistości religii jako takiej. Znowu sprowadzasz zagadnienie na jakieś boczne , niezwiązane z tematem, tory.[/quote]
Bernardzie , wyjasnilam Ci z praktycznego punktu widzenia rzeczywistość na przykładzie Twojej religii - do której przynalezysz w jaki sposób funkcjonuje / naśladuje Chrystusa łamiąc podstawowe przykazania, Ale dla Ciebie wszystko o czym napiszę na temat religii katolickiej nie jest związane z tematem , ale gdybym napisała pozytywnie to byłbyś happy :-) i pewnie prosilbys o więcej i mi kibicował ;-)
Czy potrzeba religii aby być dobrym człowiekiem , uczniem Chrystusa i przyjąć Chrystusa do swojego serca? Ja od pewnego katolika usłyszałam , że to nie wystarczy , bo muszę przyjąć komunię świętą i uczestniczyć w oplatku i takie tam.... :shock:

bernard

Postautor: bernard » sob mar 18, 2017 10:21 am

Ilyad
Wszystko zmieniło się po "Edykcie Mediolańskim".
Konstancjanski mit wiecznie żywy ;)

Zapewne wiele się zmieniło , wszak Kościół wyszedł z ,, podziemia ". Wolność religijna sprzyjała rozwojowi i poglebieniu wiary , nie oznaczała jednak zmiany w stosunku do tego w co wierzyli poprzednicy. Zauważmy np że ,,Nicea" opierała całkowicie na ojcach I , II , III w .
Odrzucił też wiarę w Tysiąclecie, jaką żywił kościół przez ponad 300 lat.

Milenaryzm przed ,,Niceą" występował w różnych odmianach i nie wszędzie. Po , tez istniał lecz w innym natężeniu i wydźwięku. Kościół odrzucił jedynie skrajnie materialistyczne pojmowanie Tysiąclecia .
Pierwotny kościół (przednicejski)był przeciwny zabijaniu na wojnach, nie wtrącał się do polityki, nieznane były szaty liturgiczne, odpusty DLA WSZYSTKICH za pieniądze, kult ikon, obowiązkowy celibat. Nieznane było słowo "ksiądz", ani " parafianin". Nie nazywano biskupa Rzymu "ojcem świętym" i nikt nie próbował dowodzić jego nieomylności, bo byłaby to kompletna abstrakcja ....

Sorry , ale to demagogia a nie merytoryka.

bernard

Postautor: bernard » sob mar 18, 2017 10:26 am

Agnieszka
Bernardzie , wyjasnilam Ci z praktycznego punktu widzenia rzeczywistość na przykładzie Twojej religii - do której przynalezysz w jaki sposób funkcjonuje / naśladuje Chrystusa łamiąc podstawowe przykazania, Ale dla Ciebie wszystko o czym napiszę na temat religii katolickiej nie jest związane z tematem , ale gdybym napisała pozytywnie to byłbyś happy :-) i pewnie prosilbys o więcej i mi kibicował ;-)
Czy potrzeba religii aby być dobrym człowiekiem , uczniem Chrystusa i przyjąć Chrystusa do swojego serca? Ja od pewnego katolika usłyszałam , że to nie wystarczy , bo muszę przyjąć komunię świętą i uczestniczyć w oplatku i takie tam.... :shock:

Agnieszko , a czy potrafisz rozmawiać tylko o zagadnieniu który się nazywa RELIGIA , bez wycieczek w strone KK czy jakiekolwiek innego ?

Ilyad

Postautor: Ilyad » sob mar 18, 2017 11:23 am

Z
auważ jednak ze ówcześni żydzi mieli prawo powoływać się na Abrahama gdyż ciągłość między nimi istniała.

Pytam więc co z tego, skoro otrzymawszy klucze królestwa, sami do niego nie weszli ?
Czy istnieje taka ciągłość między Apostolami , ich uczniami ( np. Klemens ) , uczniami uczniów ( np .Pius ) ?

Oczywiście że istnieje, i co z tego ? Ktokolwiek by to nie był, gdyby odszedł od Słowa Bożego"ciągłość" w niczym mu nie pomoże.

bernard

Postautor: bernard » sob mar 18, 2017 12:14 pm

Ilyad pisze:
Zauważ jednak ze ówcześni żydzi mieli prawo powoływać się na Abrahama gdyż ciągłość między nimi istniała.

Pytam więc co z tego, skoro otrzymawszy klucze królestwa, sami do niego nie weszli ?

Ci co ,,Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach" poza kluczami mogą się szczycić obecnością swojego Pana aż do końca. Poza tym, ,bramy piekła nie mogą przemóc Kościoła ". Czy zydzi taka obietnice dostali ?

Oczywiście że istnieje, i co z tego ? Ktokolwiek by to nie był, gdyby odszedł od Słowa Bożego"ciągłość" w niczym mu nie pomoże.

Przecież już mówiłem ze przynależność sama w sobie nawet do wspólnoty mającej korzeń apostolski nie jest gwarantem zbawienia. Przynależność do tych którzy Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach, nie powoduje automatycznie zbawienia. Dlaczego jednak warto przebywać z nimi a nie z kimś innym jest chyba oczywiste.

Myslę ze mamy różne podejście do obecności naszego Pana .W Nowym Testamencie możemy wyróżnić dwa okresy historyczne dla których cezurę stanowi wstąpienie Pana Jezusa do nieba. W Ewangeliach Chrystus jest fizycznie obecny. W listach nie ma Go już w sposób fizyczny. Jednakże cały Nowy Testament mówi o Tym Jezusie który cały czas żyje w swoim ludzie. Jedno z pierwszych świadectw pozachrześcijańskich na temat chrześcijan to list namiestnika Bitynii, mówiący o tym że ,,są tu jacyś sekciarze, wierzący w jakiegoś Chrystusa, o którym mówią: „umarł, ale żyje”. Pierwsze świadectwo. Jezus jest ten sam i dla Nowego Testamentu nie ma jakiejkolwiek różnicy pomiędzy Jezusem fizycznym, a Jezusem jakiego bibliści nazywają mistycznym. Jezus w ciele. I tu i tu Jezus w ciele, z tym, że w tym drugim przypadku Jego Ciałem jest Jego wspólnota.
Ciałem zaś są ci zebrani wokół apostolow .

Wierzysz ze Pan zawsze był obecny ze swoim Ludem ? Czy może wierzysz ze był obecny lecz bez swojego Ciala ?

Skoro „Jezus Chrystus wczoraj i dziś ten sam także na wieki” (Hbr 13,8), to i Jego Kościół wczoraj i dziś, ten sam także na wieki.

Ilyad

Postautor: Ilyad » sob mar 18, 2017 1:44 pm

Zapewne wiele się zmieniło , wszak Kościół wyszedł z ,, podziemia "

Nie wyszło mu to duchowo na dobre. Kościoły obrastały w dobra doczesne. Wierzący stawali się materialistami. Przez brak prześladowań do kościoła trafiało coraz więcej ludzi nieodrodzonych, a wielu z nich " po cichu" i tak wyznawało religie pogańskie. Wystarczy porównać wizerunek Artemidy z Efezu albo Perge z wizerunkiem "Marki Bozkiej". Zapewne wiesz dlaczego powstawały pierwsze klasztory ?
. Wolność religijna sprzyjała rozwojowi i poglebieniu wiary ,

Wątpię. Raczej " pokładaniu nadziei w bogactwach" i rozwiązłości. Powinieneś porozmawiać z tymi, którzy siedzieli w więzieniach za Ewangelię. Przypomnij sobie co powiedział Tomasz z Akwinu w rozmowie z ówczesnym papieżem. Nic nie pogłębia wiary bardziej niż właśnie bieda, ucisk i prześladowanie
,
nie oznaczała jednak zmiany w stosunku do tego w co wierzyli poprzednicy. Zauważmy np że ,,Nicea" opierała całkowicie na ojcach I , II , III w .

Co z tego ?Chrystus w rozmowie z Faryzeuszami nie wytykał im że "źle wierzą", tylko ich obłudę, materializm i brak miłości
Milenaryzm przed ,,Niceą" występował w różnych odmianach i nie wszędzie. Po , tez istniał lecz w innym natężeniu i wydźwięku.

Millenaryzm był raczej dominujący, zwłaszcza w kręgach związanych z uczniami ap. Jana (Papiasz, Ireneusz, uczeń Polikarpa). Od kogoś się tej koncepcji nauczyli....od Jana?
Kościół odrzucił jedynie skrajnie materialistyczne pojmowanie Tysiąclecia .

Literalne nie znaczy materialistyczne. A może to augustyńskie pojmowanie, niezgodne z zasadami hermeneutyki było właśnie materialistyczne ? Augustyn przecież nauczał że Millenium rozpoczęło się jemu współcześnie - od czasów "ustanowienia" (instytucji) kościoła, jako ziemskiego królestwa. Mylę się ?
Pierwotny kościół (przednicejski)był przeciwny zabijaniu na wojnach, nie wtrącał się do polityki, nieznane były szaty liturgiczne, odpusty DLA WSZYSTKICH za pieniądze, kult ikon, obowiązkowy celibat. Nieznane było słowo "ksiądz", ani " parafianin". Nie nazywano biskupa Rzymu "ojcem świętym" i nikt nie próbował dowodzić jego nieomylności, bo byłaby to kompletna abstrakcja ....

Sorry , ale to demagogia a nie merytoryka.

Pytałeś czy kościół był ten sam, co apostolski, więc odpowiedziałem. Jeżeli uważasz że to demagogia-trudno.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » sob mar 18, 2017 1:58 pm

bernard pisze:[b]
Agnieszko , a czy potrafisz rozmawiać tylko o zagadnieniu który się nazywa RELIGIA , bez wycieczek w strone KK czy jakiekolwiek innego ?

Bernardzie , to co teraz napiszę , kieruję do księży ponieważ Ty nie jesteś odpowiedzialny za teksty typu " TYLKO religia katolicka / kościół katolicki.......".
A czy księża potrafią powstrzymać się od takiego typu zapisków , które mogą dotknąć ludzi przynależacych do innych denominacji bądź nie przynależacych do żadnej? Czy nie jest to dyskryminacja innych - nie katolików tylko dlatego , że nie przynależą , nie uczestniczą.......???????
Przez takie teksty wielu katolików ubliza innym a doświadczyłam tego jako dziecko - początkowo wychowywana w rodzinie prawosławnej gdzie w szkole i na podwórku byłam wyzwana przez katolickie dzieci od kacapek , potem od jehowitow , straszono mnie , że jak nie opamietam się i nie będę chodzić do kościoła katolickiego , to będę smażyć się w piekle , że Bóg nie kocha takich jak ja , itp. , itd. Przychodziłam do domu z płaczem i bardzo to wszystko przeżywałam .
Nie życzę żadnemu dziecku aby przechodziło przez coś tak okropnego.
Czy tak wyglądają zasady moralne / etyczne w myśl definicji - religia ?
No cóż , ale przez takie zapiski księży , że TYLKO religia katolicka ........ - ta religia rodzi / kreuje fanatyków którzy traktują innych ludzi jako odstępców i w taki oto sposób okazuje się "miłość" do bliźniego .
To jest właśnie religijna lektura KRK która potrafi uczynić z innych ludzi "potwory" , podobnie jak religijne czasopisma śJ!

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » sob mar 18, 2017 5:27 pm

bernard pisze:Agnieszka
Bernardzie , słowo religia pochodzi od religio i nigdy nie udało się udokumentować co dokładnie oznacza ta nazwa
A słowniki co na to ?
nie występuje ten termin w Biblii

No I co z tego ze nie występuje w Biblii? Słowo monoteizmtez nie występuje , czy oznacza to że też nie można go używać?

Tak gwoli ścisłości to ten termin w Biblii występuje. Dokładnie tutaj:
Dan. 6:6
6. Wtedy rzekli owi mężowie: Nie znajdziemy u tego Daniela żadnego pozoru do skargi, chyba że znajdziemy przeciwko niemu coś na punkcie jego religii.
(BW)

...oraz tutaj:

Dz 26:5
5. Wiedzą o mnie od dawna - gdybyż chcieli zaświadczyć! - że żyłem według /zasad/ najsurowszego stronnictwa naszej religii jako faryzeusz.
(BT)

Wróć do „Różne zagadnienia Biblii”